Kadenciją baigiančios Klaipėdos valdžios ketinimus šiandien patvirtinti naują bendrąjį miesto planą visuomeninės organizacijos vadina kultūrinio Klaipėdos, taip pat Mažosios Lietuvos paveldo naikinim, - rašo "Vakarų ekspresas".
Jų teigimu, plane numatyti sprendiniai kelia grėsmę ne tik istoriniam vienintelio Lietuvos uostamiesčio savitumui, bet ir Kuršių nerijai - pasaulio paveldo objektui.
Vakar išplatintame kreipimesi į politinių partijų frakcijas Seime, kultūros ministrą, Kultūros paveldo departamento direktorių teigiama, kad Klaipėdos valdžia nereaguoja nei į Nacionalinio UNESCO komiteto, nei į Valstybinės kultūros paveldo komisijos, nei į piliečių protestus išsaugoti paveldą.
"Agresyvios plėtros tendencijos, pražūtingos kultūriniam miesto savitumui bei istoriniam kraštovaizdžiui, bus įtvirtintos ir ateičiai - jeigu Klaipėdos valdžia patvirtins daug abejonių keliantį planą", - rašoma kreipimesi.
Visuomeninių organizacijų teigimu, už uostamiesčio ir Kuršių nerijos ateičiai lemtingus sprendimus yra atsakingos ir Seimo politinės partijos, nes jų nariai yra pasirengę balsuoti už planą, kurį yra neigiamai įvertinusi Valstybinė kultūros paveldo komisija.
Tiesioginę atsakomybę, anot kreipimosi autorių, turi prisiimti ir kultūros ministras bei Kultūros paveldo departamentas.
"Mums nesuprantama, kodėl jie iki šiol niekaip nereagavo į jiems adresuotą Valstybinės kultūros paveldo komisijos sprendimą ir nesiėmė jokių veiksmų, kad užtikrintų Klaipėdos paveldo išsaugojimą", - teigiama kreipimesi.
Jie ragina Seimo politines partijas įpareigoti savo narius šiandien miesto Tarybos posėdyje netvirtinti Klaipėdos miesto bendrojo plano.
Už paveldo apsaugą atsakingos institucijos turėtų užtikrinti, kad jis nebus tvirtinamas, kol nėra įvertinta, kaip jo sprendiniai paveiks Kuršių neriją.
"Iki šiol nėra viešai atsakyta į klausimą, svarbų visos šalies visuomenei - ar plane yra panaikinta galimybė statyti tiltą į Kuršių neriją. Tiltas šią kultūriniu kraštovaizdžiu unikalią vietovę paverstų magistraline transporto arterija Lietuva/ES - Rusijos Federacija. Klaipėdos taryba jau yra priėmusi sprendimą, kuriuo sudarė sąlygas tilto statybai. Mūsų žiniomis, šis sprendimas nėra panaikintas", - rašoma kreipimesi.
Jo autorių teigimu, pirmiausia turi būti įsitikinta, kad plane numatyti aukštybiniai pastatai nesudarkys istorinio Klaipėdos kraštovaizdžio ir nesudarys vizualinės taršos iš Kuršių nerijos perspektyvos.
Pasak jų, plane numatyta "sumažinti" istorinę miesto dalį - ir ypač Vitės kvartalą - kai kuriose teritorijose panaikinant saugojimo režimą. Neva panašiai numatyta "apkarpyti" ir senamiestį.