• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasaros darbų jaunimui netrūksta – vien maitinimo sektoriuje jų laukia šimtai. Tačiau įsidarbinti gali ne visi: tik kas antras darbdavys priima nepilnamečius, o 14-mečiams kliūtimi tampa sudėtingi formalumai.

Vasaros darbų jaunimui netrūksta – vien maitinimo sektoriuje jų laukia šimtai. Tačiau įsidarbinti gali ne visi: tik kas antras darbdavys priima nepilnamečius, o 14-mečiams kliūtimi tampa sudėtingi formalumai.

REKLAMA

Apie tai, „Žinių radijas“ laidoje diskutuoja Užimtumo tarnybos Paslaugų organizavimo departamento patarėja Inga Nomeikiene.

Kokias šiais metais pastebite galimybes jaunam žmogui rasti vasaros darbą?

I. Nomeikienė: Gal pakomentuosiu būtent darbdavių požiūrį. Apklausos anketą dėl moksleivių vasaros darbų pildė ir pageidavimą įdarbinti moksleivius išreiškė bemaž 300 darbdavių, tačiau ne visi iš jų registravo laisvas darbo vietas.

Pagal apklausos anketos duomenis, pusė jų buvo maitinimo paslaugas teikiantys darbdaviai, kurie ir išreiškė norą pasiūlyti darbą moksleiviams. Toliau, pagal sektorius, tai daugiausia buvo maitinimo sektorius – padavėjai, virtuvės pagalbiniai darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Prekybos sektoriuje – parduotuvės kasos, sandėlio darbuotojai, apgyvendinimo sektoriuje taip pat pagalbiniai ir fiziniai darbai – t. y. statyba, gamyba, ūkis. Paslaugos bei administravimas – mokytojų padėjėjai, animatoriai, edukatoriai.

REKLAMA

Taip pat darbas stovyklose: pripučiamų batutų operatorius, parko darbuotojai. Jei kalbėtume apie savivaldybes, pirmaujančios savivaldybės, kuriose darbdaviai siūlo darbą moksleiviams, yra Palangos miesto savivaldybė – apie 14 proc. nurodė, kad įdarbintų moksleivius šioje savivaldybėje.

Vėliau – Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, toliau iš populiaresnių savivaldybių seka Vilniaus miestas, Šiaulių miestas, Kauno miestas bei Šiaulių rajono savivaldybė. Moksleiviams darbo pasiūlymų skaičius – iki liepos 1 dienos registruotų laisvų darbo vietų Užimtumo tarnyboje siekia 775.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent tiek darbo skelbimų buvo pateikta su žyma, kad darbas tinkamas ir moksleiviams.

Lyginant su ankstesniais metais, kas šiais metais labiausiai krenta į akis? Galbūt yra kažkokių pokyčių?

I. Nomeikienė: Taip, darbdavių skaičius auga, matome didėjimą tiek registruojant laisvas darbo vietas, tiek apklausos anketose. Moksleivių stebime mažiau nei praėjusiais metais, tačiau galbūt ne visi kreipiasi į Užimtumo tarnybą, ne visi ieško per Užimtumo tarnybą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galbūt patys moksleiviai susiranda, gal per tėvelius. Taip pat ir savivaldybės savo programas skelbia, tačiau „Sodros“ duomenys rodo ką kita – kad skaičius yra augantis. Daugiausiai jų dirba liepos mėnesį, tai yra tą vieną mėnesį, kai jau nebevyksta ugdymo procesas. Birželį yra mažiau ir rugpjūtį vėl slopsta.

REKLAMA

Tai, „Sodros“ duomenimis, apie 8000 jaunuolių iki 18 metų rinkosi dirbti vasaros laikotarpiu.

Užsiminėte, ko darbdaviai galbūt labiausiai ieško ar pageidauja, o moksleivių tarpe? Ar išsiskiria sritys, kurioms labiausiai dedami akcentai iš jų pusės?

I. Nomeikienė: Moksleiviai pageidauja dirbti paslaugų, maitinimo, apgyvendinimo sektoriuose. Galbūt mažiau pageidauja fizinių darbų ūkiuose, statybose.

REKLAMA

Lyginant su ankstesnių metų tendencijomis, kaip apskritai keičiasi darbdavių požiūris į jauną žmogų? Nes vis dar kartais yra gajūs ir mitai, ir kartu, turbūt, yra ir tiesos tame, kad pasitaiko ir išnaudojimo atvejų arba galvojama, kad tiesiog ateina lengva fizinė jėga. Kaip tas požiūris keičiasi?

I. Nomeikienė: Požiūris keičiasi. Darbdaviai noriau įdarbina nepilnamečius, tačiau visgi apie 50 proc. darbdavių pageidauja, kad jaunas darbuotojas jau būtų pilnametis, tai yra, nuo 18 metų. Iš darbdavių pusės tik apie 49 proc. priimtų 16–17 metų moksleivius ir turime vos 1 proc. darbdavių, kurie yra pasiruošę įdarbinti 14–15 metų amžiaus asmenis, t. y. nuo tada, kada jie jau gali įsidarbinti – nuo 14 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbdavių požiūris tikrai keičiasi, bet vis tiek jie dažniau pageidauja pilnamečių darbuotojų.

Ką darbdavys turėtų padaryti tokiu atveju? Užsiminėte, kad labai nedidelis skaičius nori įdarbinti, tarkime, paauglystę dar tik pradedantį 14-metį. Ką jam reikėtų padaryti, kokią sistemą susitvarkyti, kad jis galėtų būtent įdarbinti tokį žmogų?

REKLAMA

I. Nomeikienė: Darbdavys, sudarydamas darbo sutartį su vaiku, tai yra asmeniu nuo 14 iki 16 metų, raštu informuoja vaiko tėvus ar kitą vaiko atstovą pagal įstatymą apie galimą profesinę riziką vaikui, saugos ir sveikatos apsaugos priemones.

Ir turi gauti vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštišką sutikimą, asmens sveikatos priežiūros pažymą su išvada apie vaiko sveikatą ir tinkamumą dirbti konkrečius darbus. O mokslo metų laikotarpiu reikalaujama ir mokyklos, kurioje vaikas mokosi, raštiško sutikimo. Bet, kaip ir minėjau, ugdymo proceso metu moksleiviai rečiau yra įdarbinami.

REKLAMA

Ar gali būti, kad tas per ilgas įdarbinimo kelias nemažą darbdavių skaičių ir atbaido nuo, pavyzdžiui, 14-mečių įdarbinimo?

I. Nomeikienė: Taip, ir per ilgas įdarbinimo kelias, ir tas jaunuolis dar nėra pasirengęs darbo rinkai. Jis turi mažiau patirties, ir su juo truputį ilgiau užtrunkama.

Dėl to ir pageidaujama jau labiau 17–18 metų jaunuolių, juos noriau priima, nes tikrai su asmeniu, su vaiku nuo 14 metų, reikia daugiau kantrybės, didesnės atsakomybės darbdaviui.

Visos laidos klausykite čia:

REKLAMA
Kam man tas jaunimas jeigu už tvoros stovi šimtai migrantų ? Ačiū gerbiamai Šimonytei už jos genialią politiką. Šimonytę į Prezidentus !!!!!!!!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų