REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bene didžiausia mėnesio naujiena internete - „Yahoo! Pipes“ debiutas. Šurmulys daugiausiai kilo tarp techniškai pasikausčiusios liaudies, nes naujokui susigaudyti „Pipes“ (vamzdžių) sistemoje yra tikrai nelengva. Kas yra tos „Pipes“? Trumpai tariant, tai yra interneto turinio filtravimo, manipuliavimo ir apjungimo sistema ir kartu informacinė „Yahoo!“ tarnyba.

REKLAMA
REKLAMA

„Pipes“ naudojama žaliava - daugiausiai RSS srautai iš įvairių svetainių (kaip kad RSS srautas iš „Nežinau.lt“). Pradėjęs montuoti savo informacijos vamzdžius, vartotojas pirmiausiai ir pasirenka vieną ar kelis iš jau siūlomų RSS srautų, arba įrašo savo pageidaujamą.

REKLAMA

Antras etapas - filtrai. Galima nurodyti raktinius žodžius ar kitas sąlygas (informacijos paskelbimo datą, kalbą ir kt.), pagal kurias informacija iš pasirinktų srautų “pratekės” toliau, arba bus atmetama.

Parinkus ir išfiltravus kelis srautus, galima juos sujungti į vieną platų jums tinkamos informacijos kanalą ir čia pat peržiūrėti iš vamzdžio „tekančią“ informaciją.

Iš principo atrodo labai nesudėtinga, ypač kai „Yahoo! Pipes“ leidžia vamzdžius ir filtrus dėlioti specialiame languotame lauke grafiškai. Bet pačių srautų ir filtrų konfigūravimas labai primena programavimą. Nukeliavus į naujosios tarnybos svetainę galima pabandyti pačiam pasidaryti vieną kitą vamzdį.

REKLAMA
REKLAMA

Pabandykime kartu sukurti labai paprastą filtravimo vamzdį ir išbandyti, kaip veikia „Pipes“. Žinant esminius dalykus, sudėtingesnių filtrų ir vamzdžių kūrimas - tik laiko ir smalsumo reikalas.

Filtro kūrimas

Pirmiausia mums reikės užsiregistruoti su jau turimu „Yahoo!“ vardu (tinka tas, kurį naudojate „Yahoo! Mail“) arba susikurti naują. Prisijungus, „Pipes“ mums pasiūlys keletą jau sukurtų vamzdžių pavyzdžių, kuriuos visai įdomu apžiūrėti, bet dar geriau viską išbandyti patiems.

Spaudžiame didelį mėlyną mygtuką dešinėje ir imame kurti savo vamzdį. Pirmiausiai mums reikalingas informacijos šaltinis (išsiskleidžiantis meniu „Sources“). Galime rinktis iš kelių „Yahoo!“, „Google“ ir „Flickr“ resursų, bet mes šį kartą spaudžiame rodyklę ant mygtuko „Fetch“ ir patys nurodome adresą. Iš pradžių buvo ketinimų pasinaudoti bendru „Blogas.lt“ srautu filtravimui (vien dėl to, kad ten yra daugybė visko filtruojamo), bet „Pipes“ nesugebėjo atpažinti šio RSS srauto. Taigi, pažaiskime su „nežinau.lt“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įrašius RSS nuorodą į „Fetch“ langelį, „Pipes“ automatiškai atpažįsta jį ir susiurbia visus pastarųjų dienų įrašus. Tarkime, kad visų mums nereikia - mes juos fitruosime. Kairėje pasirenkame meniu „Operators“ ir paspaudę rodyklę į ekraną įmetame blokelį „Filter“. Jei norime sužinoti tik pasaulinio žiniatinklio įvairenybes, filtre nurodome praleisti („Permit“) tik tuos tekstus, kurių antraštėje yra žodis „Perliukai“. Filtrą prie srauto prijungiame paprasčiausiai nutempę vamzdelį nuo apatinio „Fetch“ burbuliuko prie viršutinio „Filter“ burbuliuko.

REKLAMA

Kitas žingsnis (nebūtinas, bet dėl įdomumo) - iš tos pačios „Operators“ meniu įdėtas „Sort“, arba rūšiavimo filtras. „Pubdate“ reiškia paskelbimo datą, o „Descending“ - kad pirmieji iš vamzdžio išplauks naujesni tekstai. Vėl sujungiame dėželes ir galiausiai nuvedame vamzdį prie kelionės pabaigos - „Pipe Output“.

Bakstelėję pele dar kartą ant „Pipe Output“ langelio, pastebėsite, kad lango apačioje esanti „Pipes“ piktograma ėmė mirgėti - tarnyba pradėjo apdoroti jūsų pasirinktą ir suformuotą informacijos srautą. Netrukus apačioje pasirodys ir pirmieji rezultatai.

REKLAMA

Šiuo atveju jų nedaug, bet mums ir tereikėjo įsitikinti, kad „Yahoo! Pipes“ tinkamai atrinko ir surūšiavo pasirinktą medžiagą iš „nežinau.lt“. Beliko paskutinis žingsnis - dešinėje, lango viršuje paspausti mygtuką „Save“, suteikti vamzdžiui pavadinimą ir nusikopijuoti jo RSS adresą. Įsidėję į „Google Reader“, „Netvibes“ ar kitoje srautų skaitymo programoje/tarnyboje iš šio vamzdžio gausite jau išfiltruotą informaciją.

Tokiu pat principu galime filtruoti ir rūšiuoti Lietuvos žinių portalų naujienas, atsikratyti erzinančios informacijos, nurodę, pavyzdžiui „Block“ „rinkimai“ ir taip toliau. Žinodami, kaip pasidaryti paprastą filtrą, geriau perprasime ir sudėtingesnius!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų