Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto Valstybės saugumo departamento veiklos parlamentinio tyrimo 2006 m. spalio 4 d. 5 posėdžio stenogramos ištrauka (2 dalis).
KL. Ačiū. Aš vis dėlto apie tą klausimą, nes jis mums tikrai, kaip jūs sakote, juodai traktuojamas, nežinau, kuri pusė juodžiau traktuojama, sunku patekti pas viršininką. Na, pas jus trijų, keturių aukštų pastatas, kompaktiškai dirbate. Pasakykite, kokia tvarka? Jūs ateinate pas vadovą, pasakote sekretorei, kad aš noriu patekti, taip? Arba nukeliate ragelį, paskambinate ir sakote, aš noriu pas tave patekti. Kiek reikia laukti?
ATS. Na, matote, dėl skambinimo. Kalbame apie skyriaus viršininką ir pavaduotoją, generalinį
()kokios procedūros?
ATS. Nueinu į priimamąjį ir pasakau, kad noriu patekti.
(...) Ir per kiek laiko patenkate?
ATS. Ir ji paskambina. Asmeniniais klausimais priėmimas yra nustatytas, o darbiniais klausimais - vėl kitas klausimas.
KL. ()per savaitę()
Kl. (...)praktika jūsų parodė, per kiek laiko galima()
KL.. Taip, per kiek patenkate? Įvertinkime, kas tas yra patekimas, ar jis kitą dieną priima jus darbiniais klausimais, ar po mėnesio priima darbiniais klausimais?
ATS. Matote, situacija, kai buvo pavaduotojas D.Jurgelevičius, visiškai skiriasi. Tarkime, buvo pavaduotojas A.Pocius, tai kviesdavo po kelis kartus per dieną darbiniais klausimais. Tai buvo kažkokios temos ir buvo tiesiogiai kviečiamas telefonu arba ()
KL. Na, palaukite. Jūs suprantate, ne kada kviečiamas, kada jūs norite patekti?
KL. Pirmininke, jūs nepykite, nes čia labai svarbūs dalykai yra.
KL. Aš ir klausiu. Aš nepykstu, aš noriu()
ATS. Kai man paskambina, kad gali priimti, aš ir()
KL. Jeigu jūs pats prašote? Tai per kiek laiko jus priima?
ATS. Na, tas klausimas užsitęsia. Aš dabar tiksliai negaliu pasakyti. Aš kreipiausi patekti pas D.Jurgelevičių vieną kartą. Ir dabar()
KL. Per kiek laiko patekote?
ATS. Štai šito tikrai()
() Prieš mėnesį?
ATS. Paprasčiausia situacija buvo tokia, kad atbėgo pavaduotojas, jau yra()
KL. Prie to paties. Galima taip patikslinti, kad prie A.Pociaus buvo nuolatiniai santykiai su kuruojamos valdybos tokiais svarbiais pareigūnais kaip skyrių viršininkai, o prie D.Jurgelevičiaus buvo kitaip organizuojamas darbas?
ATS. Aš galiu pasakyti, ką aš žinau, kokie buvo santykiai prie ankstesnio pavaduotojo. Prie naujo kažkaip aš tokių()
KL. Jų nebuvo?
ATS. Ne, tai vėlgi ne dėl to, kad nebuvo. Todėl, kad buvo visai kitos() (Visi kartu kalba)
KL. Aš tikrai noriu pasitikslinti. Jūs labai atskyrėte du kompetencijos klausimus: asmeniniai klausimai ir darbiniai. Dabar klausiu apie darbinius. Tarkime, ar jūs, laikydamasis statuto subordinacijų, be valdybos viršininko palaiminimo galite kreiptis į VSD direktoriaus pavaduotoją?
ATS. Darbiniais klausimais?
KL. Taip. Savo iniciatyva.
ATS. Iš principo tas klausimas turėtų būti suderintas su valdybos viršininku.
KL. O asmeniniais klausimais tada?
ATS. O asmeninio priėmimo tvarka yra nustatyta, kad aš turiu teisę kreiptis
KL. Be VSD() valdybos viršininko()
ATS. Apeidamas() yra statute numatyta()
KL. Ačiū.
KL. Aš dar noriu jūsų paklausti dėl informacijos nutekėjimo. Kas yra daroma apskritai ir pas jus tai tema, t.y. [ ... ]valdyboje ar buvo daroma, apskritai kokia sistema yra tada, kada, sakykime, žiniasklaidoje yra informacija, kuri jau plika akimi matosi, kad ten yra ne žurnalistinis tyrimas. [ ... ] Tai yra kas yra daroma tokiais atvejais pas jus? Ir ar buvo pas jus tos informacijos?
ATS. [ ... ]Mano reikalas surasti problemą() atskleisti, unifikuoti, parengti informaciją, o toliau tai jau()
KL. Taigi pratęsiant tą temą. Ar jūs esate pastebėję nesankcionuoto jūsų tų pažymų informacijos nutekėjimo kažkur į verslo sektorių ar žiniasklaidos sektorių, sakykime, tai pirmas būtų klausimas. Aš net neklausiu, kokios, klausiu taip arba ne.
ATS. Tokio akivaizdaus, sakysime, kad spaudoje būtų pasirodęs, tai vargu ar aš galėčiau tokį pavyzdį prisiminti.
KL. O ne spaudoje?
ATS. Kas nutekėjo verslo struktūroms, ir kokių jie ėmėsi žygių, padaryti išvadą, kad tai dėl nutekėjimo, būtų be galo sunku.
KL. Bet įtarimų tokių galėjote turėti?
ATS. Manau, kad tokie dalykai įmanomi.
KL. Tada antrasis klausimas, jeigu galima. Dėl tų visų santykių pablogėjimo ir kitų dalykų, apie kuriuos čia kalbėjome [ ... ] valdyboje jau po to pertvarkymo ar prasidėjusio pertvarkymo, kuris visus metus truko, jūsų asmenis požiūris, kiek tai galėjo būti susieta su pasitikėjimo ar nepasitikėjimo klausimais tarp valdybos vadovo ir pavaduotojo dėl jų asmeninių biografijų? Ir kiek jums buvo žinoma, ir kiek buvo pastebima, ar to apskritai nebuvo?
ATS. Asmeninių biografijų?
KL. Taip. Ar jums yra paslaptis [ ... ]valdybos pavaduotojo biografija?
ATS. Atsiprašau. Aš pagalvojau, kad generalinio direktoriaus.
KL. Ne. Apie valdybą kalbu.
ATS. Supratau. Pirmiausia dėl tų santykių pablogėjimo. Aš manau, ta sąvoka nevisiškai atitinka tą tikrą situaciją. Kiekviename kolektyve kilus tam tikriems pasikeitimams dalis darbuotojų siekia tuo pasinaudoti. Bet kad tai būtų absoliučiai kažkas, be abejo, kuo greitesni sprendimai būtų leidę greičiau įjungti greitesnį greitį ir dirbti. Bet kad ten kažkokia santykių krizė ar kas, gal kas ir norėjo tą matyti, bet tai()
Dabar dėl biografijos. Kiek žinau (Pavardenis) biografiją, manyčiau, kad ji neduoda jokio pagrindo, sakykime, aptarinėti jo darbą pagal biografiją. Vienas dalykas, žmogus, kuris baigė KGB mokyklą, dar nereiškia, kad jis dirba ar dirbo KGB, vienas dalykas. Antras dalykas. Jis iš patriotiškų paskatų, manau, negavo diplomo tos mokyklos, kurio jam vėliau galbūt pritrūko ar panašiai, tai buvo patriotinis tų metų, sakykim, to laikotarpio žingsnis. Ir prikišinėdami jam šitą, manau, mes galime taip prarasti daug gerų darbuotojų ir įsigyti netgi priešų, jeigu žiūrėsime tokiu požiūriu. Aš, pavyzdžiui, tokių, aš nežinau visko, bet aš tiek, kiek žinau darbe kompetenciją žmogaus, tai man, pavyzdžiui, biografijos faktas, tai atvirkščiai, jūs įsivaizduokite, mesti mokslą, įsisegti sąjūdininko kokį nors ženkliuką, grįžti į čia, kreiptis į tuometinę Lietuvos Vyriausybę dėl darbo Lietuvai. Tai nežinau, neprotinga šios dienos akimis žiūrint. Šiandien jau mažai kas taip pasielgtų. Sutikit.
KL. Prašau.
KL. Čia irgi mano požiūris. Norėčiau paklausti, ar jūs manote, kad ponas (Pavardenis) stojo į KGB mokyklą irgi iš patriotinių paskatų? Ačiū. Atsakymo nereikia.
KL. Ar turime daugiau pastabų, kolegos? Neturime. Dėkui už atsakymus.
()Viso gero. [ ... ]
Liudija kitas asmuo
KL. Gerbiamieji komiteto nariai, mes antrą kartą susitinkame, norėtume patikslinti tuos klausimus, kuriuos jūs žadėjote patikslinti pirmo susitikimo metu ir išsiaiškinti. Tai laukiame atsakymų į tuos klausimus.
ATS. Tik norėčiau patikslinti, ar aš dar kartą teisingai supratau. Buvo klausimas apie tai, ar V.Pociūnas nesikreipė dėl kažkokio tyrimo (Pavardenis) atžvilgiu?
KL. Taip.
ATS. 2005 metų gegužės mėnesį V.Pociūnas parašė tarnybinį pranešimą direktoriaus vardu, kuriame nurodė savo pastebėjimus dėl (Pavardenis). Po šio dokumento parašymo aš pasikviečiau()
KL. Išdėstykite prašau, ką jūs norite.
[ ... ]
KL. Kokių daugiau kas turite klausimų? Labai dėkui.
ATS. Viso gero.