REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinė mokėjimo agentūra

Biokuro gamybai Europos Sąjunga (ES) skiria vis daugiau dėmesio ir paramos lėšomis skatina įveisti trumpos rotacijos plantacinius želdinius – gluosnius, karklus, drebules ar baltalksnius. Norint gauti paramą minėtai veiklai, paraiškas galima teikti iki metų pabaigos.

REKLAMA
REKLAMA

Parama trumpos rotacijos plantacinių želdinių įveisimui ir auginimui yra teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ trečiąją veiklos sritį.

REKLAMA

Plantaciniams želdiniams priskiriami augalai, kurių laikas tarp 2 kirtimų yra ne ilgesnis nei 5 metai, todėl jų auginimas greitai atsiperka.

Įveisimas nuomojamoje žemėje

Siekiant, kad parama galėtų pasinaudoti daugiau asmenų, pakoreguotos minėtos veiklos srities įgyvendinimo taisyklės.

Vienas iš pakitimų susijęs su žemės nuosavybės teise. Nuo šiol trumpos rotacijos želdinius leidžiama veisti ir ne nuosavoje žemėje, t. y. naudmenos, į kurias ketinama investuoti, gali būti nuomojamos iš privačių asmenų ar valdomos panaudos ir kitais pagrindais.

REKLAMA
REKLAMA

Žemės ūkio naudmenų nuoma ar panauda privalo būti ne trumpesnė kaip 10 metų nuo sutarties pasirašymo dienos. Be to, nuomos, panaudos ar kitais pagrindais naudojamų žemės ūkio naudmenų sutartys turi būti įregistruotos Registrų centre. Tokiose sutartyse taip pat turi būti numatyta trumpos rotacijos plantacinių želdinių įveisimo galimybė.

Pateikiami dokumentai

Dar viena įgyvendinimo taisyklių naujovė susijusi su pateikiamais dokumentais. Nuo šiol pareiškėjai, ketinantys projektus ar jų dalį įgyvendinti skolintomis lėšomis, paskolos sutartis gali pateikti kartu su pirmuoju mokėjimo prašymu. Su paraiška užtenka pristatyti paskolos suteikimo galimybę patvirtinančius dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu projektus yra numatoma įgyvendinti nuosavomis lėšomis, tuomet iki pirmojo mokėjimo prašymo reikia pateikti raštišką patvirtinimą.

Paraiškas į Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) teritorinius skyrius pagal numatomą projekto įgyvendinimo vietą gali teikti fiziniai ir juridiniai asmenys iki šių metų pabaigos.

Kartu su paraiška reikia pateikti numatomų įgyvendinti projektų aprašus ir įgaliotų institucijų patvirtintus plantacinių želdinių įveisimo energetiniais tikslais projektus. Juose turi būti užtikrinama, kad nebus daroma žala drenažo sistemoms. Projektų aprašuose turi būti numatytos ir pagrįstos investicijos, jų tikslai, galimi finansavimo būdai, projekto įgyvendinimo terminai.  

REKLAMA

Reikia ir patiems investuoti

Trumpos rotacijos plantaciniai želdiniai turi būti įveisiami ne mažesniame kaip 1 hektaro žemės ūkio naudmenų plote ir kertami ne rečiau kaip kas 5 metus.

Už vieną hektarą plantaciniais želdiniais apsodintų žemės ūkio naudmenų pareiškėjai gali gauti iki 5179 litų siekiančią išmoką. Bendra vienam projektui skiriamos paramos suma negali viršyti 690 560 litų.

Norėdami veisti trumpos rotacijos želdinius, paramos gavėjai turi investuoti ir nuosavų lėšų. Daugiausiai KPP lėšomis – iki 60 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų – finansuojama dar 40-mečio nesulaukusiems jauniesiems ūkininkams, kurie dirba mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse. Iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų finansuojama jauniesiems ūkininkams ar ūkininkaujantiesiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse, visiems likusiems – iki 40 proc.

REKLAMA

Paramos lėšomis remiamas želdinimo projekto parengimas, dirvos paruošimas, sodinukų įsigijimas ar sodinimas, bendrosios ir projekto viešinimo išlaidos. Parama neteikiama plantaciniams želdiniams veisti teritorijose, priklausančiose „NATURA 2000“ tinklui.

Lengvatinių paskolų galimybė

Nuo lapkričio mėnesio pareiškėjai, teikdami paraiškas pagal KPP priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“, gali siekti ir lengvatinių paskolų. Tikimasi, kad tai leis lengviau pasinaudoti parama ir įveisiant trumpos rotacijos plantacinius želdinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsižvelgiant į tai, kokios paramos siekiama, priklauso ir paraiškos teikimo būdas. Įgyvendinimo taisyklėse nurodyti trys paraiškos teikimo būdai: pirmasis – siekiant tik investicinės paramos, antrasis – siekiant tik paskolos, trečiasis – tam pačiam projektui siekiant ir investicinės paramos, ir paskolos.

Taigi ūkininkas gali pretenduoti tik į paskolą, neprašydamas investicinės paramos. Tokiu atveju jis NMA turi teikti paraišką. Net ir gaunant tik paskolą reikia atitikti visus tinkamumo kriterijus paramai gauti, kurie išdėstyti KPP priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ konkrečios veiklos srities įgyvendinimo taisyklėse.

REKLAMA

Toks pat paraiškos teikimo principas galioja tam pačiam projektui siekiant ir investicinės paramos, ir paskolos.

Įvertinus paraišką teigiamai, išduodama tinkamumo gauti paskolą pažyma, su kuria reikia kreiptis į kredito įstaigą (finansinį tarpininką, su kuriuo Paskolų fondas yra pasirašęs sutartį). Tokių bankų šiuo metu yra aštuoni: DnB NORD, Medicinos bankas, „Parex“, SEB, „Snoras“, „Swedbank“, Šiaulių bankas ir Ūkio bankas.

Pareiškėjui gavus paskolą, NMA įvertina paskolos sutartį ir apskaičiuoja paramos dydį. Su banku pareiškėjas paskolos sutartį pasirašo, kai yra priimtas galutinis sprendimas dėl paramos skyrimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų