REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaraisiais mėnesiais pasigirsta nuogąstavimų, kad sunkmečiu gali padaugėti tariamų invalidų, norinčių naudotis neįgaliesiems teikiamomis privilegijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje kiekvieną savaitę neįgalumas nustatomas keliems tūkstančiams asmenų. Asmenims, pripažintiems nedarbingais ar neįgaliaisiais, kuriems nustatyta invalidumo grupė, taikomos įvairios lengvatos - transportui, mokesčiams, medikamentams, mokama pašalpa, gali būti skiriama speciali globa ar priežiūra, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Pasak Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) direktoriaus Zdislavo Skavarciany, analizuodami pastarųjų mėnesių situaciją tarnybos darbuotojai kol kas nepastebėjo, kad būtų padaugėję asmenų, besikreipiančių dėl invalidumo grupės nustatymo. Tačiau iš gydymo įstaigų, galinčių siųsti pacientus į NDNT teritorinius skyrius dėl nedarbingumo lygio nustatymo, jau teko girdėti nusiskundimų, kad žmonės to reikalauja vis dažniau. Skyrių darbuotojai pastebėjo, kad žmonės labiau domisi tuo, kokiais atvejais būti nustatytas invalidumas.

REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvieną mėnesį nagrinėjame statistiką žmonių, kuriems buvo nustatytas nedarbingumas, skaičių lyginame su ankstesniais metais, ir kol kas didesnių pakitimų nepastebėjome, - sakė Z. Skvarciany. - Jeigu tokių tendencijų bus pastebėta, teks griežtinti kontrolę. Nors jau dabar mūsų Kontrolės skyrius kasmet patikrina apie 1 tūkst. atsitiktinai parinktų asmenų bylų įvairiuose teritoriniuose skyriuose - analizuojame, ar dokumentuose užfiksuota situacija tikrai atitinka realybę“.

NDNT direktoriaus teigimu, į tarnybą ligonis turėtų patekti tik tada, kai jau yra išnaudotos visos gydymo galimybės, atlikta medicininė reabilitacija ir nustatyta, kad labiau pagydyti žmogaus nebeįmanoma. „Liga - tai dar nereiškia neįgalumo“, - pabrėžė Z. Skvarciany.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Z. Skvarciany neatmeta galimybės, kad sunkmečiu žmonės gali pradėti gudrauti ir stengtis gauti invalidumo grupę. Todėl tarnybos administracija yra įspėjusi savo teritorinių skyrių darbuotojus ir nuolat jiems primena, kad kiekvieno paciento situaciją, dokumentus apie jo gydymą ir sveikatą jie analizuotų atidžiau.

NDNT duomenimis, pernai dėl darbingumo lygio nustatymo kreipėsi per 112 tūkst. asmenų. Dažniausiai į NDNT kreipiasi žmonės, sergantys širdies, kraujagyslių ligomis ir turintys judėjimo ir sąnarių, stuburo skausmų problemų.

REKLAMA

Z. Skvarciany teigimu, Lietuvoje neįgaliųjų skaičius, palyginti su kitomis Europos valstybėmis, nėra didelis. Pavyzdžiui, Baltarusija skelbia, kad šioje šalyje apie 4 proc. populiacijos yra neįgalūs, Šveicarijoje, Vokietijoje - apie 10-12 proc. Lietuvoje, oficialios statistikos duomenimis, neįgaliais pripažinti apie 7 proc. populiacijos.

Aida Valinskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų