Aušra Maldeikienė. Gitanas Nausėda. Naglis Puteikis. Ingrida Šimonytė (tv3.lt fotomontažas)

Aušra Maldeikienė. Gitanas Nausėda. Naglis Puteikis. Ingrida Šimonytė (tv3.lt fotomontažas)

Iki kovos dėl Lietuvos prezidento kėdės lieka vis mažiau laiko, todėl būsimi kandidatai skuba supažindinti visuomenę su savo pažiūromis ir vizija, kokia Lietuva galėtų tapti per jų penkerių metų kadenciją. Nors visi kandidatai vieningai sutaria, kad švietimas turi būti bene svarbiausias Lietuvos prioritetas, visi renkasi skirtingus būdus, kaip paskatintų šalį tobulėti.

Kauno technologijos universitetas (KTU) trečiadienį surengė pretendentų į kandidatus į prezidentus debatus.

Didžiausias prioritetas – švietimas

Į klausimą, kokią vietą šalies prioritetų sąraše užima švietimas, mokslas ir technologijos, visi kandidatai atsakė vienareikšmiškai, kad tai yra, jei ne svarbiausias, tai vienas svarbiausių šalies prioritetų.

„Manau, kad toje pačioje skalėje, kur valstybės saugumas ir kiti svarbiausi dalykai. Tikrai pirmame trejetuke. Kas yra stipri visuomenė – be jokios abejonės, išsilavinusi visuomenė, ta visuomenė, kuri geba kurti, pasipriešinti įvairioms grėsmėms, kurioms pasipriešinti reikia intelekto, ta visuomenės, kuri gali inicijuoti naujoves, atradimus“, – debatuose kalbėjo I. Šimonytė.

REKLAMA

Seimo narys Naglis Puteikis į klausimą atsakyti atsisakė, nes ne kartą buvo pertrauktas debatus moderuojančios žurnalistės Rasos Tapinienės. Savo ruožtu ekonomistas Gitanas Nausėda pastebėjo, kad ji „neturėtų tokiu tonu kalbėti su kandidatais į prezidentus“.

„Manau, kad šiuo metu mokslas iš švietimas stovi paskutinėse prioritetų eilėse. Mano programoje mokslas ir švietimas eina greta. Tai tikrai turėtų būti prioritetas, kaip ir sveiktos apsauga ir kultūra“, – į debatų klausimą atsakė G. Nausėda.

Europarlamentaras Valentinas Mazuronis valdančiųjų švietime inicijuotas reformas laiko menamomis ir mano, kad būtent švietime šiuo metu reikia didžiausių reformų.

„Man visos reformos, kurios šiandien yra daromos, primena Balio Sruogos koncentracijos stovyklą – visi trepsi, lopetomis daužo, o niekas nevyksta. Svarbu imituoti, kad darbas vyksta. Aš manau, kad vienas iš pagrindinių mūsų tikslų – tai padaryti. Aš manyčiau, kad reformas reikia pradėti būtent nuo Švietimo ir mokslo ministerijos, nuo pačios galvos, o ne nuo apačios, nežinant, kas bus ateity“, – sakė V. Mazuronis.

Švietimas Seimo narei Aušra Maldeikienei taip pat yra viena svarbiausių sričių valstybėje, tačiau dabartinėje sistemoje ji sako matanti reikšmingų spragų.

„Manyčiau, kad tai yra antra, trečia vieta po teisinės struktūros, nes vis dėlto tam, kad valstybė būtų, turi turėti tam tikrą sąrangą. Švietimas yra tai, kas turbūt sukuria mūsų visuomenę. Tačiau mūsų švietimas ugdo žinantį, bet nemokantį savo žinių reflektuoti žmogų“, – teigė A. Maldeikienė.

REKLAMA

Filosofas Arvydas Juozaitis teigė, kad švietimo sistema ir Švietimo ir mokslo ministerija turi būti prezidento prerogatyva. O inžinierius Alfonsas Butė siūlė švietimo sistemai skiriamas lėšas padvigubinti ar net patrigubinti, nes „tik tada šviesiausi protai nebėgs į užsienį“.

Europarlamentaras Petras Auštrevičius siūlė, kad švietimo ministras būtų politikos formuotojas, o ne tik Vyriausybės skiriamų lėšų leidėjas.

Nuo lyderystės iki gamybos plėtros

Tuo metu į klausimą, kokiomis priemonėmis per penkerius metus ketina pakreipti šalį, pretendentai į kandidatus atsakė visiškai skirtingai – švietimo tobulinimo iki gamybos plėtros Lietuvoje.

„Mano supratimu, mes kenčiame nuo pamatinės viešųjų sektorių susinimo ar vegetavimo problemos, kai mūsų visuomenei yra tarsi žadamas gana didelis valstybės įsipareigojimas dėl viešųjų paslaugų. Kita vertus, visą laiką girdime kalbas, kurios neleidžia tų paslaugų finansuoti. Mano supratimu, šita problema yra pamatinė ir mes turime visas tas problemas, kurias turime“, – debatuose kalbėjo I. Šimonytė.

N. Puteikis teigė surengsiantis diskusiją tarp ne bankuose dirbančių Lietuvos ekonomistų, kad šie atsakytų į klausimą, kodėl Lietuva pagal ekonomiką taip atsilieka nuo kaimynių.

„Problemos šaknis yra žinoma – mes nesurenkame tiek pinigų į biudžetą, kiek kaimynai. Galima suprasti, kad priežastis yra gyvulių ūkis, kad vieni moka didesnius mokesčius, kiti – mažesnius. Tokia diskusija išsklaidytų dabar nuo mūsų slepiamą situaciją“, – sakė N. Puteikis.

REKLAMA

G. Nausėda pastebėjo, kad Lietuvos aukštosioms mokykloms trūksta asmenybių, kurios galėtų formuoti šių institucijų veidą.

„Universitetas turi turėti galią ir savarankiškumą mokėti tokiems dėstytojams, kurie formuoja aukštosios mokyklos veidą, adekvačius atlyginimus, pasitelkti juos, patraukti studentų dėmesį, o tada pasiekti, kad į šitą aukštąją mokyklą kryptų visų akys“, – siūlė G. Nausėda.

V. Mazuronis pasiūlė net tris dalykus, kuriuos turėtų padaryti Lietuva: „Tai realiai pradėti stiprinti laisvą tautinę Lietuvos valstybę, kurioje iš tikrųjų būtų priiminėjami sprendimai, atsižvelgiant į naudą valstybei ir naudą, joje gyvenantiems žmonėms. Antras dalykas – mes turime sukurti teisinę ir teisingą valstybę, kurioje teisingumas ir teisėtumas būtų sinonimai. Trečias dalykas – turime sukurti sąlygas, kad Lietuva būtų patraukliausia regione“.

A. Maldeikienė pastebėjo, kad būsimasis šalies prezidentas ateina į pasaulį, kuris yra kitoks, negu buvo prieš 5 metus.

„Šitas prezidentas ateina į pasaulį, kuriame kvestionuojama tiek demokratija, tiek teisės viršenybė. Manau, kad svarbiausias būsimo prezidento darbas bus išsaugoti Lietuvos Konstitucijoje įteisintą liberalią demokratiją“, – kalbėjo A. Maldeikienė.

A. Juozaitis priminė savo mintį, kad globalios Lietuvos nėra ir atkreipė dėmesį į švietimo problematiką.

„Mano pagrindinis šūkis yra „Lietuva yra čia, globalios Lietuvos nėra“. Žinoma, mes gyvename pasaulyje, bet šituo pažiūriu, tai ir daugybos lentelė yra globali. Tezė, kad laisvas žmogaus ir kapitalo judėjimas sukurs kažką naujo, yra apgaulinga. Lietuva ir Latvija yra labiausiai globalizmo pažeistos šalys, o nokdaunas yra švietimo sistema“, – teigė A. Juozaitis.

REKLAMA

Tuo metu A. Butė teigė, kad Lietuvą nuo problemų išgelbėtų gamybos ir pramonės atkūrimas.

„Lietuva išrado dviratį naujai, pasakiusi, kad mes viską nusipirksime, gamybos nereikia. Todėl mes mokame pinigėlius už kiniškas prekes, o pinigėliai už ją pagaminimą iškeliauja į užsienį. Pažiūrėkite, kokia gamyba Latvijoje, kokia Lietuvoje. Todėl sakau, kad jeigu neatkursime gamybos, pramonės, mes šiandien skursime“, – sakė A. Butė.

P. Auštrevičius kritikavo dabartinę prezidentės, kuri nevengia kritikuoti valdžios, poziciją ir teigė, kad tai nėra geras lyderystės pavyzdys.

„Nemanau, kad stilius, kuomet prezidentas pradeda egzaminuoti ministrus, yra tiesioginė prezidento funkcija. Aš nedaryčiau taip. Reikia, kad Vyriausybė pateiktų geriausius kandidatus, reikia, kad jie įrodytų, kad jie yra geri kandidatai. Lyderystė yra šiek tiek daugiau, negu egzaminavimas ar vien tik kritika. Reikia daryti daugiau, negu telkti. Mano manymu, mes Lietuvoje praradome daug laiko, kad pastoviai vyksta kova tarp institucijų. Man atrodo, užtenka šito, reikia bendro susitarimo“ – sakė P. Auštrevičius.

Lietuvos prezidento rinkimai vyks gegužės 12 dieną.

Arunas
2019-01-16 15:37:09
Tikiu Arvydo Juozaičio pergale, vieninkelis tikras kandidatas sakantis aiškiai ir nepataikaujantis partijoms.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Onute 2019-02-08 14:53:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skverneli mes pazistame,jis tik siekia "uzciaupti burnas" ,jei tik kas nepatinka.Simonyte irgi.Kai bus prileista prie "gardo", tuoj uzbaubs visazinanciu balsu ir darys ,kaip jai patinka.Jau syki buvo politikoje ir nieko gero nepadare.
   ATSAKYTI
Skvernasgaidys 2019-01-16 17:53:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nesvarbu kas laimes svarbu kad tai butu ne tas bybskvernelis nu tas agurkas    ATSAKYTI
BybiuLIetuva 2019-01-17 07:41:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jonsson, neliek tulzi ant Skvernelio, kulturos ministerija valdyti cia tau ne su jankiu pistis. As nesuprantu ir kodel niekas manes neklause ir visi juokesi kai as sakiau jog is tos bobos nieko gero nebus...  
BybiuLietuva 2019-01-16 16:47:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Zinoma galeciau gal but as pats kandidatuoti i Prezidentus, bet bijau , kad jus esate to neverti ir iki manes dar nepribrende   ATSAKYTI
BybiuLietuva 2019-01-16 16:49:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
deja taip kad jums iki paskutiniuju dienu deja teks ir toliau tenkintis simonyte ir oziu ferma. Kaip sako Lietuviu liaudies patarle, kaip Lansbergis vadovavo Grybauskaitei, taip Lansbergis vadovaus ir Simonytei  
BybiuLietuva 2019-01-16 16:34:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kodel paksas nedalyvauja, juk tai vienintelis zmogus kuri visa gyvenima ta sumyzta oziu ferma ede uz nieka. Jis gi butu galejes inesti biski zmogaus teisiu sviesos i sitas diktaturine teroristine Shrekokratine kudra   ATSAKYTI
BybiuLietuva 2019-01-16 16:40:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Del shrekokratijos. Kas nezino shrekokratija tai yra kada tu uz puse kilograma desros moki tiek pat kiek vakar mokejai uz kilograma desros ir valdzia tau sako , kad tavo gyvenimas pagerojo  
BybiuLietuva 2019-01-16 16:00:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vienu zodziu pasistengsiu dar aiskiau paaiskinti. Simoneyte taip nelaimes prezidento rinkimu, kaip Linkevicius atsistatytdins   ATSAKYTI
BybiuLietuva 2019-01-16 16:06:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pabandykite man kas nors suformuluoti aplinkybes kurios priverstu atsistatydinti Linkeviciu ir jo nora darbti Lietuvai??? As zinokite pakankamai lakios vaizduotes, bet tokiu aplinkybiu neisivaizduoju  
BybiuLietuva 2019-01-16 15:58:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal butu galejes laimeti ir Nauseda, apie ji per dvi Grybauskaites kadencijas taip pat nebuvo nei vieno blogo straipsnio, matyt taupe rinkimams po grybauskaites, bet cia va koja pakiso simonyte ir stavkes yra perkeliamos ant kito kandidato   ATSAKYTI
BybiuLietuva 2019-01-16 16:31:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus isivaizduokite kaip dabar Nauseda griauzia nagus. Prezidento postas jam buvo pazadetas ir jau buvo kiseneje, o dabar reikia apsimetineti kazkokiu debilu ir vaidinti , kad dalyvaiji rinkimineje kampanijoje  
BybiuLietuva 2019-01-16 15:54:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rusijoje tai dar tautai leido pasirinkti tarp Putino ir Medvedevo, cia faktiskai jau nebeturime ir tokios galimybes.   ATSAKYTI
BybiuLietuva 2019-01-16 15:50:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jeigu jus dar nepatikejote mano aiskiaregyste ir netikite , kad laimes Simonyte , jus paklauskite kandidato Usacko   ATSAKYTI
Arunas 2019-01-16 15:37:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikiu Arvydo Juozaičio pergale, vieninkelis tikras kandidatas sakantis aiškiai ir nepataikaujantis partijoms.   ATSAKYTI
BybiuLietuva 2019-01-16 15:14:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Zinokite as jums isduosiu paslapti
AS TURIU AISKIAREGYSTES DOVANA!!!!!!!
As jums galiu pasakyti kas laimes rinkimus
1 Putyte nelaimes, nes jis tinka cirko pasirodymams ir yra cia dik del skaiciaus
2. Maldeikiene taip pat melaimes, nes ji taip pat tinka cirko pasirodymams ir yra cia tik del skaiciaus
3. Nauseda taip pat nelaimes nes jis neturi visiskai jokiom politinio bagazo ir yra cia tik del skaiciaus
Nu ir galiausiai , kaip netiketa , jus tikrai niekada neatspesite, SIURPRIZAS !!!!!
RINKIMUS LAIMES SIMONYTE nes ja proteguoja oziu ferma   ATSAKYTI
BybiuLietuva 2019-01-16 18:11:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kadangi jau pagaliau prisipazinau del aiskiaregyste dovanos tai perduokite polieziui kad po mirties mane paskelbtu sventuoju ir palaidotu salip prie Kazio  
BybiuLietuva 2019-01-16 15:06:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taihi , kad tie valdantieji nieko negalejo padaryti, viska dare Grybauskaite, kodel kazi jus apie grybauskaite viska taip myslingai nutylite ...   ATSAKYTI
PP 2019-01-16 13:47:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Prezidentas turi būti autoritetas rinkėjų daugumai. Čia bobučių turgaus vertos kalbos, nėra Prezidento vertų ir visų kandidatų .   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“
DABAR RODOMA
Birutė viešai kreipėsi į Gražulį: turi svarbų prašymą
DABAR RODOMA
Šiaulių rajone ūkininkė badu marina savo gyvulius – vaizdai klaikūs
DABAR RODOMA
Prie Panevėžio – viename kieme negyvi brolis ir sesuo: aplinkybės kelia šiurpą
DABAR RODOMA
Kerbedžio bičiulis: tokios prastos būklės jo dar nemačiau
DABAR RODOMA
Klaipėdos paplūdimyje – kraupus radinys: žmogus neteko žado
REKLAMA
Vasario 16-oji (nuotr. Fotodiena.lt)
 Šeštadienį, švenčiant valstybės atkūrimo 101-ąsias metines, Vilniuje, S. Daukanto aikštėje iškeltos Lietuvos, Latvijos ir Estijos vėliavos. „Linkiu visiems Lietuvos ...
Piktina, kaip lietuviai supranta žiemos pramogą: „biški“ išgeria ir vėl važiuoja
Lietuviai iš kalnų grįžta sulaužytomis rankomis ir kojomis. Taip slidėmis apsiginklavusius mūsų poilsiautojus apibūdina draudikai ir gydytojai, kurie aiškina, kad nelaimių ...
Sukrečiantis 25-erių vaikino noras – po miške patirtos traumos prašo eutanazijos
 Jaunas vaikinas po miške patirtos traumos tapo neįgalus. Airido noras į neviltį varo ne tik jo tėvus, bet ir visus jo draugus, kurie geriausiais žodžiais atsiliepia apie ...
 (nuotr. Kauno miesto savivaldybės)
Vasario 16-ąją, trijų didžiųjų miestų gyventojai ir svečiai į renginius galės vykti nemokamu viešuoju transportu. Už transporto bilietus nereikės mokėti Vilniaus, Kauno ir ...
Gitanas Nausėda. Naglis Puteikis. Ingrida Šimonytė (nuotr. Fotodiena.lt)
 Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį pradeda priimti pareiškinius dokumentus dalyvauti prezidento rinkimuose – juos ketina įteikti septyni pretendentai. Tai: ...
REKLAMA

Top Video

Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“
DABAR RODOMA
Birutė viešai kreipėsi į Gražulį: turi svarbų prašymą
DABAR RODOMA
Šiaulių rajone ūkininkė badu marina savo gyvulius – vaizdai klaikūs
DABAR RODOMA
Prie Panevėžio – viename kieme negyvi brolis ir sesuo: aplinkybės kelia šiurpą
DABAR RODOMA
Kerbedžio bičiulis: tokios prastos būklės jo dar nemačiau
DABAR RODOMA
Klaipėdos paplūdimyje – kraupus radinys: žmogus neteko žado

TELEVIZIJA

 


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų