REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekonomikos ir finansų krizė, apėmusi Portugaliją, įrodė vyriausybių priklausomumą nuo rinkos diktatūros ir keliamą pavojų demokratijai.

REKLAMA
REKLAMA

Tokią išvadą padarė Mario Sarešas, savo gyvenimą paaukojęs kovai už demokratines vertybes, ir užsidirbta reputacija jam leidžia būti vienam iš aršiausių kritikų to, ką jis vadina „mūsų laikų monstru“.

REKLAMA

Amiranda, euronews:

„Pone Soarešai, Jūs du kartus buvote išrinktas Portugalijos prezidentu ir laikote, kad ES dabar išgyvena patį sunkiausią laikotarpį nuo susikūrimo? Kas gi tie monstrai, , kurie grasina ES, taip pat ir Portugalijai?

Mario Soaresas: „Visų pirma – tai ekonomikos ir verslo pirmenybė prieš politiką. Tai kiekvienos šiai valstybių grupei priklausančios šalies tragedija. Manau, ES dabar išgyvena savo sunkią krizę. Rinkas, kurios, kaip paaiškėjo, yra visiškai išmuštos iš vėžių, ir tuos, kurie rinkas valdo, aš vadinu „monstrais“, ir tai iš tikrųjų yra taip. Tai tikrų tikriausi monstrai. Niekas nežino, iš kur jie atsirado ir ko siekia. Tačiau yra žinoma, kad jie nori pinigų, nori susilpninti eurą ir sužlugdyti tokių šalių kaip Graikija, Airija, Portugalija ir kitos ekonomiką.

REKLAMA
REKLAMA

O tai itin pavojinga, ypač kai Europa nėra susitelkusi. Jeigu šalys, turinčios pinigų, kaip antai Vokietija su ponia Merkel, mano, kad gali įsakinėti likusiai Europai ir pertvarkyti ją pagal ;vokišką tvarką, tai jos labai apsirinka.“

euronews:

„Jūs labai kritiškas Vokietijos kir Prancūzijos vaidmens atžvilgiu reguliuojant kkrizę trečiosiose šalyse. Ar Jūs iš tikrųjų manote, kad poniai Merkel yra būdingas nacionalistinis egoizmas, ir tai neigiamai veikia poną Sarkozy? Ar turtingos šalys iš tiesų diktuoja savas taisykles?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

M. Soaresas: „Ne, jie negali ir neturi to daryti. Tai manija. Bet iš tikrųjų ponia Merkel elgiasi kaip Europos šeimininkė, nors tokia ir nėra. Ir Prancūzija linksta taip elgtis! Tačiau niekas nežino Nicola Sarkozy politikos. Visiškai neseniai buvo labai nemaloni istorija, kai jis nukreipė Prancūzijos lėktuvus bombarduoti Libijos, išprovokuodamas iš šios šalies bėgti milijonus gyventojų iš Šiaurės Afrikos į Italiją, Lampedūzą. Berlusconis paprašė europinių partnerių pagalbos – Prancūzijos ir kitų. Sulaukė atsakymo, kad Italija privalo pati spręsti savas problemas. Niekas nenorui kištis į šį reikalą. Vyksta kažkas, kas niekaip nedera su Europos idėja.

REKLAMA

euronews:

„Buvo daug kalbama apie tai, kad Portugalija – tai ne Graikija, kad jos sąčskaitos skaidrios, bet štai mitas subyrėjo. Galbūt vis dėlto pritrūko skaidrumo, atvirumo,ir tai trukdo pasaulio bendruomenei reaguoti ir išbalansuoja šalių ekonominę sistemą?“

M. Soaresas: Aš čia matau ryšį tarp neoliberalizmo ir idėjos, kad pasaulį valdo pinigai ir verslas. Tokia situacija pirmiausia buvo pastebėta Amerikoje. Dabar padėtis pasikeitė, kadangi prezidentas Obama, laimei, gina naują ekonomikos plėtros modelį Jau visi suprato, kad eidama dabartiniu keliu, Europa neturės ateities pasaulyje ir, deja, taps Azijos priedėliu.“

REKLAMA

euronews:

„Jūs, kaip ir Obama, pasisakote už dabartinio ekonomikos modelio pakeitimą. Tačiau kartu Jūs raginate kovoti su vis dar gyvuojančiais medofais. Ar įmanoma susitvarkyti su europietiškais medotais?“

M. Soaresas: Žinoma, įmanoma. Reikia išsiaiškinti, kas atsakingas už krizę, apėmusią Europą ir išplitusią visame likusiame pasaulyje, ir paraginti atsakyti. Palikti savo vietose tuos, kurie dirba bankuose ir kurie yra atsakingi už krizę, duoti bankams dar pinigų, kad nebankrutuotų, o būtent toks yra jų interesas,– na tai tiesiog kažkoks iškrypęs pasaulis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

euronews:

„Tą dieną, kai Portugalija paskelbė apie savo sprendimą kreiptis išorinės pagalbos, „Financial Times“ parašė, kad bankai laimmėjo. At Jūs sutinkate, ka dTVF grįžimas į Portugaliją – tai bankų pergalė?“

M. Soaresas: „Aš sutinku. Mes iš tiesų prie to priėjome. Tiesa yra tai, kad bankai tuo metu išgyveno sunkius laikus ne tik dėl blogos padėties rinkoje, bet ir dėl vienos problemos, o būtent – reitingų agentūrų. Šios agentūros – tai kažkas antiįstatymiška, kas neturi jokios prasmės ir už nieką neatsakančios. Kokią jos turi teisę kaltinti valstybes – ES nares, kas joms leido, jei niekas nežino, iš kur jos atsirado, ko siekia ir kam tarnauja? Visa tai būtina pakeisti.“

REKLAMA

euronews:

Rinkų godumas neapsiribos Portugalija, jei ir toliau Europos institutai į viską pro pirštus žiūrės Europos institutai. Ar tik nebūsim priėję prie ES projekto ir vieningos valiutos pabaigos?“

M. Soaresas: „Taip! Jei padėtis tekės ta pačia vaga, tai, žinoma, taps ES projekto pabaiga. Ir aš manau, kad tai turės labai skaudžių pasekmių. Žmonės pradės veikti. Liaudis sukils ne tik musulmonų pasaulyje. Mes rizikuojam tapti didžiulių vidinių liaudies revoliucijų Europoje liudininkais, žmonės gali atsisakyti tokios Europos. Europa privalo būti kitokia. Tai erdvė dialogui, socialinei gerovei ir tarpusavio pagarbai.“

REKLAMA

euronews:

„Jūs laimėjote prieš Salazaro režimą, Jūs gerai žinote apie tamsiąsias nacionalizmo ir diktatūros puses... Ar Jūsų negąsdina ultradešiniųjų nuotaikų Europos Sąjungoje plitimas šiais neramiais krizės laikais?“

M. Soaresas: „Aš iš tikrųjų jaučiu didžiulį nerimą matydamas, kas šiandien vyksta Suomijoje, ir girdžiu jų naujojo lyderio, be jokios priežasties puolančio Portugaliją, kalbas. Jis užmiršta, kad Suomiją buvo užkariavusi Vokietija ir Sovietų Sąjunga, ir kad Vakarų Europa visada buvo Suomijos pusėje. Kas atsitiko, kas suomiai šiandien yra tapę tokie uždari ir reakcingi? Jų konservatizmas jau tampa absurdiškas. Dėl to liūdna pirmiausia jiems patiems, bet liūdna ir visai Europai.“

euronews: „Monstrai, kurie grasina Europos Sąjungai.– tai ekonominės ir poliotinės krizės, neigiamai veikiančios demokratiją, keliančios pavojų, kad gali atgimti nacionalizmas,– štai kas šiandien kelia nerimą Mario Soarešui.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų