Eglė Mauricė. Keičiasi minimali alga – kitaip bus skaičiuojami alimentai

Nuo 2019 m. sausio 1 d. didėjanti minimali alga bei pokyčiai darbo užmokesčio struktūroje, kuomet „popierinė“ minimali mėnesio alga tampa 555 eurai, taip pat Statistikos departamento numatomas skelbti 2018 metų infliacijos lygis, turintis reikšmės periodinių išmokų indeksavimui nuo 2019 m. vasario 1 d., sudaro prielaidas didėti vaikų išlaikymo periodinėms išmokoms. Kita vertus, yra ir faktorių, kurie sudaro pagrindą priteisiamoms alimentų sumoms mažėti.

Pavyzdžiui, 2019 metais nuo 30 eurų iki 50 eurų didėja valstybės išmokos vaikams suma, kuri atitenka tam iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta. Arba alimentų dydžiui turi įtakos besikeičianti abiejų tėvų dalyvavimo vaikų auginime praktika, kuomet vis daugiau tėvų po skyrybų susitaria, kad vaikas gyvens pakaitomis su abiem tėvais ir abu tėvai patirs tiesioginių vaiko išlaikymo išlaidų.

Įstatymas nenustato, kokią gaunamų pajamų dalį skyrium gyvenantis tėvas ar motina privalo mokėti kaip išlaikymą savo nepilnamečiui vaikui. Civiliniame kodekse nustatyta, kad išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas, išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai.

Apylinkių teismai ir vaiko teisių apsaugos institucija paprastai vadovaujasi susiklosčiusia teismų praktika, kad minimali mėnesio alga (MMA) yra orientyras sprendžiant dėl išlaikymo dydžio, t. y., laikoma, kad kiekvienas iš tėvų vieno vaiko išlaikymui turėtų skirti ne mažiau 1/2 MMA. 2018 m. ši suma buvo 200 eurų.

2019 m. „popierinei“ MMA esant 555 eurams, situacija tampa nevienareikšmė: viena vertus, iš skyrium gyvenančio tėvo (motinos) gali būti linkstama priteisti ne mažesnius nei 1/2 MMA dydžio alimentus, kas formaliai sudaro 277 eurus. Kita vertus, reikia atkreipti dėmesį, kad be darbo mokesčių reformos minimali alga didėtų nuo 400 iki 430 eurų, taigi alimentų orientacinis dydis turėtų būti pusė būtent šios sumos – 215 eurų. Reikia pastebėti ir tai, kad 555 eurai „ant popieriaus“ iš tiesų reiškia 394 eurus „į rankas“. Palyginimui – 2018 m. „popierinė“ 400 eurų alga reiškė 361 eurų „į rankas“, t. y., nuo 2019 m. sausio 1 d. asmens, dirbančio už minimalų užmokestį, realios pajamos padidėja tik 33 eurais.

REKLAMA

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, pasisakydamas dėl alimentų dydžio, vis dažniau nurodo, kad nors orientaciniu kriterijumi, priteisiant vaikui išlaikymą būtiniems poreikiams patenkinti, vis dar pripažįstamas minimalios mėnesinės algos dydžio išlaikymas, tačiau šis kriterijus yra tik orientacinis ir taikytinas atsižvelgiant į konkrečias bylos aplinkybes. Alimentai gali būti ir ženkliai didesni nei 277 eurai, taip pat gali būti situacijų (pavyzdžiui, tėvų pajamos nėra didelės, šeimoje auga keli vaikai), kai ir 160 eurų suma vienam vaikui būtų laikoma pakankama būtiniausių vaiko poreikių patenkinimui.

Jeigu iki santuokos nutraukimo vaiko ugdymui, lavinimui, būreliams būdavo išleidžiamos didelės sumos, tai tėvams pradėjus gyventi skyrium, vaiko poreikiai negali būti esmingai apriboti, alimentų dydis gali būti atitinkamai didelis. Kartu vaiko poreikių negalima suabsoliutinti. Pavyzdžiui, jei mama, su kuria nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, priima vienasmenišką sprendimą patirti didesnes išlaidas (tarkim, išvykti gyventi į užsienio valstybę ar pan.), tai vien ta aplinkybė, kad vaiko poreikių tenkinimui išleidžiamos didesnės lėšos, nereiškia, kad kitas iš tėvų turėtų tuos poreikius lygia dalimi tenkinti; privalo būti vertinamos išlaikymą teikiančio tėvo galimybės.

Taigi, vis dažniau pabrėžiama, kad proporcingumo tarp vaiko poreikių ir tėvų turtinės padėties principas įpareigoja teismą, sprendžiant vaiko išlaikymo dydžio klausimą, įvertinti tėvų galimybes tenkinti vaiko poreikius. Negalima priteisti vaikui išlaikyti daugiau, negu objektyviai leidžia tėvų turtinė padėtis, todėl kiekvienu konkrečiu atveju nagrinėdamas bylą dėl išlaikymo priteisimo ar jo dydžio pakeitimo teismas privalo nustatyti tėvų turtinę padėtį, t. y. visas jų gaunamas pajamas, turtą, būtinas išlaidas ir vaiko poreikius.

REKLAMA

Asmenų, gaunančių nedideles pajamas ir neišgalinčių sumokėti visų išlaikymo sumų, situaciją lengvina nuo 2018 m. gruodžio 1 d. įsigalioję Civilinio proceso kodekso pakeitimai, kuriais buvo sumažinti leidžiamų išskaitų iš skolininko darbo užmokesčio dydžiai. Šiuo metu iš alimentus privalančio mokėti skolininko gali būti išskaitoma ne daugiau kaip 30 proc. (iki 2018-11-30 buvo 50 proc.) darbo pajamų dalies, neviršijančios MMA. Iš darbo užmokesčio ir jam prilygintų pajamų dalies, viršijančios MMA, išskaitoma 50 proc. (iki 2018-11-30 buvo 70 proc.) lėšų. Taigi, alimentų įsiskolinimo išieškojimas priverstine tvarka iš nedideles pajamas gaunančių asmenų truks ilgiau.


Rašyti komentarą...
R
Rūta
2019-01-09 15:17:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Keista,kai išsiskyrę tėvai priklauso vaikui per abu 400eur pragyvenimui,bet kai vaikas našlaitis tėvas miręs,tai jam užtenka 105eur pašalpos...
Atsakyti
-6

E
EikitNX
2019-01-09 14:54:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai jei su buvusia gaunam po 500 sakykim, tai tokiu atveju vaikas turėtų turėt 500, o tėvai tik po 250? Tai tegul vaikas tada ir sumoka tėvams už dujas, elektrą, apiperka kelnėm/ suknelėm. Maurice, nusimaurojai į pievas, kiek priteista- tiek ir gaus. Nepatinka- tegul vėl eina į teismą, o ten matysim.
Atsakyti
-3

n
n
2019-05-12 08:49:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
555 tai popierinis atlyginimas o faktinis 430 , i rankas 370 , tai jei elementai 277 , tai kiek lieka ??? , tai dirbanciam kuris moka elementus menesiui lieka 93 eur. kaip uztai pragyventi ????????????????
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (31)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų