Seimas ketina priversti gyventojus daugiau sportuoti. Dabar pakankamai juda mažiau nei ketvirtis suaugusiųjų ir mažiau nei pusė vaikų. Tokiai padėčiai gerinti parengta Lietuvos gyventojų 2008-2020 metų fizinio aktyvumo skatinimo strategija, rašo Lrt.lt.
Dokumente aiškinama, jog šiuo metu ir toliau liekame prie sovietinės orientacijos į profesionalų sportą.
Po nepriklausomybės atkūrimo pradėtas „sporto visiems“ judėjimas fizinio pasyvumo problemų neišsprendė.
Pavyzdžiui, palyginti su Europos Sąjungos (ES) šalimis, Lietuvoje sporto objektų išvystymas skiriasi nuo dviejų iki 150 ir daugiau kartų.
Tačiau strategija primena, jog numatoma gyventojų vidutinė gyvenimo trukmė bei sveikatos būklė yra susijusi būtent su fiziniu aktyvumu.
Gyvename trumpiau, sergame dažniau
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, numatoma vidutinė Lietuvos vyrų ir moterų gyvenimo trukmė 2005 metais buvo atitinkamai 65 ir 77 metai – kur kas trumpesnė nei kitų Europos šalių.
Pavyzdžiui, Danijoje šie rodikliai yra atitinkamai 76 ir 80 metų, Suomijoje ir Vokietijoje – 76 ir 82 metai, Norvegijoje – 77 ir 82 metai.
Pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje yra širdies ir kraujagyslių sistemos ligos – būtent jų padeda išvengti judėjimas. Kasmet nuo šių ligų šalyje miršta daugiau negu 20 tūkst. žmonių – beveik dvigubai daugiau negu vidutiniškai ES.
Kauno medicinos universiteto teigimu, pernai Lietuvoje 35,7 proc. vyrų ir 32,2 proc. moterų turėjo antsvorio.
Turime tapti sportiškesni
Kaip rašo Lrt..lt, žadinti lietuvių sportiškumą numatoma steigiant sveikatingumo centrus, vaikų žaidimų, aktyvaus poilsio aikšteles, įrengiant daugiau dviračių ir pėsčiųjų takų, čiuožyklų, baseinų, populiarinant sporto idėjas.
Taip pat numatoma teisiškai reformuoti sporto valdymą, įsteigti Fizinio aktyvumo tarybą.
Tikimasi, kad šitaip 2020-aisiais užtektinai aktyvūs bus daugiau nei trečdalis suaugusiųjų bei daugiau nei pusė vaikų ir paauglių.
„Įgyvendinimas leis gerinti žmonių sveikatą ir gyvenimo kokybę, galbūt prisidės prie ekonominio šalies augimo ir emigracijos mažėjimo“, – tikimasi strategijoje.
Penktadienį įregistruotą dokumento projektą Seimas svarstys jau kitais metais.
Jį patvirtinus, Vyriausybei numatoma pavesti parengti įgyvendinimo priemonių planą.