Referendumas dėl dvigubos pilietybės vyks jau gegužę. Jo su nekantrumu laukia daugiau nei 300 tūkstančių užsienyje gyvenančių lietuvių. Tačiau paskutinės apklausos rodo, kad referendumo rezultatai emigrantams gali būti ir nepalankūs. Tad užsienio reikalų ministras jau galvoja apie planą B – apie antrą referendumą dėl dvigubos pilietybės. Svetur gyvenantys lietuviai sako svarbiausia, kad gimtinėje esantys lietuviai tinkamai suprastų, kuo svarbus šis referendumas valstybei.

2003-ųjų gegužę lietuviai turėjo net dvi dienas apsispręsti dėl šalies narystės Europos Sąjungoje. Ir jie tai padarė ryžtingai. Iš 63 proc. atėjusių balsuoti, už ateitį Bendrijoje pasisakė net 89 proc. žmonių. Tiesa, tuomet žmones aktyviai agitavo ne tik politikai, bet ir verslas. Balsavimo lipdukai garantavo pigias prekes, tad štai kokios minios žmonių traukė į parduotuves.

REKLAMA

Po mėnesio – gegužės 12-ąją – lietuvių laukia dar vienas svarbus referendumas. Šįkart dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo užsienyje gyvenantiems lietuviams. Paskutinės apklausos rodo, kad už pilietybės išsaugojimą emigrantams balsuotų maždaug pusė apklaustųjų Lietuvoje.

Visgi visuomenės apklausų organizatoriai sako, kad svarbiausia, jog į referendumą ateitų gerokai daugiau žmonių nei kol kas nusiteikę. Mat kadangi keičiama Konstitucija, būtinas rinkėjų didelis aktyvumas. Maža to, kad emigravusiems lietuviams pilietybė būtų išsaugota, tam turi pritarti daugiau kaip pusė visų balsavimo teisę turinčių piliečių. O tokių yra beveik 1 mln. 300 tūkst.

„Tai iš tikrųjų yra milžiniškas skaičius. Jeigu modeliuojant šios dienos situaciją, na, tą dalį apie 50 proc. pasakiusiųjų „taip“, mums reikėtų nei daug, nei mažai, beveik šimto procentų dalyvavimo. Tas yra turbūt demokratiškose šalyse nelabai įmanoma“, – sako tyrimų vadovas Gintaras Šumskas.

Planui B jau ruošiasi ir užsienio reikalų ministras.

„Vis tiek reikia referendumu tą spręsti ir tą galima vėl kitą kartą daryti, jeigu reikės, nes kito kelio nėra. Tai dabar nuleisti rankas ir daugiau negrįžti prie to klausimo būtų neteisinga“, – sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

REKLAMA

Gyventojų registro duomenimis, užsienyje gyvena daugiau nei 300 tūkstančių lietuvių. Didžiausia diaspora – 170 tūkstančių tautiečių – Jungtinėje Karalystėje. „Brexit“ chaoso kontekste jiems pilietybės išsaugojimo klausimas itin aktualus.

„Visgi jeigu „Brexitas“ įvyks tai mūsų padėtis, mūsų sąlygos gali tikrai keistis. Tyrimai atlikti prieš kelerius metus parodė, kad, taip, apie ketvirtadalis galimai atsisakytų LR pilietybės, jeigu tokia galimybė jiems nebūtų suteikta“, – sako Jungtinės Karalystės lietuvių atstovė Dalia Asanavičiūtė.

Tuo tarpu pasaulio lietuvių bendruomenės atstovai apgailestauja, kad likus vos mėnesiui iki referendumo šalyje dar neįsisiūbavo diskusija, kuo jis toks svarbus visiems Lietuvos piliečiams – tiek gyvenantiems Lietuvoje, tiek už jos ribų.

„Liko mėnuo laiko. Šiuo metu dar nėra užsiregistravęs nė vienas politinės kampanijos dalyvis, tai reiškia net nevyksta argumentų išsakymas „už“ ir „prieš“, – sako Vašingtone gyvenantis lietuvis.

„Tikrai trūksta viešinimo, tikrai trūksta informacijos, tikrai reikia pasiekti tuos žmones, kurie galbūt nėra pasiekiami socialiniais tinklais, kurie galbūt neseka žinių. Reikia juos pasiekti asmeniškai. Reikia vykti į rinkimų apygardas, reikia kalbėti su rinkėjais, reikia šviesti juos, reikia atsakyti į juos neraminančius klausimus“, – tikina Niujorke gyvenanti Lietuvė.

REKLAMA

O Seimo pirmininkas prie balsadėžių trauksiančius žmones ragina neišsigąsti sudėtingos referendumo klausimo formuluotės.

„Kadangi yra teisinė, ji turi būti tokia, bet reikėtų žmonėms suprasti ją paprastai, kad „Taip“, reiškia, kad aš pritariu tam, kad būtų neatimta pilietybė iš mūsų vaikų. Ir tai būtų paprastas supratimas tos formuluotės. O dėl pačių diskusijų, mes jas nuolat tęsiame, nuolat kalbame ir manau svarbiausia yra šioje diskusijoje – tai pakviesti, kad žmonės ateitų į referendumą“, – sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Šiuo metu dviguba pilietybė, išskyrus tam tikras išimtis, nėra suteikiama emigrantams, Lietuvą palikusiems po nepriklausomybės atkūrimo ar įgijusiems kitos šalies pilietybę.

Buves komjaunuolis
2019-04-13 16:08:06
Plana B gales remti ponas Linkevicius is savo kisenes.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Klausimas 2019-04-14 09:47:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau 20 metu esu isvykus, turiu tik Lietuvos pilietybe, esu visur svecias, bet liudniausia tai kad Lietuvoj, namuose esu taip nekianciama... iki siol kiekviena diena skaitau lietuviska spauda, domiuosiu kaip jus namiskiai gyvenat, gal ko reikia, ko truksta... ko jus taip pykstat. Manau cia ne dvigubos pilietybes klaysymas isvis... o emigrantu neapykanta, tik vat neaisku, kodel zmones jus taip isvykusiu nekianciat?    ATSAKYTI
Nu jo 2019-04-14 08:56:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereikejo priimti kitos salies pilietybes, ko dabar cia prasivardziuojat? Kaip kalejime, savas paniatkes primetat?   ATSAKYTI
Kam 2019-04-13 23:55:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nx man ta antra pilietybe!   ATSAKYTI
Vava 2019-04-13 21:37:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Babkiu jau užsidirbo. tai pagalvojo kad gal ir pilietybę galima but išaugo. isgrauskit. Palikot Lietuva dėl Savoo geroves ir turėkit ja sau. Tikri patriotai dirba Lietuvoje ir neinkčia kad duokit mums ta ar aną....    ATSAKYTI
100% 2019-04-13 23:56:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pavydi .....  
Donatas 2019-04-14 00:14:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek mums reikia tiek ir uzsidirbam. O mes ne del pinigu gyvename o del ateities. O tu ten ir grauzk plikas bulves popigiaja. O del dvigubos pilietybes dauguma lietuviu nepergivena nereikalinga ji man. Vistiek as ten nesiruosiu gyventi. Tiesiog nemoketumem gyventi sugadintoje lietuvos sistemoje.   
Asta 2019-04-14 00:45:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Na, nesudek is pykcio ir pavydo, gerbiama piliete:)  
xxL 2019-04-13 20:53:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Jei referendume kartu su dviguba pilietybe butu siuloma dviguba pensija gyvenantiems Lietuvoje, referendumas gal ir ivyktu. Jei rimtai tai butu baisu jei Lietuvos likima sprestu su ja ateities nesiejantys ir laimes svetur ieskotojai isvyke po 1991 metu.    ATSAKYTI
2019-04-13 17:43:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
ir prieš dvigubą pilietybę. Nebent užsienyje gyvenantys neturėtų teisės balsuoti. Kiti seniai išvykę ir jau nebesuvokia Lietuvoje gyvenančių gyvenimo. Nepažįsta kandidatuojančių asmenų. Turiu daug pažįstamų gyvenančių užsienyje. Jie gyvena savo gyvenimus, seka gyvenimą tose šalyse. Kad ir šiuo metu renkant prezidentą. Mes, čia gyvendami, Daug ką žinodami apie kandidatus, kaip asmenybes, nematome to tikrojo....   ATSAKYTI
Rasa 2019-04-14 00:59:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mes, gyvenantys uzsienyje, tikrai daugiau domimes apie politini gyvenima Lietuvoje, negu daugelis Lietuvoje gyvenanciu PILIECIU. Ir be to jus tur but ir net nezinot, kad gyvenantys uzsienyje pilieciai renka tik 1 Seimo nari Naugarduko rinkiminej apylinkej. Tai nemanau, kad daug “zalos” pridaro. Ziurekit, kad tik jus ten issirinktumet vertus Seimo narius. Taip, kad baikit cia postringauti apie kazkokius pavojus ir t.t. Susitvarkykit su pykciu ir pavydu!!!


  
Aldona 2019-04-13 17:19:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Lietuvis yra lietuvis, kur jis begyventų , svarbu , kad gerbia tradicijas, remia šeimos narius, draugus ir tautiečius, moko savo vaikus ir anūkus neužmiršti savo gimtąją kalbą .Juk dauguma išvykę dėl ekonominių sunkumų ir šiuo metu nėra našta sodrai, dar grižę padeda savo artimiesiems. Dauguma išvykę į Europą , kuri priklauso Nato, taigi esant sunkumams jokių problemų nebūtų. Atvirkščiai dauguma kalbėtų ne tik anglų, bet ir kitomis kalbomis prie savo gimtosios kalbos . Iš kur pas mus tiek pavydo ir kandumo juk ne iš gero turėjo ta dauguma išvykti. Džiaukimės, kad sekasi ir laukime sugrižtančių ar pasisvečiuoti, ar ilgam.
Pagarbiai Aldona   ATSAKYTI
barsas 2019-04-13 21:54:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
aldonai ,jokio čia pavydo nėra ,tiesiog mūsų kosomolcai nebesurenka sau balsų ,nes žmonės žino ,kas yra kas ir už ką balsuoti ,taip tikimasi susirinkti balsus iš emigrantų,nes jie nelabai orientuojasi kas juos išvyjo iš LT  
Jonavos vandamas 2019-04-13 17:17:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tikrai, kad ne. Bus barakas.    ATSAKYTI
Rima 2019-04-13 17:14:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
As uz dviguba pilietybe   ATSAKYTI
lietuvė 2019-04-13 16:40:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tautybę lietuviai nepraranda, nors ir išsižadaTėvynės, o piliečiai privalo rūpintis ssvo valstybe, jai tarnauti, ginti...    ATSAKYTI
Asta 2019-04-14 00:46:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasake tikra Lietuve....  
senis 2019-04-13 16:25:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
kur moka mokesčius ten ir ju pilietybė.   ATSAKYTI
Senukas 2019-04-13 19:01:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Sudzius ojeigu tavo vaikai isvaziuos  
Žvelk giliau 2019-04-13 16:15:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Aš ir mano šeima balsuosime prieš dvigubą pilietybę. Kam ji jiems? Ar jie tarnaus Lietuvos kariuomenėje? Ar jie mokės mokesčius? Ar jie mokės pensijas seniems žmonėms? Tie išvykę dėl trupinio aukso. gardaus valgio šaukšto išdavė Tėvynę ir išvyko kurti savo asmeninę gerovę. Savo, o ne mūsų, ne tautos gerovę. Tad sudie, Lietuva išliks ir pasidaugins čia kaip ne kartą istorijoje buvo, o jie tebus amerikos negrų žemės trąša....   ATSAKYTI
zas27 2019-04-13 19:29:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
tau uz tokius ismintingus zodzius is kart balta bilieta duociau durniau  
Buves komjaunuolis 2019-04-13 16:08:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Plana B gales remti ponas Linkevicius is savo kisenes.   ATSAKYTI
Viktor 2019-04-13 15:27:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Laba diena. Kodėl jiems reikia tos dvigubos pilietybės?. Juk jie negyvena mūsų šalyje ir joje nedalyvauja jokiose mūsų šalies gyvenime. Tai kam tada jiems ta dviguba pilietybė, jie yra geresni už mane, tave ir kitus čia gyvenančius piliečius, a?. Jei jie neturi kitos šalies pilietybės, o tik lietuviška, tai kam tada jiems dar karta turėti lietuvišką pilietybę?. O jei jau turi kitos šalies pilietybę, tai kam tada jos reikia iš mūsų ją gauti ir būti dvigubais piliečiais. kam?. Nebus jie geresni už mane, bet jie nori ir obuolį suvalgyti ir apelsiną vienu kartų, tai niekas nevalgo ir tokių nesąmonių nedaro. Tik mūsų klierkai taip jau nori pasirodyti prieš visą pasaulį, kad mes labai geri ir daliname pilietybes į kairę ir dešinę, bet kam ir bet kur gyvenančiam, praradusiam savo šalies pilietybę.
Aš asmeniškai, prieš tokias nesąmones nesutinku ir kitus agituoju to iš viso nedaryti. Nesuteikti ir sakyti ne, dar karta ne.
Viso geriausio   ATSAKYTI
JANINA 2019-04-13 15:55:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
O Ką daryti tiems kas savo vaikystės invalidais tapo lėtuvoia. Invalidumo negavo. Ir tik pusėmis padėjo. Juk tai Lietuvos piliečia.
  
Vladas 2019-04-13 15:59:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Reikia dvigubos pilietybes.Tai Lietuvos islikimo klausimas.I r tik zmogus mastantis siaurai -to nesupranta.Imkit pavyzdi is Izlaelio.Jie turi dviguba pilietybe ir salis klesti.Sakykime taip referendume.Lietuva bus daug vieningesne ir stipresne ir turtingesne.Bukime vieningi.SAKOM -TAIP!  
Kestas 2019-04-13 15:18:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Lansbergieciu partijaio nereikejo referendumo uzdrausti dviguba pilietybe.
Sunu partijai reikia padeti Taska   ATSAKYTI
Aistis Skalvis 2019-04-13 15:10:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kokie čia skaičiai vien JAV yra apie 800000 lietuvių   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Glostyk Bobiką
DABAR RODOMA
Glostyk Bobiką
DABAR RODOMA
Tragedija Balsio ežere: nuskendo du vaikai
DABAR RODOMA
Braškių katastrofa: nespėja skinti
DABAR RODOMA
Nufilmavo krušą: gabalai kėlė pavojų
DABAR RODOMA
Šalčiūtė apžvelgė kauniečių pamėgtą vietą: čia vykdavo erotikos vakarėliai
DABAR RODOMA
Kraupus radinys Pučkorių parke
DABAR RODOMA
Jurbarkietė prisimena išpuolį
DABAR RODOMA
Prie Vilniaus užfiksavo viesulą
DABAR RODOMA
Vaikas apsinuodijo narkotikais
DABAR RODOMA
Saulės vonios – pavojingos
REKLAMA
Bulvės (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Lietuvos ūkininkai šiemet kaip niekada anksti pradėjo bulviakasį – lietuviškų bulvių prekybos centrų lentynose ar turgavietėse buvo galima išvysti jau nuo birželio pradžios. ...
Sosnovskio barščiai
Aplinkos ministerija rengia planą, kaip kovoti su Lietuvoje toliau plintančiais sosnovskio barščiais, pirmadienį skelbia LRT radijo žinios. Pasak aplinkos ministro Kęstučio ...
Abiturientai po valstybinio matematikos brandos egzamino (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)
Prasideda motyvacijos vertinimo ir stojamųjų egzaminų į aukštąsias mokyklas sesija stojantiesiems į menų ar pedagogines studijas, pirmadienį pranešė LRT radijo žinios. Jų ...
Pratybos Nemirsetoje (nuotr. Rūta Šaltmerytė)
Nemirsetos paplūdimio teritorijoje vyko tarptautinėse jūrinėse pratybose BALTOPS 2019 dalyvaujančių pajėgų parodomoji operacija, kurios metu NATO ir partnerių šalių pajėgos ...
Pradinukai (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)
Mokyklą pradėjęs lankyti Justas pirmą klasę baigė Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazijoje, bet prireikus kartoti kursą vietos toje pačioje mokykloje jam neatsirado. Vaiko mama ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų