REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Technologijų ir inovacijų bendrovė „Siemens“ potvynių ir atoslūgių jėgainėje ketina pritaikyti naujus konstrukcinius sprendimus. Jie padidins jėgainės našumą ir sumažins elektros gamybos kaštus, sakoma bendrovės pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2015 m. naujos kartos jėgainė „SeaGen-S“, gamindama aplinkai draugišką elektrą, aptarnaus apie 10 tūkst. namų ūkių. Tai rodo šiuo metu atliekami potvynių ir atoslūgių jėgainės technologijų kūrimo darbai.

REKLAMA

Prieš penkerius metus Šiaurės Airijoje, Strangfordo įlankoje, pradėjo veikti pirmoji pasaulyje komercinė potvynių ir atoslūgių jėgainė „SeaGen”. Ji taip pat buvo sėkmingai prijungta prie Jungtinės Karalystės energetikos tinklo. Ši dviguba turbina, kurią suka į įlanką dėl potvynių sutekantis ir ištekantis vanduo, pagamina 1,2 megavatus energijos. Jėgainė užtikrina elektros tiekimą 1,5 tūkst. namų ūkių. Kuriamos naujos kartos jėgainės, pavadintos „SeaGen-S“, galingumas nuo 2015 m. padidės 60 proc. ir sieks 2 MW. Velso vyriausybė jau yra suteikusi leidimą statyti penkias didesnio galingumo turbinas Didžiosios Britanijos šiaurės vakarų pakrantėje.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis jėgainės konstrukcijos pakeitimas susijęs su naujų turbinos rotorių atnaujinimu. Šių rotorių skersmuo buvo padidintas iki 20 metrų, o kiekviename jų įdiegtos papildomos sraigtų mentys. Įdiegus šiuos pakeitimus, naujoji jėgainė panašės į povandeninę vėjo turbiną. Bendrovės „Siemens“ ekspertai žada, kad nauji rotoriai geriau paskirstys esamo vandens srovę, taip pat sumažins jėgainės susidėvėjimą bei prailgins jos eksploataciją.

„Siemens“ planuoja statyti naujos kartos „SeaGen-S“ jėgaines ant povandeninių masyvų, panašių į esančius Velso pakrantėje. Tokiu būdu dideli sugeneruotos energijos kiekiai būtų apjungiami, kaip vėjo jėgainių parkuose, ir perduodami į žemyną. Skirtingai nuo elektrinių, šalia kurių specialiai būna užtvenkiami vandens telkiniai, potvynių ir atoslūgių jėgainėms užtvankos nėra būtinos. Todėl pastarųjų jėgainių statybai reikalingos ypatingai sraunios vietos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Strangfordo įlankoje pastatyta „SeaGen“ jėgainė yra nutolusi nuo kranto maždaug 400 metrų. Šios įlankos potvynių sukelta vandens tėkmė yra viena srauniausių pasaulyje, o greitis gali siekti 8 mazgus. Pastatyta jėgainė veikia būtent toje vietoje, kur yra susiaurėjimas tarp įlankos ir Airijos jūros. Dažniausiai čia vandens tėkmės greitis siekia daugiau nei 2,4 m. per sekundę, o menčių sukimosi greitis yra 10-15 kartų per minutę.

Praėjusių metų spalio mėnesį potvynių ir atoslūgių jėgainė „SeaGen“ pasiekė tris reikšmingus rezultatus. Pirmiausia, ši jėgainė jau pagamina 22,53 megavatų elektros energijos per vieną dieną, antrasis – jėgainė sugeneruoja vieną gigavatvalandę elektros per 68 dienas ir trečiasis – nuo pat įrengimo 2008 m. „SeaGen“ pagamino daugiau nei 6 gigavatvalandes elektros. Pasak „Siemens“ atstovų, visi šie pasiekimai rodo, kad potvynių ir atoslūgių jėgainių technologija yra pasirengusi tolimesnei komercializacijai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų