REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konstitucinis Teismas antradienį skelbs, ar prezidento dekretas, kuriuo iš pareigų buvo atleisti trijų teismų pirmininkai, atitinka Konstitucijos ir Teismų įstatymo nuostatoms.

REKLAMA
REKLAMA

Įtarus korupciniais ryšiais su Viliaus Karaliaus cigarečių kontrabandininkų grupuote, 2003 metų liepos 22-sios prezidento dekretu iš Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininko pareigų buvo atleistas Darius Japertas, iš Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko pareigų - Arvydas Gudas, iš Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkės pareigų - Palmira Linkevičienė.

REKLAMA

Prieš atleidžiant teisėjai nebuvo svarstomi Teisėjų garbės teisme, jiems nebuvo iškeltos drausminės bylos.

Konstitucinis Teismas aiškinsis, ar prezidento dekretas savo prasme ir turiniu atitinka Konstitucijos preambulėje įtvirtintus teisinės ir pilietinės visuomenės principus, lygybės prieš įstatymą, nekaltumo prezumpciją, įtvirtintą Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje.

Buvę teisėjai tvirtina, kad juos atleidžiant buvo pažeista procedūra. Kadangi teisėjai buvo atleisti drausmine tvarka, juos visų pirma turėjo svarstyti Teisėjų garbės teismas.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai birželio 9 dieną Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Generalinės prokuratūros skundą - panaikino eksteisėjams anksčiau paskelbtą palankų išteisinamąjį nuosprendį ir juos nuteisė.

Apeliacinio teismo sprendimu, eksteisėjams tam tikrą laiką atimta teisė dirbti darbą teisminėse, teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijose.

Buvusiam Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkui A.Gudui tokia teisė atimta 4 metams, buvusiai Biržų rajono apylinkės teismo teisėjai P.Linkevičienei - 1 metams ir 3 mėnesiams, o buvusiam Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkui D.Japertui - 2 metams 3 mėnesiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kontrabandos "karaliumi" tituluotam buvusiam policininkui V.Karaliui teismas skyrė 2 metus 6 mėnesius laisvės atėmimo. Bausmės vykdymas atidėtas 2 metams. Per šį laikotarpį nuteistasis be bausmės vykdymą prižiūrinčio pareigūno žinios negalės pasišalinti iš gyvenamosios vietos ilgiau nei 7 dienoms.

A.Gudą ir V.Karalių teismas pripažino kaltais organizavus piktnaudžiavimą tarnyba siekiant asmeninės naudos ir nuteisė už visus epizodus, kuriuos inkriminavo prokuratūra.

D.Japertą ir P.Linkevičienę teismas pripažino kaltais piktnaudžiavus tarnyba, siekiant asmeninės naudos.

REKLAMA

Tačiau nuteistieji nuosprendžius apskunė Aukščiausiajam Teismui. Šis teismas bylą išnagrinėjo ir vasario 6 dieną skelbs savo sprendimą.

Bylos duomenimis, 2002 metų liepą pareigūnams sulaikius kontrabandinių cigarečių gabenimu įtariamus brolius Ralius, V.Karalius išsigando, kad į nelaisvę patekę broliai nepapasakotų pareigūnams apie kontrabandos organizatorius. Todėl V.Karalius kreipėsi į savo sugyventinės tėvą, tuo metu ėjusį Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko pareigas, kad šis padėtų Raliams išvengti suėmimo.

REKLAMA

A.Gudas kreipėsi į tuometinį Panevėžio miesto apylinkės teismo vadovą D.Japertą, o šis prašymą dėl Ralių perdavė tuometinei Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkei P.Linkevičienei.

Būtent ši teisėja ir nagrinėjo prokuroro prašymą skirti Raliams suėmimą. Posėdžio metu ji nusprendė nesuimti vilkikais kontrabandines cigaretes gabenusių Ralių, ir prokuroro pareiškimas buvo atmestas.

Audrius Butkevičius liudys J. Abromavičiaus žūtį tiriančiai Seimo komisijai
Seimo laikinajai komisijai, tiriančiai Valstybės saugumo departamento (VSD) ir krašto apsaugos savanorio Juro Abromavičiaus žūties aplinkybes 1997-aisiais, antradienį liudys nepriklausomybės pradžioje Krašto apsaugos departamentui (KAD), o vėliau ir Krašto apsaugos ministerijai (KAM) vadovavęs Audrius Butkevičius.
Prieštaringai pagarsėjęs politikas - už pasikėsinimą sukčiauti nuteistas ir laisvės atėmimo bausmę atlikęs Kovo 11-osios nepriklausomybės atkūrimo akto signataras, buvęs krašto apsaugos ministras ir tuometinis Seimo narys A.Butkevičius pernai sausį įstojo į partiją "Tvarka ir teisingumas" (liberalai demokratai).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komisija praeitą savaitę jau išklausė buvusios J.Abromavičiaus bendražygės, taip pat liberaldemokratės Kristinos Sudžienės bei buvusios savanorės Leonardos Kuodienės liudijimus.

J.Abromavičiaus žūties aplinkybes tirianti Seimo laikinoji komisija darbą turėtų baigti vasario 1-ąją, tačiau, kaip yra teigusi komisijos pirmininkė Loreta Graužinienė, Seimo bus prašoma pratęsti šį terminą.

Buvęs VSD pareigūnas ir krašto apsaugos savanoris J.Abromavičius žuvo 1997 metų sausio 31-ąją Kaune, sprogus jo automobiliui. Nusikaltėliai po automobiliu "Volkswagen Passat" buvo pritvirtinę maždaug 500 gramų sprogstamosios medžiagos heksogeno, dar vadinamo jūros mišiniu.

REKLAMA

Generalinė prokuratūra ikiteisminio tyrimo metu nustatė, kad sprogstamąjį įtaisą pagamino ir po J.Abromavičiaus automobiliu pritvirtino asmuo, kuris vėliau atsitiktinai pats susisprogdino.

Generalinei prokuratūrai nutraukus ikiteisminį tyrimą, Seime kilo iniciatyvos atlikti parlamentinį.

Seime kartą jau buvo sudaryta laikinoji komisija, tyrusi saugumo pareigūno žūtį. Tokia komisija dirbo 1997 metais, jai tuo metu vadovavo konservatorius Sigitas Kaktys.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų