Šiandien premjeras pristato savo užsienio politikos viziją, Rytų Europos studijų centre paklausyti Sauliaus Skvernelio atėjo ir profesorius Vytautas Landsbergis. Premjeras savo pristatymą pradėjo aiškinimu, kad užsienio politikos šerdis yra nacionalinis interesas ir reikalinga ne personalinė, o nacionalinio konsensuso politika. Taip pat jis pareiškė, kad jei taps prezidentu, svarstytų Lietuvos ambasados perkėlimą iš Tel Avivo į Jeruzalę. 

S. Skvernelis (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

S. Skvernelis (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Premjeras tikino, kad  išrinktas prezidentu pasinaudotų teise ir galimybe greta prezidento institucijos sukurti užsienio politikos tarybą, kurioje būtų Seimo ir pagrindinių kitų valdžių atstovai, ten būtų ieškoma konsensuso ir sutarimo tarp įvarių valdžios šakų, dėl svarbių užsienio politikos klausimų. 

Renginyje apsilankęs V. Landbergis premjero paklausė ne apie užsienio, bet apie visiems rūpimą vidaus politiką. Profesoriui buvo įdomu, kas taps premjeru, jei S. Skvernelis laimės prezidento rinkimus. Konservatorių patriarchas teiravosi ar Visvaldas Matijošaitis ir Agnė Širinskienė ketina tapti vykdomosios valdžios dalimi.

REKLAMA

Premjeras tikino, kad tariasi su dviem potencialiais savo įpėdiniais, bet tarp jų esą nėra V. Matijošaičio, o ir A. Širinskienė, pasak S. Skvernelio, lyg ir nesiruošia eiti į ministres. „Kalbant apie ministro pirmininko kandidatūrą kalbėti anksti, balandį įvardysiu bend dvi pavardes. Nemanau, kad Kauno meras milžinišką kauniečių pasitikėjimą keistų į kitą iššūkį. Su tais (potencialiais kandidatais) žmonėmis yra diskutuota, tai priklauso ne nuo prezidento, o nuo valdančiosios daugumos“, – sakė premjeras.

Po renginio V.Landsbergis sakė, kad tikėjosi išgirsti ką nors naujo. 

Kalbėdamas apie užsienio politiką S. Skvernelis aiškino, kad tapęs prezidentu jis griežtai laikytųsi atskyrimo, dalyvaujant NATO ir Europos Sąjungos susitikimuose, esą prezidentas turi dalyvauti ten, kur sprendžiami užsienio, saugumo, o premjeras, ten kur sprendžiami vidiniai klausimai. Anot jo, toks modelis buvo prieš dešimtmetį.

„Nacionalinis saugumas, tarptautiniai reikalai yra prezidento ir privalo žiūrėti prezidentas, o atskirti galima, nes kiti tai daro“, – aiškino premjeras. Anot jo, premjeras turėtų dalyvauti tuose susitikimuose, kur sprendžiami ekonominiai ar socialiniai klausimai ES susitikimuose. Jis tikino, kad „mato geresnę proveržio galimybę“ nei dabar yra. 

Kalbėdamas apie JAV, premjeras tikino, kad reikia galvoti ne tik ko mes tikimės, bet ir ką galime duoti JAV, įsipareigojimai turi būti abipusiai. Sakė, kad itin svarbios investicijos į Klaipėdos gėliavandenio uosto plėtrą ir „turime turėti glaudesnį bendradarbiavimą ir abipusę naudą iš JAV gynybos sistemos, įsigyjimų“.

REKLAMA

Premjeras aiškino, kad negalime deklaruoti, jog JAV yra strateginis partneris tik šypsenomis. Anot jo, Jungtinėse Tautose mes partneriams sugebame atsukti nugarą, bet turėtume pasirinkti ir eiti kartu su strateginiais partneriais. 

Kalbėdamas apie ES, premjeras tikino, kad svarbiausia artimiausių penkių metų užduotis yra išlaikyti vienybę ir spręsti problemas. S. Skvernelis pakartojo savo mintį, sakytą per komandos pristatymą, kad bandymas kurti alternatyvią ES kariuomenę būtų didžiausia strateginė klaida.

O štai Lenkiją premjeras mato, kaip strateginį partnerį, nes tai viena sparčiausiai augančių ekonomikų, šalis, kuri turi vieną didžiausių NATO kariuomenių regione, Suvalkų koridorių. 

„Mums svarbu bendradarbiauti, viena Lietuva tikrai neišspręs problemos, kurią minėjau, apie oro apginamumą. Partnerystė privalo būti, aš tikiuosi negrįšime į tuos laikus, kai mes negirdėome vienas kito, kai mūsų santykius temdė stereotipai arba dar daugiau, padaryti kenkėjiški veiksmai, aš kalbu apie „Orlen“, geležinkelio ruožo išardymą arba bandymą sukelti įtampas tuose santykiuose, kurių realių nėra, kalbant apie tautines mažumas“, – sakė premjeras.

Kalbėdamas apie Baltijos valstybes, premjeras tikino, kad turime emocinius ryšius, mūsų tautos yra artimos ir mes "esame partneriai broliai, bet brolybė yra ir tuose klausimuose, kur vienam ar kitam broliui svarbūs spręsti". Anot jo, mes turime pakankamai didelę ekonominę konkurenciją. Premjeras tikino, kad broliškos tautos turi rasti broliškus sprendimus.

REKLAMA

„Mano žinia kalbant apie Baltijos valstybes ji irgi žiūrima kitu aspektu, po įvairiausių interpretacijų ir mano citatų iškraipymo. Baltijos valstybės - turime ypatingus emocinius ryšius, mūsų tautos yra ir kultūriškai, emociškai, istoriškai labai artimos. Mes esame partneriai, broliai, bet brolybė yra tuose klausimuose, kur vienam ar kitam broliui svarbu spręsti. Ir šiandien aš matau, ko mes nepadarėme, kaip valstybė. Turime pakankamai didelę ekonominę konkurenciją, kalbant apie Latviją ir aš galėčiau paminėti konkrečius pavyzdžius, kur sprendimai galėjo būti visiškai kitokie: suskystintų dujų terminalas, jį tiek statant, tiek įsigyjant nebuvo pasiektas sutarimas, kad tai Baltijos valstybių projektas. Galiausiai dabar, kai mes susidūrėme su iššūkių apie terminalo regionalizavimą, kad pasinaudotume ES struktūriniais fondais, jog sumažinti naštą ir užtikrinti Baltijos valstybių aprūpinimą alternatyviais energijos šaltiniais, nepavyko to padaryti, nes nepasirašė viena iš valstybių susitarimo ir šis projektas nebuvo priimtas ir negavome paramos“, – vardijo premjeras. Jis taip pat kalbėjo apie vieningą dujų rinką, jūros sieną su Latviją, kur taip pat nėra sprendimo, prisiminė kitus strateginius projektus, kurie sunkiai sekėsi. 

Svarstydams apie Vokietiją, premjeras sakė, kad tai yra kertinis partneris. Iššūkis laukia su lyderystės pokyčiais, esą reikia jau dabar pradėti investuoti į kontaktus ir ryšius, nes istorinių asmenybių (Merkel) kadencija eina į pabaigą.

O štai Vidurio Rytų regioną, premjeras mato, kaip  kovos su terorizmu fortpostą. „Turime matyti, ką daro ši valstybė (Izraelis) užkardydami terorizmą“, – kalbėjo S. Skvernelis. Jis tikino, kad tai svarbus ekonominis partneris ir geras JAV partneris, todėl svarbu ir naudinga su Izraeliu draugauti. 

REKLAMA

Premjeras pareiškė, kad kaip kandidatas svarstytų ambasados perkėlimą į Jeruzalę. „Nematyčiau jokios tragedijos, jei mes grįžtume prie klausimo ir svarstytume mūsų ambasados perkėlimo į Jeruzalę galimybes“, – sakė S. Skvernelis, pristatydamas užsienio politikos prioritetus.

Anot premjero, nereikia bijoti išsiskirti iš kaimynų. „Tai būtų naujas impulsas santykiams su Izraeliu“, – sakė jis. Anot premjero, tai padėtų bendradarbiauti ir su JAV ir „gal tai būtų signalo paleidimas, kad JAV ne tik žodžiais mūsų partneris, bet mes aštriuose klausimuose stojame į vieną ar kitą pusę". 

S. Skvernelis neaplėnkė į Astravo klausimo, anot jo, pasiūlymas, kurį jis padarė Baltarusijai yra racionalus ir galimai paskutinis šiaudas, kol dar į atominę elektrinę neįkrautas branduolinis kuras. „Vėliau bus per vėlu“, – sakė premjeras.

Kalbėdamas apie hibridines grėsmes, jis sakė, kad "namų darbus" esame padarę, turime kibernetinio saugumo centrą, komisiją. Išmoktos pamokos dėl „žaliųjų žmogeliukų" esą taip pat yra. Jis tikina, kad svarbu nediskredituoti to, kad padaryta, nekalbėti "neduokime kariuomenei, duokime, kam reikia". Jis sakė, kad eurai, kurie yra investuoti į šalies gynybą yra prasmingi, o ir 60 proc. pinigų lieka Lietuvoje.  "Svarbu, kad neišvirstų viskas į auksinius šaukstus, auksinį sraigtasparnį ar auksinę raketą". 

Premjeras S. Skvernelis pastaruoju metu sulaukė daug kritikos dėl savo požiūrio į užsienio politiką. Aštrių prezidentės ir visuomenės reakcijų susilaukė premjero pasisakymas apie Latvija, jo laiškas Baltarusijai dėl Astravos atominės elektrinės ir jo vizitas Izraelyje, po kurio Lietuva sulaukė notos iš Palestinos. 

REKLAMA

Prezidentė savaitgalį pareiškė, kad premjeras pasiūlymas Baltarusijai Astrave vietoje atominės elektrinės statyti dujų jėgainę yra antikonstitucinis, o kai kurie užsienio politikos sprendimai daro tarptautinę gėdą Lietuvai.

Taip ji reagavo į jo pasiūlymą Baltarusijai Astrave vietoje atominės elektrinės statyti dujų jėgainę. Šalies vadovė vykstant antrajam merų rinkimų turui sekmadienį sukritikavo premjero vizitą Izraelyje ir pareiškimą apie Latviją. Palestiniečiai notą Lietuvai prieš pusantro mėnesio įteikė dėl premjero apsilankymo Rytų Jeruzalėje su Izraelio pareigūnais ir sprendimo neaplankyti Palestinos savivaldos.

Prieš kelias dienas naujienų portalas lrt.lt citavo S. Skvernelio pasisakymą Lazdijuose, kad „latviai mums ne broliai, o konkurentai daugelyje sričių“. Ši citata sulaukė dėmesio ir Latvijos žiniasklaidoje. Šeštadienį po premjero komandos kritikos portalas patikslino premjero citatą: „Latviai, estai, atrodo, visiškai būtų mūsų broliai, bet taip nėra. Kalbant apie tą pačią Latviją, tai yra vienas iš mūsų didžiausių ekonomikos plotmėj konkurentų“. Paklaustas apie Lietuvos santykius su Latvija, premjeras pirmadienį teigė: „Aš komentarus pasakiau, skaitykite, ką aš pasakiau. Prašyčiau tiktai tiksliai cituoti mane.“

AT
2019-03-19 13:18:01
Gal primirso premjeras kad mes esame ES ir turime laikyti bendros politikos su ES (santykiai su JAV, izraeliu)? Jei uzsienio politikos kryptis - "darysim ka norim" tai gal geriau nereikia.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ja 2019-03-21 12:38:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Puiki Skvernelio kalba, matyt net amo pritruko Lensbergis. Tik toki zmogu as matau prezidento poste: protinga, principinga, atsakinga.   ATSAKYTI
joo 2019-03-19 18:57:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Žvengiau. Aš kai tvarte perdžiu, tenykščiai irgi klausosi.   ATSAKYTI
ZZZ 2019-03-19 15:16:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Jei galima pripažinti Jeruzalę žydų sostinę - kodėl negalima pripažinti krymo anekcijos.   ATSAKYTI
Vitalijus Tanana 2019-03-19 15:13:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ten kas rase jog mes es bet mes ne esam es mes esam Jav ir Nato poligonu! Ir dar jog mes ne esam es nes gyvenam tikrai nepagal es lygi... tai kaip mes galim but es?    ATSAKYTI
Jane 2019-03-19 14:56:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Cia tai Prezidentas bus jei isrinks.O kad isrinks tai neabejoju.Saunuolis Skvernelis!!!   ATSAKYTI
Egia 2019-03-19 17:41:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Isprotejai smegenu kaip pas skverneli  
Kodėl 2019-03-19 14:33:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nupezes Landsbergis nepasakė rusai puola kodėl ????   ATSAKYTI
Remigijus 2019-03-19 13:47:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
,,60 proc. pinigų lieka Lietuvoje'', kadangi apie pinigus, ar nereiketu ivesti baltarusisko biokuro akcizo? Milziniski ziemos sildymui pinigai plaukia vagonais i Baltarusija. Taip pigiau, bet tas pigumas atsieina pinigu isnesimu is Lietuvos... O Lietuvos biokuro gamintojai merdeja, darbai del realizacijos kainos jau ant atsiperkamumo ribos, nors vietines zaliavos perteklius. O galutinis vartotojas sumoka ta pati... tai kur logika? Kam isvezti pinigus is Lietuvos? Prasom atkreipti demesi, nes kuo toliau tuo prasciau!   ATSAKYTI
A 2019-03-19 14:47:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kuo issiskiria biokuro rinka nuo kitu rinkos segmentu? Konkurencija visur stipriai jauciama kai esame nedidele salis su tokiais kaimynais kai Lenkija, Ukraina, Baltarusija. Ukininkai skundziasi zemom importo kainom, pieno sektorius - ta pats, vaisiai, darzoves - importas pigesnis, statybu sektorius - uzsienio kompanijos laimi rimtus konkursus (Kauno stadionas pvz.).   
V.Landsbergis 2019-03-19 13:38:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
nepaklausė apie knibždėte knibždančius vidaus ir išorės priešus? Keista.   ATSAKYTI
nu jo 2019-03-19 13:31:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tai lietuviskasis Trumpas   ATSAKYTI
AT 2019-03-19 13:18:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Gal primirso premjeras kad mes esame ES ir turime laikyti bendros politikos su ES (santykiai su JAV, izraeliu)? Jei uzsienio politikos kryptis - "darysim ka norim" tai gal geriau nereikia.   ATSAKYTI
Lora 2019-03-19 16:05:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Gi mes LAISVI !!! Kodel negalime daryti ka norime?   

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Specialistai aiškina: kaip ir kodėl nusprendžiama, kad žmogus mirė nuo koronaviruso (nuotr. stop kadras)
Koronaviruso aukų Lietuvoje daugėjant, vis dažniau diskutuojama, ar teisinga teigti, kad garbaus amžiaus ar sunkių ligonių mirties priežastimi reikia įvardyti būtent COVID-19. ...
Koronavirusas (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Dar viena COVID-19 nusinešta gyvybė – anapilin iškeliavo 98 metų amžiaus gamtos mokslų daktarė. Tačiau net pusdienį institucijos nesusitarė tarpusavyje, kokia tikroji garbaus ...
Apsaugos kaukė (nuotr. stop kadras)
Nuo penktadienio miestų ir miestelių gatvėse atvirų praeivių veidų būti nebegali. Antraip gresia bauda. Policijos atstovai net įvardija ir kokio dyžio. Vakarų ...
Kunigas (nuotr. 123rf.com)
Naujienų portalas tv3.lt gavo skaitytojo pranešimą, kad Šalčininkų rajone esančiame Jašiūnų miestelyje vietinis kunigas nusprendė nepaisyti valdžios nurodymų ir rengti ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Siekdamas suvaldyti užkrečiamųjų ligų plitimą, NVSC vykdo visų COVID-19 atvejų epidemiologinį tyrimą (apklausia atvejus, aiškinasi užsikrėtimo aplinkybes, sąlytį turėjusius ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų