REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas sekmadienį savo socialinėje „Facebook“ paskyroje apibendrino situacija, kuomet dėl dėl sugedusios įrangos Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorija šeštadienį neatliko koronaviruso tyrimų. 

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas sekmadienį savo socialinėje „Facebook“ paskyroje apibendrino situacija, kuomet dėl dėl sugedusios įrangos Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorija šeštadienį neatliko koronaviruso tyrimų. 

REKLAMA

„Šiandien, net ir Verbų sekmadienį įtampa ir neaiškumas kovos su COVID-19 virusu fronte,neatslūgsta, anaiptol – tik stiprėja. Nesiimu vertinti situacijos dėl KUL laboratorijoje atliekamų tyrimų laikino sustabdymo eksperto lygmenyje, tai turi daryti specialistai. Ir ne tik SAM, bet ir čia, Klaipėdoje, tiesiogiai tame procese dalyvaujančios laboratorijos atstovai – jie yra priešakinėse fronto linijose.

Bet vienas bent kol kas daugiausia pamąstymų keliantis aspektas yra toks – kodėl iš tiesų laikinai sustabdyti šie tyrimai? Ar kalbame apie kažkokį esamos įrangos gedimą, ar abejonių kyla dėl naudojamų reagentų patikimumo ir kokybės? Aprūpinimas jais, priminsiu, tiesioginė SAM kompetencija ir jos prievolė paaiškinti kame šio strigimo priežastis ar priežastys. Kalbama ir apie tyrimų vykdymo protokolus, kurie galioja visoms Lietuvoje tokius tyrimus atliekančioms laboratorijoms, tame skaičiuje ir privačioms. Ir kuomet kyla abejonė, kad abejonių kelianti „grandis“ galimai yra būtent reagentai ir jų kokybė, natūralu kad reikalingi papildomi, patikrinamieji tyrimai, laikinai stabdant esamų reagentų naudojimą, net ir laikantis vadinamų „protokolų“.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios pat abejonės kyla ir privačiose laboratorijose atliktų tyrimų atveju, bent jau Klaipėdoje. Kas galėtų paneigti galimybę, kad jei ši grandis dėl vienų ar kitų priežasčių „buksuoja“, tokiu atveju tyrimų rezultatai gali būti ne visiškai tikslūs ir vakar „teigiamais“ tapę tyrimų rezultatai po pakartotinio patikrinimo tampa „neigiamais“?

REKLAMA

Dabar nekantriai laukiama naujojo tyrimų aparato paleidimo KUL, ir rezultatai, kurie bus gaunami tiriant būtent tuo aparatu, kaip ir turėtų bent iš dalies atsakyti – kur tikroji tikrinimo proceso strigimo ir laboratorijos veiklos sustabdymo priežastis – ar įrangos gedimas, ar reagentų patikimumo ir kokybės klausimas? Tenka laukti ekspertų iš SAM išaiškinimo, tikintis, kad visi suvokiame, jog kalbame ne apie „munduro“ garbę, o apie aiškumą tokioje itin jautrioje ir sudėtingoje situacijoje“, – dėstė V. Grubliauskas. 

Primename, kad Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorija dėl sugedusios įrangos šeštadienį neatliko koronaviruso tyrimų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kalbėjausi su vyr. gydytoju, laukiu laboratorijos vedėjos informacijos. Bet šiandien jie turėtų paleisti „Roche“ įrangą, taip, kad turėtų viskas kaip ir susitvarkyti. Toliau aš irgi kol kas nieko negaliu komentuot, laukiu informacijos“, – BNS sakė Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros (NVSC) laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas.

Sveikatos apsaugos ministerija sekmadienį informavo, kad mėginių tyrimas sekmadienio naktį sutriko dėl techninio įrangos gedimo. Anot SAM, šiuo metu įranga tvarkoma ir apie 12 val. sekmadienį planuojama tyrimus atnaujinti.

Laboratorijos specialistų teigimu, dėl šio gedimo mėginius pridavę pacientai nepatirs nepatogumų – mėginių nereikės iš naujo priduoti, nes tyrimams užteks turimos biologinės medžiagos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovu Vinsu Janušoniu BNS telefonu kol kas susisiekti nepavyko.

NVSC vadovas V. Zimnickas komentuodamas situaciją teigė, kad visi Klaipėdoje buvę mėginiai perskirstyti po kitas laboratorijas.

Klaipėda neturi nei vieno mėginio, tie mėginiai buvo operatyviai išskirstyti po kitas laboratorijas, taip kad ten nėra likusių mėginių jokių“, – teigė NVSC vadovas.

Iš viso per šeštadienį Lietuvoje buvo ištirta 2269 ėminių dėl koronaviruso, mažiau nei parą anksčiau, kuomet iš viso dešimtyje laboratorijų buvo ištirti 2944 ėminiai.

NVSC vadovas V. Zimnickas tvirtino, kad tyrimų sumažėjo ne dėl sustojusios Klaipėdos laboratorijos, o iš viso mažiau gauta ėminių, mobiliesiems patikros punktams apribojus darbo laiką.

REKLAMA

„Šiek tiek mažiau buvo imta, nes sumažintas buvo kiekis mobiliųjų stotelių, tai turėjo įtakos, o visi kiti tirti, kurie pakliuvo į gydymo įstaigas“, – teigė V. Zimnickas.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

REKLAMA

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

REKLAMA

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų