Rūkymas (nuotr. BFL)

Rūkymas (nuotr. BFL)

Draudimas rūkyti namų balkonuose, viešojo transporto stotelėse, vaikų žaidimų aikštelėse bei vietose, kur vyksta sporto renginiai – tokį grupės Seimo narių pasiūlymą nagrinėja parlamentarai. Tačiau policija atkreipia dėmesį, kad būtent rūkymo balkonuose užkardyti nepavyktų, nes daugiabučių Lietuvoje vis daugiau, o prie kiekvieno po pareigūną nepastatysi.

Grupė Seimo narių dar pernai Seime įregistravo Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siekiama sumažinti tabako gaminių vartojimą, patrauklumą ir prieinamumą.

Projekto tikslas – uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose ir terasose, dengtose viešojo transporto stotelių vietose, vaikų žaidimo aikštelėse bei tose vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos (išskyrus rūkymui skirtose vietose), laisvalaikio praleidimo vietose lauke, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai.

REKLAMA

Nori kvėpuoti grynu oru

Seimo narių siūlymą palaiko sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, teigiantis, kad siūlymas išplėsti nerūkymo zonas teigiamai atsilieps nerūkantiems.

„Mes laikome, kad tokių nerūkymo zonų priplėtimas, kad šitos nuostatos yra tikrai pozityvios, jos gali būti įgyvendinamos. Tik laiko klausimas, kada mes dar ir dar kartą grįšime prie nerūkymo zonų išplėtimo tam, kad aplinka, kur žmonės gyvena, kad jie galėtų kvėpuoti grynesniu oru, o ne tabako dūmais“, – Seimo Sveikatos reikalų komitete trečiadienį kalbėjo A. Šešelgis.

Jam antrina ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovas Rokas Daknys, priduriantis, kad teisės aktų įgyvendinimo tvarką Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) turėtų apibrėžti nutarimais.

Bijo, kad teigiamo efekto nepasieks

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos atstovas Gintaras Leperskas teigė, kad, nors ir palaiko idėją, mano, kad siūlomos priemonės norimų rezultatų pasiekti nepadės.

„Nebus pakankamai pajėgumų nei policijai, nei savivaldybei, užtikrinti tokios tvarkos laikymosi. O tais atvejais, kai būsime priversti kontroliuoti rūkymą balkonuose, turbūt ir teisiškai bus sunku surinkti įrodymus apie tokį pažeidimą padariusius asmenis“, – svarstė G. Leperskas.

REKLAMA

Anot A. Šešelgio, didelis apribojimas rūkyti nereiškia, kad kiekvienas asmuo bus „puolamas, baudžiamas ir draskomas“.

„Pagrindinė esmė ir žinia visiems yra ta, kad tai yra pozicija. Tai yra Seimo, SAM pozicija, kad rūkymas yra žalingas ir žmonės turėtų derintis, jeigu jie rūko prie nerūkančių“, – kalbėjo viceministras.

Policija draudimo nepalaiko

Lietuvos policija palaiko visus seimūnų siūlomus apribojimus, išskyrus draudimą rūkyti balkonuose. Anot Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininko Mindaugo Akelaičio, policija nepajėgs gaudyti visų, rūkančių balkonuose.

„Mes gyvename teisinėje valstybėje, už šio įstatymo pažeidimus numatoma administracinė atsakomybė. Supraskime, kad miestai plečiasi, bus formalus draudimas, už kurį numatyta atsakomybė už rūkymą balkone. Bet užfiksuoti pažeidimo objektyviai, kad už jį būtų galima patraukti žmogų atsakomybei, nebus galima. Devintam aukšte policija nenufotografuos, kad rūko kažkas“, – pastebėjo M. Akelaitis.

Pažeidžia Konstituciją

Tabako gamintojų „Philip Morris Baltic“ korporacijos reikalų direktorius Gintaras Kalinauskas teigė, kad įmonė pritaria projekto tikslams – kurti Lietuvą be tabako dūmų, – bet kritikuoja tam pasirinktas priemones.

REKLAMA

„Pirmas žingsnis, aišku, balkonai be tabako dūmų, mes tam pritariame iš esmės. Tik, kaip posėdžio dalyviai paminėjo, pasirinktos priemonės nėra tinkamos. Turbūt teko susipažinti su Teisingumo ministerijos pastabomis, kuri aiškiai pasisakė, kad šis projektas prieštarauja Konstitucijai“, – pastebėjo įmonės atstovas.

G. Kalinauskas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje, kaip ir kai kuriose užsienio valstybėse, draudimą rūkyti balkonuose būtų galima patikėti įgyvendinti namų bendrijoms.

„Taip pat siūloma lauko kavinėse drausti rūkyti tabako gaminius. Manau, kad lauko kavinėse galėtų savininkai nuspręsti, ar jie sudaro sąlygas vartoti tabako gaminius, ar ne“, – siūlė G. Kalinauskas.

Panašus reguliavimas galioja ir Latvijoje, kur draudžiamų rūkyti vietų yra – daugiabučių namų balkonai, stadionai, vaikų žaidimų aikštelės bei kavinės, restoranai uždarose ir atvirose erdvėse, išskyrus specialias rūkymo vietas.

Pasaulyje nuo rūkymo kasmet miršta apie 6 mln. žmonių, tame tarpe apie 600 tūkst. žmonių dėl pasyvaus rūkymo. Lietuvoje kasdien rūko apie 40 proc. suaugusių vyrų ir daugiau kaip dešimtadalis suaugusių moterų.

Anita
2019-04-24 15:18:24
Kvėpuoti neuzdraus....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
11 metų neberūkanti 2019-04-29 21:11:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
11 metų neberūkanti. Mors pirmas kvapas užsirūkusiojo, man iki šiol patinka.
Bet reikia drausti rūkyti išlindusiam iš balkono, kad kvapai nesklistų į kaimynų langus. Uzsidarę langus te rūko. Vistiek rukys, bet nors aplinkininiai nekvėpuos dūmais ir „kancarus, bečikus, nuorūkas“ pasistengs nemest ant apželdintų plotų. O jei nekreips dėmesio, galima nufotkint ir nurodytu el. adresu atsiųsti foto su adresu.    ATSAKYTI
R 2019-04-27 23:26:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip dar kvėpuoti neuzdraudziat?! Mano namai, mano balkonas, noriu rūkau, noriu ne... Tie, kurie priiminėja tokį įstatymą, ar turi galvoj dar nors kiek smegenų?!   ATSAKYTI
Žaneta 2019-04-30 11:39:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodėl aplinkiniai turi kvėpuoti jūsų smarve? Sedekit užsidare kambary ir rukikit kiek lenda....  
Debil** 2019-04-26 11:46:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gerai, tada prie kiekvieno daugiabučio statykit rūkymo stoteles, ar jau žmogus užsimanęs rūkyt turės važiuot už miesto? Smegenų visiškas 0.    ATSAKYTI
Agnė 2019-04-24 20:01:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada uždraus po balkonais su užvestais mašinu varikliais stovėti?Visos išmetamos dujos pro langus į butus eina.Cia visi tyli ir visiems gerai.   ATSAKYTI
Zu 2019-04-25 07:44:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man irgi ir dar daug kam neptinka kai išmetami mašinų iš duslintuvų sunkieji metalai.Žiema burźgina po 20 min.-tai baisiau nei igarečių dūmai...Niekam tas nerūpi ! O mirštam ir nerūkantys -- nereikia perdėti ...  
2019-04-24 19:29:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Pirma pastatykite rūkamuosius!!! Pasakysiu nelabai gražiai ėsti, šikti, kvėpuoti - dar nedraudžiat ???? Mano būstas mano tvirtovė ką noriu tą darau -- aš nenoriu būti seimūnų priklausomybe ....Atsiras gudresnių žmonių ir ne vienas -- užtampys varganą Lietuvą po teismus , o kai pasimokės iš mūsų išplėš...Susirūpino ne tuo ko reikėtu .Pats laikas pamilti savo žmogų -- o nežiūreti į užsenį.!!!Kas jiems tinka - mums toli gražu ne !!! Kai nebūsim trečiarūšiai tai ir kalbėt galėsim ir lygintis.Patys pripažino kad valgom užsienio atliekas -"išsiaiškinsim padarysim " nors vienas matėt ką padarė ????? Pilstymas iš tuščio į kiaurą !!! Neraudokit nerūkantys -- tik žiūrim jums už nerūkyma veto uždės.Lietuvis tokia natūra - kuris garsiau ir kaip įkasti....   ATSAKYTI
Valančius 2019-04-24 18:36:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Tikrai už draudimą rūkyti!Ką, jai aš pradesiu šuda kaitinti ant keptuves ,manau ne vienas rukantis ateis pareikštų savo pretenzijas dėl kvapo.Kokios dar teises rukantiems?Kaip einat i tualeta, taip eisite rūkyti ir smaradinti tik sau ,o ne aplinkiniams.   ATSAKYTI
Zu 2019-04-24 21:41:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valančiau Tu šudėdis - ėdi nešildai.? Tai nuo tavęs labiau smirda nei nuo pypkės.Kepk šūda su spirgėm...........  
Lol 2019-04-26 11:51:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai gal varyk į nuosavą namą gyvent ir kepkis tuos šūdus, nei tau trukdys nei tu trukdysi.  
R 2019-04-27 23:29:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kokios teises ir privilegijos nerūkantiems?!  
R 2019-04-27 23:33:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valančiau, tu durnas ar nedapises iki galo? O kokios teises ir privilegijos nerūkantiems?!  
viktorija 2019-04-24 17:52:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kaip rukaliai nesupranta,kad labiausiai kenkia kaimynams.Visi dumai ateina tik i kaimynu butus,balkono negalima atidaryti nei diena,nei nakti.   ATSAKYTI
R 2019-04-25 07:10:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kuo kenkia? Nei tie dūmai eina, nei jie jauciasi!!!   
Ei 2019-04-25 07:52:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Viktorija -- kaip taip dūmai eina tik į jusu buta gal specialiai kokį įtraukėja turit .Kaimynas 2 aukšte rùko ir man netrukdo...Čia jusu išsidirbinėjimas -- gal blogai sugyvenat su kaimynais tai ir netenkina...O naktim nemanau , kad jaučiat rūkantis irgi žmogus jis irgi miega...Sako ir priesienos galima prisiknisti...Nuo pykčio vidiniai organai ýra -- gal tai ir mirties priežastis , o nerūkimas.sekmės  
Nijolė 2019-04-24 17:25:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Geičiau priimkite įstatymą. Daugumą rūkalių tai sulaikys. Čia kaip ir laiptinėse anksčiau rūkė, o kaip priešinosi draudimui. Praėjo laiko ir kaip savaime suprantamas dalykas patapo. Rūkaliai nelabai supranta, kad tau į kambarius prieina dūmai, smarvė.. Tai, kad kvėpuoja vaikai. Kalbos, prašymai nepadeda. Tai kur mūsų teisė atsidarius miegoti prie atviro lango, kvėpuoti ir pasyviai nerūkyti???   ATSAKYTI
Izno 2019-04-25 03:05:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nekvepuok  
H 2019-04-26 11:50:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nepatinka tai kraustykis į nuosavą namą.  
Nu va 2019-04-24 17:18:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
....tai visi, dabar sveiki ,turės mirti....labai dideli negerumai gausis   ATSAKYTI
Lina 2019-04-24 16:43:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Tegul rupinasi svarbesniais reikalais lietuvoj. Kiekvieno cia asmeninis reikalas greit ir kvepuot uzdraus   ATSAKYTI
Abraomas Linkolnas 2019-04-24 17:17:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lina, mesk rūkyti!  
Angele 2019-04-24 16:25:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Mieli rukaliai, negadinkit sau ir kitiems sveikatos, svarbiausia- neterskit gamtos.O jei taip norit ka ciulpti- nusipirkit ciulptiniu saldainiu arba ciulpkit nyksti,bus sveikiau.   ATSAKYTI
Rūkorius 2019-04-24 16:48:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Ponia Angele, pačiulpkit Jūs ką nors kitą, nevadovavus ką ir kaip mums daryt  
Ale 2019-04-24 17:20:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
....matyt geras , pas ponią čiulpimas, kad siūlosi....  
Dzukelis 2019-04-24 17:22:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Angeliuk,matyt taip esi ATSIRUKIUS, kad pati nebenori nei "'CIULPINUKU CIULPT"' nei ''BANANU PAGRAUZT"' vadinasi tau priimtini tokie apribojimai  
senis 2019-04-24 16:12:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
jei rūkimas sugadina sveikata čia ir žolės bei tablečiu megėjan ir svarbiausia viesuose pavidaluose reikia kad ši asoba susimokėtu už gydima ir nereikės istatymu kitokių ir draudymu.   ATSAKYTI
ara 2019-04-24 17:34:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek mirsta jaunu nerukanciu.?Reikia statistikos,o taip viskas suniui ant uodegos.Prostata,krutu vezys ne nuo rukymo zmones suserga.Nesvaikit.  
2019-04-24 16:03:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Rukysiu virtuvėje ir dūmus pusiu į ventiliacijos angą , niekam nesmirdės;)   ATSAKYTI
Nerūkanti 2019-04-24 15:50:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Uždraustų ir butuose rūkyti,nes dūmai eina ir per el.rozetes ir per tuos tuščiavidurius blokus.Ypatingai jaučiasi miegamuosiuose už sienos   ATSAKYTI
Reggis 2019-04-24 17:47:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tau jau fobija. Sergi neurologine liga!  
Vytas 2019-04-24 15:34:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kur rūkančių teisės. Geriau užsiimtu naudingu darbu, ūkininkui mėšlą išmėšti nei nesąmonėm užsiiminėti   ATSAKYTI
Tomas 2019-04-24 17:27:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Rūkančių teisė smirdėti?  
Nerūkau 2019-04-24 15:22:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Aš už kad uždraustų rūkymus, ypatingai balkonuose. Nes:1. Rūkaliai mėto nuorūkas ant pievos, teršia gamtą. 2. Dūmai ateina į kitų patalpas, smirdi miegamieji kambariai neįmanoma net būti prasidariys balkono. 3. Paaiūlymas būtų fiksuoti rūkalius kaimynams juos fotografuojant ir siųsti foto su aprašymu kurio buto gyventojas ar policijai ar atirinkamom instirucijom   ATSAKYTI
Mrs 2019-04-24 16:44:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kai nufotkinsi tai neirodimas nes neirodisi datos kada tai daryta   
Lins 2019-04-24 16:45:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai eik po visus balkonus ir filmuok  
Vilma 2019-04-24 16:57:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Galima rukyt jambaryje atsidariys ballkono duris. Fillmuok fotografuok kiek nori. Dumai eis laukan taip pat kaip is balkono bet istatymai nepazeisti.  
Agnė 2019-04-24 19:55:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kada uždraus po langais užvestais mašinu varikliais stovėti,visos išmetamos dujos į būtus eina.  
Izno 2019-04-25 03:09:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Eik tu gal jau kokio paracetamolio ar sirdies lashu isgerk ir nebekliedek  
Anita 2019-04-24 15:18:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kvėpuoti neuzdraus....   ATSAKYTI
persimonas 2019-04-24 15:16:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
gal geriau rukysiu virtuveje o ne balkoe-kaimynui gyvziauenanciam virs musu,,maziau smirdes,,?   ATSAKYTI
Čili 2019-04-24 15:23:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Persimonai Isvis mesk rukyma pasirink sveika gyvenimo buda  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Medikai skaičiuoja aukas
DABAR RODOMA
Medikai skaičiuoja aukas
DABAR RODOMA
Tarybiniai karščiai Lietuvoje
DABAR RODOMA
Glostyk Bobiką
DABAR RODOMA
Tragedija Balsio ežere: nuskendo du vaikai
DABAR RODOMA
Braškių katastrofa: nespėja skinti
DABAR RODOMA
Nufilmavo krušą: gabalai kėlė pavojų
DABAR RODOMA
Šalčiūtė apžvelgė kauniečių pamėgtą vietą: čia vykdavo erotikos vakarėliai
DABAR RODOMA
Kraupus radinys Pučkorių parke
DABAR RODOMA
Jurbarkietė prisimena išpuolį
DABAR RODOMA
Prie Vilniaus užfiksavo viesulą
REKLAMA
Egzaminas (nuotr. SCANPIX)
Korepetitoriavimo populiarumas Lietuvoje ir toliau išlieka aukštas – tai liudija Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) nurodomi duomenys. Kiek uždirba ...
Gitanas Nausėda (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)
Išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos atstovas sako, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikta informacija apie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rektorių ...
Šaligatvių remontas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Lietuvoje laisvų darbo vietų pirmąjį šių metų ketvirtį buvo mažiau nei vidutiniškai 28-iose Europos Sąjungos (ES) šalyse, skelbia Eurostatas. Laisvų darbo vietų, į kurias ...
Elektriniai paspirtukai užkariauja vilniečių širdis (nuotr. Juozo Skaros)
Vis populiarėjantys elektriniai paspirtukai suteikia ne tik patogesnį susisiekimą ar džiaugsmingą pramogą. Neatsakingas šios transporto priemonės naudojimas išaugino avarijų ...
„Telia Lietuva“ (nuotr. Fotodiena.lt)
Tikėkis geriausio, ruoškis blogiausiam – tokiu principu vadovaujasi „Telia“ tinklo tarnyba, kurios specialistai ruošiasi patikrinti bendrovės mobiliojo ryšio tinklo atsparumą. ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų