• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Siekdama mažinti romų socialinę atskirtį ir diskriminaciją, valstybė labiau rūpinsis jų švietimu, užimtumu, sveikata ir gyvenimo kokybe, o visuomenę plačiau supažindins su romų kultūra ir tradicijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat planuojama įkurti Lietuvos romų istorijos muziejų bei įamžinti karo metais žuvusių romų atminimą.

REKLAMA

Tai numatyta Romų integracijos į Lietuvos visuomenę 2008-2010 metų programoje, kurią trečiadienį patvirtino Vyriausybė.

Įgyvendinant programą, bus siekiama išsaugant romų tapatumą bei mažinant socialinę atskirtį, užtikrinti jų integraciją į Lietuvos visuomenę bei skatinti visuomenės narių pasitikėjimą romais, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.

REKLAMA
REKLAMA

Programoje numatytos priemonės, kurių pagalba bus plėtojamas romų vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų švietimas. Numatoma rengti valstybinės kalbos bei kompiuterinio raštingumo kursus, skatinti mokytis romų vaikus, remti siekiančius tęsti mokslus profesinėse ir aukštosiose mokyklose.

Stengiantis įtraukti romus į darbo rinką, planuojama įgyvendinti specialiai romams pritaikytas profesinio mokymo programas, parengti įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas teiksiančius specialistus, Romų visuomenės centre rengti darbo rinkos dienas, o jų metu teikti informaciją bei konsultacijas rūpimais darbo rinkos klausimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Programoje taip pat numatyta kaupti informaciją apie romų gyvenamąją aplinką, be to, romai bus informuojami apie sveiką gyvenimo būdą, vykdoma narkomanijos ir teisės pažeidimų prevencija, stiprinamas romų gebėjimas patiems spręsti savo bendruomenės problemas, organizuojamas teisinis švietimas.

REKLAMA

Siekiant išsaugoti romų kalbą, tradicijas ir jų sukurtą materialų kultūros paveldo turtą, iki 2010 metų planuojama įkurti Lietuvos romų istorijos ir buities muziejų, įamžinti 1941-1945 metų romų aukų atminimą.

Ugdant visuomenės toleranciją, ketinama organizuoti daugiau diskusijų, konferencijų, leisti specialų romams skirtą informacinį leidinį, o medžiagą apie Lietuvos romų istoriją, etnokultūrą įtraukti į bendrojo lavinimo mokyklų vadovėlius.

REKLAMA

Visuotinio surašymo duomenimis, Lietuvoje gyvena daugiau kaip 2,5 tūkst. romų tautybės asmenų (0,07 proc. visų Lietuvos gyventojų), iš jų 46 proc. - vaikai ir jaunimas iki 20 metų.

2,3 proc. romų yra neraštingi, o 38 proc. nemoka valstybinės kalbos. Sociologinio tyrimo duomenimis, tik 5 proc. romų vyrų ir 0,7 proc. moterų turi nuolatinį darbą, tuo metu 50 proc. vyrų bei 70 proc. moterų teigia niekur nedirbantys.

Įvairios apklausos rodo, jog kasmet didėja ir visuomenės neigiamas požiūris į romus. 1999 metų tyrimo duomenimis, 62 proc. žmonių nurodė, kad nenorėtų gyventi romų kaimynystėje, o 2005 metų tyrimai parodė, kad tokių žmonių padaugėjo iki 77 proc. 68 proc. apklaustųjų taip pat nurodė, jog per 15 metų požiūris į romus pablogėjo, o pagerėjimą įžvelgė tik 17,5 proc. respondentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų