naujienų portalas tv3.lt
2019.04.16 10:30

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis naujienų portalui tv3.lt teigė, kad jau po metų didės vaiko pinigų išmokos ir pridūrė, kad dabartinė 50 eurų suma šeimoms, auginančioms vaikus, yra per maža. Jis taip pat tikino, kad ieško būdų, kaip padidinti pensijas bei pristatė, kuo skiriasi naujas vaiko teisių apsaugos įstatymas nuo dabar galiojančio.

Vaiko teisių apsaugos įstatymas. Seimas priėmė įstatymą, kol buvote išvykęs, kaip vertinate jį?

Jis yra kompromisinis, mano galva, tikrai labai sustiprino tą dalį, kuri kalba apie tai, kad valstybė turi pirmiausia stiprinti šeimas, vietoj to, kad jas baustų. Įstatymas sustiprintas vertybinėmis nuostatomis, taip pat yra ir labai praktinių sprendimų, kaip tai turėtų būti užtikrinama. Šia prasme įstatymas yra dar labiau subalansuotas – turėtų apsaugoti ir vaikus, bet taip pat sukurtų šeimoms ir teisinį saugumą, kad valstybė nepiktnaudžiautų savo valia darydama sprendimus dėl vaikų apsaugos šeimos sąskaita.

REKLAMA

Opoziciniai socialdemokratai Seime po įstatymo priėmimo sakė, kad šiuo įstatymu bus leidžiama mušti vaikus. Teigia, kad yra ne vaikų teisių apsaugos įstatymas, o šeimos gynimo įstatymas.

Iš tiesų, tai kas bekalbėtų ir beteigtų, kad šiuo įstatymu priimamas leidimas smurtui prieš vaikus, tikrai ne. Visas, bet koks smurtas prieš vaikus yra draudžiamas, bet, kas yra diferencijuojama, kur yra padaryti pakeitimai, tai tos pasekmės, kurios liečia šeimą, jeigu yra pažeidžiamos vaiko teisės, tai, pirmiausia, yra padedama šeimai, jeigu matoma, kad reikia vaiką apsaugoti, įvedamas naujas institutas – laikinosios priežiūros. Ir tas institutas kalba apie tai, kad mes nebedarysime taip, kaip darėm iki šiol ir darom, kol įstatymas įsigalios, kad per 3 dienas tarnybos turi kreiptis į teismą, kad būtų apribotos tėvų teisės.

Tai pagal įstatymą, kuris įsigalios nuo kitų metų sausios 1 dienos, iš tėvų bus galima paimti vaiką apsaugant jį ir priskiriant seneliams, arba net vienam iš tėvų keliantis į krizių centrus, ar kitiems suaugusiems, kuriuos nurodo tėvai. Tarnybos 30 dienų dirbs su šeima ir vaiku tam, kad vaikas vėl grįžtų į šeimą ir galėtų tinkamai funkcionuoti. Jeigu tų 30 dienų nepakanka, dar galima pratęsti laikotarpį, viso būtų 60 dienų, per kurias tarnybos turėtų padaryti viską, kad vaikui sudarytų sąlygas grįžti į šeimą.

REKLAMA

Per šį laikotarpį nebus apribotos tėvų teisės, kaip yra dabar, ir jie bus pilnai atsakingi už savo vaikus. Tokiu atveju, mano galva, valstybė ir šeimos labiau bendradarbiaus, kad vaikų auginimas šeimoje pavyktų.

Įstatymas šeimoms suteiks daugiau teisių, bet ar yra dalykų, kurie įstatyme kliūtų, kuriuos reikėjo galbūt kitaip padaryti?

Iš to, ką siūlė ministerija, didžioji dalis yra įstatyme. Atsiradusios tam tikros papildomos sąvokos tikrai buvo ilgai diskutuotos, ieškota sprendimų. Tiek dėl realaus ir tiesioginio pavojaus sveikatai, gyvybei, saugumui, tiek dėl naujai atsiradusios reikšmingos žalos sąvokos. Tas paskutinis variantas, kuris gimė prieš balsavimą svarstymo fazėje, tai būtent atsiradęs reikšmingos žalos kaip pasekmės sąvoka, sukėlė daug nerimo ir susipriešinimo Seime. Dėl šio niuanso, opozicija ištraukė korteles, nors, kaip ir sakiau, įstatymas yra labai didelių kompromisinių pastangų pasekmė.

Kas yra ta reikšminga žala?

Reikšmingos žalos sąvoka yra apibrėžiama įstatyme, tai yra reikšminga žala sveikatai ir taip yra apibrėžta, kad bet kokia žala, sukuriama sveikatai ar normaliai vystymosi raidai, ji priskiriama kaip reikšminga. Tai reiškia, kad turi būti toks pavojus sveikatai, gyvybei ir saugumui, kuris sukeltų reikšmingą žalą, tik tada tarnybos po tų 30 ar 60 dienų laikinosios priežiūros galėtų kreiptis į teismą, kad būtų apribotos tėvų teisės, jeigu tėvai per tą laikotarpį nedėjo pakankamai pastangų, kad vaikas gyventų šeimoje. Reikšmingos žalos dalis atsiranda tik paskutiniame etape – kreipiantis į teismą. Dėl to įstatymas sudaro visas sąlygas vaiką apsaugoti tinkamai, kad jis nepatirtų smurto, jeigu yra smurtaujama bei taip pat atsižvelgus į šias sąvokas priimti tinkamus sprendimus dėl šeimos.

REKLAMA

Reikšminga žala yra gan plati sąvoka, kas tai – mušimo žymės, mėlynės ar sloga?

Šia sąvoka yra apibrėžta beveik viskas. Tiesa, tai yra kaip pasekmė. Jeigu yra smurtaujama ir pasilieka tam tikras galimas poveikis sveikatai, gali būti ir mėlynės, didesni sužalojimai, jie jau yra traktuojami kaip reikšminga žala, nes tai yra smurto pasekoje. Jeigu tiesiog yra sloga arba atsiranda mėlynės tiesiog atsitiktinai, žinoma, to negalima būtų priskirti prie reikšmingos žalos, padarytos vaikui. Turi būti sąsajos su suaugusiųjų veiksmu. Tiesa, įstatyme atsiranda galimybės momentas – jeigu galimai nutiks reikšminga žala. Čia ir atsiranda diskusinis elementas, kad be kiekvieną pavojų gali įvertinti, ar liks kažkokios pasekmės vaikui ar ne – jo sveikatai ar normaliai vystymosi raidai. Galimai reiškia, kad bet kuriuo atveju palieka tam tikrą erdvę net ir tarnautojams patiems spręsti, ar pavojus, kuris dabar egzistuoja vaiko teisių ribose, ar jau reikia priimti sprendimus teismo būdu.

Dar viena, žmonėms aktuali sfera, išmokos. Premjeras užsiminė, kad vaiko pinigai gali būti didinami. Ar yra žinoma, kiek jie bus didinami ir kokia galutinė suma numatoma?

Yra keletas alternatyvų. Tęsiant pažadą šeimoms ir visuomenei, vaiko pinigai bus didinami. Didinimas yra numatytas ir 2020, ir 2021 m. Sprendimus darome remdamiesi dviem kriterijais. Vienas – kaip sustiprinti šeimas, didinant bendrąją išmokų dalį, kurią gauna visi vaikai, bet taip ir aiškiai skaičiuojam, turėdami labai aiškų šeimų demografinį paveikslą, kaip tie vaiko pinigai, ypač papildoma dalis, kuri lygi 20 eurų, daugiavaikėms ir testuojamos pagal pajamas, kaip papildoma išmokos dalimi prisidėti prie tų šeimų, kurios skursta ir augina daugiau vaikų, nes ten tas skurdas yra vienas didžiausių.

REKLAMA

Kokios yra išvados, mažėja vargstančių šeimų?

Vaiko pinigai yra ženkli priemonė mažinti skurdą, netgi tas padidinimas iki 50 eurų, bent 3 proc. vaikų skurdas sumažėjo. Tai yra pakankamai ženklu, turint galvoje, kad vaikai yra viena labiausiai skurstančių grupių. Matome, kad situacija ženkliai gerėja tiek praėjusiais, tiek šiais metais. Dar kitais metais planuojame, kad dar prisidės, ypač tose šeimose, kur augina vienas iš tėvų, turi 3 ir daugiau vaikų. Joms bus didžiulė pagalba, nekalbant apie tai, kad šeimos kur kas geriau gyvena, kalbant apie tai, kad našta, tenkanti tėvams išlaikyti vaikus, mažėja.

Tai gal tie 50 eurų yra per mažai? Ar nuo kitų metų bus keliama, kiek, bus 100 eurų pasiekiama?

Tai žinoma. Dėl to kėlimas yra numatytas – kad augtų tiek bendroji išmokų dalis, tiek papildoma priemoka. Bus keliama ir visoms šeimoms, ir papildomai toms šeimoms, kurios skursta ir yra daugiavaikės. Konkrečius skaičius pasakysim tuo metu, kai susiderinsiu su finansų ministru dėl ateities biudžetų, bet 100 eurų siekinys yra, yra įsipareigojimas kadencijos pabaigoj, kad tą sumą pasieksim, tai mes arba prie jos priartėsim, arba peržengsim. Kai kurioms grupėms tikrai peržengsim, kad tas pajamas gautų (kalbama apie pačias neturtingiausias, skurstančias, daugiavaikes bei turinčias vaikus su negalia šeimas).

REKLAMA

Pensijų reforma. Kaip sekasi ją įgyvendinti, galbūt planuojat ir pensijas, ne tik, kad galimybę privačiai kaupti, bet ir pensijas didinti?

Nuo šių metų sausio turime tokį ypatingą laikotarpį, kai turime apsispręsti, kaupti papildomai ar ne. Kaupimo reforma vyksta pakankamai gerai, nes visuomenė diskutuoja, žmonės skaičiuoja, yra duoti instrumentai, tariasi vieni su kitais, pakankamai aktyvūs ir patys fondai, pristatydami savo produktus, tai kas yra gerai padaryta, tai, kad kaupimas yra atskirtas nuo Sodros dalies, dabar jos nebekonkuruoja – kiek moku Sodrai, tokią pensiją gausiu, o tiek, kiek sumoku kaupime, tiek turėtų man grįžti iš kaupimo. Tai viena kitą papildanti sistema. Yra dvigubai sumažinti kaupiamųjų fondų administraciniai tarifai ir taip pat valstybė skatina kaupti, prisidėdama valstybės dalimi.

Vieni daro sprendimus nedalyvauti sistemoje ir išeiti su visais pinigais į Sodrą, juos skaičiuojam tūkstančiais, tų, kurie sustabdo savo dalyvavimą – nebekaupia papildomai, tie pinigai yra investuojami, jie sukasi, tokių skaičiuojame dešimtimis tūkstančių, bet atitinkamai kita grupė, kuri apsisprendžia dalyvauti ir dalyvauti pilnu dalyvavimu – 3+1,5 proc., tai tokių yra labai panašiai, kaip tų, kurie sustabdo dalyvavimą. Kol kas, mano galva, pati sistema yra tvari, nėra išbalansuota ir negalime kalbėti apie žlugimus. Sąmoningumas auga, žmonės apsisprendžia – kaupti ar ne ir kaip tai daryti.

REKLAMA

Dėl pensijų didinimo taip pat darome skaičiavimus, turint galvoje, kad Europos Komisija jau kelintus metus kalba apie skurdą ir nelygybę, kaip vienus iš problematiškiausių mūsų šalies rodiklių, turint galvoje, kad jeigu mes itin intensyviai ir sparčiai didinam pensijas, vistiek yra viena iš labiausiai skurstančių grupių, taip pat šiuo metu darom skaičiavimus, kuriuos artimoj ateity pristatysime ir premjerui, tam tikras alternatyvas, kaip padidinti pensijas.

Daugiau naujienų portalo tv3.lt diskusijoje:

Anonimas
2019-04-16 10:54:32
Valstybe mokes ar is tevu algos isskaiciuos ?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

tikra tiesa 2019-04-16 21:03:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ne, pasalpas dalinkit, o sureguliuokit mokesciu sistema!
Moki daug mokesciu, atitinkamai algos, pensijos vidurkis turi but, nemoki, nieko negauni, nei algu, nei pensiju, nedalyvauji rinkimuose - nieko negauni, nesi sios salies pilietis reiskia.    ATSAKYTI
Jonas 2019-04-16 17:04:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kada pensijos didės?   ATSAKYTI
Vida 2019-04-16 12:24:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiekvienas ,,kvailutis" turi savo apysaka. O,kad aukstoji salis isgirstu,priimtu tyrimo Akta. Pacioje ministerijoje biudzeto panaudojimas yra parazitinis. ... Ministre, ieskosite parazituojanciu...TYriau nuo 2001 m. Koks ir kieno ,,dievas" tauta baudzia? USPAS...?
O TAIP   ATSAKYTI
Anonimas 2 2019-04-16 12:02:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Anksčiau pinigus pridėdavo prie algos kad skirtu dabar atema nuo algos būkite geri neapgaudinekit žmonių
   ATSAKYTI
LAIMA 2019-04-16 11:56:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kada kas iskels is jusu diel naslaiciu pinigu grazinima juk pensijes jau grazinot   ATSAKYTI
Meda 2019-04-16 11:07:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Vieni pažadai!!! Per vieną galą duodate per kitą atimate. Jūs manote, kad mes nesuprantame??? Ne valdžia, o klounai....Kad jums liežuviai nudžiūtų...   ATSAKYTI
Saulė 2019-04-16 15:50:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Koncervatoriai viską atėmė visai nemokėjo vaiko pinigų ir visi buvo patenkinti ir buvo smagu gyventi o bar duoda ir bloga?
  
Anonimas 2019-04-16 10:54:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Valstybe mokes ar is tevu algos isskaiciuos ?   ATSAKYTI
Algirdas 2019-04-16 20:50:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ZINOMA.IS KO ISSKAICIUOS TAI MES IR NESUZINOSIM IR NESUPRASIM.BET TIK ACIU DIEVUI NORS TRUPUCIUKA KAZKA DARO.O PRIE KUBILO NIEKO NEGAVOM
IR PRIE LANZBERGIO TIK ATEME.IR DAR
TIEK METU SEDI IR JUOS NEISKRAPS
TYSI NO LOVIO IKI GYVOS GALVOS.
BET DAR IR SAVO ANUKA NORI IKISTI
DAR I GERESNE VIETA.KAD VARGSELIS
NENUSKURSTU.O PAVIZDIUI SU NEGALIA.45 PROCENTU DARBINGUMO.NIEKO NEDADEJO.NES JEI MAZIAU GAUNI TAI TAU DADETI IR NEREIKIA  
Anonimaskaip 2019-04-16 21:40:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip sakant gaila sunkiai dirbanciu zmoniu algu is kuriu iskaiciuojami pinigai yra mes gi patys ir be sutarciu savarankiskai toki dalyka pasidaryt galim ir iteikt savo vaikams cia beveik tas pats kas nieko nedarymas patikek neturetum darbo tada valstybe moketu, turi spek is kur tie pinigai vaikui i, rankas eis?  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
DABAR RODOMA
Šiurpus momentas: Lekavičius aikštę paliko kraujuojančiu veidu
DABAR RODOMA
Kaimynai ir pareigūnai prabilo apie „Iki" užpuoliką
DABAR RODOMA
Greitas ir lengvas velykinis desertas: pavyks kiekvienam
DABAR RODOMA
Viskas, ką reikia žinoti apie velykines gėlių kompozicijas
DABAR RODOMA
Sausas ir šaltas oras trukdo pradėti sėją
DABAR RODOMA
Šaro techninė Stambule. Ar „Žalgirio“ strategas pasikarščiavo be reikalo?
DABAR RODOMA
Vilniaus parduotuvėje išpuolį surengęs rusas atvestas į teismą
DABAR RODOMA
Išplūdo keiksmais televizijos eteryje: netiki, kad vaikas jo ir prašo DNR testo
DABAR RODOMA
Meilės Biržuose atomazga: 18-metis nepaliko merginos ir buvo nužudytas
REKLAMA
darbininkės (nuotr. SCANPIX)
Artėjančios gražiausios pavasario šventės daug kam kelia ne tik džiugias nuotaikas, bet ir pavydą. Daugelis lietuvaičių pavydi kaimynams, nes šiems šiandien, tai yra, Didįjį ...
Valdas Adamkus (nuotr. Fotodiena.lt)
Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus gegužę vyksiančiuose šalies prezidento rinkimuose planuoja balsuoti už ekonomistą Gitaną Nausėdą, nors tiesiogiai jo neįvardijo ir ...
Sakuros (nuotr. Fotodiena.lt)
Įsibėgėjus pavasariui, vilniečiai džiaugiasi ne tik puikiu oru, bet ir kasmet žiedus Vilniaus centre sukranančiomis sakuromis. Dabar leisti laiką gryname ore sostinės ...
Valdas Adamkus (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Prezidentas Valdas Adamkus kviečia visus Lietuvos gyventojus aktyviai dalyvauti referendume dėl pilietybės išsaugojimo. Jo metu turėsime atsakyti į vieną Valstybės ir Tautos ...
Ligoninė
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje dar viena visiškai girta gimdyvė. Tauragės rajono medikai gyventojai nustatė daugiau nei 3 promilių girtumą. Dėl mirtino pavojaus įsčiose ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų