• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Statybos ir kyšis valdininkams - neatsiejama

Daugiau nei trečdalis - 34 proc. - Lietuvos gyventojų, stačiusių ar rekonstravusių būstą, neoficialiai yra atsilyginę pinigais, dovanomis ar paslaugomis valstybės tarnautojams ar politikams.

REKLAMA
REKLAMA

Iš tai dariusių gyventojų absoliuti dauguma (100 proc.) mano, kad tai padeda sutvarkyti žemės pirkimo, 96 proc. - leidimo planuoti išdavimo, 95 proc. - projekto tikrinimo ir tvirtinimo procedūras.

REKLAMA

Tai rodo su korupcija kovojančios organizacijos "Transparency International" Lietuvos skyriaus užsakymu pernai gruodį ir šiemet sausį bendrovės "Viseo" atlikta telefoninė apklausa, kurioje dalyvavo 258 didžiųjų šalies miestų gyventojai, per pastaruosius 5 metus statę ar rekonstravę namą, sodo namelį ar kitą statinį.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimą pristačiusios TILS projektų vadovės dr. Jolantos Aleknevičienės teigimu, gyventojų kyšių dydžiai prasideda nuo 50-100 Lt, o maksimali įvardyta suma yra 10 tūkst. Lt. Tuo tarpu verslas įvardijo daugiausiai statybų ir teritorijų planavimo pareigūnams davę ir 100 tūkst. Lt kyšį, rašoma delfi.lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apklausa parodė, kad beveik pusė (47 proc.) gyventojų neoficialiai atsilygintų valdininkams, jei tektų spręsti problemas, susijusias su žemės paskirties keitimu ar statybos leidimų išdavimu.

Tačiau 46 proc. gyventojų neoficialių mokėjimų būtinybę siekiant sutvarkyti dokumentus laiko labai didele problema.

REKLAMA

Gyventojų nuomone, statybų sektorius Lietuvoje yra labai arba iš dalies korumpuotas - taip mano 78 proc. gyventojų. Pagal šį rodiklį statybų sektorių lenkia tik sveikatos apsaugos sistema (84 proc.).

Daugiau nei pusė (56 proc.) gyventojų mano, kad per paskutinius 5 metus korupcijos mastai Lietuvos statybų sektoriuje šiek tiek arba labai padidėjo.

REKLAMA

33 proc. gyventojų nurodė, kad žemėtvarkininkai per pastaruosius penkerius metus buvo leidę suprasti, kad neoficialiai atsilyginus, jie padėtų išspręsti problemas.

Kiek mažiau gyventojų taip teigė apie savivaldybių pareigūnus (25 proc.) ir privačius architektus, projektuotojus (24 proc.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš viso 39 proc. su statybomis susidūriusių gyventojų teigė, kad valstybės tarnautojai ar politikai leido suprasti, kad norėtų gauti neoficialų atlygį pinigais, paslaugomis ar dovanomis.

Tyrimas taip pat rodo, kad daugiau nei 80 proc. statybos verslo atstovų mano, jog ryšiai ir pažintys su pareigūnais, atsakingais už teritorijų planavimą ir statybas, padeda spręsti įmonės problemas, o beveik 60 proc. jų mano, kad problemas geriausiai padeda spręsti kyšiai.

REKLAMA

Kas dešimtos įmonės atstovai pripažįsta davę kyšį, dažniausiai jie neoficialiai mokėjo derindami specialųjį planą, bendrojo plano keitimą, gaudami leidimą planuoti, priduodami statinį vyriausybinei komisijai, derindami detalųjį planą, keisdami žemės paskirtį.

Verslininkai neskaidriausiomis įvardija savivaldybių administracijas ir Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą.

Tyrimą rėmė nekilnojamojo turto bendrovės "Eika", "Inred" "YIT Kausta", "Realtus".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų