Mokslininkams Didžiojoje Britanijoje pavyko išvesti genetiškai modifikuotas vištas, kurių kiaušiniuose yra proteinų, naudojamų vaistams nuo vėžio kurti, rašo britų visuomeninis transliuotojas BBC savo naujienų svetainėje.
Šį atradimą padarė to paties instituto Škotijoje, kur buvo pirmą kartą klonuota avis Dolly (Doli), mokslininkai.
Roslino instituto specialistai teigia, kad jiems pavyko gauti penkias tokių paukščių kartas - iš viso maždaug 500 paukščių. Šiam darbui, trukusiam daugiau kaip 15 metų, vadovavo daktarė Helen Sang.
Mokslininkai žada, kad po kelerių metų iš genetiškai modifikuotų vištų kiaušinių bus galima išgauti proteiną medicinos tikslams. Tada, pasak jų, bus galima greičiau kurti vaistus ir juos atpiginti.
"Idėjos esmė ta, kad šiuo atveju galima pasigaminti daug proteinų, jų gamyba labai pigi, o būtina medžiaga - tik lesalas vištoms", - sakė Roslino instituto direktorius Harry Griffinas (Haris Grifinas).
Tačiau kad būtų galima gauti leidimą preparatą išbandyti su pacientais, reikės maždaug penkerių metų, ir dar tiek pat laiko praeis, kol bus galutinai sukurti vaistai.
Medicinos tikslams naudojami proteinai jau seniai gaminami panaudojant bakterijas.
Kai kuriuos sudėtingus proteinus galima pagaminti tik sudėtingesnių gyvųjų organizmų ląstelėse.
Tokių proteinų pavyko gauti iš genetiškai modifikuotų avių, ožkų, karvių ir triušių.
Roslino universiteto mokslininkų atradimas rodo, kad tokius proteinus galima masiškai gaminti paukštynuose.
Specialistams reikalingų proteinų yra kiaušinio baltyme. Juos išskirti ir išvalyti - mokslininkams ne itin sudėtingas procesas.