Nagrinėjant psichikos ligonių padarytų nusikaltimų bylas, aukų artimuosius smaugia ne tik bejėgiškumo ašaros, bet ir abejonės, ar teismo posėdžių salės narve vietoj ligonio neturėtų sėdėti tie, kurie kuria tragedijas brandinančius įstatymus?
Kauno apygardos teismas pirmadienį įteisino Jono Širvinsko priverstinį gydymą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje griežto stebėjimo sąlygomis. Šis 37 metų kaunietis pripažintas kaltu pernai liepą nužudęs savo tetą, aukščiausios kategorijos gydytoją Marijoną Laimutę Širvinskaitę, rašo "Lietuvos žinios".
J. Širvinskas 70-metės moters patykojo rytą jai einant į darbą - Kulautuvos vaikų tuberkuliozės ligoninę. Gydytoja buvo užpulta dviejų vos per 20 metrų atsilikusių bendradarbių akivaizdoje. Egzekucija truko kelias akimirkas. M. L. Širvinskaitės gyvybės Kauno medicinos universiteto klinikų neurochirurgams išgelbėti nepavyko.
Šio šiurpaus išpuolio priešistorė, sudėtingas jo tyrimas ir Kauno rajono teisėsaugininkų pastangos bent kuriam laikui nuo visuomenės izoliuoti progresuojančių psichikos sutrikimų turintį J. Širvinską apnuogino Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo, kurio naujausių pataisų įkaite visuomenė tapo prieš 6 metus, netobulumą.
Pagal šiuo metu Lietuvoje veikiantį Psichikos sveikatos priežiūros įstatymą, visuomenei pavojingų psichikos sutrikimų turintys asmenys, atsisakantys gydytis patys, gali būti prievarta patalpinti į psichiatrijos ligoninę tik tada, kai bando nusižudyti ar kelia realų pavojų aplinkiniams.
Tačiau stacionare, į kurį juos tokiais atvejais atveža vadinamosios 16-osios brigados medikai, be pačių ligonių sutikimo jie gali būti laikomi tik 2 paras. Šioms pasibaigus privalu kreiptis į teismą, kad jis leistų pavojų sau ir aplinkiniams keliantį pacientą gydyti toliau. Jo gydymas ligoninėje su grotomis prilyginamas laisvės atėmimui. O ir 16-oji brigada atvyksta tik siautėjančio ligonio artimųjų arba policijos kvietimu. Į kaimynų ar pašalinių asmenų iškvietimus ji turi teisę nevykti.
J. Širvinsko, kaip ir kitų teismų nutartimis priverstinai gydomų sunkius nusikaltimu padariusių ligonių, laikymo už grotų sąlygos turi būti peržiūrimos kas pusmetį. Kas 6 mėnesius psichiatrai privalo kreiptis į teismą dėl jų pratęsimo arba pakeitimo.