Nors savivaldos rinkimų rezultatai rodo, kad šįkart daugiausiai mandatų savivaldybių tarybose iškovojo visuomeniniai rinkimų komitetai, politologai neskuba jų skelbti šių rinkimų nugalėtojais.

Remigijus Šimašius, Visvaldas Matijošaitis, Vytautas Grubliauskas (tv3.lt fotomontažas)

Remigijus Šimašius, Visvaldas Matijošaitis, Vytautas Grubliauskas (tv3.lt fotomontažas)

Savivaldybių tarybų rinkimuose visuomeniniai rinkimų komitetai bendrai surinko 26,76 proc. rinkėjų balsų ir gavo daugiausiai mandatų, taip aplenkdami visas politines partijas. Pagal kandidatus laimėjusius merų rinkimus pirmajame ture arba patekusius į antrąjį turą, visuomeniniai rinkimų komitetai dalijasi antrą vietą su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais – po 23 kandidatus. Pirmąją vietą užėmė Lietuvos socialdemokratų partija su 27 kandidatais.

Politikai po priedanga

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorė, politologė Ainė Ramonaitė teigė, kad visuomeniniai rinkimų komitetai „nušluostė nosis“ partijoms dar stipriau nei tai padarė per 2015 m. rinkimus. Tačiau politologė pažymi, kad nemaža dalis komitetų kūrėjų yra politikai, kurie anksčiau priklausė politinėms partijoms.

REKLAMA

„Tai įtvirtina situaciją, kai tas atskilimas nuo partijos, pabėgimas, pasiplovimas, negražiai sakant, tampa naudingas. Jei galima taip lengvai keisti komitetus, kitą sykį gali persivadinti kitaip, persigrupuoti kitaip, tai tas laimėjimas, sakyčiau, toks iš dalies tik tai. Nes vis tiek čia nėra kažkokia viena ryški politinė jėga, kuri laimėjo“, – kalbėjo politologė.

„Komitetai turi kažkokią konotaciją iš praeities. Komitetai, komitetų pirmininkai... Gal rinkėjams ir tai patinka, pasiilgo komitetų“, – šmaikštavo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas, politologas Bernaras Ivanovas.

Pasak pašnekovo, nusivylimas politinėmis partijomis Lietuvoje yra gana didelis, o visuomeniniai rinkimų komitetai siūlo alternatyvą rinkėjams.

„Aišku, ji visiškai vienadienė, daugiau virtuali. Bet, vis dėlto, propagandinės politinės reklamos prasme, ji suveikia“, – kalbėjo politologas.

B. Ivanovo tvirtinimu, matome, kad kai kurios partijos ar politikai negatyvų, iš praeities juos persekiojantį šleifą bando maskuoti prisidengdami komitetu.

„Tai politinių technologų pasiūlytas metodas ir jis pasiteisino“, – svarstė B. Ivanovas.

Šansas švariam lapui

Rinkimų rezultatams aptarti skirtoje spaudos konferencijoje politologas Mažvydas Jastramskis teigė, kad Kaune ir Šiauliuose sustiprėjo praėjusiuose rinkimuose laimėję komitetai, o Vilniuje ir Klaipėdoje laimėjo komitetai, kurie susiformavo iš nuo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atskilusių narių.

„Jie labai stipriai prisidėjo prie bendro rezultato. Priskirčiau tuos pabėgėlius nuo Liberalų sąjūdžio, V. Grubliausko ir R. Šimašiaus sąrašus, kaip laimėtojus rinkimų, nes jie atliko rizikingą manevrą ir jis, panašu, pasiteisino šimtu procentų“, – kalbėjo M. Jastramskis.

REKLAMA

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docento, politologo Virgio Valentinavičiaus teigimu, greičiausiai, šie, nuo Liberalų sąjūdžio atskilę politikai, susiburs į naują politinę partiją ir nebeliks tik rinkimų komitetais.

„Jie dabar turi šansą šių rinkimų rezultatų pagrindu kurti naują švarią liberalų partiją. Atsiveria tam tikra erdvė susigrąžinti liberaliai nusiteikusių rinkėjų pasitikėjimą“, – samprotavo V. Valentinavičius.

Kartu su Remigijumi Šimašiumi iš Liberalų sąjūdžio pasitraukusi Seimo narė Aušrinė Armonaitė jau buria bendraminčius ir rimtai ruošiasi steigti naują liberalių pažiūrų politinę jėgą.

„R. Šimašiaus ir A. Armonaitės strategija yra parodyti, kad jie yra kitokie liberalai negu tie liberalai, kurie per daug draugavo su verslininkais, kad jie yra švarūs ir pradeda nuo naujo ir švaraus lapo“, – teigė V. Valentinavičius.

B. Ivanovas svarsto, kad R. Šimašiaus ir V. Grubliausko komitetų pagrindu įkurta nauja liberalų partija turėtų potencialą Seimo rinkimuose surinkti apie 10 proc. rinkėjų balsų.

„Nepamirškime, kad, anksčiau ar vėliau, Lietuvoje atsiras elektroninis balsavimas. Jaunimui ir išvykusiems būtų daugiau galimybių balsuoti, o mes žinome, kad jų tarpe liberalios jėgos turi pasisekimą. Tai liberalams suteikia tam tikrą akstiną stengtis", – svarstė B. Ivanovas.

Kaunui reikia tėčio

Įspūdingai savo rezultatą pagerino Visvaldas Matijošaitis ir jo vadovaujamas komitetas „Vieningasis Kaunas“. 2015 m. komitetas surinko 29,64 proc. ir iškovojo 16 tarybos narių vietų. Pats V. Matijošaitis prieš ketverius metus mero rinkimuose pergalę iškovojo antrajame ture, kai surinko 63,49 proc. balsų. Šiuose rinkimuose dar vieną kadenciją Kauno miesto mero poste V. Matijošaitis užsitikrino jau pirmajame ture, kuriame surinko beveik 80 proc. balsų, o „Vieningasis Kaunas“ taryboje iškovojo 32 mandatus ir užsitikrino absoliučią daugumą.

REKLAMA

V. Valentinavičiaus tvirtinimu, V. Matijošaičio pergalė yra pirmasis atvejis Lietuvoje, kai vienvaldystės tendencija, kurią iki šiol matėme kai kuriose mažesnėse savivaldybėse, įsitvirtina antrame didžiausiame Lietuvos mieste.

„Nesvarbu, kad niekas neneigia, jog Druskininkai buvo sutvarkyti, kaip dabar tvarkomas Kaunas. Kyla klausimas, kuo tai baigsis? Jei tai baigsis visišku piktnaudžiavimu valdžia ir darymu ko nori, tai yra labai neigiamas reiškinys“, – samprotavo V. Valentinavičius.

„Mes matome, kad globėjo, miesto šeimininko ar, kaip kai kas sako, tėčio politinis poreikis egzistuoja“, – žvelgė B. Ivanovas.

Tačiau B. Ivanovas nemano, kad Kaune gali pasikartoti Druskininkų ar Širvintų scenarijus, kai savivaldybių merai visą valdžią laiko savo rankose.

„Panašius fenomenus matėme, pavyzdžiui, Niujorke, kur vadovo tokie tėviški lyderiai kaip Rudy‘is Giulianis ar Michaelas Bloombergas. Jie sugebėjo savo autoritetu, savo vadybiniu įdirbiu transformuoti ir pakeisti miestą, prisiimdami atsakomybę už pačius miestiečius, kurie ilgą laiką trypčiojo vietoje ir nesugebėjo perimti kontrolės tų procesų, kurie kėlė daug rūpesčių. Kažką panašaus stebime Kaune“, – kalbėjo B. Ivanovas.

Pasak politologo, grėsmės demokratijai Kaune nėra, nes tai turėtų būti paskutinė V. Matijošaičio kadencija mero poste.

V. Matijošaitis, gal net nesulaukęs kadencijos pabaigos, pakels sparnus ir keliaus į nacionalinę politiką. Greičiausiai taip ir bus, nes Kaunas jam darosi per ankštas“, – svarstė B. Ivanovas.

Visuomeniniai rinkimų komitetai rinkimuose iškovojo 307 mandatus savivaldybių tarybose.

Pastaba
2019-03-05 11:51:58
Tata savo anuka gabriuka mums per prievarta ibruko , o ka jis padarė gero Lietuvai ir žmonėms ugi nieko tik sau milijonus tempia
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Asta 2019-03-05 21:57:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Musu miestas Kaunas turi daug sansu! Del sostines neramu, bet ar isdristu Zuokas nueiti i toki kluba??????? Juk meras valdo miesta ar ne?! Jo pareiga zinoti kas vyksta sostines kavinese, ar pats meras Arturas gal bijotu savo padorumu pamatyti ir tik tuomet pareiksti tautai savo nuomone! Nu va sitas, va isdriso uzmesti aki i kita pasauli! Dabar jau laikomas savu! Ten nenuejes nieko ir nesuzinosi!!! Sekmes knisantis pletku rinkiniuose! As paprasta piliete, galiu tik patiketi pletkais, nes tikrai plaukai siausiasi vien pagalvojus, koks drasus yra Simasius!!! Matosi, kad jam idomi Lietuvos ateitis! Sekmes bukagalviai!!!   ATSAKYTI
RebeccaHolcomb 2019-03-05 18:50:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0

„Google“ dabar moka $ 17,000 iki $ 22,000 Per mėnesį už darbą internete iš namų. Prie šio darbo prisijungiau prieš 2 mėnesius ir per pirmąjį Sio darbo mėnesį uždirbau $ 20544. Galiu pasakyti, Kad mano gyvenimas gerokai pasikeitė!

>>> w­w­w­.­W­e­b­J­o­b­9­9­.­C­o­m    ATSAKYTI
xxL 2019-03-05 18:31:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei Simasius su homoseksualistu atstove Armonaite vienoje kompanijoje, tuomet balsuosiu uz Zuoka. Simasiau, tai kaip ten su homoseksualistais, propaguoji ar esi normalus?    ATSAKYTI
Rinkejas 2019-03-05 15:17:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Idomi kad taryboje tevas pasikviecia.prie lovio.ir sunelius.jie yra verslinininlai.stato.istisus.ivartalus gerai varo.versla.o tevas jiems gerai parupins.geros zemes.prie.Neries.ar.Panemuneje. Biznis seimos geras dalykas byra pinigeliai.ir jiems.labai gerai.ir merui gerai. Ka mano.kiti rinkejai kuriu netenkina tokie.giminysteß saitai.su paciu meru   ATSAKYTI
Snipas 2019-03-06 12:57:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ateis laika mental ear parody savo tiara voids,Lietuvoj daugumoj buve jegos strukturu atliekos valdzioje Mullins liquid.  
JONAS 2019-03-05 15:00:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DABAR AISKU KAD ZUOKAS VALDYS VILNIU. SUPER ARTURAI.   ATSAKYTI
Pastaba 2019-03-05 14:38:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Degutienė kitaip kalbejo kai tata anukėli pakiso va taip yra kaip yra a ne ir nereikia čia nieko malti viska žinom   ATSAKYTI
virga 2019-03-05 12:19:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
pagarba Kauno merui   ATSAKYTI
zose 2019-03-05 12:18:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
koks pavydas grauzia politologus,kad pralaimejo anukelis   ATSAKYTI
Pastaba 2019-03-05 11:51:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tata savo anuka gabriuka mums per prievarta ibruko , o ka jis padarė gero Lietuvai ir žmonėms ugi nieko tik sau milijonus tempia    ATSAKYTI
miavita 2019-03-05 12:47:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kas kam ką bruko??? Partija išsirinko lyderį, prie ko čia jūs??? Matjošaitis bruka savo sūnus į tarybą - tai nieko?  
Kaunietis 2019-03-05 08:48:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Galejo Matijosius garbingai ieiti ir uzbaigti sita kadencija, tai ne, susikviete sunelius prie lovio. Socialine nelygybe kas nors paskaiciuos???Reiktu keisti istatymus, jeigu norime issaugoti demokratija.    ATSAKYTI
Tautos stebėtojas 2019-03-05 07:06:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-24
Arba, ko nuoširdžiai tikimės, tarybinio milicininko pragertos kraujagyslės sprogs ir jis nugaiš nuo insulto įpusėjus kadencijai.   ATSAKYTI
Durnynas 2019-03-05 08:28:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kas telefona tau durnyne dave?  
Xise 2019-03-05 20:26:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ziurek kad paciam tas linkėjimas gali issipyldyti , nes nezinai norai pildosi kai kada atvirkščiai tuo ir linkiu pypliuk  

Top Video

Ekspedicija į legendinį „Titaniką“ parodė liūdną tiesą
DABAR RODOMA
Ekspedicija į legendinį „Titaniką“ parodė liūdną tiesą
DABAR RODOMA
Būsto paskolų brangimas lietuviams – vienas didžiausių Europoje
DABAR RODOMA
Popiežiaus gestas sužavėjo didžiulę tikinčiųjų minią
DABAR RODOMA
Pirmasis toks laukas Lietuvoje – čia žmonės gali išbarstyti mirusiųjų pelenus
DABAR RODOMA
Šeimos kelionė namo atgal į Suomiją baigėsi siaubinga tragedija
DABAR RODOMA
Vyriausybė ruošia naują taršos mokestį
DABAR RODOMA
Gyvybės langelyje paliktas vaikas
DABAR RODOMA
Lietuviai neišgali atostogauti
DABAR RODOMA
Skundžiasi dėl naujų troleibusų
DABAR RODOMA
Sausra pakenkė žuvėdrų jaunikliams
REKLAMA
REKLAMA

TELEVIZIJA

Lietuvos rinktinės rungtynių tvarkaraštis×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų