"Negulsiu, bijau", - psichikos problemų turintis čedasiškis Mantas griežtai atsako gultis į ligoninę ir neslepia, jog dažnai ligai gydyti skiriamus vaistus užsigeria alkoholiu. Agresyvūs psichikos sutrikimų turintys asmenys kelia vis didesnį pavojų, o visuomenė koneveikia įstatymus, neleidžiančius gydyti tokių žmonių prieš jų valią. Šią savaitę šalį sukrėtė žiaurūs įvykiai, kuriuos, įtariama, galėjo įvykdyti psichikos negalią turintys asmenys.
Vaistų neturi, ligoninės atsisako
"Mes esame tarsi įkaitai, nes siautėjančio ir pavojų keliančio psichikos ligonio negalime paguldyti į ligoninę, jeigu jis nesutinka", - pasakojo Rokiškio kaimiškosios seniūnijos socialinė darbuotoja Danguolė Peciukonytė, ką tik grįžusi iš Rokiškio psichiatrijos ligoninės, į kurią su policija nugabeno gydytis psichikos negalią turintį jauną vyrą.
Jo kolegė darbui su rizikos šeimomis Rasa Vildžiūtė sakė, jog situacija dėl agresyvėjančių psichikos negalias turinčių žmonių vis sudėtingesnė. Mat daug jų vartoja alkoholį, kurio ir vaistų veikiami tampa neprognozuojami. Į tokias šeimas iškviesti socialiniai darbuotojai jau nebesiryžta važiuoti be policijos pareigūnų.
Į Čedasuose gyvenančios Skukauskų šeimos namus seniūnijos, o neretai ir policijos pagalba kviečiama gana dažnai. Mat iš vaikystės psichikos negalią turintis Mantas, išgėręs alkoholio, tampa agresyvus. Motina kviečiasi pagalbą, nes baiminasi tvirto vyro grasinimų ir dažniausiai bando užstoti du nepilnamečius kitus savo sūnus.
"Būna visko. Kai negeria, Mantas labai geras, darbštus, dirba pas žmones. O kai tik užsidirba, tai ir geria. Dabar jau gal visą mėnesį buvo užgėręs. Baisu, nes pats prisipažįsta, kad po dviejų blaivių dienų jam labai norisi alkoholio. O vaistų, kuriuos reikia gerti, nebeturi", - pasakojo nuolatinę įtampą dėl gyvenimo su psichikos problemų turinčiu sūnumi jaučianti jo mama Vanda.
"Negulsiu, bijau, ten vaistus man leis, nes taip būdavo. Gersiu tabletes, bet dabar neturiu pinigų. Kai tik gausiu pensiją, nusipirksiu", - tikino savo problemą suvokiantis Mantas. Tačiau neslėpė, jog dažnai psichikos negaliai skiriamus vaistus užsigeria ne vandeniu, kaip reikėtų, o alkoholiu. "Kai išgeriu, pakyla nervai, ypač jeigu kas nors suerzina. Tada nesusivaldau", - prisipažino jaunas vyras. Jis neneigė, jog konfliktų dėl to kyla ne tik namuose.
"Prisigeria vaistų su alkoholiu, prisiveda draugų, kyla muštynės. Mažieji sūnūs labai to bijo. Ir aš bijau, tada ir skambinu seniūnijai", - pasakojo Manto motina, taip pat nevengianti stikliuko ir per daug nekontroliuojanti sūnaus ligos. "Kaipgi prižiūrėti, ar jis vartoja vaistus, jeigu juos užsigeria sidru? O tada būna visai blogai..." - dūsavo motina. Esą po tokių "gydymųsi" ji sulaukia grasinimų, namuose dūžta daiktai, Mantas esą net peilį pasideda po pagalve. "Bloga dabar tvarka, kad negalima agresyvių ligonių paguldyti be jų sutikimo", - svarstė ponia Vanda.
Ji sakė, jog Mantui būtinai reikėtų į ligoninę, kaip būdavo anksčiau, nes po gydymo jo sveikata pagerėdavo ilgesniam laikui. Tačiau sūnus kategoriškai atsisako gultis į ligoninę.