Zuokas ir Šimašius (tv3.lt fotomontažas)

Zuokas ir Šimašius (tv3.lt fotomontažas)

Politologai nesutaria, ar Vilniaus miesto mero rinkimų rezultatą galima laikyti Remigijaus Šimašiaus pergale, ar Artūro Zuoko pralaimėjimu, tačiau vieningai teigia, kad buvusiam sostinės vadovui sugrįžti į valdžią sutrukdė praeities šešėliai. Visgi politologai kol kas nesako, kad A. Zuoko karjera Vilniuje baigta, o R. Šimašiui iškart po rinkimų labai gerai sektis valdyti sostinę.

Antrajame tiesioginių Vilniaus miesto mero rinkimų ture R. Šimašius laimėjo surinkęs 60,38 proc. (119 842 balsus) ir aplenkė A. Zuoką, kuris surinko 38,93 proc. (76 410 balsų). 2015 m. rinkimų baigtis buvo labai panaši: R. Šimašius – 62,71 proc. (116 178 balsai), A. Zuokas – 37,29 proc. (69 084 balsai).

Zuokui koją pakišo praeitis

„Skeletai A. Zuoko spintoje“, – kaip pagrindinę tokios Vilniaus mero rinkimų baigties priežastį įvardijo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas Algis Krupavičius.

REKLAMA

Panašios nuomonės laikosi ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Saulius Spurga.

„Manau, kad A. Zuoko praeitis suvaidino lemiamą vaidmenį“, – tvirtino pašnekovas.

Prieš antrąjį rinkimų turą socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje buvo aktyviai aptariamas A. Zuoko teistumas dėl poveikio darymo savo partijos kolegai Vilmantui Drėmai, ryšiai su koncernu „Icor“ (buvęs „Rubicon“), galimai gautas kyšis. A. Krupavičiaus teigimu, jei A. Zuokas neturėtų šių praeities šešėlių, rinkimų kova ir rezultatas galėjo būti lygesnis ir mažiau neaiškus.

„R. Šimašiaus persvara ganėtinai didelė, beveik 40 tūkst. balsų. Tai pakankamai netikėta. Daugelis, matyt, tikėjosi, kad bus tolygesnis balsų pasiskirstymas“, – svarstė A. Krupavičius.

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

Jo teigimu, šių rinkimų rezultatą vertėtų laikyti labiau A. Zuoko pralaimėjimu nei R. Šimašiaus pergale.

Su tuo nenorėtų sutikti S. Spurga. Pasak jo, vilniečiai nenusivylė R. Šimašiumi ir, nors, meras galėjo dirbti geriau, jo veikla ir vertybinė pozicija įtikino rinkėjus.

„Vilniaus mieste, sostinėje, Lietuvos ekonomikos ir verslo centre, konkurencija buvo iš tiesų didelė. Visi politikai, kurie dalyvavo mero rinkimuose, buvo stiprūs: partijų lyderiai Viktoras Uspaskichas ir Gintautas Paluckas, ministras Virginijus Sinkevičius, Seimo narys Dainius Kreivys, tas pats A. Zuokas. Nors konkurencija buvo didelė, R. Šimašius įrodė, kad turi pasitikėjimą“, – samprotavo S. Spurga.

REKLAMA

Saulius Spurga (asm. arch. nuotr.)

Saulius Spurga (asm. arch. nuotr.)

Karbauskio parama nepadėjo

Paramą antrajame Vilniaus miesto rinkimų ture A. Zuokui išreiškė valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis, Darbo partijos pirmininkas ir jo konkurentas pirmajame ture Viktoras Uspaskichas, žurnalistai Rūta Janutienė bei Audrius Bačiulis, režisierius Oskaras Koršunovas, socialinių tinklų žvaigždės Agnė Jagelavičiūtė ir Saugirdas Vaitulionis.

Pasak A. Krupavičiaus, kadangi rinkėjų aktyvumas pirmajame ir antrajame ture buvo panašūs, negalima sakyti, kad valstiečių ar „darbiečių“ rinkėjai neatėjo į rinkimus.

„Mes matome kitą medalio pusę. Tie atskiri paraginimai balsuoti už „A“, „B“ ar „C“ veikia nedidelę rinkėjų dalį, o kartais gali veikti netgi priešingai. Jeigu kažkas agituoja, kuris nėra labai populiarus šiandien, jo agitacija gali būti su minuso ženklu ir paskatinti remti kitą kandidatą“, – sakė A. Krupavičius.

Artūras Zuokas (nuotr. Fotodiena.lt)

Artūras Zuokas (nuotr. Fotodiena.lt)

Pergalę A. Zuokui mero rinkimuose pavyko užsitikrinti tik 10 iš 152 rinkimų apylinkių: Naujininkų rajone esančiose 452-oje Lietuvių namų (51,86 proc.), 453-oje Dzūkų (51,93 proc.), 454-oje Kapsų (52,08 proc.), 458-oje Brolių (51,33 proc.), 464-oje Užusienio (55,26 proc.) apylinkėse ir Naujojoje Vilnioje esančiose 465-oje Genių (54,61 proc.), 466-oje Pergalės (50,22 proc.), 467-oje Darželio (57,12 proc.), 468-oje Karklėnų (54,99 proc.) ir 470-oje Parko (57,72 proc.) apylinkėse.

REKLAMA

R. Šimašiaus pranašumą A. Zuokas mero rinkimuose pripažįsta jau antrą kartą iš eilės, o jo vadovaujama Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) visuomenės nuomonės apklausose balansuoja ties procentinės paklaidos riba. Ar tai reiškia A. Zuoko politinės karjeros pabaigą?

„Taip, jau kurį laiką ta pabaiga išryškėjo“, – mano S. Spurga.

Pasak politologo, A. Zuokas norėjo tapti valstybės lygio politiku, su įvairių formatų partijomis dalyvaudavo rinkimuose, tačiau daug metų jo pasiekimai apsiribodavo tik Vilniumi, o nacionaliniame lygyje jam nesisekdavo.

„Dabar jau nepavyksta ir Vilniaus masteliu“, – svarstė S. Spurga.

Šiek tiek šviesesnę A. Zuoko politinę ateitį piešia A. Krupavičius. Politologo teigimu, kadangi A. Zuokas turėtų būti vienas pagrindinių opozicijos lyderių miesto taryboje, daug kas priklausys nuo to, kaip antrojoje kadencijoje seksis R. Šimašiui.

„Pagal amžių A. Zuokas tikrai politikoje turi daug laiko“, – tvirtino A. Krupavičius.

Profesoriaus teigimu, nors dabar A. Zuoko politinės perspektyvos ir atrodo miglotos, jam vertėtų mėginti laimę Seimo rinkimuose, ir, jei politikui juose pavyktų neblogai pasirodyti, galėtume išvysto tam tikrą A. Zuoko prisikėlimą.

„Politika dažnai nenuspėjamas reiškinys. A. Zuoko dar nenurašyčiau, bet, kad jo artimiausias politinis kelias nebus rožėmis klotas, tai irgi yra akivaizdu“, – kalbėjo A. Krupavičius.

REKLAMA

Antroji kadencija bus rezultatyvesnė

Pasak A. Krupavičiaus, R. Šimašius antrąją kadenciją pradės žinodamas ką turi daryti miesto meras ir kaip veikia savivaldybės aparatas.

„Jei kalbėtume apie pirmosios kadencijos pirmąją pusę, tai buvo toks vaikščiojimas po pelkę“, – R. Šimašiaus meravimo pradžią apibūdino A. Krupavičius.

Politologas teigė, kad pirmosios savo kadencijos pradžioje R. Šimašius nelabai suvokė kas, kur ir kaip veikia vietos valdžioje ir ką meras turėtų daryti. Pašnekovo tvirtinimu, dabar Vilniaus meras žino savivaldybės darbotvarkę, gali tęsti pradėtus darbus ir antroji jo kadencija turėtų duoti daugiau rezultatų.

„Per pirmą kadenciją jis buvo gerokai kritikuojamas, ilgą laiką Žaliojo tilto skulptūrų nukėlimas buvo pagrindinis jo darbas. Dabar R. Šimašius turi konkretesnę ir aiškesnę darbotvarkę, rezultatai turėtų būti matomi greičiau“, – mano A. Krupavičius.

R. Šimašius (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

R. Šimašius (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Ne tokiomis optimistinėmis prognozėmis dalijosi S. Spurga. Politologo tvirtinimu, dažniausiai pirmoji politikų kadencija būna ryškesnė.

„Ateina naujas žmogus, su savo ryškiomis idėjomis ir skuba jas įgyvendinti. Dažnai antrojoje kadencijoje išryškėja tam tikra rutina“, – kalbėjo politologas.

REKLAMA

Tačiau S. Spurga pritarė, kad dabar R. Šimašiui turėtų būti lengviau, nes jis pažįsta darbo tvarką, turi suformuotą komandą.

„Visi laukiame, kaip klostysis tokie darbai, kaip pradėtas nacionalinio stadiono projektas“, – teigė S. Spurga.

R. Šimašius ne tik laimėjo mero rinkimus, bet ir turės didžiausią frakciją Vilniaus miesto savivaldybės taryboje. Jo komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!” laimėjo 17 mandatų. Tai nėra absoliuti dauguma, tad R. Šimašiui reikės sudaryti koaliciją.

Į Vilniaus miesto tarybą taip pat pateko koalicija „Laimingas Vilnius“ (10 mandatų), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (9 mandatai), Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Krikščioniškų šeimų sąjunga“ (6 mandatai), Darbo partija (5 mandatai) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (3 mandatai).

R. Šimašius vadovauti Vilniui perrinktas antrą kartą, A. Zuokas buvo išrinktas tris kartus: 2000–2003 m., tuomet 2003-aisiais po tarybos balsavimo perėmė mero pareigas iš atsistatydinusio Gedimino Paviržio ir meru išbuvo iki pat 2007-ųjų, tada vėl išrinktas 2011–2015 m.

Gaga
2019-03-19 08:37:43
Itaise zulikui sypsenele!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Petras 2019-03-19 10:50:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Va kas gaunasi ,kai merus išrenka rinkėjų mažuma...   ATSAKYTI
senis 2019-03-19 09:16:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
abonentui gana jau isisavinėt valstybės turta tik gaila kad tokie ir teismai už tad jis ir nesėdi.   ATSAKYTI
Virgilijus 2019-03-19 09:08:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Čia tai bajeris! Karbauskis rėmė sostinės vagį, geriau būtų patylejes,nejaugi nenumane kaip baigsis rinkimai, tai irgi neišmanu, dabar ilgam uzsitempe juoda bėdą susimesdamas su zuoku, sunku patikėt. kokiais motyvais taip pasielge   ATSAKYTI
bite 2019-03-20 15:04:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
vagis vagi remia,kas cia nuostabaus  
titas 2019-03-19 09:03:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ssoorri-padeda   ATSAKYTI
o 2019-03-19 09:00:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
po rinkimu Zuokas atsisake pasveikinti konkurenta su laimejimu-zemas lygis.....tikiuosi pamirs politika ir nusipirks paguodos abonenta i spa-nekoks is veido   ATSAKYTI
titas 2019-03-19 08:59:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na taip ir prezidentė balsavo ne už vagį, bet MG Boltik skolininką. Z. pasistengė, kad Vilnius atgautų jam priklausančius pinigus, o Š. pasisekė gražinti skolas. Bet, kaip ten su ta dėžute, kai gražins-na gal pasidalins, nes abu, kurie žadėjo kovoti su korupcija sveiko proto partiečiai. Tik vienam š pradeda praslysti, o dar laukia ar nepraslys dar viena š-tik neaišku apie protą, nes sunkiai nuspėti.   ATSAKYTI
Taip, 2019-03-19 08:46:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Be reikalo seniūnijas išdraskei Zuokeli.   ATSAKYTI
Gaga 2019-03-19 08:37:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Itaise zulikui sypsenele!   ATSAKYTI
vilnietis 2019-03-19 08:31:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
zuokeli ne tau vogti vilnieciu turta..simasius neleis tau..   ATSAKYTI
Xxxl 2019-03-19 08:57:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pats vogs...  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
DABAR RODOMA
Šiurpus momentas: Lekavičius aikštę paliko kraujuojančiu veidu
DABAR RODOMA
Kaimynai ir pareigūnai prabilo apie „Iki" užpuoliką
DABAR RODOMA
Greitas ir lengvas velykinis desertas: pavyks kiekvienam
DABAR RODOMA
Viskas, ką reikia žinoti apie velykines gėlių kompozicijas
DABAR RODOMA
Sausas ir šaltas oras trukdo pradėti sėją
DABAR RODOMA
Šaro techninė Stambule. Ar „Žalgirio“ strategas pasikarščiavo be reikalo?
REKLAMA
Algimantas Valantinas
Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas pareiškė, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko „valstiečio“ Vytauto Bako teiginiai apie teismų ...
Dega padangos (nuotr. stop kadras)
Lazdijų rajone nufilmuota, kaip tvarkomasi su šiukšlėmis. Jų sutvarkyti niekas nesivargina: šiukšlės yra tiesiog deginamos. Žmonės prie liepsnojančio šiukšlyno užfiksavo ...
Ligoninė  Fotodiena/Arnas Strumila
Į naujienų portalo tv3.lt redakciją kreipėsi moteris prašydama pagalbos. Pasak Aušros (tikrasis vardas redakcijai yra žinomas) jai ir jos metų neturinčiam kūdikiui tenka jau ...
Parduotuvės Lenkijoje (nuotr. Raimundo Maslausko)
Katalikiškas pasaulis ruošiasi Velykoms. Lietuviai apgulė prekybos centrus ir kitas prekyvietes. TV3 žurnalistai nusprendė pažiūrėti, ar daug tautiečių pavasario šventei ...
Sumušė kūdikį (nuotr. stop kadras)
21-erių motina ir 18-metis tėvas įtariami sužaloję keturių mėnesių dukrą. Iš Šeduvos į ligoninę Šiauliuose atvežto kūdikio veido bei kojos medikai aptiko mėlynes ir ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų