REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ spalį vyko investicijų mugė „Vilnius Invest 2010“. Tarptautinė finansų maklerio įmonė „Admiral Market AS“ į vieną iš mugės renginių apie investavimą „Forex“ rinkoje pranešėju pakvietė įmonės analitiką, buvusį populiarios Rusijos verslo televizijos RBK laidų vedėją Konstantiną Bočkariovą.

REKLAMA
REKLAMA

Žurnalas „Investuok“ ekspertą kalbino apie valiutų rinką, aukso kainų burbulą, Rusijos akcijų rinkos perspektyvas bei kitas su investavimo strategijomis susijusias aktualijas.

REKLAMA

Pastarosiomis savaitėmis investuotojų žiniasklaidoje išpopuliarėjo terminas „valiutų karai“. Ką manote apie tokį reiškinį?

Rinkoje galima rasti įvairių idėjų ir temų. Kai kurios jų labai įdomios žurnalistams ir televiziją žiūrintiems žmonėms, tačiau ne profesionaliems investuotojams. „Valiutų karai“ skamba efektingai, tačiau man tai neįdomu. Mane labiau domina tai, kaip galiu uždirbti iš vienos ar kitos idėjos, kokį investicinį sprendimą galiu pasiūlyti savo klientams remdamasis šia idėja.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausias faktorius priimant sprendimus man yra šalių centrinių bankų vykdoma palūkanų normų politika. Manau, kad dėl vis dar sudėtingos situacijos JAV Federalinis rezervų bankas (FED) iki metų pabaigos arba dar ir kitų metų pradžioje tęs dabartinę skatinimo politiką, todėl dolerio atžvilgiu jena brangs. O kai Japonijos centrinis bankas bando kištis į rinką, atsiranda progų spekuliacijoms.

Svarbus laikotarpis – kitų metų vidurys. Kitų metų trečiąjį ketvirtį Europos centrinis bankas, FED ir Anglijos centrinis bankas, tikėtina, jau pradės griežtinti monetarinę politiką. Doleris turėtų pradėti sparčiai brangti, ypač jenos atžvilgiu, o jena pradės silpnėti dolerio, euro ir svaro sterlingų atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitais metais iki vasaros arba rudens monetarinės politikos griežtinimas bus pagrindinė tema. Taigi pagrindinį dėmesį investuodamas teikiu šiam faktoriui.

Kodėl kitąmet didieji centriniai bankai turėtų pradėti kelti palūkanų normas?

Matysime augančią pasaulinę ekonomiką, tad jei BVP stabiliai augs, reikės didinti palūkanų normas. Kitu atveju išaugs infliacija, formuosis burbulai. Signalas apie ruošimąsi kelti palūkanų normas bus puiki paskata investuoti.

Aukso kaina neseniai peržengė 1300 JAV dolerių už unciją ribą. Ką prognozuojate toliau?

Auksas brangsta jau dešimtmetį. Man keista, kad žmonės neprisimena aštuntojo dešimtmečio pradžios, kai aukso kaina buvo apie 850 JAV dolerių už unciją, o paskui per 10–15 metų ji nukrito iki maždaug 250 JAV dolerių už unciją.

REKLAMA

Turime suprasti, kad auksas nėra panacėja, nėra priemonės, kurios vertė visada didėtų. Mano manymu, kitąmet, kai tik FED, Europos centrinis bankas ir Anglijos centrinis bankas praneš apie monetarinės politikos griežtinimą, tai bus kainų augimo aukso rinkoje pabaiga. Šis burbulas tikriausiai sprogs. Be to, aukso išgaunama ne per daugiausiai, tai labai maža rinka – gal dešimtadalis iždo popierių rinkos ar net mažiau. Rinka maža, o investuotojų daug, tad turime idealias sąlygas burbului.

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie galimą infliacijos proveržį ir galimus būdus nuo jos apsaugoti savo investicijas. Kaip vertinate spartaus kainų augimo grėsmę?

REKLAMA

Netikiu taip sakančiais makroekonomikos specialistais. Pirmiausia reikia sekti, ką sako FED – jie pateikia svarbiausias ekonomikos prognozes. Jei FED vadovas Benas Bernankė teigia, kad kitąmet ekonomikos atsigavimas tęsis, aš tuo tikiu. Žinoma, kartais ir jie klysta, tačiau nebijo savo klaidų pripažinti – apie tai informuoja. FED ekonomikos augimo ar infliacijos prognozės man yra pačios geriausios. Kitais makroekonomikos specialistais netikiu ir nepasitikiu. Infliacijai augti nematau jokių rimtų priežasčių.

Pakalbėkime apie investavimą Rusijoje. Ar investuoti į Rusiją – tai investuoti į naftą ar dujas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos ekonomika turi du vamzdžius – naftos ir dujų. Pasižiūrėję į Rusijos einamąją sąskaitą pamatytume, kad rublio ir šalies ekonomikos stabilumui užtikrinti nafta turi kainuoti ne mažiau kaip 65 JAV dolerius už barelį. Jei naftos kaina nukris žemiau šios ribos, silps rublis ir didės biudžeto deficitas.

Jei naftos kainos bus stabilios, tuomet Rusijos akcijų birža elgsis kaip Brazilijos ar Kinijos. Tačiau jei naftos kainos auga, tai nereiškia, kad reikia pirkti „Lukoil“, „Gazprom“ ar „Rosneft“ akcijų. Tarp kompanijų akcijų kainos ir naftos kainos nėra tiesioginio sąryšio. Jei nafta brangsta ir kyla rublio kursas, patarčiau pirkti „Sberbank“ akcijų.

REKLAMA

Pateikite prognozę, kaip turėtų klostytis įvykiai Rusijos rinkoje artimiausiu metu?

Po rudens ralio biržoje per ateinančius kelis mėnesius laukiu kainų smukimo iki 10–20 %. Kadangi Rusijos birža svyruoja, tai būtų normalu. Jei kainos smuks, pirksiu akcijų, nes, tikiuosi, iki kitų metų pirmojo pusmečio pabaigos jos kils. Taigi, laukite smukimo, pirkite akcijų ir stenkitės fiksuoti pelną iki FED paskelbs apie kylančias palūkanų normas.

Galima atrasti labai gerų investavimo idėjų žiūrint į būsimus pokyčius Rusijos politikoje. Rusijos politinis gyvenimas yra prie stambių politinių pokyčių slenksčio. Turiu omenyje santykius tarp prezidento Dmitrijaus Medvedevo ir premjero Vladimiro Putino. Tikimasi, kad D. Medvedevas sukurs atskirą politinę partiją, todėl Europoje žmonės kitais metais turėtų pakeisti nuomonę apie Rusiją – kad tai nėra tik viena partija, kaip kad buvo pastaruosius keliolika metų. D. Medvedevas neturi tokios charizmos kaip V. Putinas, bet jis vis tiek gali bandyti su juo varžytis sukurdamas savo atskirą partiją.

REKLAMA

Kitąmet vyks Rusijos parlamento rinkimai, o 2012-aisiais – prezidento. Per pastaruosius kelerius metus biržoje galime sulaukti kelių su rinkimais susijusių akcijų kainų ralių.

Galime tikėtis pagerėjimo Rusijos politiniame gyvenime, JAV ekonomikoje, ir šie du faktoriai padės pakelti Rusijos akcijų rinką. Tačiau pirmiausia aš laukiu kainų smukimo – tikiu, kad per ateinančius 6–9 mėnesius iš šių investicijų sulauksiu apie 30 % grąžos.

Jūsų priimamiems sprendimams daug įtakos turi didžiųjų centrinių bankų veiksmai. Kodėl tai taip svarbu?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai FED „paspaudžia mygtuką“ pakelti palūkanų normas, tai reiškia, kad valiuta brangs, vadinasi, nedomins auksas ir akcijos, nes depozitai ir obligacijos gali suteikti daugiau grąžos.

Kai ekonomika atsigauna, metas pirkti akcijų, tačiau kai tik centriniai bankai pasiruošia kelti palūkanų normas, reikia fiksuoti pelną. Kai tik centriniai bankai pradės didinti palūkanų normas, pamatysime, kad masiškai pasiimamas pelnas, t. y akcijos bus parduodamos.

Kai FED pradės kelti palūkanas, tai ir doleris pradės brangti. Tad ar verta turėti rubliais denominuotų akcijų?

REKLAMA

Atsiradus ženklams, kad doleris gali brangti, situacija besivystančioje rinkoje gali imti prastėti.

Jau minėjote, kad Jums svarbiausia tai, ką skelbia FED. Kieno nuomonė dar svarbi? Kaip atsirenkate svarbiausius informacijos šaltinius priimdamas investicinį sprendimą?

Man svarbios CNBC ir „Bloomberg“ televizijos, nes jose pasisako daug kompetentingų ekspertų ir strategų. Tačiau pirmiausia stengiuosi įsiklausyti į Billo Grosso ir Mohamedo El-Eriano žodžius – tai žmonės iš didžiausio pasaulyje obligacijų fondo PIMCO. Jie netgi gali daryti įtaką rinkai.

REKLAMA

Man taip pat svarbi ekonomisto Marco Faberio, kompanijos „BlackRock“ pozicija, nes jie profesionalai, valiutų rinkose – stratego Hanso Guenterio Redekerio nuomonė.

Kai dirbau Rusijos verslo televizijoje RBK, pas mus per mėnesį apsilankydavo 50–70 žmonių. Tačiau iš visų jų yra gal tik 5, kurių klausyčiausi. Taigi, labai svarbu atsirinkti, į kieno nuomonę verta įsiklausyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų