Svarsto, iš kur salmonelėmis užkrėsta kiauliena: versijose ir Kinija

Iš kur Lietuvoje atsirado dešimtys tonų salmonelėmis užkrėstos kiaulienos, tiria maisto ir veterinarijos inspektoriai.  Prekybos ekspertai perspėja, kad šalį gali užplūsti koronaviruso kamuojamai Kinijai skirta, tačiau jos nepasiekusi kiauliena su besibaigiančiais galiojimo terminais iš kitų šalių. Mėsos perdirbėjai situacijos nekomentuoja ir tvirtina dirbantys kaip ir anksčiau.

Kol veterinarai aiškinasi, kaip ant prekystalių Lietuvoje pakliuvo salmonelėmis užkrėsta kiauliena, prekybos ekspertai svarsto, kad dėl koronaviruso Kinijoje Lietuvą gali užplūsti pigi ir senstelėjusi kiauliena. Esą dėl viruso smukus mėsos perdirbimui ir vartojimui Kinijoje, į ją mėsą vežusiose Vakarų Europos šalyse susikaupė didžiuliai mėsos kiekiai. Jos galiojimo terminai prie pabaigos, tad mėsos tiekėjai skuba ją parduoti.

„Pradėjome pastebėti, kad nemažas kiekis mums nebūdingų šalių eksportuotojų atsirado. Buvo Olandija, Danija, Prancūzijos požymiai. Kilmės šalis nurodyta iš tų šalių, ir kur nebūdavo atvežama mėsa“, – sako Pricer.lt vadovas Arūnas Vizickas.

Prekybos eksperto teigimu, kiauliena Lietuvoje per metus pabrango 20-30 proc., o kaip tik pastaruoju metu prekybos tinkluose pasipylė ir akcijos, kurių metu importinė kiauliena pardavinėjama už pusę kainos. O didžiausios nuolaidos siūlomos būtent mėsai supakuotai į vakuumą, kad ši ilgiau negestų.

„Kiekiai yra dideli. Pratęsti galiojimo terminui ji yra vakuumuojama ir vežama į salę suvakuumuota. Nevakuumuota mėsa dažniausiai supjaustoma ceche, nedideli kiekiai ir bandoma palaikyti šviežumo įvaizdį“, – pasakoja A. Vizickas.

REKLAMA

Lietuvos kiaulių augintojai ir perdirbėjai koronaviruso Kinijoje pasekmių tvirtina dar nejaučiantys ir dirbantys įprastu režimu. Kinija lietuviškos kiaulienos iš viso neįsileidžia, mat Lietuva tebėra kiaulių maro zonoje. O ar Lietuvoje pardavinėjama sentelėjusi kiauliena iš Vakarų Europos, ragina palaukti institucijų tyrimo rezultatų.

„Komentuoti dėl perteklių labai sudėtinga. Teorija tokia gal ir gali būti. Eina tyrimai dabar, turim gauti juos šiomis dienom, tad bus galutinai aišku, kas ten buvo ir nuo ko viskas prasidėjo“, – teigia mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius.

„Pirmiausia, tokie sutrikimai pasireiškia kainose. Jei būtų eksporto sutrikimas su Kinija, iš karto kristų kaina. Bet kaina dabar nekrito kiaulių. Negaliu pasakyti, kad sutriko eksportas“, – kalbėjo Kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas.

Lietuviai mėgina pramušti kelius į Kinijos rinką jautienai. Tačiau kol kas tik viena įmonė praėjusių metų pabaigoje išplukdė ten pirmąjį konteinerį užšaldytos jautienos, kuris dar pakeliui. Tad kokios įtakos šiam verslui turės koronavirusas, vertinti ankstoka.

„Tik rugsėjį gavome patvirtinimą, kol kas išsiųsta tik viena siunta, 25 tonos“, – sako Veterinarijos tarnybos atstovė Gintarė Jatkevičienė.

Kur kas geriau eksportuoti savo prekes į Kiniją sekasi Lietuvos pienininkams. 20 įmonių į šią šalį veža ilgiau negendančius pieno produktus: sūrius, pieno miltelius, išrūgas, pieno konservus. Nepaisant plintančio koronaviruso Kinijoje, praėjusį mėnesį lietuviai į šią šalį eksportavo dešimtadaliu daugiau produkcijos nei prieš metus.

REKLAMA

„Eksportas auga, manau, tai gera įtaka mūsų gamintojams. Visi siekia kuo daugiau eksportuoti iš Lietuvos, kiekvienas gamintojas ieško naujų rinkų“, – pasakoja G. Jatkevičienė.

Visgi mažmeninės prekybos stebėtojai piktinasi sviesto kainomis Lietuvoje. Toliau krenta didmeninės sviesto kainos, jis pinga parduotuvėse Vokietijoje ir Lenkijoje. Tačiau parduotuvėse Lietuvoje sviesto kaina toliau kyla ir tik nuolaidos akcijų metu darosi vis didesnės – 180 g pakelį vėl galima nusipirkti už eurą, kas jau buvo seniai.


Rašyti komentarą...
A
As
2020-02-12 19:39:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kelkit kelkit kainas, patys galesit est ir sviestus ir mesas, mes lieknesim,nepasotinamieji kapitalo RAJUNAI
Atsakyti
0

B
Belekas
2020-02-13 01:00:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip pudrina smegenis lietuvelei . Protingu nebeliko ? ?
Atsakyti
0

x
x x x
2020-02-14 10:42:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
putinas pakišo kiaulė
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų