• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antisemitizmo pliūpsniai, už parlamentines lėšas nusipirkti telefonai ir kompiuteriai, nedeklaruoti interesų konfliktai su Rusijos ir Baltarusijos verslininkais, šiurkštūs tarnybiniai pažeidimai – štai tokiais skandalais pagarsėję politinės partijos „Nemuno aušra“ nariai kandidatuoja į Seimą. Naujos partijos įkūrėjas Remigijus Žemaitaitis yra įsivėlęs į bene daugiausiai skandalų iš visų partijos narių. 

Antisemitizmo pliūpsniai, už parlamentines lėšas nusipirkti telefonai ir kompiuteriai, nedeklaruoti interesų konfliktai su Rusijos ir Baltarusijos verslininkais, šiurkštūs tarnybiniai pažeidimai – štai tokiais skandalais pagarsėję politinės partijos „Nemuno aušra“ nariai kandidatuoja į Seimą. Naujos partijos įkūrėjas Remigijus Žemaitaitis yra įsivėlęs į bene daugiausiai skandalų iš visų partijos narių. 

REKLAMA

Portalas tv3.lt kviečia susipažinti su 2024 m. Seimo rinkimuose dalyvaujančiomis partijomis ir politikais ne tik iš teigiamos pusės. Skandalai, incidentai ir kitos nuodėmes – visa informacija surinkta tam, kad rinkėjai patys įvertintų kandidatus ir lengviau apsispręstų, kam patikėti valstybės vairą.

Remigijus Žemaitaitis

„Nemuno aušros“ įkūrėjas ir šios partijos kandidatų į Seimo rinkimus sąrašo vedlys R. Žemaitaitis per savo politinę karjerą turėjęs nemažai skandalų ir neigiamai vertinamų incidentų.

REKLAMA
REKLAMA

Dar šių metų balandžio pabaigoje Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, jog R. Žemaitaitis savo pasisakymais apie žydų tautą sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

REKLAMA

Antisemitizmo pliūpsnis, privedęs prie apkaltos

2023 m. gegužės 8 d. R. Žemaitaitis pasidalijo įrašu, papiktinusiu žydų bendruomenę.

Tądien Izraelio pajėgos buvo nugriovusios palestiniečių pradinę mokyklą okupuotame Vakarų krante – šis veiksmas susilaukė Europos sąjungos kritikos, mat būtent Europos sąjunga finansavo mokyklos statymą.

„Po tokių įvykių, nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“, – tuo metu rašė Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA

R. Žemaitaičio išsakyti teiginiai papiktino Lietuvos žydų litvakų bendruomenės pirmininkę Faina Kukliansky – ji sakė, kad R. Žemaitaitis turėtų atsiprašyti už pasakytus žodžius. Šio atsiprašymo žydai taip ir nesulaukė.

R. Žemaitaičio pasisakymu piktinosi ir Prezidentūra.  

Vėliau R. Žemaitaitis pasižymėjo ir kitais „provokatyviais“ pareiškimais – štai 2023 m. rugsėjį žmogaus teisių organizacijas papiktino jo išsakytos mintys, jog premjerei Seimo pirmininkei ir kitoms parlamento narėms „labai patinka būti žaginamoms“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, būtent dėl pasisakymų prieš žydus, Seime buvo sudaryta R. Žemaitaičio apkaltos komisija. Nors komisija apkaltą pradėjo dėl 2023 m. gegužę išsakytų minčių, parlamentaras ir toliau švaistėsi antisemitiniais pasisakymais.

„Šlykštu yra tai, kad I. Šimonytė tokias kvailystes kalba, kai 1944 m. birželio 3 dieną Lietuvos žydai kartu su rusais išžudė Pirčiupų kaimą ir ten gyvenusius žmones. Tai dar kartą parodo, kad mūsų valdžios atstovams visiškai nusispjauti į Lietuvoje 1941-1944 m. Lietuvoje gyvenusių žydų žudymus mūsų lietuvių“, – 2023 m. birželį feisbuke rašė R. Žemaitaitis.

REKLAMA

R. Žemaitaitis (Žygimantas Gedvila/ BNS nuotr.)

Parlamentas turėjo balsuoti dėl R. Žemaitaičio mandato panaikinimo, jei balsavimas būtų pavykęs, už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos būdu iš Seimo pašalintas žmogus negali būti dešimt metų renkamas į pareigas, kurių ėjimo pradžia susieta su priesaikos davimu.

Tai supratęs ir nenorėdamas rizikuoti, politikas pats atsisakė Seimo nario mandato.

Teismas pradėjo nagrinėti bylą

Vilniaus apygardos teisme rugsėjo 3 d. buvo atverta neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymu ir viešu pritarimu tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimu ar šiurkščiu menkinimu kaltinamo eksparlamentaro Remigijaus Žemaitaičio bylą.

REKLAMA

Prokuratūra šią bylą teismui perdavė šių metų gegužę. Nurodoma, kad ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad tuometis Seimo narys R. Žemaitaitis 2023 metų gegužės mėn. 8, birželio mėn. 13, 14 ir 15 dienomis socialinio tinklo „Facebook“ asmeninėje paskyroje paskelbė tekstus, kuriuose galimai viešai tyčiojosi, niekino ir skatino neapykantą prieš žydų tautybės žmonių grupę.

Kaltinamajame akte teigiama, kad, būdamas valstybės politiku, Seimo nariu, R. Žemaitaitis viešai socialiniame tinkle paskelbtuose tekstuose siekė sukelti priešiškumą ir provokavo nepakantumą žydams, žydus kaip tautinę grupę kaltindamas, kad jie yra atsakingi už tikrą ar tariamą atskiro žydo ar žydų grupės padarytą nusižengimą arba net už ne žydų atliktus veiksmus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teisėsauga taip pat skelbia, jog būdamas Seimo nariu R. Žemaitaitis 2023 m. gegužės 9-ąją Seime vykusiame plenariniame posėdyje pasakytoje kalboje viešai paskleidė prieš žydų tautybės asmenis nukreiptą antisemitizmo normalizavimo idėją, niekindamas ir skatindamas neapykantą žmonių grupei ir jai priklausantiems asmenims dėl jų tautybės.

Anot prokuratūros, tuometis Seimo narys R. Žemaitaitis taip pat kaltinamas ir tuo, kad savo įrašuose socialiniame tinkle, paskelbtuose 2023 m. birželio mėn. 13, 14 ir 15 dienomis, viešai šiurkščiai menkino nacistinės Vokietijos Lietuvos teritorijoje įvykdytą žydų genocidą (Holokaustą), tai darydamas užgauliu ir įžeidžiančiu būdu.

REKLAMA

Apie Andrių Tapiną skleidė melagienas

2022 m. liepos mėnesį R. Žemaitaitis savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo keliais įrašais, kurių informacija vėliau buvo teismo įvertinta kaip neatitinkanti realybės. Šiuose įrašuose R. Žemaitaitis šmeižė Andrių Tapiną, bei kitus visuomenininkus, renkančius paramą Ukrainai. Visi šie įrašai yra pašalinti.

2022 m. liepos 11 d. paskelbtame įraše R. Žemaitaitis teigė, jog „Bayraktar“ akcijos metu renkami pinigai buvo pralošti – taip R. Žemaitaitis referavo į A. Tapino azartinių lošimų pomėgį, be jokių įrodymų teigdamas, jog visuomenininkas lošė iš suaukotų pinigų.

REKLAMA

„ANDRIAU, AR TIKRAI NEPRALOŠEI BAYRAKTARO PINIGŲ? <...> Aš pradedu bijoti, kad jis žmonių suaukotų ir likusių 4 milijonų nepraloštų. O gal jau per vėlu? <...> Ei, Andriau, ar tu tikrai nepralošei Bayraktaro pinigų?“, – „Facebook“ rašė parlamentaras.

Vos po kelių dienų, liepos 16 d., R. Žemaitaitis pasidalino kitu įrašu, kuriame ir vėl skleidė realybės neatitinkančią informaciją.

„Man tada tikrai, tampa nenuostabu, kai už Jūsų suaukotus pinigus vienas varo Pokerio pažaisti už 150 tūks. $ per vieną parą, <...> Kartu pridedu ir Tapino ataskaitą. Aš tik vieno nesuprantu kiek Jūs siurbsite ir kvailinsite žmones ir kiek dar žmonių bus kvailinami Jūsų! Andriaus galima afera! Jis 5 vnt. pirko už 50000 Eur. Internete 1 vnt. 8500 Eur. 5x8500=42500 Eur. Tai vadinasi galimai pavogta 7500 Eur. Tai Andriukas pokeriui galimai nusuko vien nuo dronų 7500 Eur“, – rašė R. Žemaitaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš dabar jau pašalintų R. Žemaitačio įrašų (šaltinis „Facebook“)

Netrukus į šiuos R. Žemaitaičio pareiškimus „Facebook“ sureagavo ir pats A. Tapinas – visuomenininkas Klaipėdos apylinkės teismui pateikė civilinį ieškinį, reikalaudamas R. Žemaitaičio paneigti paskleistą tikrovės neatitinkančią informaciją, kuri žemina garbę ir orumą bei dalykinę reputaciją, bei kompensuoti patirtą nematerialinę žalą.

Pats R. Žemaitaitis teisme aiškino, kad savo komentaruose apie galimai „nusuktus tūkstančius“ minėdamas „Andriuką“, neturėjo omenyje A. Tapino. Parlamentaro gynėjos pabrėžė, kad politikas, keldamas klausimus apie paramos Ukrainai akcijų skaidrumą, tiesiog siekė įgyvendinti bendrąjį gėrį, tai yra vykdyti paramos panaudojimo kontrolę.

REKLAMA

Klaipėdos apylinkės teismas 2023 m. lapkričio 23 d. išnagrinėjo civilinę bylą dėl R. Žemaitaičio pareiškimų apie Andrių Tapiną, o gruodžio 13 dieną paskelbė nutartį – A. Tapino pateiktas civilinis ieškinys buvo patenkintas iš dalies. Klaipėdos apylinkės teismas priteisė 2 000 eurų neturtinės žalos A. Tapinui, 1 000 eurų žiniasklaidos priemonei „Laisvės TV“.

Tuomet apeliacinius skundus pateikė abi konflikto šalys – ieškovas (A. Tapinas ir „Laisvės TV“) prašė pakeisti teismo sprendimą ir priteisti iš atsakovo R. Žemaitaičio po 10 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo, o  R. Žemaitaitis Klaipėdos apygardos teismo prašė panaikinti jam nepalankų pirmos instancijos teismo sprendimą ir atmesti A. Tapino ir „Laisvės TV“ ieškinį.

REKLAMA

Klaipėdos apygardos teismas išnagrinėjęs bylą apeliacine tvarka, paliko galioti Klaipėdos apylinkės teismo sprendimą – taigi, ieškovui A. B. Tapinui teismas priteisė 2 000 eurų neturtinės žalos, žiniasklaidos priemonei „Laisvės TV“ priteista dar 1000 eurų neturtinės žalos, be to, Klaipėdos apygardos teismas priteisė po 4 558,75 Eur pirmosios instancijos teisme patirtų bylinėjimosi išlaidų.

Galiausiai, R. Žemaitaitis taip pat turėjo viešai paneigti paskleistą melagingą informaciją, ką parlamentaras taip pat padarė „Facebook“.

REKLAMA
REKLAMA

Artūras Skardžius

Dešimtoje sąrašo vietoje įrašytas Artūras Skardžius. Dar 2017 metais buvo pradėti viešinti politiko, tuo metu socialdemokrato, interesai politikoje. Buvo skelbta, kad A. Skardžiaus šeima gauna materialinės naudos iš verslo, susijusio su atsinaujinančių išteklių energetika.

Grupė Seimo narių tuo metu politikui inicijavo apkaltą, nes, jų nuomone, A. Skardžius galėjo sulaužyti Seimo nario priesaiką, kai jo šeima Šilutės rajone, Čiūtelių kaime, išskirtinėmis sąlygomis išnuomojo žemės sklypus vėjo jėgainėms, o pats Seimo narys teikė įstatymų pasiūlymus dėl atsinaujinančių išteklių energetikos.

Seimo apkaltos komisija pripažino, kad nustatyta Seimo nario pavienių pažeidimų, tačiau jų nepalaikė šiurkščiais. 

Apkaltos komisija domėjosi ir A. Skardžiaus šeimos atsinaujinančios energetikos verslu Baltarusijoje. Mat politiko šeimos iš dalies valdoma įmonė „Investenergostroj“ atsinaujinančių išteklių elektrinių projektą Baltarusijoje finansavo ir Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ banko „Belgazprombank“ paskola, o elektrą įmonė brangiai parduodavo Baltarusijos valstybiniam koncernui „Belenergo“.

Priimdama savo išvadą apkaltos komisija rėmėsi ir savo tyrimu, ir prokuratūros nutraukto ikiteisminio tyrimo medžiaga. Apkaltos komisijos medžiagoje nurodyta, kad Seimo nario sutuoktinė Snieguolė Skardžiuvienė už sklypų Čiūtelių kaime nuomą gauna 23 tūkst. 863 eurus per metus, neatskaičius mokesčių. Ši suma apskaičiuota pagal sutarties sąlygas.

REKLAMA

Parlamentinės komisijos išvadoje cituojama ikiteisminio tyrimo medžiaga, kad nebuvo nustatyta, jog „A. Skardžius, savo aktyviais veiksmais, būtų daręs kokią nors įtaką žemės nuomos sutarties sudarymui, joje esančiai kainai ir jos kaitai“.

Seimo nario iniciatyvas atsinaujinančios energetikos srityje teisėsaugininkai įvertino, kaip nukreiptas į viešojo intereso gynimą, o dalis įstatymų pataisų projektų buvo parengti su kitais Seimo nariais, todėl negali būti vertinamos kaip vienasmenės iniciatyvos.

Aidas Gedvilas

„Skaidrinam“ iniciatorių atliktas parlamentinių lėšų panaudojimo tyrimas atskleidė, kad vienuoliktu numeriu sąraše įrašytas parlamentaras Aidas Gedvilas per kadenciją įsigijo kelis „Apple“ įrenginius. Jiems išleido maždaug 13,5 tūkst. eurų iš parlamentinei veiklai skiriamų lėšų.

2021 m. politikas nuomojosi „IPhone 12“, tų pačių metų lapkritį įsigijo „Iphone 13“ už 1,4 tūkst., o 2022 m. gruodį – „Iphone 14“ už 1652 eurus.

Visgi, 2023 m. spalį A. Gedvilas dar nusipirko telefoną „Iphone 15 Pro Max“ už 1783 eurus. Per kadenciją A. Gedvilas įsigijo ir kitos „Apple“ įrangos – ausines „Airpods“ už 599 eurus, „Ipad Pro 11“ už 1763 eurus, „MacBook Pro“ už 2634 eurus, „Apple Studio“ monitorių už 2070 eurų.

REKLAMA

Dainoras Bradauskas

Kandidatų sąraše 16-oje vietoje – ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovas Dainoras Bradauskas. Jis prieš septynerius metus atleistas iš pareigų už šiurkščius tarnybinius pažeidimus.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbtoje nutartyje tvirtino, kad tarp D. Bradausko pažeidimų – ir neteisėtos informacijos atskleidimas apie kitus mokesčių mokėtojus, ir ketinimą padėti kitam asmeniui išspręsti mokestinį klausimą, sukuriant jam išskirtines sąlygas.

Agnė Širinskienė

Antruoju „Nemuno aušros“ numeriu įrašyta, „valstiečių“ partiją palikusi Agnė Širinskienė interviu „Žinių radijui“ yra sakiusi, kad didžiausia jos klaida yra vadinamasis „kortelių skandalas“. 2017 m. politikė R. Karbauskį ir A. Verygą Seimo posėdžio metu registravo diskusijai su jų kortelėmis, nors tuo metu nei R. Karbauskio, nei A. Verygos salėje nebuvo. Pati A. Širinskienė savo klaidą pripažino ir paprašė registraciją anuliuoti.

Visgi Seimo Etikos ir procedūrų komisija vertino Seimo narės elgesį ir nusprendė įspėti A. Širinskienę, R. Karbauskį bei A. Verygą, jog Seimo nario pažymėjimas ir Seimo nario ženklelis turi būti naudojami tik savo įgaliojimo laikotarpiu ir negali būti perduodami kitam Seimo nariui ar kitam asmeniui.

Nemalonų sprendimą politikė išgirdo ir 2020 metų birželį, tik šį kartą iš Konstitucinio Teismo. Šis nusprendė, kad A. Širinskienės vadovauta laikinoji tyrimo komisija, tyrusi galimą poveikį sprendimų priėmėjams ir politiniams procesams, sudaryta pažeidžiant Konstituciją ir jos išvados yra neteisėtos.

Baikit varyti ant Žemaitaičio, ar čia vėl valdančiųjų užsakymas MG Baltic'ui???
Geriau papasakokite apie Gabrieliaus vilas pasaulyje ir padaryte reportažius.
žydų vykdomo genocido, Žemaitaitis yra teisus. Tą pripažįsta visas pasaulis, netanjahu ir jo generolui yra Tarptautinio Baudžiamojo teismo išduoti arešto orderiai už palestiniečių genocidą, karo žiaurumus, žmonių vadinimą gyvuliais. Dėl tapkės, manau irgi jis buvo teisus, kuris žurnalistas iš savo pinigų gali "spontaniškai įsigyti būstą" ir dar Nidoje? o dėl bradausko, manau, jis prašovė...
Slava LT Ukraini Vilno Avims
Slava LT Ukraini Vilno Avims
Balsuokit uz Blinkeviciute - turesit Ped0Konservus 2.0
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų