• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei trečdalis (36 proc.) apklaustų Lietuvos gyventojų mano, kad korupcijos mastas šalyje per pastaruosius 12 mėnesių nepakito, o du trečdaliai (67 proc.) teigia, jog duotų kyšį, jei tai išspręstų jų asmenines problemas. Nepaisant to, lietuviai dėl korupcijos linkę kaltinti politikus ir biurokratus, tačiau ne save ar savo aplinką.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį paskelbto Specialiųjų tyrimų tarnybos užsakymu atlikto "Lietuvos korupcijos žemėlapio 2007" tyrimo duomenimis, tarp verslininkų 42 proc. yra manančių, kad korupcijos mastas nepakito ir tiek pat teigia, jog duotų kyšį problemoms išspręsti. 43 proc. sakė, jog kyšio neduotų.

REKLAMA

Dar daugiau respondentų - 85 proc. gyventojų ir 78 proc. įmonių vadovų - mano, jog kyšio davimas yra efektyvus būdas problemoms spręsti.

Pasak tyrimą atlikusios bendrovės "TNS Gallup" projektų vadovės Viktorijos Jonikienės, Lietuvoje yra plačiai paplitęs tiek kyšio davimas, tiek ėmimas, tiek ir nepotizmas - naudojimasis pažintimis savo interesams proteguoti. Jos teigimu, lietuviai gerai suvokia, jog kyšininkavimas ir politinių sprendimų pirkimas yra korupcija, tačiau nepotizmo atžvilgiu jiems tai nėra taip akivaizdu.

REKLAMA
REKLAMA

Sociologė taip pat pažymėjo, jog tik kiek daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų mano, jog atsakomybė kyšininkavimo atveju tenka ir duodančiajam, ir imančiajam, likę yra linkę kaltinti tik imančiuosius.

67 proc. respondentų teigia, jog darbinantis į valstybės tarnybą pasinaudotų giminystės ryšiais ir pažintimis, 21 proc. atsakė neigiamai, 68 proc. sako, jog pažintimis pasinaudotų siekdami, kad paslauga valstybinėje institucijoje būtų atlikta greičiau bei kokybiškiau. Ekspertai pažymėjo, kad verslininkai yra linkę labiau naudotis pažintimis nei paprasti gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

28 proc. sakė per pastaruosius metus davę kyšį (2005 - 27 proc.), dėl to prisipažino ir 17 proc. verslininkų (2005 - 20 proc.). Klausiant, ar jų pažįstami davė kyšį, teigiamų atsakymų padaugėjo.

Kalčiausiais dėl esamo korupcijos lygio 80 proc. respondentų laiko politikus, 70 proc. - valstybės tarnautojus, o dešimtadalis kaltina save ar savo aplinką.

REKLAMA

Paklausti, kodėl, jų nuomone, duodami kyšiai, 68 proc. gyventojų ir 71 proc. verslininkų sakė, jog kyšininkaujama dėl to, kad už tai retai baudžiama.

Labiausiai korumpuotais gyventojai laiko gydytojus, farmacininkus, sveikatos apsaugos įstaigas - 62,7 proc., policiją (55,2 proc.), Seimą (40,9 proc.), teismus (39,1 proc.), savivaldybes (23,5 proc.). Verslininkai taip pat mano, jog šios institucijos korumpuočiausios, tačiau taip manančių dalis yra mažesnė. Ryškiausiai skyrėsi savivaldybių vertinimas - 39,3 proc. respondentų verslininkų savivaldos institucijas laiko korumpuotomis.

REKLAMA

Mažiausiai korumpuota laikoma Bažnyčia, nevyriausybinės organizacijos ir Prezidentūra.

Respondentų teigimu, dažniausiai kyšio reikalaujama siekiant gauti siuntimą į reabilitacinę sanatoriją, pakeisti žemės paskirtį, atkurti nuosavybės teises.

Patikimiausiai gyventojus apie korupciją informuoja televizija (47 proc.), asmeninė arba draugų patirtis (22 proc.), spauda (9 proc.). Verslininkai labiausiai pasitiki asmenine arba draugų patirtimi (35 proc.), televizija (29 proc.) ir spauda (12 proc.).

Tyrimo metu buvo apklausta 1000 Lietuvos gyventojų ir 500 verslo įmonių vadovų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų