Penktadienį Lietuvą sukrėtė žinia dėl netikėtos humoristo Vytauto Šerėno mirties. Vyras mirė po kroso – jam sustojo širdis. Statistikos duomenimis daugiau nei pusė mirties priežasčių Lietuvoje susijusios su širdies ligomis.

V. Šerėnui staiga sustojo širdis (tv3.lt fotomontažas)

V. Šerėnui staiga sustojo širdis (tv3.lt fotomontažas)

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų kardiologas Pranas Šerpytis pasidalino patarimais, kaip atpažinti ir išvengti šios netikėtos ligos.

„Visų pirma norėčiau pasakyti, kad man labai gaila ir aš apgailestauju dėl Šerėno mirties. Tai buvo didis žmogus. Aš žiūrėdavau jo kuriamas laidas. Man skaudu dėl kiekvieno darbingo amžiaus žmogaus, kurį netikėtai užklumpa toks likimas“, – pokalbį pradeda medikas.

Stresas – didžiausias širdies priešas

P. Šerpyčio teigimu, viena iš pagrindinių infarkto priežasčių – įtemptas darbas. Lietuviai yra įpratę daug ir įtemptai dirbti.

„Pats infarktas susiformuoja tada, kai yra labai didelis stresas. Mes gyvename laikais, kai norime kuo daugiau padaryti, visur skubame, lekiame ir dažnai pamirštame atsipalaiduoti. Žmonės nuvertina poilsį“, – vieną iš pagrindinių širdies ligų priežasčių įvardija kardiologas.

REKLAMA

Kartais žmonės, norėdami atsipalaiduoti eina sportuoti ar užsiima kita veikla, kuri pasižymi dideliu fiziniu krūviu, bet dažnai pamiršta, kad tai visgi didelis stresas organizmui. Tačiau, jeigu fizinis krūvis bus normalus ir malonus, jis gali veikti, kaip atsipalaidavimo priemonė.

Gydytojo teigimu, anksčiau buvo įprasta manyti, kad didžiausia rizika kyla futbolininkams ir krepšininkams, nes kartais vis dar pasitaiko netikėtų mirčių aikštelėje varžybų metu.

Kaip atsvarą šiam įsitikinimui kardiologas pateikia maratono bėgikų pavyzdį – šie atletai kasdien patiria didelį stresą, kurį sukelia sportas, tačiau širdies ligų išvengti jiems padeda nuolatiniai apsilankymai pas gydytojus ir pagrindinių kūno rodiklių – kraujospūdžio, cholesterolio, kūno masės indekso – stebėjimas.

Staigus skausmas – rimtas įspėjimas

P. Šerpytis teigia, kad žmonės dažnai nuvertina pirminius infarkto požymius. Sportuojantiems žmonėms derėtų sunerimti, jeigu anksčiau toleruotas fizinis krūvis pasidaro per didelis. Taip pat artėjančią nelaimę gali parodyti padidėjęs skausmas krūtinės srityje fizinio krūvio metu, pakitęs širdies plakimas ar pulsas, padidėjęs nerimas, nemiga.

Tipinis miokardo infarkto požymis – įvairūs skausmai. Dažniausiai sunerimstama pajutus stiprius skausmus krūtinės plote, už krūtinkaulio, po mentėmis, tačiau infarktas gali pasireikšti ir skrandžio skausmu. Dažnai tokius skausmus žmonės linkę laikyti virškinimo sutrikimais ir neskuba kreiptis medikų pagalbos.

Staigų skausmą dažnai lydi nerimas ar net mirties baimė, žmogų išpila šaltas prakaitas, pradeda tirpti kairė ranka arba kairė kūno pusė, dažnai pradeda trūkti oro.

REKLAMA

Kardiologas skuba nuraminti, kad tokie skausmai ne visada reiškia blogiausią, tačiau visada geriau apsidrausti ir pajutus panašius simptomus kreiptis į medikus bei pasidaryti širdies elektrokardiogramą.

Svarbiausia prevencija

Reguliarus sveikatos patikrinimas gali užkirsti kelią infarktui. Kaip pavyzdį, P. Šerpytis pateikia Švediją bei Norvegiją, kur dėl širdies ligų miršta kur kas mažesnis procentas žmonių.

„Kiekvienas žino, kad automobilį reikia tikrinti ir praeiti technikinę apžiūrą, kas dvejus metus, tačiau mažai, kas susimąsto, kad taip pat reikia tikrintis ir pačiam“, – sako kardiologas.

Jo teigimu, jeigu kasdien nėra užsiimama dideliu fiziniu krūviu, sveikatą derėtų tikrintis bent kartą per metus, tačiau jeigu yra aktyviai sportuojama – pagrindinius kūno rodiklius reikia nuolat sekti, o pajutus bent menkiausią išankstinį infarkto požymį reikia kreiptis į medikus.

Norint išvengti širdies ligų, reikėtų skirti didesnį dėmesį mitybai bei reguliariai užsiiminėti mankšta. Geriausiai tai daryti kasdien tuo pačiu metu ir net kelis kartus per dieną.

Be to, P. Šerpytis teigia, kad viena iš svarbiausių prevencijos priemonių – gaivinimo ir pirmosios pagalbos įgūdžiai.

„Reikėtų mokyti žmones gaivinimo įgūdžių – gaivinimo įgūdžiai, automatiniai defibriliatoriai, kurie dabar atsiranda prekybos centruose, bankuose, masinėse žmonių susibūrimo vietose, yra labai gerai, nes tokiose vietose galėtume atgaivinti žmogų per 5 min.

Jeigu gaivinimas atliekamas vėliau nei 5 min po širdies smūgio, tikimybė atgaivinti žmogų yra maža. Arba jeigu ir pavyks atkurti širdies veiklą, tai smegenų ląstelės jau bus žuvusios. Džiaugiuosi, kad mokyklose, universitetuose mokoma gaivinimo įgūdžių ir kaip naudotis elektriniais defibriliatoriuose. Kuo daugiau žmonių, tai mokės, tuo daugiau galėsim išgelbėti gyvybių“, – įsitikinęs kardiologas.

REKLAMA

Gydytojas pataria, jog žmogui, kuris jaučia infarkto požymius reikėtų duoti dvi arba tris aspirino tabletes. Taip pat galima duoti ir nitroglicerino, tačiau tik tuo atveju, jeigu nėra sumažėjęs arterinis kraujo spaudimas.

Nepavykus numalšinti skausmo, reikia kvieti greitąją medicinos pagalbą arba skubiai vežti į artimiausią ligoninę. Medikas nurodo, kad žmogui, pajutusiam pirmuosius infarkto požymius, nederėtų sėsti prie vairo, nes tai gali sukelti didesnę nelaimę.

 

Viktorija
2019-05-13 19:15:34
Politikai mus verčia daug ir įtemptai dirbti nuolat keldami stresą ir baimę nepakelti didelių mokesčių.Jug reikia išlaikyti daugybę kontorų darbuotojų ir didelį seimą.Senatvė laukia visų,o saugumo jokio.Net gamtos kampelius nuo mūsų atima ir susaisto daugybe draudimų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Marabu 2019-05-18 12:48:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ponas Šarpyti,per kiek laiko galėčiau būti priimtas dėl problemų su širdimi?Gyvenu Utenoje,reiks registruotis pas šeimos gyd.,tada jeigu nukreips,pas kardiologą,o tada per sergu.lt ,po kokių 2-3mėn.Vilnius,o ten pusę metų po pora klausimų ir paklausymų.Nebent atvykčiau su sustojiusia širdimi,tada pultumėte reanimuoti ir jeigu pasisektų būtų rodoma per TV,kaip pavyzdys.Su mūsų medicinos strategija,pirmos 5paros jeigu būtų svarbios gal ir spėtumėte,arba reikia būti savu   ATSAKYTI
Preib... 2019-05-18 11:33:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dirbu su augančia karta. Stengiuosi, kad jie užaugtų žmonėmis, o ne bejausmiais, tik užprogramuotas operacijas atliekančiais robotais. Bet laikantis valdančiųjų, įstatymus leidžiančiųjų draudimais be aiškių nurodymų, to pasiekti neįmanoma. O auklėjant, vadovaujantis
savo gyvenimiška patirtimi, lieki "robotų" nesuprastas. Prasideda ilgalaikės stresinės situacijos, kurios palaužia ir stipriausius kūnus, pagreitina išėjimą anapilyn.   ATSAKYTI
tadas 2019-05-16 00:21:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mafijozine europa, nepasotinama, ce grinas irodimas kad zmones neprdejo giventi ilgiau taip meluoja europa, pensiini amziu istenpe ,tai reiskia susidorojima su senais zmonemis jie jau nebereikalingi,valstibei nuostolingi ,naujas iformintas uzslepts,FASIZMAS.pavdinimu ,,DEMOKRATIJA ,Ir Lietuvos isigimelei valdzioja ta patvirtino ,tik Lenkija grazino kaip seniau buvo ,pensiini amziu,moteris penkesdesimt penkiu vyrai sesdesimt metu ,lenkija gerbe savo senus zmonesLietuva valdo isigimelei,kurie sedi seime ,jie naikina senus zmones ,serenas mire nesulaukes sesdesim ,valstibe sutaupe ir kiek tokiu zmoniu mirsta ,dziaugsmas valdancei mafijai.   ATSAKYTI
JURATE 2019-05-15 13:34:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia tikrintis taciau jei atsiduriabejingu gydytoju rankose kaput .Taip buvo ir man. nakty nuvykusi utenos priemimo sk. su labai bloga svijauta skaudejo sirdi buvau usimegojusios daktariukstes kone isprasyta lauk.   ATSAKYTI
Polcherija 2019-05-15 12:05:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Užuojauta Vytauto Šerėno šeimai,labai gaila apie 30 metų buvo mėgstamiausias.   ATSAKYTI
Polcherija 2019-05-15 11:53:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jei negali pats su savim susitvarkyt,lengviausiai kaltint valdžią,politikus.Niekas neprivalo tavęs kontroliuot,pats esi savo gyvenimo kalvis.Viskas priklauso nuo tavęs,kokį gyvenimo būdą gyveni,kaip maitinies,kiek judi,kokį darbą dirbi,vienu žodžiu nekaltinkit valdžios jei mažai stengėtės,kad užimtumėt jų vietą.    ATSAKYTI
W 2019-05-14 14:39:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal dar galima būtų sužinoti, kokiu būdu pas kardiologą papulti? Visi tobulai sugeba žarstyti patarimus-reikia rūpintis, reikia rūpintis... O kaip pas gydytoją papulti????   ATSAKYTI
O kaip 2019-05-14 12:25:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
O kaip jei žmogus išėjęs iš kardiologo su išvada sveikas.... krenta koridoriuje ištikus infarktui?? Ar esi sveika parodo tik sirdies kraujagyslių tyrimas ir ne kas kita. Nepakanka žinoti kraujo spaudima , cholesterolį.   ATSAKYTI
Gėda 2019-05-14 11:55:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Klaidas ištaisykite, akis "bado"...   ATSAKYTI
Neringa 2019-05-14 10:07:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nieko tie ir daktarai neranda nes pvz man daznai buna skausmas krutines puseje ir dusulys bei galvos svaigimas bei ranku tirpimas ir namie atvykusi greitoji dare kardiograma ir pulsa patikrino sake viskas normaliai ir isvyko o mane tokioje bukleje su mazu vaikuciu paliko tikrai nezinau kur eit toliau tikrintis nes viena diena bijau kad galiu neissikviesti pagalbos o pagal pulsa ir kardiograma rode kad neva viskas gerai:(   ATSAKYTI
Paulius 2019-05-14 10:36:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Labai dažnas atvejis, kad skausmai krutineje ir dusulys yra nerimo padariniai, ne širdies, o kai žmogus jaučia nerimą, visi simptomai dar labiau paaštrėja, nes ilgą laiką juntamas nerimas nuvargina žmogų. Siūlyčiau dėl savęs pasidaryt echoskopiją, bet dažnu atveju tiesiog užtenka gerai atsipalaiduot ir 10 minučių lėtai giliai pakvepuot, kad pripildyt savo kūną deguonimi.   
Kotryna 2019-05-15 21:00:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Isgyvenu labai panasia patirti. Auginu maza vaika, siaip ne taip pavyko uzsiregistruoti pas kardiologa. Paklause, kardiograma uzrase. Pagal ji viskas ok, bet pasidarom echoskopa. Eile 2 men., o jauciu, kad situacija vis blogeja. Kraujospudzio stebesenis eile 4 men. Taigi, labai nuliudino tokia sistema, kol nebuvau VPA mokescius mokejau tikrai nemazus.   
Nauseda 2019-05-16 17:40:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man panasisi buvo. Kardiograma rode viska tvarkoje echoskopija urgi bubo tvarkinga, taciau jauciausi vistiek blogai. Vieni "gydytojai", norejo isvezti y psihiatrine lihonine, nes nesulaukiau laiku uzejus skausmams pagalbos ir "gydytojai" nesiime veiksmu. Gavos taip kad teko pradeti lankytis pas psihiatra, israse vaistu ir kaip 2 metai vis gydaus o, sveikata gal kazkiek ir atsigauna.
Siulyciau ir Jum pas psichiatra apsilankyti ir papasakoti istorija. Paroxetin atidelresantiniai vaistai, manau jums tikrai padetu.  
Tai 2019-08-24 07:14:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai pas jus nerviniu pagrindu,nerimo priepuolis.Man irgi,atrodo mirsiu,bet greitoji dar išbara,kam kviečiu,sako rùpesčio neturi gyvenime.Turètum krūvą vaikų,nesirgtum.  
Stasele 2019-05-14 09:01:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Na štai, neįgaliųjų negaila kai miršta,tik darbingu žmonių   ATSAKYTI
Nuomonė 2019-05-14 04:33:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Argi tokiam amžiuj bėgioti krosus ? Ir būk tu man tokiam kvailam...sportas — sveikata...   ATSAKYTI
Viktorija 2019-05-13 19:15:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Politikai mus verčia daug ir įtemptai dirbti nuolat keldami stresą ir baimę nepakelti didelių mokesčių.Jug reikia išlaikyti daugybę kontorų darbuotojų ir didelį seimą.Senatvė laukia visų,o saugumo jokio.Net gamtos kampelius nuo mūsų atima ir susaisto daugybe draudimų.   ATSAKYTI
Angele. 2019-05-13 19:59:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Tikra tiesa ir vis su tuo sveiku gyvenimo budu,begioti krosus.Tokiu metu jau poilsio reikia .Todel sovietiniais laikais ir buvo pensijinis amzius 55 ir vyrams 60 .Dabar europoje ir nieks nesulaukia pensijos ,vyrai mirsta jau 50.
  
Birutė 2019-05-14 21:31:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pritariu visos širdies   
Zenka 2019-05-15 22:17:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir, pašalpiniu armija reikia išlaikyt  

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Jaroslavas Narkevičius ir Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Prezidentas Gitanas Nausėda sako neigiamai vertinantis susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus veiklą ir besitikįs principingo premjero Sauliaus Skvernelio įvertinimo. ...
Pažintys suagusiems (nuotr. stop kadras)
Internetinė pažintis su moterimi druskininkiečiui baigėsi visai ne romantiškai ir netgi skausmingai. Į pasimatymą kitoje Lietuvos pusėje nuvykęs vyriškis buvo sumuštas, ...
Gitanas Nausėda (nuotr. stop kadras)
Seime vykstant ginčams dėl kartelės partijoms ir jų koalicijoms patekti į Seimą, prezidentas Gitanas Nausėda remia 4 proc. ir 6 proc. ribas. Šioms kartelėms pritarė Seimo ...
Lietuvos kariuomenė (nuotr. kam.lt)
Jau antrą savaitę vykstančiose Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo organizuojamose kibernetinio saugumo pratybose „Gintarinė migla 2019“ tobulinamas tarpinstitucinis ir ...
Ugniagesių protestas (nuotr. stop kadras)
Savivaldybėms priklausančių ugniagesių gelbėtojų, panašu, kad laukia itin skurdžios Kalėdos. Iš biudžeto šiemet jie gavo beveik trimis milijonais mažiau, nei buvo numatyta, tad ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų