REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Man neramu, kaip aktyviai visais šiais pastebėjimais dalinasi skeptikai ir apie tai dalinasi ne specialistai, o visos sąmokslo teorijomis besivadovaujančios grupės“, – taip sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sureagavo į pirmadienį išplatintą Skandinavijoje dirbančių lietuvių medikų kreipimąsi.

„Man neramu, kaip aktyviai visais šiais pastebėjimais dalinasi skeptikai ir apie tai dalinasi ne specialistai, o visos sąmokslo teorijomis besivadovaujančios grupės“, – taip sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sureagavo į pirmadienį išplatintą Skandinavijoje dirbančių lietuvių medikų kreipimąsi.

REKLAMA

Portalas primena, kad Skandinavijoje dirbančių lietuvių medikų atviras laiškas ministrui dėl jo pateiktų Norvegijoje atlikto tyrimo duomenų apie kaukių dėvėjimo efektyvumą Daug diskusijų tiek visuomenėje, tiek medikų bendruomenėje.

„Smagu, kad kolegos stebi situaciją Lietuvoje, bet dėl apties turinio, man kiek neramu, ypač matant, kaip aktyviai visais šiais pastebėjimais dalinasi skeptikai ir apie tai dalinasi ne specialistai, o visos sąmokslo teorijomis besivadovaujančios grupės. Tai kaip benzino į ugnį įpilti, o ne padėti bendrai komunikuoti. (...)

Mes galime diskutuoti, bet tai yra daroma kitais formatais. O žinant, kai visuomenėje yra platinamos sąmokslo teorijos, paimti kažkokius viešus laiškus, tai (...) visa tai vertinu kaip kažkokią viešųjų ryšių akciją, kurios tikslo nelabai suprantu. Ne  taip dirba specialistai ir ne taip priiminėjami sprendimai“, – komentavo A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras sutiko, kad modelių dėl ribojimų stabdant COVID-19 plitimą yra įvairių, bet ne taip reikia apie tai diskutuoti.

„Įsivaizduokite, kas būtų, jei ten dirbantys medikai paskelbtų  viešą laišką, kaip reikia gydyti mūsų pacientus. Tai koks čia formatas turėtų būti?“ – stebėjosi jis.

REKLAMA

Pasidžiaugė duomenimis

Portalas tv3.lt primena, kad praėjusią savaitę sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pateikė Norvegijos duomenis, kurie, jo teigimu, teikia optimizmo dėl kaukių dėvėjimo ir atstumo laikymosi efektyvumo siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą. Tačiau ministras sulaukė Skandinavijoje dirbančių medikų atsako.

Dar penktadienį ministras siuntė žinią kaukių skeptikams ir pateikė džiuginančius naujus duomenis. 

„Šiandien radome kolegų Norvegijoje, Nacionalinio visuomenės sveikatos instituto skelbiamus duomenis, kad vieno metro atstumo laikymasis gali iki 80 proc. sumažinti infekcijos perdavimą.

REKLAMA
REKLAMA

Kaukės, jei nesilaikoma atstumo, gali apie 40 proc. sumažinti infekcijos perdavimą, tai Lietuva taiko abi priemones. Taigi, tikėtina, kad tai gali reikšmingai stabdyti viruso plitimą. Tad naudokimės galimybe nestabdant ekonomikos šias priemones įgyvendinti“, – kalbėjo A. Veryga.

Išplatino atvirą laišką

Visgi reaguodami į jo žodžius patys Skandinavijoje dirbantys medikai, tarp kurių – vidaus ir širdies ligų gydytoja Loreta Strøm iš Oslo Akeshuso universitetinės ligoninės, taip pat epidemiologijos mokslų daktaras Andrius Kavaliūnas iš Švedijos Karolinska instituto, kreipdamiesi į ministrą „Facebook“ išplatino atvirą laišką:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„LIETUVA PRIEŠ NORVEGIJĄ: 13,0–13,7 (kamuolys norvegiškas, varžybų aikštė Lietuvoje)

Istorija apie tai, kaip dviejų šalių sveikatos ministrai interpretuoja mokslą.

Norvegijos SAM ministras Bent Høie, remdamasis Norvegijos visuomenės sveikatos instituto (FHI) sisteminės analizės išvadomis, bei esant dabartiniam Covid paplitimo lygiui Norvegijoje (13,7/100.000), kaukių dėvėjimo viešose vietose besimptomiams asmenims NEREKOMENDUOJA, išskyrus viešajame transporte piko valandomis. Nes šio instituto atliktoje sisteminėje šiuo metu esančios ir referentų vertintos literatūros apžvalgoje, kurią perskaitė prof. A. Veryga, padaryta išvada, kad kaukių prievolė besimtomėje bendroje populiacijoje yra per menkavertiška epidemiologiniu požiūriu, nes, esant dabartinio lygio viruso paplitimui Norvegijoje 13,7/100.000, Number Needed to Treat, arba sutrumpintai NNT, yra – įsiklausyk, Karlai! – 1/160.000 - 200.000 (‼️).

REKLAMA

Kas reiškia, jog tam, kad išvengti DVIEJŲ naujų Covid pozityvių atvejų/2 sav., tas dvi savaites kaukes turi dėvėti 160.000–200.000 besimptomių visuomenės narių❗️. Todėl Norvegijos SAM ministras atsižvelgė į FHI specialistų išvadas, kad šiuo metu kaukės yra per menkavertiška ir daugeliu aspektų per brangi (kaina, nepatogumas, nemokėjimas teisingai dėvėti bendroje populiacijoje) viruso plitimo prevencijos priemonė.

Pagal tai ir norvegiškos rekomendacijos – kaukės viešose vietose yra NEREKOMENDUOJAMOS, išskyrus viešajame transporte piko valandomis, t. y. kuomet negalima išlaikyti 1 m atstumo (paprasta NIEKO NEKAINUOJANTI priemonė, mažinanti viruso plitimą iki 80 proc.).

REKLAMA

Lietuvoje visgi „cost effectiveness“ nėra prioritetinis dalykas, ypač, kai kalbama apie valstybės ir kiekvieno jos piliečio pinigus, todėl Lietuvos SAM ministras tos pačios sisteminės apžvalgos išvadas suvokia gerokai kitaip – jis viešai siūlo ATIDŽIAI paskaityti šį dokumentą, ir tvirtina, kad kaukės DABAR Lietuvoje, esant viruso paplitimui 13,0/100.000, viruso plitimą gali sumažinti iki 40 proc. 

„Kaina“ visais aukščiau minėtais aspektais gi nėra svarbu – įdomi pozicija, kuomet jis taip „efektyviai“ įvedė pigiausio vaisto politiką Lietuvoje. Todėl, jis sako, kad yra labai gerai, kad SAM nusprendė įvesti kaukių prievolę viešose vietose, įskaitant ir viešo maitinimo įstaigas. Nes gi rinkimai. Nes gi reikia, kad net ir nemąstant matytųsi, kaip ministras „kovoja“, pasitelkdamas visus įmanomus atributus, taip pat ir šalies policiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, kaip sakoma, pagal tokį suvokimą ir gyvename – Norvegijoje ir Lietuvoje.

Ir pabaigai viešas kreipimasis į ministrą profesorių Aurelijų Verygą: gal būtų geriau savo galią demonstruoti ir patiems darant su pandemija susijusius mokslo tyrimus, juos adekvačiai analizuojant bei darant racionalias išvadas, atsižvelgiant į VISUS aspektus - o ne vien instruktuojant šalies policiją, kaip bausti piliečius, sugebančius mąstyti ir nesutinkančius su persekiojimų ir botago principu paremta politika?“ – savo poziciją dėstė medikai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų