REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prie Vilniaus koncertų ir sporto rūmų protestuojantys senjorai Premjerui Andriui Kubiliui ir frakcijos "Viena Lietuva" seniūnui Laimontui Diniui perdavė kartuvių virves. Priėmę tokį "Sodros" biudžetą, tegu patys pasikaria, teigia pensininkai. Virves prašoma perduoti iškilmingai, Seimo posėdžio metu.

REKLAMA
REKLAMA

Kartuvių virves priėmęs tvarkietis Petras Gražulis pažadėjo tai padaryti, gal netgi ketvirtadienį priimant biudžetą. 

REKLAMA

Socdemai žada grąžinti pensijas (papildyta 13.24)

Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius prie Vilniaus koncertų ir sporto rūmų protestuojantiems senjorams pažadėjo, kad po pusės metų teiks įstatymo pataisas, kad būtų sugrąžintos buvusios pensijos.

Į Prezidentės Dalios Grybauskaitės raginimus kiekvieną politiką prisiimti asmeninę politinę atsakomybę, kad nekiltų chaosas, A. Butkevičius atsako: "Taip, iš tikrųjų kiekvienas politikas turi atsiskaityti rinkėjams, tačiau kai neatsižvelgiama į opozicinių partijų konstruktyvius pasiūlymus, kokia tada gali būti atskaitomybė?, - retoriškai klausė A. Butkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko Algirdo Kvedaravičiaus teigimu, jis mitinge esąs dėl to, kad nepritariąs valdžios sprendimams taupyti mažiausiai gaunančių, skurdžiausiai gyvenančiųjų sąskaita. Jis pritaria protestuotojų nuomonei, kad vykdomas savotiškas pensininkų genocidas. Į Eltos klausimą, kodėl tada konfederacija pasirašė Nacionalinį susitarimą, A. Kvedaravičius sakė besijaučiąs apgautas.

Į mitingą - iš visos Lietuvos

Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos ketvirtadienio vidurdienį prie kviestame mitinge prieš pensijų mažinimą dalyvauja apie 2 tūkstančius žmonių. Protestuotojai tikisi, kad jų šūkis "Niekas neturi teisės atimti mūsų uždirbtų pinigų" bus išgirstas, nors išvakarėse Seimas patvirtino ir pensijų, ir kitų išmokų mažinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės į mitingą suvažiavo iš visos Lietuvos - senjorai iš Telšių rajono, Vilkaviškio, Jurbarko, Akmenės, Anykščių, Plungės. Žmonės piktinasi ne tik pensijų mažinimu, bet ir vaistų kainomis. Laikomi plakatai "Geras pensininkas - miręs pensininkas", "Mažesni akcizai - daugiau darbo", "Mūsų darbas - jūsų pensija", "Mums reikia pastogės, duonos ir vaistų".

Senjorai nusiteikę gana triukšmingai, vis girdisi šūksniai "Vykdomas pensininkų genocidas", tačiau jokios agresijos ar emocijų protrūkių nėra.

Mitinguotojus saugo nemažos policijos pajėgos. Protestuotojus palaiko visų opozicinių partijų vadovai ar atstovai.

REKLAMA

Plakatas "Mes remiam Kubiliaus programą" - suplėšytas

Tvarkiečio Valentino Mazuronio kalba sutikta ilgais plojimais. Jo teigimu, kai tokia valdančioji dauguma, pensininkai apsiginti gali tik patys. "Valdančioji dauguma ne tik nesirūpina žmonėmis, bet ir jiems meluoja", - sakė V. Mazuronis. Jo pacituoti Premjero žodžiai, kad jis gaunąs daug pensininkų, kurie dėkoja Vyriausybei, laiškų, sulaukė didžiulio pensininkų pasipiktinimo ir švilpimo.

Tarsi iliustruodama Premjero žodžius mitinge pasirodė senjorė, laikydama plakatą "Mes remiam Kubiliaus programą". Plakatas čia pat buvo sudraskytas į gabalus.

REKLAMA

Mitinguotojai nerimą dėl ateities bando malšinti ir dainomis apie pensijų mažinimą pagal gerai žinomą melodiją "Mažam kambarėly...".



Mitingas - tik po valdžios nenoro tartis

Pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentės Grasildos Makarevičienės teigimu, niekas neturi teisės atimti jų uždirbtų pinigų. "Mes ne išmaldos prašom, o savo teises ginam", - sakė G. Makarevičienė .

G. Makarevičienė derybas dėl Nacionalinio susitarimo laiko Vyriausybės diktatu. Jos teigimu, asociacijos nuomonė nebuvo išgirsta, todėl ji pasitraukusi iš derybų. "Mes norėjome susitarti, tačiau dabar tenka žmones vesti į gatves", - sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot asociacijos vadovės, pagyvenę žmonės nori būti solidarūs, tačiau socialinio draudimo pensijų bei pensijų dirbantiems pensininkams negalima mažinti, nes jos yra jų nuosavybė. Negalima liesti, pasak jos, ir našlių pensijų: "Europoje taip sutvarkyta, kad mirus žmogui likęs gyvas jo sutuoktinis gali pasirinkti, kokią pensiją gauti - jo ar savo. O čia numetė po 70 litų, ir dar tuos atimti nori", - piktinosi G. Makarevičienė.

***

Trečiadienį Seimo priimtas Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinasis įstatymas įsigalios ateinančių metų sausio 1 d. ir galios iki 2011-ųjų gruodžio 31 d. Opozicija siūlė bent mėnesiui nukelti įstatymo įsigaliojimo datą, kad žmonės galėtų prisitaikyti, tačiau Seimas šį siūlymą atmetė.

REKLAMA

Laikinajame įstatyme atsižvelgiama į mažas pensijas gaunančius žmones - 650 litų ir mažesnės pensijos nebus mažinamos. Turimais duomenimis, asmenų, gaunančių mažesnes kaip 650 litų pensijas, yra beveik 136 tūkst. Tai sudaro apie 23 proc. visų asmenų, gaunančių senatvės pensijas.

Didesnės pensijos bus mažinamos proporcingai. Didžiausią numatomų mažinti pensijų gavėjų ratą sudaro 700-850 litų išmokas gaunantys žmonės. Tai yra 41 proc. visų senatvės pensijų gavėjų. Jų pensijos mažės 2-5 proc., arba 14-37 litais. Taip pat nebus liečiamas priedas už darbo stažą.

REKLAMA

Mažesnį atlyginimą gaunančiam žmogui pensija mažės nežymiai, o didesnį - daugiau. Uždirbantiems iki 200 litų pensija mažės 2,5 proc., nuo 600 iki 800 litų - 10-15 proc., 2100 litų - 50 proc., 4200 ir daugiau litų - 70 procentų.

Senatvės ir netekto darbingumo pensijos būtų pradėtos kompensuoti tuomet, kai Vyriausybė paskelbs, jog ekonominis sunkmetis jau įveiktas.

Seimas nusprendė pritarti siūlymui palikti neįgaliesiems transporto išlaidų kompensacijas (32,5 lito) bei kompensacijas (iki 4160 litų) lengviesiems automobiliams įsigyti. Pastarosiomis yra iš dalies kompensuojamos transporto išlaidos įsigyjant lengvąjį automobilį ir jį pritaikant neįgaliųjų poreikiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parlamentas pritarė Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės siūlymui, kad asmenims, kuriems nustatytas iki 25 procentų darbingumo lygis (gaunantiems 75-100 procentų netekto darbingumo arba I grupės invalidumo pensiją), pensijos nebūtų mažinamos.

Pakeitus draudžiamąsias pajamas, pensijos mažės gyventojams, kuriems nustatytas nuo 30 iki 55 procentų darbingumo lygis, t. y. gaunantiems 70-45 procentų netekto darbingumo arba turintiems II ir III grupių invalidumą.

Netekto darbingumo pensijos bus mažinamos diferencijuotai - mažesnių išmokų gavėjams - mažiau, didesnių - daugiau. Pavyzdžiui, 325-400 litų netekto darbingumo (invalidumo) pensija mažės 6,7 lito, 650-700 litų pensija - 12,7 lito.

REKLAMA

Taip pat bus mažinamos valstybinės pensijos ir rentos kaip papildomos pajamos. Minėtai išmokų grupei priklauso ir socialinio draudimo našlių pensijos, nes tai yra antrosios ar trečiosios pensijos.

Visos šios papildomos išmokos bus mažinamos proporcingai: didesnės - didesniu procentu, mažesnės - mažesniu. Pavyzdžiui, išmokos iki 70 litų bus mažinamos 5 proc., o gaunantiems daugiau nei 1800 litų - 20 proc. Socialinio draudimo našlių pensijos, kurių dydis yra 70 litų, mažės 3,5 lito, didesnės mažės šiek tiek daugiau.

Jei vienas žmogus gauna kelias papildomas išmokas, tokiu atveju jos bus sudedamos ir tuomet taikomas mažinimo procentas.

Ruslano Kondratjevo nuotr.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų