Kokia kryptimi Biržuose gali būti tiriami nusikaltimai, į kuriuos įsipynę pasieniečiai, buvę kriminalistai? Temidė čia labai myli uniformuotuosius. Tokia mintis peršasi, kai žvelgi į įvykius, kuriuose dalyvavo pareigūnai - vieni įsivėlę į konfliktą, o kiti ją tyrę.
„Aš turiu mokėti pinigus, samdyti advokatus, kad apginčiau savo sūnų, kuris buvo sumuštas. Nėra pareigūnų baudžiamumo, juos gina sistema. Jie ką nori, tą daro. Ir nori parodyti, kad gali viską, daro spaudimą žmogui, kad šis išvažiuotų iš Biržų", - tokią nuomonę dėsto biržietis R. A. apie atnaujintą ikiteisminį tyrimą byloje dėl prieš dvejus metus buvusio įvykio, kurį jo šeima ir kiti nelemtą naktį su pareigūnais susidūrę biržiečiai jau buvo pamiršę.
„Vyko masinės muštynės. Visi buvo girti ir visi mušėsi", - taip tos nakties įvykius apibūdino vienas šios istorijos dalyvių. Visi konflikte dalyvę asmenys patyrė sužalojimų.
Į naktinę parduotuvę ėję jaunuoliai susidūrė su tarnybiniame automobilyje sėdėjusiais Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnais, anksčiau dirbusiais kriminalinėje policijoje.Su šiuo tyrimu susiję Biržų prokuratūros bei policijos veiksmai perša išvadą, kad Lietuvoje egzistuoja du teisingumai. Vienas - jėgos struktūrų atstovams bei jų draugams ir giminaičiams, kitas - likusiai visuomenės daliai.
Pirmuosius gins pati valstybė padedant prokurorams. Kiti turės gintis patys. Už savo asmenines lėšas, jausdami nuolatinį spaudimą, patirdami stresą.
Įsijungė į Šengeno erdvę
Incidentas įvyko 2007 metų gruodžio 22 - osios naktį. Tiksliau, 4 valandą ryto. Tą naktį buvo atidaryta Lietuvos - Latvijos siena. Šalys prisijungė prie Šengeno erdvės. Valstybės sienos apsaugos tarnybos Šiaulių rinktinės specialiosios paskirties būrio pareigūnai Biržuose, prie visą parą veikiančios parduotuvės Respublikos gatvėje, atsidūrė atvykę tarnybiniu mikroautobusu.
Taip nutiko, kad į parduotuvę tuo metu ėjo ir du jaunuoliai. Konflikto pradžią kiekviena pusė traktuoja skirtingai. Buvę kriminalinės, o dabar pasienio policijos pareigūnai S. V., V. P bei D. J. prokurorus tikino, kad autobusui sustojus prie atidarytų durų prisistatė du jaunuoliai, kurie paprašė pinigų. D. J. atsisakius tai padaryti, šie jam sugriebė už striukės, sudavė į veidą, ištempė iš autobuso, kuriame sėdėjo aštuoni pasieniečiai.
Įtariamaisiais tapę biržiečiai R. A. bei D. G. tikino ėję į naktinę parduotuvę apsipirkti. Prie parduotuvės stovėjo autobusiukas, iš jo sklido šūksniai. Vaikinus kažkas kvietė prieiti, vienas iš sėdėjusių autobusiuke juos pavadino „p...". Kai šie priėjo prie autobusiuko, buvęs kriminalistas D. J. iš jo išlipo, pradėjo grasinti, po to - ir muštis.
Iš autobusiuko iššoko aštuoni pasieniečiai ir taip pat puolė vaikinus. Šie bandė trauktis, tačiau, nors ir bandė gintis, buvo sumušti. Vėliau į muštynes įsijungė atskubėję jaunuolių bičiuliai, papuolė ir pašalinių praeivių.
Liudininkai, nepanorę figūruoti byloje, pasakojo apie pareigūnų žiaurumą. Keliese spardė gulintį jaunuolį, šokinėjo ant jo galvos. Kažkas, norėdamas atitraukti jų dėmesį, išmušė autobusiuko langą. Sako, priešingu atveju, vaikiną būtų užmušę...
Kai kurie pro šalį ėję jaunuoliai net nesuprato, už ką jie buvo užpulti.
„O, dar vienas pacanėlis, negavęs mušti", - prokurorams aiškino vienas liudytojas D. M., tą rytą atsitiktinai ėjęs pro šalį. Jis buvo pareigūnų parverstas ant žemės, apspardytas, į akis pripūsta dujų. Taip jis buvo paliktas gulėti, kol atvyko policija ir jį apkaltino sumušus pasieniečius.
Dviese sumušė aštuonis?
D. G., kuriam šokinėta ant galvos, šiaip ne taip nušliaužė iki ligoninės priimamojo ir rado čia atvažiavusius tuos pačius pareigūnus. Vienas esą jam pagrasino, kad jį anksčiau ar vėliau vis vien „pasodins". Tą vakarą budėjęs medikas, pasak vaikino, jo apžiūrėti nepanoro. Tuo tarpu pareigūnai buvo paguldyti į ligoninę.
Po šių muštynių prieš dvejus metus į redakciją kreipęsi pasieniečių sumušti biržiečiai baisėjosi tuo, kaip buvo su jais elgiamasi policijoje bei ligoninėje, kaip vienpusiškai buvo atliekami pirminiai tyrimo veiksmai.
Pasieniečiai teigė, kad jie buvo užpulti - pareigūnus norėta apiplėšti. Tokiu atveju atrodytų, kad jiems reikėtų susirūpinti savo fizine ir kovine parengtimi, jei du neblaivūs vaikinai galėjo apiplėšti ir sužaloti net aštuonis blaivius buvusius kriminalistus, sėdėjusius automobilyje.
„Jie juk buvo su mašina. Jie galėjo išvengti konflikto iškart išvažiuodami. Bet patys jo siekė ir jį sukūrė", - svarstė įvykio dalyviai.
Nors kai kuriems liudytojams atrodė, kad pasienio policijos pareigūnai buvo neblaivūs, nuo jų neva sklido alkoholio kvapas, jų girtumas nustatytas nebuvo. Tuo tarpu sulaikytiems keliems jaunuoliams girtumas nustatytas. Jie buvo išlaikyti areštinėje keliolika valandų, tik vakare po primygtinių prašymų buvo parodyti medikams. Vaikinai savo iniciatyva turėjo vykti pas teismo medicinos ekspertus, kad jiems būtų nustatytas sumušimo laipsnis.
Netikėtai paaiškėjo, kad neveikė ir tą naktį prie naktinės parduotuvės muštynes užfiksuoti turėjusi vaizdo kamera.
Tyrimą nutraukė
Po šio įvykio Biržų policijos komisariato vadovybė nuo tyrimo nusišalino motyvuodama tuo, jog į konfliktą įsivėlę asmenys - buvę policijos darbuotojai. Tyrimą perėmė Biržų apylinkės prokuratūra.
Gegužės 20 dieną prokurorė Danutė Šleivaitė konstatavo, kad „įvykio metu visai eilei asmenų buvo padaryti kūno sužalojimai, sutrikdyta sveikata, tačiau konfliktas buvo abipusis: sveikata buvo sutrikdyta abiejų konflikte dalyvavusių grupių asmenims bei smurtą patyrė ir tie asmenys, kurie, jų parodymais, atėjo tik pasižiūrėti, kas vyksta prie parduotuvės".
Ikiteisminį tyrimą dėl pareigūnų S. V. ir D. J. nesunkaus sveikatos sutrikdymo ji nutraukė.
Pasieniečiai šį prokurorės sprendimą apskundė. Rajono vyriausiojo prokuroro Dariaus Krogerto sprendimu tyrimas buvo atnaujintas.
Ar Valstybės sienos apsaugos tarnyba atliko tarnybinį patikrinimą, kodėl pasieniečių tarnybinis automobilis tą naktį stovėjo prie naktinės alkoholiniais gėrimais prekiaujančios parduotuvės?
Šiaulių rinktinės vado pavaduotojas Gintautas Šarauskas teigė, kad patikrinimas buvo, tačiau jokių pažeidimų pareigūnų veiksmuose nenustatyta.
Jaučia policijos dėmesį
Vilniuje transporto vadybą ir logistiką studijuojantis R. A. sako per dvejus metus jau buvo užmiršęs nemalonią istoriją. Juolab kad ir Biržuose nebebūna.
„Galvojome - nutraukė bylą, tiek to. Nors buvo keista, kad nukentėjome ir likome įtariamaisiais, kad į daugelio liudininkų parodymus nebuvo atsižvelgta. Bet norėjosi viską pamiršti ir ramiai gyventi", - kalbėjo jaunuolis.
Todėl atnaujintas tyrimas jam buvo staigmena. Teko samdyti advokatą, su kuriuo gruodžio mėnesį jis turės atvykti į prokuratūroje vyksiančias akistatas.
Advokatą pasisamdė ir Biržuose gyvenantis D. G. Vaikinas po įvykių kurį laiką dirbo užsienyje. Gyveno ramiai, bandė viską pamiršti, nors po muštynių kankino galvos skausmai - baiminosi, kad gali būti kraujo krešulys. Vėliau jo motinai policija pradėjo nešti šaukimus į prokuratūrą. Tai sužinojęs vaikinas grįžo iš užsienio. Po surengtos akistatos vaikinas vėl buvo išvykęs. Ir vėl sužinojo, kad kviečiamas. Grįžo ir užvakar pats paskambino į prokuratūrą. Susitarė, kad jis su advokatu atvyks gruodžio 7 dieną.
Nežiūrint to, vaikinas jaučia nuolatinį policijos dėmesį. „Šiuo metu rinkuškiečiai turėtų būti saugūs. Naktį ir vėlai vakare pro namus policijos ekipažai važiuoja ir važiuoja", - stebėjosi vaikino draugė.
„Pirmadienį mane policija sustabdė, norėjo vežti į komisariatą. Pasiaiškinus paleido. Trečiadienį draugui telefonu pasakiau, kad važiuoju viską papasakoti į „Šiaurės rytus". Važiuoju, o policijos ekipažas - iš paskos. Ketvirtadienio naktį, apie 1 valandą, vėl sustabdė, liepė išlipti iš mašinos. Sako, važiuojam į skyrių, esi reikalingas. Sakau, juk niekas dabar nedirba, ką tame skyriuje veiksiu? Be to, su prokurore susitikti jau susitariau. Kodėl naktį mane stabdo? Gal į mišką išveš? Todėl pabėgau. Girdėjau, jie kalbėjosi per raciją ir pranešė, kad pabėgau", - pasakojo jaunuolis.
Jis baiminosi, kad artimiausiu metu gali būti sulaikytas kaip besislapstantis nuo policijos. Nors slapstytis net nesiruošė.
Nusikaltimus kvalifikavo patys
Korespondentė bandė pakalbinti šioje situacijoje dalyvavusius buvusius policijos kriminalistus, dabar pasienio policijos pareigūnus.
„Apie ką jūs norit rašyti - apie banditus?" - klausimą uždavė vienas iš nukentėjusiais pripažintų asmenų D. J.
Korespondentė bandė paaiškinti, kad norima išklausyti visas puses, o kas iš jų yra banditai - ne žiniasklaidai spręsti. Pasak D. J., ne visi šioje byloje buvo nukentėję: „Kas nukentėjo, tas ir paprašė panaikinti nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą".
Kito nukentėjusiojo S. V. paklausėme, kodėl jis nepatenkintas nutrauktu tyrimu. Ar neturėtų džiaugtis, kad istorija jiems baigėsi be tarnybinių nuobaudų ir t. t. ?
„Įsivaizduokite - jūs einate mieste. Prie jūsų pripuola žmogus ir nutraukia rankinuką. Ką darytumėt? Pavijusi duotumėt į snukį. Jei jie gavo, vadinasi, to nusipelnė. Galiu kvalifikuoti jų nusikaltimą - jie plėšikai. O dar vaikštinėja, kai kurie net slapstosi", - kalbėjo S. V.
Korespondentei paprieštaravus, kad, jos žiniomis, vaikinai nesislapsto ir kreipėsi į prokuratūrą, teko išgirsti, kad laikraštis esąs „tendencingas".
Dar vienam nukentėjusiam V. P. prisiskambinti nepavyko. Korespondentė kolegų paprašė perduoti V. P. apie pageidavimą išklausyti jo poziciją.
Policiją žadėjo informuoti
Bylą tirianti Biržų rajono apylinkės prokuratūros prokurorė Danutė Šleivaitė sakė, kad ikiteisminis tyrimas atnaujintas vyriausiojo prokuroro sprendimu.
„Nukentėjusieji pareigūnai nesutiko su nutarimu, vyriausiasis prokuroras panaikino nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą", - sakė D. Šleivaitė.
Ar D. G. yra ieškomas, jei jis nuolat stabdomas policininkų ir aiškinama, jog turi būti nuvežtas į policijos komisariatą?
D. Šleivaitė pasakė, kad trečiadienį D. G. jai skambino. „Policija bus informuota artimiausiu metu, kad jis įsipareigojęs atvykti", - tvirtino D. Šleivaitė. Anot jos, anksčiau buvo paskelbta D. G. paieška.
Eilinių bylų nėra
Ne vienas su biržietiška teisėsauga susidūręs nukentėjusysis redakcijai yra pasakojęs savo patyrimus, kaip sunku pakeisti prokurorų sprendimą, jei jie nutaria nutraukti ikiteisminį tyrimą. Tad kodėl jis atnaujintas šįkart?
Biržų rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Krogertas, paklaustas apie šio ikiteisminio tyrimo atnaujinimą, sakė tiksliai jo neprisimenąs.Paminėjus, kad tokių bylų, kur į muštynes įsivelia pasieniečiai, nėra tiek jau daug, nebent ta byla pasieniečiams būtų eilinė, D. Krogertas pabrėžė, kad eilinių bylų nėra.
Prokuroras minėjo, kad byla atnaujinama, jei kažkas būna neatlikta - ar kokie nors veiksmai nepadaryti, ar būna kažkoks procesinis neatitikimas. Paprašius patikslinti, D. Krogertas pabrėžė tyrimo metu negalįs komentuoti bylos eigos.
Kodėl pasieniečiai prašė atnaujinti tyrimą - ar tai reiškia, kad jie garantuoti, jog jis bus pareigūnams palankus? Vyriausiasis prokuroras sakė negalįs vertinti tyrimo eigos, faktinių duomenų.
Pasak rajono vyriausiojo prokuroro, pastaruoju metu rajone nusikaltimų registruojama vis daugiau. Prokuratūra turi apie 500 policijos persiųstų bylų. Jeigu, kaip teigė prokuroras, eilinių bylų nėra, vadinasi, į prokuratūrą gali kreiptis visi nukentėjusieji, kurių bylose ikiteisminiai tyrimai prokurorų nutraukti ir nebuvo atnaujinti?
„Ar jie turi šansų, kad jūs tyrimus atnaujinsit?" - paklausė D. Krogerto korespondentė. Tačiau šį klausimą prokuroras palaikė patyčia.
Jurgita Vitkauskienė