REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Siekiant užkardyti viruso plitimą Vyriausybė paskelbė, kad mokymo procesas stabdomas dviem savaitėms. Vilniaus savivaldybė pranešė, kad nukels mokymo procesą iki Velykų atostogų pabaigos. Ką daryti tėvams, jei nėra kur palikti vaiko, jei jie negali dirbti iš namų?

Siekiant užkardyti viruso plitimą Vyriausybė paskelbė, kad mokymo procesas stabdomas dviem savaitėms. Vilniaus savivaldybė pranešė, kad nukels mokymo procesą iki Velykų atostogų pabaigos. Ką daryti tėvams, jei nėra kur palikti vaiko, jei jie negali dirbti iš namų?

REKLAMA

Vilniaus savivaldybės direktorius Povilas Poderskis apie tai kalbėjo penktadienio rytą „Žinių radijo“ laidoje.

„Kol kas realių variantų nėra. Galima imti biuletenį. Galima ieškoti artimųjų pagalbos. Galima imti atostogų. Tokie variantai yra dabar. Iki pietų pateiksime sprendimus dėl medikų vaikų priežiūros, kad šis personalas būtų užtikrintas.

Po to rūpinsimės kitais, kurie neturi galimybės išspręsti šią problemą, jei nėra artimųjų ir kitų, kurie galėtų padėti ir pasiimti laikinas atostogas. Padėsime visiems kitiems. Sprendimai bus šiandien, bandysime susistyguoti ir paleisti per kitą savaitę.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau noriu, kad visi suprastų – tai nebus daugeliui. Bus tik patiems svarbiausiems funkcionavimo aspektams ir tikrai kritiniams atvejams. Tiesiog, jei dabar yra nepatogu, tai nepatogu ir liks“, – „Žinių radijuje“ kalbėjo P. Poderskis.

REKLAMA

P. Poderskis pažymėjo, kad mokyklų ir darželių darbuotojai, kurie nedirbs penkias savaites iš ugdymo įstaigų, jie gaus atlyginimus.

„Gaus ir atlyginimą ir užduotis, kurias turėtų atlikti“, - teigė pašnekovas ir priminė, kad ugdymo procesas bus organizuojamas nuotoliniu būdu.

„Būtų sąžininga sakyti tėvams, kam jie turi ruoštis“

Vyriausybė paskelbė, kad mokymo procesas stabdomas 14 dienų, o Vilniaus savivaldybė pranešė, kad nukels mokymo procesą iki Velykų atostogų pabaigos. Kodėl rekomendacijos skiriasi ir ko klausyti?

„Mūsų rekomendacijos mažai kuo skiriasi. Taip gali pasirodyti tik iš pirmo žvilgsnio. Jei perskaitytume, ką sakė Aurelijus Veryga, kad dvi savaitės turbūt bus dar pratęsta.

REKLAMA
REKLAMA

Jei mes manome, kad situacija kažkaip radikaliai pagerės per dvi savaites. Tada mes, kai esame numatęs penkias savaites, savo ruožtu sutrumpinsime. Tuo ir skiriasi rekomendacijos – vieni pasiryžę pratęsti, kiti – sutrumpinti.

Aš labai abejoju, ar situacija kažkuo tai smarkiai pagerės per dvi savaites. Manau, kad sąžininga sakyti tėvams, kam jie turi ruoštis – tai ne mažiau penkių savaičių laikotarpis“, – kalbėjo savivaldybės atstovas.

Premjero patarėjas Giedrius Surplys teigė, kad teisininkai spręs, kieno rekomendacijomis vadovautis.

„Jei teisininkams duosim darbo – tai jie tikrai jį išspręs vienaip ar kitaip. Manau, kad reikia atsižvelgti į informaciją, kurią mes pateikėme savo tinklalapyje vilnius.lt Ten visi išaiškinimai ir rekomendacijos pateiktos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Faktas vienas – šiandien rekomenduojama neiti į ugdymo įstaigą, o kitą savaitę privalomas ugdymo proceso stabdymas dviem savaitėms.

Vyriausybė jau apsisprendė. Vilnius turi didesnių iššūkių epidemijų kontekste ir rekomenduoja penkias savaites. Manau, kad mes taip ateityje ir gyvensime“, – teigė P. Poderskis.

Pasiteiravus, kodėl Vilniui daugiausia iššūkių, P. Poderskis teigė, kad Vilnius yra didžiausias miestas Lietuvoje žiūrint į gyventojų skaičių, didžiausias viešojo transporto tinklas ir tokiose vietose sunkiau suvaldomi ligų protrūkiai. „Lengviau suvaldoma vienkiemyje nei tankiai gyvenamose urbanizuotose vietovėse“.

Uždaromos ugdymo įstaigos

Vilniaus miesto savivaldybė, reaguodama į koronaviruso pandemiją pasaulyje, jau ėmėsi griežtų priemonių viruso plitimo stabdymui. Nuo rytojaus iki šv. Velykų atostogų pabaigos uždaromos visos ugdymo įstaigos – darželiai, mokyklos, universitetai, atšaukiami visi renginiai, stabdoma kino teatrų, sporto klubų ir kitų poilsio ar pramogų vietų veikla.

REKLAMA

Kontaktinį universiteto studijų procesą artimiausioms 14-ai dienų stabdantis savo bendruomenei pranešė ir Vilniaus universitetas bei kitos aukštosios mokyklos.

Ministrų kabineto nariai priminė, kad už nesilaikymą rekomendacijų platinant infekcines ligas taikoma atsakomybė – administracinė bauda arba baudžiamoji atsakomybė iki trejų metų nelaisvės.

Šalyje patvirtinti trys atvejai

Lietuvoje iki šiol yra diagnozuoti trys užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Apie du naujus atvejus pranešta vėlų antradienio vakarą. Susirgusieji – kauniečių šeima, kurie grįžo iš Šiaurės Italijos automobiliu, slidinėję vasario 29–kovo 6 dienomis.

„Tai – 35–40 metų amžiaus žmonės, vyras ir žmona, nepatenkantys į rizikos amžiaus grupę. Grįžę jie patys užpildė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro formą. Kai atsirado simptomai, sukarščiavo, pasielgė pagal rekomendacijas, išsikvietė greitąją pagalbą, buvo nugabenti į ligoninę, atlikti tyrimai ir tokiu būdu patvirtinti atvejai.

REKLAMA

Toliau pradėtas židinio epidemiologinis tyrimas, nustatyti du didelės rizikos kontaktai, specialistai įvertino galimybes tuos kontaktus izoliuoti namuose, sąlygos tam yra tinkamos. Jie turi visą reikiamą informaciją. Pacientų būklė yra patenkinama, jokio sudėtingo gydymo nebūtina. Daugiau kalbama apie stebėjimą, izoliavimą. Susirgusieji yra izoliuoti Kauno klinikinėje ligoninėje“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo A. Veryga.

Pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 dieną iš Italijos grįžusiai 39-erių šiaulietei.

Dar prieš pasitvirtinant naujiems koronaviruso atvejams, antradienį visoms šalies savivaldybėms nurodyta pasiruošti izoliavimo patalpas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), jos skirtos ligoniams ir žmonėms, įtariamiems, kad serga, taip pat turėjusiems sąlytį su ligoniu ar galimai sergančiuoju, tuo atveju, jeigu jų gyvenamosios patalpos neatitinka higienos sąlygų ir nėra galimybės izoliuotis nuo kitų kartu gyvenančių žmonių.

Tokį sprendimą antradienį priėmė Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras (VESOC), reaguodamas į naujojo koronaviruso (COVID-19) keliamas grėsmes.

Dėl koronaviruso Užsienio reikalų ministerija (URM) antradienį atnaujino kelionių rekomendacijas – siūloma atsisakyti kelionių į Ispaniją, Prancūziją, Vokietiją bei visą Italiją. Iki šiol buvo siūloma nevykti į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą. Buvo paskelbtos ir naujos rekomendacijos darbdaviams, siūlant veiklą organizuoti nuotoliniu būdu.

REKLAMA

Siekiant suvaldyti koronaviruso grėsmes, Vyriausybė vasario 26 dieną paskelbė ekstremalią situaciją. Tą pačią dieną iš Vyriausybės rezervo skirta 150 tūkst. eurų papildomoms apsaugos priemonėms įsigyti.

Trečiadienį Pasaulio sveikatos organizacija koronaviruso protrūkį prilygino pandemijai. Iš viso pasaulyje užregistruota per 126 tūkst. susirgimo atvejų ir per 4 600 mirtis.

Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.

REKLAMA

Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat informuojama, kad atnaujinta, kokioms sąlygoms esant žmogus bus tiriamas dėl koronaviruso infekcijos. Papildomos sąlyga, jog galimai sergančiu žmogus laikomas ir tada, kai jam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (staiga prasideda karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam reikalinga hospitalizacija, tačiau nenustatoma šių simptomų priežastis. Paprastai tariant, atmetamos visos kitos galimos diagnozės, visi kiti galimi susirgimai.

Tie, kurie lankėsi nurodytose šalyse, prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų, nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.

REKLAMA

Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje.

Taip pat patariama stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).

Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

REKLAMA

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.

***

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų