REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po pirties: grožis ir sveikata

Senolių išmintis byloja: pirtis geriau nei sotūs pietūs. Nenuostabu, juk pirtis nuo seno laikoma ne tik higienos ritualu, bet ir grožio bei sveikatos terapija, gydomąja ir profilaktine priemone nuo įvairių negalavimų.

REKLAMA
REKLAMA

Gydomasis pirties poveikis organizmui pasireiškia paspartėjusia kraujotaka ir suaktyvėjusiais rūgimo procesais. Kraujyje padaugėja hemoglobino ir eritrocitų, suaktyvėja medžiagų apykaita. Per odą ir plaučius šalinami šalutiniai medžiagų apykaitos produktai, kurie atsiranda vykstant rūgimui. Pirtis taip pat stimuliuoja baltymų apykaitą, padeda organizmui geriau įsisavinti baltymus, riebalus, angliavandenius, mineralines medžiagas ir šalinti toksinus. Karštas pirties oras padeda treniruoti kvėpavimą – būnant pirtyje jis pagreitėja, įkvėpimai tampa gilesni.

REKLAMA

Karštis ir drėgmė raumenims suteikia elastingumo, sąnarių paslankumo. Pirties malonumai padeda pabėgti nuo pasikartojančio nuovargio, o pėrimasis teigiamai veikia nervų sistemą, atramos ir judėjimo aparatą, leidžia greičiau atsigauti po fizinių krūvių ir atsikratyti antsvorio.

Pirties pradžiamokslis ne tik žaliems

Lankantis pirtyje negalima pamiršti, kad, visų pirma, tai – vaistai, taigi čia itin svarbu laikytis taisyklių ir tinkamų dozių.

REKLAMA
REKLAMA

Einant į pirtį būtina pasiruošti iš anksto, pavyzdžiui, pasidaryti karštą kojų vonelę ar pastovėti keletą minučių po šiltu dušu. Galvos geriau nešlapinti, nes nuo to bus sunkiau ištverti karštį.

Prieš einant į pirtį rekomenduojama galvą prisidengti natūralios vilnos arba medvilnės pirties kepure, kuri apsaugos plaukus nuo karščio ir garų.

Įėjus į pirtį pasėdėkite ant apatinių suolų, o kai organizmas šiek tiek apšils – lipkite aukščiau. Kad neapsunkintumėte širdies, periantis pirtyje geriausia gulėti ant vidurinio suolo ir kartkartėmis pasiversti nuo vieno šono ant kito.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rekomenduojama iš pirties išeiti po 5–7 minučių. Nesikelkite per greitai, nes galite prarasti pusiausvyrą.

Prieš grįždami į pirtį padarykite 15–20 minučių pertraukėlę.

Iš pirties tiesiai į lovą? Tikrai neverta! Kad organizmas palengva atsigautų, patariama 2–3 minutes pasivaikščioti, išgerti puodelį žolelių arbatos.

Gydomieji gėrimai. Kaip žinome, 70 procentų organizmo sudaro vanduo. Pasikaitinus pirtyje skysčių kiekis žymiai sumažėja, tad kyla troškulys, o organizmas siekia atgauti prarastą harmoniją. Kaitinantis pirtyje daug gerti nerekomenduojama – tai papildomai apkrauna širdį ir kepenis. Taip pat nepatartina po pirties gerti stiprios arbatos, kavos, juolab alkoholinių gėrimų. O žolelių arbata – kaip tik tai, ko reikia. Po pirties ypač tinka erškėtuogių, raugerškio, gudobelės arbatos, vaisių ir daržovių sultys, natūrali naminė gira. Šie gėrimai papildys organizmo vitaminų, mikroelementų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų atsargas.

REKLAMA

Pirties aromatai. Pirtis ir kvapų terapija – glaudžiai susijusios. Drėgmė, karštis ir gilus kvėpavimas pagerina eterinių aliejų ir žolelių aromatų poveikį, stiprina jų gydomąsias savybes. Lengviausias būdas susikurti aromaterapinę aplinką pirtyje – ant akmenų užpilti kokių nors vaistažolių nuoviro. Kiekvienos žolelės aromatas per kvėpavimo takus savaip veikia organizmą.


  • Raudonėlis gydo viršutinių kvėpavimo takų susirgimus, teigiamai veikia nervų sistemą.

  • Mėta gerina nuotaiką, aktyvina širdies veiklą.

  • Garstukas gydo prasidėjusį peršalimą.

  • Liepa skatina prakaitavimą.

  • Juodųjų serbentų lapai padeda įveikti peršalimą, atsigauti po gripo ir kitų peršalimo ligų.


Pirties kosmetika

REKLAMA

Populiariausia kosmetinė priemonė pirtyje – medus. Juo galima išsitepti tik veidą arba visą kūną. Medus stangrina, lygina, švelnina odą, gydo celiulitą. Tačiau vien medumi apsiriboti neverta. Pirties šiluma ir garai ypač sustiprina ir natūralių kosmetinių kaukių poveikį.

Avižinių dribsnių kaukė. Jums reikės 1 dalies permaltų avižinių dribsnių ir 1 dalies grietinės. Išmaišykite iki vientisos konsistencijos, tepkite ant veido, palaikykite 15 min., nuprauskite šiltu vandeniu. Ši kaukė pamaitina odą ir skatina ląstelių atsinaujinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Obuolių kaukė. Jums reikės pusės obuolio, 1 šaukšto medaus, 1 arbatinio šaukštelio vitamino C miltelių, 1 kiaušinio trynio ir 3 šaukštų aliejaus. Sumaišykite ingredientus ir gautą košelę tepkite ant veido ir krūtinės, palaikykite 30 minučių ir nuplaukite šiltu, paskui – šaltu vandeniu. Kaukė daro odą elastingesnę ir lygina spalvą.

Kaukė plaukams. Jums reikės 1 kiaušinio, 2 šaukštų ricinos aliejaus, po 1 arbatinį šaukštelį obuolių acto ir glicerino. Sumaišykite ingredientus ir masažiniais judesiais įtrinkite kaukę į galvos odą. Palaikykite 20–30 minučių, tada nuplaukite įprastu šampūnu. Po tokios kaukės plaukai tampa minkšti, švelnūs, atgauna sveiką žvilgesį.

REKLAMA

Liekninamoji kaukė. Jums reikės 200 g medaus ir 250 g jūros druskos. Druską sumaišykite su skystu (arba vandens vonelėje pašildytu ir suminkštėjusiu) medumi. Šia kauke ištepkite problemines kūno vietas – juosmenį, klubus, šlaunis. Masažuojamaisiais judesiais kruopščiai įtrinkite ir palaikykite 10 minučių. Tiek laiko užteks, kad atsivertų poros, prasidėtų organizmo valymo procesas ir reikiamose kūno zonose suaktyvėtų kraujotaka bei pagreitėtų medžiagų apykaita. Iš pradžių nusiprauskite šiltu, paskui – šaltu vandeniu. Kaukė lygina ir nušveičia odą, skatina ląstelių atsinaujinimo procesus.

REKLAMA

Kokią vantą pasirinkti?

Beržinė vanta – pirties klasika. Beržo lapuose gausu eterinių aliejų, vitamino C, provitamino A. Išsipėrus su tokia vanta oda tampa lygesnė, elastingesnė, įgyja sveiko rausvumo. Vandens, kuriame mirko ši vanta, taip pat neišpilkite, nes juo rekomenduojama skalauti ištrinktus plaukus. Šis vanduo efektyviai naikina pleiskanas, teigiamai veikia galvos odą.

Liepų vanta – geriausias ginklas kovoje su peršalimu ir sezoniniais negalavimais. Puikiai šalina galvos skausmą, aktyvina inkstų veiklą (skatina šlapimo išsiskyrimą), pagreitina prakaitavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ąžuolo vanta ramina nervų sistemą ir stabdo kraujospūdžio šuolius būnant pirtyje. Išsipėrus šia vanta, oda tampa matinė, lygi ir stangri. Ypač patartina ąžuoline vanta pertis tiems, ką vargina pernelyg gausus prakaitavimas ir riebi oda.

Pirtis – ne visiems ir ne visada

Nepaisant įspūdingo poveikio sveikatai, pirtis tinka ne visiems. Šio malonumo turėtų atsisakyti nėščios moterys, taip pat sveikos moterys menstruacijų metu, pirtis nepatartina sergantiems sunkiomis plaučių, širdies ir kraujagyslių sistemų ligomis, opalige, ateroskleroze.

Nerekomenduojama pirtimi mėgautis apsvaigus alkoholiu, karščiuojant, tuščiu skrandžiu arba sočiai pavalgius. Pirtimi saikingai turėtų naudotis moterys, kurių veido odoje išryškėjęs kraujagyslių tinklelis, nes pasimėgavus karščiu, raudonis gali tapti dar intensyvesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų