Minint 70-ąsias Lietuvos kino klasiko režisieriaus ir scenaristo Raimondo Vabalo gimimo metines, Vilniuje kitą savaitę bus įamžintas jo atminimas.
Kaip pranešė Lietuvos kinematografininkų sąjunga, atminimo lenta R.Vabalui antradienį bus atidengta ant Aušros Vartų gatvės 4-ojo namo, kuriame režisierius gyveno. Tai pirmoji Lietuvoje memorialinė lenta, skirta kino menininkui.
R. Vabalas (1937 - 2001) gimė Paryžiuje, mokėsi Panevėžio dramos teatro studijoje, vėliau - Maskvos kino institute. Nuo 1952-ųjų ketverius metus R.Vabalas dirbo Panevėžyje aktoriumi bei režisieriaus padėjėju, nuo 1960 - režisieriumi Lietuvos kino studijoje (LKS).
Įvairių kino festivalių laureatas R. Vabalas buvo laikomas kiek ekscentrišku psichologinio ir socialinio kino kūrėju. Tačiau jo kaip scenaristo ir režisieriaus kūrybinė biografija neapsiriboja vienu ar dviem žanrais - ji apima psichologinę dramą, detektyvą, satyrą, poezijos, romantikos elementus ir kita.
Pradėjęs 1961 metais nuo istorinių filmų (kartu su Arūnu Žebriūnu kurtos "Kanonados" ir "Žingsnių naktį"), vėliau R. Vabalas sukūrė vieną pirmųjų Lietuvos kino politinių satyrų "Marš, marš, tra-ta-ta!" (1964).
Vienas įsimintiniausių to meto bandymų atspindėti nūdienos žmonių etinius ir moralinius konfliktus siejamas su bene žymiausia šio režisieriaus juosta "Birželis, vasaros pradžia" (1969).
R. Vabalo filmas "Laiptai į dangų" (1966) laikomas vienu sėkmingiausių lietuvių kinematografe filmų pokario tema.
Tarp kitų režisierius kurtų vaidybinių, dokumentinių ir televizijos juostų -filmai "Ties riba" (1972), "Smokas ir Mažylis" (1975), "Mainai" (1980), "Skrydis per Atlantą" (1983), "Miškais ateina ruduo" (1990).
Kelių filmų scenarijus R.Vabalas parašė kartu su Ichoku Meru, Mykolu Sluckiu, Grigorijumi Kanovičiumi ir kitais.
1967 metais režisieriui buvo suteikta Valstybinė premija.