Girtą naujagimę pagimdžiusi moteris laikosi savo: negimęs kūdikis dar nėra žmogus

Mirtinai girtą kūdikį pagimdžiusi klaipėdietė net ir sulaukusi lygtinės bausmės siekė įrodyti, kad yra nuteista nepagrįstai. Ji su advokatu kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą (LAT) siekdama išteisinimo.

Anot jų, negimęs kūdikis dar nėra žmogus, todėl moteris negalėjo būti nuteista dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo. Gimusio kūdikio kraujyje medikai rado net 4,09 promilės alkoholio. Nors po kelių dienų mažylę pavyko atgaivinti, tačiau neatmetama, kad tai mergaitei gali atsiliepti ateityje.

Šią bylą prieš tai išnagrinėjo Klaipėdos apylinkės ir apygardos teismai. Prokurorai siūlė nuteisti moterį dvejiems metams lygtinai. Gimdyvė savo kaltę pripažino, tačiau jos advokatas siekė išteisinimo, nes esą negimęs kūdikis dar nėra žmogus.

Moteris buvo pripažinta kalta ir jai paskirta 1 metų ir 6 mėnesių bausmė, kuri iškart sutrumpinta iki metų. Taip pat paskirtos bausmės vykdymas buvo atidėtas pusantrų metų laikotarpiui. Per šį laiką moteris įpareigota rūpintis nepilnamečiais vaikais, nevartoti alkoholio ir registruotis darbo biržoje.

LAT pritarė abiejų teismų priimtam sprendimui ir nutarė nieko nekeisti. Šio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Girtą naujagimį pagimdžiusios moters advokatas: negimęs kūdikis nėra žmogus

Paskutinė instancija

Kreipdamasis į LAT nuteistosios advokatas Edvardas Staponkus prašė panaikinti pirmos ir apeliacinės instancijos nutartis ir bylą moters atžvilgiu nutraukti.

„Pagal Civilinį kodeksą žmogus yra tada, kada jis gimsta. Šitas kūdikis, kada motina vartojo alkoholį, nebuvo gimęs. Jis buvo dar motinos kūno dalimis ar vaisius. O šito skirsnio 137 straipsnis – sunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo – yra priskiriamas prie straipsnių, kurie nukreipti prieš žmogaus sveikatą. O žmogaus kaip tokio tuo metu nebuvo“, – teigė E. Staponkus.

Advokatas atkreipė dėmesį, kad fizinio asmens gimimo momentu pripažįstamas pirmas savarankiškas naujagimio įkvėpimas.

REKLAMA

„Remiantis įstatymais, pagrįstai galima teigti, kad žmogaus vaisius, esantis moters organizme iki jo gimimo, nelaikytinas žmogumi, o gali būti laikomas tik motinos kūno dalimi. Žmogaus statusą, veiksnumą ir teisnumą kaip žmogus, kaip žmogiškasis individas, jis gali įgauti tik po gimimo, todėl ir baudžiamoji atsakomybė dėl tyčinio ar neatsargaus sveikatos sutrikdymo yra galima tik jei toks sužalojimas yra padaromas po kūdikio gimimo, o ne vaisiui esant motinos kūne“, – teismui dėstė E. Staponkus.

Advokatas nesutiko su teismo išvada, kad nusikaltimą moteris padarė dėl nusikalstamo nerūpestingumo. Ji išgerdama nemažą kiekį alkoholinių gėrimų gimdymo galimybės nenumatė ir negalėjo numatyti, nes pagal skaičiavimus ir savo savijautą tikėjosi gimdyti tik daugiau negu po mėnesio.

Gimdė būdama girta

Primename, kad 2019 m. balandį 2,02 promilių alkoholio kraujyje turėjusi telšiškė, pagimdė mergytę, kurios kraujyje medikai nustatė mirtiną dozę – net 4,09 promilės alkoholio.

Pareigūnams moteris sakė girtavusi tik gimdymo išvakarėse, o ne visą laiką, kol laukėsi. Tiesa, žurnalistams ji nieko nekomentavo.

Moters advokatas iškart paprašė teismo, kad posėdžiai būtų uždari. Esą bus nagrinėjamos asmeniškos gyvenimo detalės. Moters teigimu, dėl viešumo ji jau turėjo pakeisti keturias darbo vietas.

„Ar būtų malonu jums, jei nagrinėtų teismas jūsų asmeninio gyvenimo dalykus, susijusius su gimdymu ir panašiai, ir visiems čia girdint?“, – tuomet kalbėjo advokatas E. Staponkus.

Įpareigojimų sąrašas

Mūsų šalies įstatymai nedraudžia vartoti alkoholį besilaukiančioms moterims, todėl girtą mažylę pagimdžiusios Telšių gyventojos veiksmus prokuratūra vertino tik kaip sunkų sveikatos sutrikdymą dėl neatsargumo.

Už tai grėsė areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų. Kaip jau minėta, prokurorė prašė moterį nuteisti dvejiems metams lygtinai. Be to, taikant papildomus įpareigojimus.

REKLAMA

„Tai yra tęsti gydymą nuo priklausomybių, taip pat skirti dėmesio vaikams ir rūpintinis jų auklėjimu bei materialine gerove“, – per ankstesnį posėdį pasakojo prokurorė Edita Mikalainienė.

Kaltinamoji turi ir kitą dukterį – 16-metę, kuri gyvena globos namuose.

Kol kas kūdikiui sveikatos sutrikimų nenustatytą, tačiau medikai baiminasi, kad su daugiau nei 4 promilėmis kraujyje gimusiai mergaitei tai atsilieps ateityje.


Rašyti komentarą...
R
R.G.
2021-02-23 16:21:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kas ten per advokatas ir kas per moteris( sunku ją tokia pavadinti). Ar jie kvailų ieško savo pareiškimais. Kodėl nedaromi abortai po trečio nėštumo mėnesio? Juk ten ne žmogus, pirmyn žudykit. Ji mat dar esitikėjo gimdyti ir todėl prisigėrė. Gal net nežinojo kad nėščia ir kad vaikui kenkia? Man baisu, kai pamatau nėščią moterį su cigarete ir dar kitu mažu vaiku vedina. Kas laukia tokių vaikų su tokiom mamom.
Atsakyti
-3

D
Dangutė
2021-02-23 16:14:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
BEGĖDĖ !!! DAR JAI VISIŠKO IŠTEISINIMO REIKIA. VISAI NESVEIKA ARBA ALKOHOLIKĖ
Atsakyti
-2

T
Teatras
2021-02-23 17:11:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuvos teisėsaugos parodija:
"...jai paskirta 1 metų ir 6 mėnesių bausmė, kuri iškart sutrumpinta iki metų..."
Kam išviso reikia minėti kažkokius mistinius 1 metus ir 6 mėnesius?
Greit sulauksime tokių paradoksų:
Už nužudymą jam paskirta 20 metų bausmė, kuri iškart virto 1 metais lygtinai...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (19)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų