Saulius Skvernelis. Ingrida Šimonytė. Gitanas Nausėda (tv3.lt koliažas)

Saulius Skvernelis. Ingrida Šimonytė. Gitanas Nausėda (tv3.lt koliažas)

Sociologas Vladas Gaidys teigia, kad prognozuoti, kas taps kitu Lietuvos prezidentu – praktiškai neįmanoma, nes sėkmę ar nesėkmę gali lemti ir vienas ištartas žodis. Tačiau mokslininkas pastebi, kad prieš artėjančius rinkimus Ingrida Šimonytė turi vieną aiškų pranašumą prieš kitus kandidatus.

Pagal paskutinę visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ apklausą, didžiausią populiarumą tarp kandidatų į prezidentus turi ekonomistas Gitanas Nausėda, kurį rinkimuose palaikytų 23,5 proc. apklaustųjų. Antroje vietoje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) iškelta Seimo narė I. Šimonytė – 22 proc. Trečiasis – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas, premjeras Saulius Skvernelis. Už jį prezidento rinkimuose balsuotų 18,4 proc. apklaustųjų.

Trijų rinkimų favoritų šansus ir jų rinkėjų skirtumus žurnalo „Valstybė“ organizuojamoje „Lietuvos ekonomikos konferencijoje“ aptarė „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys.

REKLAMA

Skvernelis neturi šansų

„Vilmorus“ apklausos metu buvo bandoma sumodeliuoti keletą antrojo prezidento rinkimų turo situacijų. Apklaustieji turėjo įvardinti, ką palaikytų, jei antrajame ture susitiktų I. Šimonytė su S. Skverneliu, G. Nausėda su S. Skverneliu ir G. Nausėda su I. Šimonyte.

Pirmajame scenarijuje gana stiprią persvarą turi I. Šimonytė. Už konservatorių kandidatę balsuotų 39,4 proc. apklaustųjų, už dabartinį premjerą – 28,2 proc. 32,3 proc. apklaustųjų, jei susiklostytų toks antrojo turo scenarijus, arba nežino už ką balsuotų, arba neitų balsuoti.

Antrajame scenarijuje S. Skvernelis patirtų dar didesnį pralaimėjimą. Už jį antrajame ture balsuotų 26,3 proc., o G. Nausėdą palaikytų 45 proc. Neapsisprendusių ar neisiančių balsuoti šioje poroje mažiau –28,6 proc.

Pagal „Vilmorus“ apklausą, ir I. Šimonytė, ir G. Nausėda džiaugtųsi pergale prieš dabartinį premjerą, tačiau tarpusavio dvikovoje pergalę švęstų G. Nausėda. Jį antrajame ture palaikytų 35,6 proc. apklaustųjų, I. Šimonytę – 28,4, nebalsuotų nė už vieną, neitų į rinkimus arba nežino, ką pasirinktų – 35,9 proc.

Prognozuoti nugalėtoją – (ne)įmanoma

Ar S. Skvernelis turi šansų per mažiau nei du mėnesius pagerinti savo rezultatą ir aplenkti kol kas reitinguose pirmaujančius kandidatus, V. Gaidys prognozuoti nesiryžo.

REKLAMA

„Dabar sunku pasakyti, ar gali pasivyti. Daug klaidų kol kas daro“, – apie premjero kampaniją kalbėjo sociologas.

Vladas Gaidys (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Vladas Gaidys (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Nors pats atstovauja įmonei, kuri pagal užsakymus atlieka nuomonės apklausas, pats V. Gaidys pripažino, kad jos dažnai nereprezentatyvios ir rezultatas gali būti visiškai kitoks nei buvo prognozuota. Pagrįsdamas savo teiginį, sociologas pateikė du pavyzdžius iš nesenos Lietuvos politinės istorijos.

„1997 m. Prezidento rinkimai. Artūras Paulauskas prieš Valdas Adamkus. Pirmas turas, triumfališkai laimėjo A. Paulauskas. Antrame ture jis pralaimėjo. Pirmas turas lyg ir parodė, kad pagal logiką, visi turėjo pasiduoti tai nuotaikai ir balsuoti už tą laimėjusį. 2002 m. Prezidento rinkimai. V. Adamkus prieš R. Paksą. V. Adamkus pirmą turą laimėjo, ir tvirtai laimėjo. Antrame ture pralaimėjo. Ne visada tos apklausos iš viso daro įtaką“, – konstatavo „Vilmorus“ direktorius.

Pasak sociologo, pergalę rinkimuose dažnai lemia dalykai, kurių moksliškai prognozuoti neįmanoma. Kalbėdamas apie 1997 m. V. Gaidys prisiminė, kad A. Paulauskas daug kalbėjo visuomenę jautrinusius dalykus – trikalbystę ir mokymą gimtąja kalba lenkiškosiose mokyklose.

REKLAMA

„2002 m. V. Adamkus buvo intensyviai vežiojamas po kultūros namus visoje Lietuvoje. Buvo gruodžio mėnuo, nešildomos patalpos, tad jis peršalo“, – kalbėdamas apie prieš 17 metų vykusius rinkimus prisiminė V. Gaidys.

V. Adamkui pasireiškė gripo požymiai, todėl jis nesirodė per televiziją, nedalyvavo susitikimuose su rinkėjais. Pasak V. Gaidžio, R. Paksas pasinaudojo šia situacija, pristatydamas save kaip jauną ir veržlų kandidatą. Sociologo teigimu, tokios netikėtos aplinkybės gali kardinaliai paneigti išankstines prognozes.

„Kas tą lemiamą žodį pasakys? Teigiamą žodį pasakyti labai sunku, reikia kalbėti valandas, bet tą žodį, kuris žemyn traukia, galima pasakyti labai greitai ir ta žinia nuvilnija labai greitai. Tie žodžiai gali ir nulemti“, – kalbėjo sociologas.

V. Gaidžio žodžiais, „šviesiausi Lietuvos protai“ dirba, renka tuos lemiamus žodžius, kurie gali nulemti jų kandidato pergalę.

„Gali paskutiniu metu netikėtai įvesti žmogų į studiją, kuriam prieš 30 metų kažkuris kandidatas užmynė. Šito nesuprognozuosi“, – šmaikštavo V. Gaidys.

Šimonytės pranašumas

Nors I. Šimonytė apklausose ir atsilieka nuo G. Nausėdos, V. Gaidys išskiria ryškiausią konservatorių kandidatės pranašumą prieš konkurentus.

REKLAMA

„I. Šimonytės rinkėjas pats aktyviausias“, – konstatavo sociologas.

„Vilmorus“ apklausos duomenimis, 70 proc. apklaustųjų, kurie planuoja balsuoti už I. Šimonytę, tikrai dalyvaus rinkimuose. G. Nausėdos ir S. Skvernelio gerbėjų gretose daug mažiau tų, kurie tikrai žada rinkimų dieną mesti biuletenį į urną. V. Gaidžio tvirtinimu, nors bendrose apklausose I. Šimonytė ir užima antrąją vietą, jeigu skaičiuotume tik tuos rinkėjus, kurie tikrai žada dalyvauti rinkimuose, TS-LKD iškelta kandidatė stipriai pirmauja tiek vasario, tiek kovo mėnesio apklausose.

Ekspertai ne karta pabrėžė, kad G. Nausėda ir I. Šimonytė yra labai panašūs kandidatai. Tai atsispindi ir apklausose. Tiek pusė G. Nausėdos rinkėjų, tiek pusė I. Šimonytės palaikytojų balsuotų už kitą šios poros kandidatą, jei antrajame ture nebūtų jų favorito.

„S. Skvernelio elektoratas kitoks. Jie pasimetę, jie nei už tą, nei už tą. Čia ne jų lyderiai, jie nežino ką pasirinktų“, – pasakojo V. Gaidys.

Kalbėdamas apie rinkėjų amžių, sociologas išskyrė milžinišką skirtumą tarp konservatorių ir valstiečių kandidatų.

„I. Šimonytė ir S. Skvernelis kaip tokie poliai – nuo jauniausio iki vyriausio“, – teigė V. Gaidys.

Pasak „Vilmorus“ direktoriaus, didžiąją dalį I. Šimonytės rinkėjų sudaro jaunesni žmonės, turintys aukštąjį išsilavinimą ir aukštesnes pajamas, didmiesčių gyventojai. S. Skvernelio rinkėjai – vyresnio amžiaus žmonės, pensininkai, daugiausiai gyvenantys regionuose ir kaimuose. V. Gaidžio teigimu, G. Nausėdos rinkėjas daugiausiai yra vidutinio amžiaus, turintis aukštąjį išsilavinimą, tačiau ekonomistas gali pasiimti dalį rinkėjų ir iš I. Šimonytės, ir iš S. Skvernelio stovyklos. Pasak sociologo, tam gali pasitarnauti ir tai, kad G. Nausėda nepartinis.

„Kuo toliau nuo partinės identifikacijos, tuo labiau išloši. Kuo daugiau apimsi, tuo geriau“, – konstatavo V. Gaidys.

Portalas tv3.lt primena, kad pirmasis prezidento rinkimų turas vyks gegužės 12 d. Jei prireiks antrojo rinkimų turo, jis vyks kartu su Europos Parlamento rinkimais – gegužės 26 d.

pilietis
2019-03-26 10:46:00
kodel nieks nekalba ir zurnalistai neanalizuoja simonytes ir nausedos indeli,kai Lietuvoje vyko finansu krize ??? kur buvo simonyte kai Lietuva skolinosi is SEB banko,uz 9procentus ir dabar nuo 2020m reiks Lietuvai grazinti viska...o po to nauseda ir gribauskaite nusipirko SEBo akcijas..cia yra pasityciojimas is Lietuvos zmoniu.Apsiskaite ir kulturingi daugiau vage...cia yra skandalas bet niekas nieko apie tai neraso ir nesidomi,durnina visi ta lietuvi...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Gintas 2019-03-29 08:46:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
KOKIE LIETUVEI BJAURUS PATYS RENKA PASKUI BJAUROJA KAS LIEPIA RINKT.SU GALVA NEGALVOJA O SU SIKNA.TAS PATS IR SU SEIMU ISSIRENKA PARAZITUS IR VEL KEIKA SUSIRIETE,CE TOKIO REIKA PREZIDENTO KAIP STALINAS TADA TVARKA BUTU.O DABAR GENOCIDAS   ATSAKYTI
Lissa 2019-03-28 21:22:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nori rasti moterį, vieną naktį? Sveiki atvykę į >>>> Sexcoss.Com   ATSAKYTI
tikrai 2019-03-28 20:49:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
... kada premjeras pasisaluns nuo pareigu? rinkimai prasidejo? nesazininga?    ATSAKYTI
Petras 2019-03-28 16:04:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tokie straipsniai greičiaisiai bus noras sustatyti runkelius į užplanuotą vagą...   ATSAKYTI
Haroldas 2019-03-28 05:29:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pagal komentarus tai aiskiai matyti, kad Lietuva niekada neisbris is sudo. Lietuviai yra per tamsus ir per buki gerai gyventi. Pagal kokius kriterijus jus rinksit prezidenta, bent susimastot? Paskaicius komentarus, tai abejoju ar lietuviai aplamai sugeba protauti.   ATSAKYTI
Kestutis 2019-03-27 16:13:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
ISimonyte!!llll laimes ir nereikia jokiu sociologu.politogu nusisnekijimu .baikit viena karta!!!   ATSAKYTI
Ar gi ne 2019-03-27 12:32:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Visos tos prognozės yra niekai ir vienos ar kitos įtakos zonos formuojama dirbtinai, paskaičius komentarus (jei jie ne dirbtini) ir susidarai nuomonę kas už ką.    ATSAKYTI
as 2019-03-27 11:48:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
tik uz Mindauga Puidoka visi kiti tik sistemos vergai prarade zmogiskuma    ATSAKYTI
Vat 2019-03-27 10:00:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kas užsakė straipsnį ,tai to pranašumas,kaip ir kiek buvo apklausta?   ATSAKYTI
LTD 2019-03-27 09:08:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1

Ar tikrai Lietuvai reikia prezidento?
Nes prezidentai nebuvo ir nėra tie žmonės, kurie lemia valstybės socialinę ir ekonominę raidą. Ne prezidentai didina atlyginimus ir pensijas. Tai daro Lietuvos Seimas ir Vyriausybė, nes Lietuva yra parlamentinė, o ne prezidentinė respublika.   ATSAKYTI
lt 2019-03-26 12:34:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
joks cia ivertinimas. Tai pastovus, sistemingas brukimas zmonems i galva tam tikros nuomones. 1-2 men tokio nuomones formavimo ir zmones patikes, kad kitaip buti negali, eis ir balsuos, nes "girdejo, kad tas ar anas pirmavo, tai kaip gi balsuoti uz kita"   ATSAKYTI
pilietis 2019-03-26 10:46:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kodel nieks nekalba ir zurnalistai neanalizuoja simonytes ir nausedos indeli,kai Lietuvoje vyko finansu krize ??? kur buvo simonyte kai Lietuva skolinosi is SEB banko,uz 9procentus ir dabar nuo 2020m reiks Lietuvai grazinti viska...o po to nauseda ir gribauskaite nusipirko SEBo akcijas..cia yra pasityciojimas is Lietuvos zmoniu.Apsiskaite ir kulturingi daugiau vage...cia yra skandalas bet niekas nieko apie tai neraso ir nesidomi,durnina visi ta lietuvi...   ATSAKYTI
Petras 2019-03-26 10:33:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Simonytes ir Nausedos veiklos rezultatai akivaizdus - tuscia Lietuva ir karinis poligonas JAV.   ATSAKYTI
Edgaras 2019-03-26 09:55:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Manau,kad yra du kandidatai.tai Šimonyte,ir Nausėda.zmones išsilavinę,ir suprantantis ekonomika,bei finansus.ko būtent reikia dabar.kas liečia Skverneli.tai nekoks buvo ministras,nekoks premjeras,tai ką nekalbėti apie prezidentą.   ATSAKYTI
Donata 2019-03-26 17:14:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Edgarai,paskaityk, pamastyk ,pasidomėk tais pirmaujnčiais kandidatais ,esi suklaidintas žiniasklaidos  
Petras 2019-03-26 09:13:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ką gali prognozuoti mokslinčiai ,jei Lietuvoj neina balsuoti rinkėjų dauguma ir niekam nerūpi, kad užskaitomi nedemokratiniai rinkimai .TS -LKD daugiausiai prikrėtė eibių pažeidė LR Konstituciją, praskolino Lietuvą ,o dabar kišama jos atstovė valdymui ,ar galvojama, kad pensininkai visai nukvakę? Dabar pensininkai sudaro rinkėjų daugumą ,jaunimėlio dauguma emigravo dėl nepažaboto išnaudojimo ir neteisybės.   ATSAKYTI
KOMENTATORE 2019-03-26 09:06:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
man vienodai rodo tos apklausos manes kazkodel niekas neklause nei kaimynu as jomis netikiu cia tik nukreipimas uz ka balsuoti rodo neismaneliams kelia o protingas zmogus kuris gyvena Lietuvoje kuris domisi jos gyvenimu ir politika jau senai susidare nuomuonekas kas turi vesti sali i geriasni gyvenima   ATSAKYTI
M 2019-03-26 08:50:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Vis kisa ta konservatore kas gali ja tiketi?ir rinkti galutinai ju partija suzlugdytu sali kaip jau ne karta buvo.   ATSAKYTI
Gražina 2019-03-26 08:49:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O TIKRAI TOKIE PROCENTAI?..KAIP JUOKINGA, KAI MATAU, KAD SOC.TINKLUOSE TARP MANO BIČIULIŲ vyrauja KAIP PASIRINKTASIS tik ARVYDAS JUOZAITIS, bet didžiųjų portalų ŽURNALISTAI ( prisiminkim, kur dabar ponia Monika iš DELFI, kurios amžinai nelaimingas veidas pirma DELFYJE, o dabar KITUR vis gąsdina, nelaimes pranašauja tautai, jeigu... ; atkakliai formuoja jam "kvailelio filosofo" (kaip kažkada amžinos atminties Ozolui), nebrandaus, nesusitupėjusio, klejojančio įvaizdį...Kažin kodėl, pasvarstykim...Jo kalbos ant bibliotekos laiptų ir pasiryžėlio vaizdo su plyta rankoj kai kas neužmiršta ar KITOS priežastys lemia vieną iš SĄJŪDŽIO kūrėjų paverst nežinia kuo( kad ir nerimtu vyru, nes...)? Puiku, kad ŽMONĖSE puikus str. PRAĖJUSIĄ SAVAITĘ BUVO IŠSPAUSDINTAS, puiki dabartinė šeima su žmona gude parodyta..., jis pats nuoširdžai interviu pakalbėjo... Daug taškų ant i sudėliota buvo...Taigi –kaitykim ir tatai permanykim, anot nemirtingojo Donelaičio...   ATSAKYTI
vytas 2019-03-26 08:42:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
jus net apsividuriave kisat tuos tris kandidatus zmonems i smegenis-skvernelio bijot kaip velniai na o simonyte uz reformas su kubilium ir pensininku genocida turi but ikalinta iki gyvos galvos-ta net konstitucinis teismas pripazino.kas liecia nauseda-tai netoli atsilieka nuo simonytes-prisiminkit euro ivedima-niekas nebrangs bus net pigiau o dar tie finansiniai sekretoriai pries krize-pirkit vertybinius poierius azijos rinkose-na ir kai kas pirko o kur viskas dingo -jam kalejimas sviest turetu -vijuneles dvaras -triuksmas,o namas saugomose teritorijose-tyla ir ka portale pasakysi po rinkimu jei tie du apsidirbs nors abejoju juk ne karta lietuvoj kompiuteriai strigo per rinkimus   ATSAKYTI
kaimietė 2019-03-26 08:35:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Metereologų spėjimai pasitvirtina dažniau negu tos apklausos Būtų įdomu -inoti kiek kainuoja tos apklausos ir spėjimai   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Kruvinos Velykos Panevėžyje: mirus porai 13-metė liko našlaite
DABAR RODOMA
Tragiškos Velykos turistų rojuje: žuvo 215 žmonės, nugriaudėjo aštuoni sprogimai
DABAR RODOMA
Gedimino kalnas – pinigus ryjanti vieta: reikalauja daugiau
DABAR RODOMA
Aiškėja tikroji motociklininko žūties priežastis
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Meschino ruoštos velykinės vaišės supykino Jankevičių
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
Pateko į aferisto pinkles: patikli kaunietė prarado 4 kambarių butą
REKLAMA
Policija (nuotr. Policijos)
Sostinės vairuotojai eismą reguliuojančius policijos pareigūnus skirtingose miesto vietose matys dar dažniau. Piko valandomis pareigūnai pagrindinėse miesto žiedinėse ...
Ieškovas Myilsamy Murugasamy (nuotr. stop kadras)
Uostamiestyje teisme pasirodė Klaipėdos universiteto studijų kokybę apskundęs indas. Magistrantas sako nenorįs nei pinigų atgauti, nei Lietuvoje likti, o tik siekia atskleisti, ...
20 eurų banknotas  (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Lietuvos bankas viešai paskelbė tarpbankinių paskolų litais palūkanų normos Vilibor pokyčių analizę ir ją teikia Seimo tyrimo komisijai. Centrinis bankas teigia norintis ...
Maršrutas šeimai su vaikais (nuotr. Fotodiena.lt/Tomo Lukšio)
Seimas priėmė Išmokų vaikams įstatymo pataisas, kuriomis nuspręsta nuo 2020 m. įtvirtinti naują išmokų rūšį – vaiko laikinosios priežiūros išmoką. Už naujas nuostatas vieningai ...
V. Mazuronis ir V. Laučius (nuotr. Fotodiena.lt)
Pastarojo dešimtmečio Lietuvos užsienio politiką prezidento posto siekiantis europarlamentaras Valentinas Mazuronis vadina „klaidžiojimu rūke“ ir atkreipia dėmesį, kad šalies ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų