Profesorius apie viruso mutacijas: tai gali būti dar vienos, dar didesnės pandemijos pradžia

Vis daugiau nerimo kelia kalbos apie naujas koronaviruso atmainas, kurių dalis plinta kur kas greičiau. Mokslininkai net įspėja, kad tai gali lemti dar vienos, daug didesnės, pandemijos pradžią.

Kaip visų pirma tikslino LSMU mokslininkas prof. Mindaugas Stankūnas, šiuo metu Lietuvoje labiausiai išplitęs ne iš Kinijos, o Italijos atvežtas virusas. Tačiau dabar dėmesio centre atsidūrė Jungtinėje Karalystė (JK) sparčiai išplitusi atmaina.

„Pradžiai reikėtų pasakyti, kad tas SARS-CoV-2 virusas, kuris pernai išplito iš Kinijos, jau yra mutavęs daugybę kartų. Virusai mutuoja ypač greitai, nes tai jiems yra tiesiog būtina, kad išliktų. Tad labiau prisitaikiusios jų formos ima dominuoti. Tad ir mes Lietuvoje turime siaučiantį ne kinišką drakoną, o ispanišką bulių. [1] Tačiau paskutiniu metu mes vis garsiau kalbame apie džentelmeną iš Anglijos, kuris atrodo bus pamiršęs savo geras manieras. Kaip sakoma jam „išaugo ragai“. Nes būtent ši mutacija įvyko viruso genomo srityje, kurioje koduojamas „spyglio“ baltymas. Tikriausiai esat matę tuos ragelius ant viso viruso? [2]

Tai va, būtent pakito viena to dyglio sritis (tiksliau N501Y) ir šis „paturbinimas“ leidžia virusui lengviau susijungti su ACE2 receptoriumi žmogaus ląstelių membranose. Arba kitais žodžiais – užsikrečiama lengviau. Atrodo, šią jo išaugusią bjaurią savybę patvirtina ir mokslas. Britų Imperatoriškas Koledžas paskaičiavo, kad ši mutacija gali mums jau prie žinomo R dydžio pridėti dar +0,4 arba +0,7 [3]. O tai jau daug. Net labai daug! Mokslo pasaulis vis garsiau ir garsiau kalba, kad tai gali būti dar vienos ir dar didesnės pandemijos pradžia“, – rašė jis socialinio tinklo paskyroje.

Ar suveiks draudžiami skrydžiai?

Nors vis dar netyla kalbos dėl skrydžių iš JK ribojimus, mokslininkas dėl tokios priemonės abejoja. 

„Ką mes galime daryti? Pasigirsta, kad reikėtų uždrausti lėktuvų skrydžius tarp JK ir Lietuvos. Hmmm… jei būčiau tikras, kad tai suveiks, tai rėkčiau visa gerkle. Mes uždrausime leistis Vilniuje ar Kaune, tai leisis Rygoje ar dar kur ir visokiais kitais būdais pasieks mums. O kur dar visokie mikriukai, keltai ir pan. Dabar prašomas neigiamas PGR testo rezultatas prieš lipant į lėktuvą yra sprendimas, bet jo efektyvumas yra gana ribotas. 

REKLAMA

Ką tik buvo publikuoti labai išsamaus tyrimo rezultatai… Naujoje Zelandijoje. Buvo tiriamas vienas rugsėjo mėn. vykęs reisas Dubajus – Auklandas. Visi lėktuvu skridę keleiviai turėjo neigiamus PGR testus, tačiau nusileidus NZ buvo nustatyti net 7 teigiami atvejai iš 86 lėktuvu skridusių keleivių (buvo maždaug užpildyta ketvirtadalis vietų). Priminsiu, kad visi atvykę į NZ yra priverstinai izoliuojami 14 dienų specialiose patalpose. 

Po išsamių tyrimų buvo nustatyta, kad A ir B keleiviai buvo pirminiai šaltiniai (index cases) nuo kurių užsikrėtė kiti keturi (C, D, E, F). Dar vienas (G keleivis), tikėtina, užsikrėtė izoliacijos metu. Kaip matote iš pridedamo paveikslo, kad jie sėdėjo greta vienas, tačiau dėvėjo kaukes ir pirštines. (žr. paveikslėlį). [5]

Manau, kad šis straipsnis iliustruoja, kad nepaisant neigiamų testų, kaukių ir pirštinių, rizika užsikrėsti lėktuve išlieka ir galima „tokį“ suvenyrą parvežti į Lietuvą. Na, teisybės dėlei reikėtų paminėti, kad šis skrydis truko 18 val. Ar tas pats galiotų ir 2–3 val. skrydžiui, aš negalėčiau šiuo metu atsakyti“, – dėstė M. Stankūnas.

Jis pabrėžė, kad, jo manymu, dabar yra labai svarbu užtikrinti ypač griežtą atvykstančiųjų izoliaciją. 

„Ir ji turi būti labai atidžiai kontroliuojama, o už mažiausius izoliacijos pažeidimus turėtų būti taikoma ypač griežtos priemonės. Kiek aš žinau, tai Vyriausybė labai ties šiuo klausimu dirba“, – pridūrė mokslininkas.

Šaltiniai:

[1] https://lsmuni.lt/.../mokslininkai-koronavirusas-pakito...

[2] Šiek tiek informacijos apie koronavirusus ir kaip atrodo tie rageliai https://lt.wikipedia.org/wiki/Koronavirusai

[3] https://www.imperial.ac.uk/.../2020-12-31-COVID19-Report...

[4] https://www.sciencemag.org/.../viral-mutations-may-cause...

[5] https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/27/3/20-4714_article

VIRUSO ATMAINA B.1.1.7 IR LĖKTUVAI Pradžiai reikėtų pasakyti, kad tas SARS-CoV-2 virusas, kuris pernai išplito iš...

Posted by Mindaugas Stankunas on 2021 m. sausio 8 d., penktadienis


Rašyti komentarą...
V
Valdas
2021-01-08 18:06:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai gerai apgalvotas žmonijos, ypač pagyvenusių žmonių, naikinimas. Deja įkliūna ir jaunimas. Manau, kad niekas iš niekur savaime neatsiranda ir tai žmogaus kūrinys.
Atsakyti
-1

V
Vytautas
2021-01-08 17:46:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gydikit pogalais žmones , ar jau tik arbatėlėmis ir paracatamoliu... ir dar nuotoliniu budu...
Atsakyti
-2

K
Kukas
2021-01-08 17:41:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
....gaila ,kad kitokiu ligu neliko....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (26)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų