Didžioji dalis senuose daugiabučiuose gyvenančių vilniečių norėtų atnaujinti savo būstą ir nepritaria idėjai griauti senus pastatus ir vietoj jų statyti naujus.
Tokia nuomonė paaiškėjo įvairiose miesto seniūnijose apklausus žmones, gyvenančius iki 1993 metų statytuose daugiabučiuose namuose. Šią apklausą Vilniaus miesto savivaldybės būsto atnaujinimo programos „Atnaujinkime būstą – atnaujinkime miestą“ užsakymu surengė bendrovė „Spinter tyrimai“.
Norą atnaujinti savo būstą išreiškė 71 proc. apklaustų daugiabučių namų gyventojų. 83 proc. apklausos dalyvių mano, kad reikia renovuoti senus gyvenamuosius namus, o ne vietoj jų statyti naujus.
Vilniečių nuomone, pagrindinė daugiabučio atnaujinimo nauda – sumažėję mokesčiai už šildymą. Tokią nuomonę išsakė 76 proc. apklausos dalyvių. 63 proc. apklaustųjų nurodo, kad verta atnaujinti namą dėl geresnių gyvenimo sąlygų – namas taptų jaukesnis ir patogesnis gyventi. 36 proc. tyrimo dalyvių namo renovacijos metu norėtų keisti savo buto išplanavimą.
Didžiausiomis kliūtimis atnaujinti pastatus vilniečiai įvardina gyventojų iniciatyvos stoką (29,8 proc.) – sunku suburti namo gyventojus, bei finansinius motyvus (25,5 proc.) – trūksta pinigų papildomoms išlaidoms.
Teiraujantis, kiek kas mėnesį galėtų mokėti už savo būsto atnaujinimo darbus, daugiausia apklaustų vilniečių (35,6 proc.) teigė galintys skirti nuo 50 iki 100 litų. 20 proc. apklaustųjų galėtų skirti daugiau kaip 100 Lt, 21,4 proc. – iki 50 litų, o 11,9 proc. apskritai negalėtų mokėti. Daugiau nei ketvirtadalis (26 proc.) apklausos dalyvių sutiktų, kad ant jų namo stogo būtų įrengti nauji butai, o už tai būtų iš dalies padengtos būsto renovacijos išlaidos. Vis dėlto 47 proc. prieštarautų tokiam sprendimui.
Apklausoje dalyvavo Žirmūnų, Antakalnio, Naujininkų, Vilkpėdės, Lazdynų, Karoliniškių, Verkių ir kitų seniūnijų gyventojai – iš viso 500 vilniečių, gyvenančių senesniuose nei 1993 metų statybos daugiabučiuose. Jie buvo parinkti daugiapakopės tikimybinės atrankos būdu, kiekvienoje seniūnijoje apklausiant ne mažiau kaip dviejų-trijų skirtingų namų gyventojus, informuoja Vilniaus miesto savivaldybė.