REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras kartu su rinkodaros agentūra „MP agency“ pristatė iniciatyvą „Įveiksime kartu“, pagal kurią dėl daugėjančių koronaviruso atvejų skaičiaus buvo įsteigtas laikinasis skambučių centras. 

Ketvirtadienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras kartu su rinkodaros agentūra „MP agency“ pristatė iniciatyvą „Įveiksime kartu“, pagal kurią dėl daugėjančių koronaviruso atvejų skaičiaus buvo įsteigtas laikinasis skambučių centras. 

REKLAMA

Naujasis centras veiklą pradėjo vakar, jis įkurtas viešbučio „Panorama“ konferencijų centre. 

„Vienas Covid-19 užsikrėtęs asmuo vidutiniškai turi 10–20 didelės rizikos kontaktų. Tai reiškia, kad, jei per dieną užfiksuojama tūkstantis naujų ligos atvejų, mūsų darbuotojams reikia nustatyti ir informuoti apie 10–20 tūkst. sąlytį turėjusių asmenų.

Jeigu šie asmenys laiku neatsekami ir neinformuojami, o patys savarankiškai nesilaiko saviizoliacijos, jie gali toliau platinti užkratą visuomenėje ir dar labiau bloginti epidemiologinę situaciją. Deja, bet šiuo metu centre dirbančių 50 epidemiologų ir 50 Lietuvos kariuomenės savanorių visiems tyrimams atlikti laiku nebepakanka. Papildomi pajėgumai yra kritiškai svarbūs“, – sako NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat atsirado geri žmonės, kurie suprato, kokia Lietuvoje yra situacija. Todėl labai dėkojame eilei Lietuvos įmonių, kurių požiūris yra labai pilietiškas ir jie įdeda svarų indėlį situacijos valdyme“, – sako R. Lingienė. 

REKLAMA

Skambučių centre specialistams talkins kariuomenė. Pasak R. Lingienės, epidemijos sustabdymui ypač svarbu greitai atsekti kontaktus. 

„Esame paskaičiavę, kad per dieną vienas asmnuo gali atlikti 4 susirgusių žmonių epidemioloninę diagnostiką. Tai jei yra per dieną 1000 užsikrėtusiųjų, tai galite įsivaizduoti, kiek reikia pagalbos rankų“, – pastebi R. Lingienė. 

„Savanoriai skambins sergantiems žmonėms ir aiškinsis, su kuo jie turėjo sąlyti, kur galėjo užsikrėsti. O po to skambins ir sąlytį turėjusiems žmonėms bei darbovietėms. Vėliau, nustačius aukštos rizikos grupės asmenis, tas sąrašas bus perduodamas NVSC infogrupei“, – apie procesą pasakoja R. Lingienė.  

REKLAMA
REKLAMA

Iniciatyvos autorius, „MP agency“ Strategijos vadovas Laimonas Baliukonis sako, kad verslas, turintis resursus ir galimybes, turi padėti šaliai kovoje su pandemija. 

„Idėja gimė labai buitiškai ir paprastai. Prieš kelias savaites pastebėjau Rolandos pagalbos šauksmą socialiniame tinkle, kad trūksta rankų, pagalbos. Todėl gimė idėja surinti resursus, žmones, juos apmokyti ir taip prisidėti. Negalima likti nuošalyje, kai verslas turi galimybes padėti. Šiai dienai turime sutelkę 13 Lietuvos įmonių, kurie remia iniciatyvą. Nuo vakar centre pradėjo dirbti 10 gerai apmokytų naujų žmonių. Ir ateinantį pirmadienį pradės dirbti dar 10 žmonių“, – apie kilusią idėją pasakoja L. Baliukonis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu prie iniciatyvos „Įveiksime kartu“ jau yra prisijungę 13 partnerių, kurie ne tik teikia finansinę paramą, bet ir aprūpina centrą reikiamomis priemonėmis. Nors šiuo metu turimi resursai turėtų leisti užtikrinti laikinojo Covid-19 skambučių centro veiklą 1 mėnesiui, pristatymo metu taip pat bus kviečiami prisijungti ir kiti verslai. Tikimąsi, kad, pritraukus dar didesnį įmonių skaičių, pagalbos apimtis bus galima išplėsti, o pačią iniciatyvą vykdyti tiek, kiek reikės.

Vaizdai, kaip atliekamas Covid-19 tyrimas – video reportaže:

Atnaujintos rekomendacijos

SAM primena, kad viešose uždarose vietose, nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėjimas yra privalomas. Gyventojai raginami kuo dažniau plauti rankas su muilu ir vandeniu, naudoti dezinfekavimo priemones, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo. Labai svarbu rūpintis aplinkos higiena, dažnai vėdinti patalpas, kasdien valyti naudojamus paviršius tiek gyvenamojoje, tiek darbo vietoje. 

REKLAMA

Pasireiškus ūminiams viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymiams, būtina likti namuose bei konsultuotis Karštąja koronaviruso linija (tel. 1808), arba susisiekti konsultacijai su savo šeimos gydytoju. Lankantis parduotuvėse, vaistinėse, turguose, kitose viešose atvirose ir uždarose vietose patartina laikytis saugaus, ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių. 

Po artimo sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga, izoliacija būtina namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje 14 dienų po paskutinės sąlyčio dienos. Izoliavimosi taisyklių privaloma griežtai laikytis visą izoliavimosi laikotarpį. 

Būnant viešose vietose raginama vengti tiesioginio kontakto su žmonėmis, su kuriais įprastai nebendraujama, taip pat, jei įmanoma, rekomenduojama vengti masinių susibūrimų. Prioritetą patariama skirti veikloms atvirose erdvėse. 

REKLAMA

Organizuojant didelę asmeninę šventę, esant galimybei, rekomenduojama ją nukelti. Kitu atveju, patariama apriboti dalyvių skaičių, užtikrinti, kad dalyvaujantiems asmenims nėra pasireiškusių kvėpavimo takų infekcijos požymių. Šventės dalyvių prašoma laikytis kosėjimo bei čiaudėjimo etiketo, rankų higienos bei saugaus atstumo. 

Keliautojams rekomenduojama atidėti nebūtinas vietines bei tarptautines keliones. Rengiantis kelionei, patariama įvertinti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epideminę situaciją konkrečioje šalyje, kelionės būtinybę bei galimo karantino (izoliacijos) riziką grįžus į Lietuvą. Kelionės metu raginama vengti kontakto su sergančiais asmenimis, laikytis higienos, vartoti saugų maistą ir vandenį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sergantieji lėtinėmis ligomis ir vyresni nei 65 metų žmonės yra labiausiai pažeidžiama gyventojų grupė, turinti didelę sunkių komplikacijų riziką užsikrėtus koronavirusu. Šių gyventojų grupių asmenims 

rekomenduojama užtikrinti kuo mažesnį kontaktą su kitais asmenimis, vengti masinio susibūrimo vietų, rūpintis higiena, jei įmanoma, pasinaudoti paslaugomis, kurios teikiamos nuotoliniu būdu. 

Vyresniems nei 6 metų amžiaus asmenims privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones viešose uždarose vietose (viešajame transporte, parduotuvėse, paslaugų gavimo vietose ir pan.), išskyrus atvejus, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke. Kaukės dėvėti nereikia sportuojant sporto klubuose ir lankantis laisvalaikio bei pramogų parkuose, kai paslaugos teikimas dėvint kaukę neįmanomas. Veido kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos jų dėvėti negali, ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatai. 

REKLAMA

Veido kaukes būtina užsidėti taip, kad jos pilnai dengtų burną ir nosį. Dėvint kaukę svarbu neliesti jos rankomis, o ją palietus ar nusiėmus, būtina nusiplauti rankas. Vienkartinių kaukių pakartotinai naudoti negalima, panaudojus – išmesti. 

Įspėjame, jog už šių taisyklių pažeidimą asmenys gali būti traukiami į administracinę atsakomybę, o skiriama bauda gali siekti nuo 500 iki 1000 eurų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų