Kitų metų viduryje Lietuvos piliečiai turėtų įgyti teisę tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl jų teises pažeidžiančių Prezidento dekretų, Seimo įstatymų ir Vyriausybės nutarimų, praneša „Kauno diena“.
Iki rudens vidurio turėtų būti parengtos visos būtinos pataisos Konstitucijoje ir įstatymuose, kad kitąmet kiekvienas šalies pilietis galėtų kreiptis į Konstitucinį teismą (KT).
Vadinamojo individualaus konstitucinio skundo įteisinimas valstybei kainuos ne vieną milijoną litų, nes reikės ne tik daugiau Konstitucinį Teismą aptarnaujančio personalo, bet ir teisėjų, teigia dienraštis. Planuojama, kad ateityje jų vietoj dabartinių 9 turėtų būti 12 ar 15.
Pasak Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko, reformos metmenys numato galimybę į KT kreiptis visiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Tačiau bus ir tam tikrų tokio kreipimosi apribojimų.
„Į KT galės kreiptis tik tie asmenys, kurių teisės bei laisvės buvo pažeistos ir jie jau išnaudojo visas kitas teisines priemones tas teises apginti. Kitaip tariant, individualų konstitucinį skundą galės rašyti tik tie, kurie jau perėjo visas teismų pakopas ir mano, kad galutinis teismo sprendimas pažeidžia jų teises ir laisves“, - sakė dienraščiui J. Sabatauskas.
Individualiai kreiptis į KT bus galima tik dėl Seimo priimtų įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir Prezidento dekretų, kurie galėjo tiesiogiai pažeisti asmens teises ir laisves.
J. Sabatauskas prognozuoja, kad per metus KT gali sulaukti nuo 2 iki 5 tūkstančių individualių skundų. Tačiau, pasak jo, toli gražu ne visi iš jų būtų svarstomi. „Kaip rodo Europos šalių praktika, dėl įvairių priežasčių nesvarstoma net iki 95 proc. visų teikiamų individualių skundų“, - teigė jis.
Preliminarią skundų atranką, ar jie gali būti svarstomi visos KT sudėties, atliktų atskiri teisėjai arba jų kolegija.
Šiuo metu į KT gali kreiptis Seimas arba jo narių grupė, prezidentas, Vyriausybė, visų lygių teismai, rašo „Kauno diena“.