Penktadienį po pietų Biržus turėjo pasiekti vaistai, padėsiantys išvengti pandeminio gripo aukų. Nemokamą „gyvybės eliksyrą" skirsto savivaldybė
Bandžiusieji gauti šiuo metu Lietuvoje esančių efektyviausių priešvirusinių vaistų „Relenza" ar „Tamiflu" žino, kad jų katastrofiškai trūksta. Netgi galintieji už vaistą mokėti pusantro šimto litų vaistinėse išgirsta, jog tokio preparato nėra. Tiekėjai „gyvybės eliksyrui" prilygstančius vaistus dalija vos po kelis vienetus, kurie kaipmat dingsta iš lentynų.
Penktadienį Biržų ligoninės vadovas teigė, kad stacionare yra karščiuojančių ligonių, tačiau antivirusinių vaistų ligoninė neturinti - jų tik laukianti. Po pietų redakciją pasiekė žinia apie savivaldybei nemokamai skirtus vaistus „Tamiflu", kurių skirstymu esą rūpinasi savivaldybės gydytojo pareigas atliekantis Remigijus Šaknys.
Į redakciją kreipęsis savivaldybės darbuotojas prašė pasidomėti, kodėl didžioji dalis brangaus preparato nukreipiama ne ligoninei, o ambulatoriniam gydymui.
„Ar tai nėra įžūlus būdas brangiais vaistais nemokamai apsirūpinti kai kuriems valdininkams?" - klausė pašnekovas.
Savivaldybės gydytojo ketvirtadienį darbe rasti nepavyko. Telefonu atsiliepęs R. Šaknys sakė esantis Vilniuje ir dalyvaujantis tarptautinėje konferencijoje. Jis informavo, kad Panevėžio apskrities viršininko administracija gavo antivirusinių vaistų, kurie atiduoti savivaldybėms.
„Žiūrėsim, kam duosim", - į klausimą apie vaistų paskirstymą atsakė R. Šaknys. Savivaldybės gydytojas teigė, jog nemokamą vaistą turėtų gauti socialiai remtini žmonės, vadinamieji „nabagėliai".
Suabejojus, ar brangus ir deficitinis vaistas gali būti taip skirstomas, R. Šaknys paaiškino, kad vaistų paskirstymą gali komentuoti savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Eugenija Prokopovičienė.
Vaistas skirtas sunkiausiems ligoniams
Vaistų skirstymu besirūpinusi Panevėžio apskrities gydytoja Vaida Dočkuvienė informavo, kad apskritis gavo 600 dėžučių vaistų. Anot gydytojos, kol kas gautas tik „trupinėlis" vaistų, todėl jie turi būti naudojami būtiniausiai pagalbai. Didžiausią kiekį medikamentų gavo Panevėžio infekcinė ligoninė, kurioje gydomi visos apskrities žmonės. Savivaldybėms jie paskirstyti pagal gyventojų skaičių. Biržams skirtos 66 pakuotės vaistų.
„Vaistas skirtas sunkiausiems ligoniams, hospitalizuotiems dėl gripo ir jo komplikacijų. Svarbu, kad vaistų stacionaruose netrūktų", - sakė apskrities gydytoja V. Dočkuvienė. Tokia esanti ir vaistus skyrusios Sveikatos apsaugos ministerijos nuostata.
Ligoninė vaistų nepageidauja?
Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė Palmyra Prašmantienė, pasitarusi su Socialinės parmos skyriaus vedėja E. Prokopovičiene, „Šiaurės rytams" žinias apie vaisto „Tamiflu" paskirstymą Biržuose pateikė ne iš karto - prašė leisti „pamąstyti tris minutes". Vėliau paskambinus gautas atsakymas, jog 8 pakuotes (viena pakuotė skirta vienam ligoniui - red.) gaus Šeimos gydytojų centras, 20 pakuočių - ligoninė ir 38 - poliklinika.
Į klausimą, kodėl didžioji dalis vaistų skirta ne ligoninei, kurioje atsiduria sunkiausi ligoniai, direktorė atsakė, jog Biržų ligoninės vyriausiasis gydytojas N. Jeloza didesnio kiekio nepageidavęs, nes esą nėra sergančiųjų. Paprieštaravus, jog ką tik gydytojas kalbėjo apie karščiuojančius ligonius, direktorė pažadėjo pasitikslinti informaciją.
„Kiek ten pas jį (ligoninės vadovą N. Jelozą - red.) teserga - „viršuj" devyni, „apačioj" penki, iš viso -keturiolika. Pagal jį, ir tai dar neaišku, ar jiems gripas", - netrukus atsakė direktorė.
P. Prašmantienė korespondentei kalbėjo, jog didžioji dalis „Tamiflu" poliklinikai skirta todėl, kad žmonės šį vaistą gali naudoti ir profilaktiškai. Be to, dalis karščiuojančiųjų pirmiausiai eina pas šeimos gydytoją. Pasiteiravus, ar dalis brangių vaistų nebus skirta savivaldybės darbuotojų sveikatos profilaktikai ar gydymui, direktorę ir jos kabinete buvusią Socialinės paramos skyriaus vedėją kažkodėl suėmė juokas. Vėliau P. Prašmantienė užtikrino, kad to nebus. Direktorė taip pat informavo, jog savivaldybės administracijoje gripas kol kas nesiaučia.
Alfreda Gudienė