• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinė teorinės ir praktinės chemijos sąjunga IUPAC oficialiai pripažino 112-ą Mendelejevo lentelės elementą, pirmą kartą atrastą dar 1996 metais Vokietijoje esančiame sunkiųjų jonų tyrimų centre.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkams, vadovaujamiems Sigurdo Hofmanno, dabar reikia sugalvoti vardą, nes iki šiol jis buvo vadinamas „darbiniu“ pavadinimu Ununbium (pavadinimas kilo iš lotyniškų skaitmenų vienas-vienas-du pavadinimų). Naujasis elementas yra 277 kartus sunkesnis už lengviausią žinomą elementą – vandenilį. Dabar jis taps pat sunkiausias elementas tarp oficialiai pripažintų.

REKLAMA

Vis dėl to reikia nepamiršti, jog Mendelejevo lentelėje yra ir sunkesnių elementų, išsidėsčiusiu nuo 112 pozicijos iki 118. Jie visi, išskyrus 117, jau yra atrasti 2000 – 2008 m. Rusijos branduolinių tyrimo instituto mokslininkų, tačiau kol kas nei vienas iš jų dar nėra oficialiai pripažintas IUPAC organizacijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes esame laimingi, jog per 30 metų tai jau šeštasis mūsų atrastas elementas, kurį oficialiai pripažino IUPAC. Per kelias savaites mokslininkų komanda, kurios gretose yra specialistų iš Vokietijos, Rusijos, Suomijos bei Slovakijos, išsakys savo pasiūlymus ir suras tinkamiausią elemento pavadinimą“, - sakė tyrimo vadovas S. Hofmannas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Hofmanno komandai pirmą kartą šį elementą pavyko aptikti 1996 metais Sunkiųjų jonų tyrimų centre (Gesellschaft für Schwerionenforschung). 2002 metais mokslininkams pavyko pakartoti šį atradimą, o po to eksperimentą dar kartą sėkmingai atliko nepriklausomi vieno Japonijos instituto mokslininkai. Taip neliko kliūčių paduoti paraišką IUPAC dėl naujo elemento oficialaus patvirtinimo.

REKLAMA

Šis elementas buvo atrastas įgreitinant cinko (atominis skaičius 30) jonus 120 metrų ilgio dalelių greitintuve ir, jiems suteikus didžiulę energiją, bombarduojant švino atomus (atominis skaičius 82). Kai kuriais atvejais dviejų elementų branduoliai susiliedavo suformuodami naujo elemento branduolį, kurio eilės numeris lygus susidūrusių elementų eilės numerių sumai.

REKLAMA

Šiame moksliniame centre panašiu metodu jau yra gauti natūralioje aplinkoje nerandami elementai, kurių atominis skaičius patenka į 107 – 111 ruožą.

Pats sunkiausias natūraliai gamtoje randamas elementas yra uranas – jo atominis skaičius 92. Už jį sunkesni elementai, iš kurių pats sunkiausias yra fermis (100) gaunami branduoliniuose reaktoriuose. Visi kiti elementai, kurių numeris didesnis nei 100, gaunami tik didelės energijos dalelių greitintuvuose įgreitinant skirtingų medžiagų jonus ir jais bombarduojant kitų elementų branduolius. Tokių eksperimentų metu gaunami ypač sunkūs elementai, kurie egzistuoja labai trumpą laiką ir greitai suyra. Mokslininkai fiksuoja šio suirimo sukeltus pėdsakus ir pagal tai sprendžia apie eksperimento sėkmę.

Šiuo metu Rusijos mokslininkai ruošiasi visai serijai eksperimentų, kurių metu bus bandoma gauti elementą su atominiu skaičiumi 117 – jis vis dar nesusintezuotas, nors aplink jį esantys elementai (116 ir 118) jau aptikti, tik dar negavę oficialaus IUPAC patvirtinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų