Mirties bausmė (nuotr. 123rf.com)

Mirties bausmė (nuotr. 123rf.com)

Prokurorai prieš keletą dienų Panevėžio apygardos teismui perdavė žmogžudystės baudžiamąją bylą. Šių itin sunkių nusikaltimų Lietuvoje netrūksta, bet šįkart svarbu paminėti vieną reikšmingą detalę. Nužudymu iš chuliganiškų paskatų šioje byloje kaltinami trys Zarasų rajono gyventojai, kurių tik vienas yra sulaukęs pilnametystės. Nusikaltimas buvo įvykdytas 2018-ųjų liepą, viename Zarasų kaime.

Pro autobusų stotelę važiuojantis žmogus pastebėjo gulintį negyvą vyrą. Jis buvo išrengtas, ant kūno matėsi smurto žymės. Atvykę policijos pareigūnai nustatė, kad mirusysis – 56 metų gretimo kaimo gyventojas. Vėliau teismo ekspertai konstatavo, kad jo mirtis – smurtinė, jis buvo smarkiai sužalotas – lūžę kaulai, plyšę vidaus organai.

Ikiteisminį tyrimą dėl nužudymo atlikę Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai netrukus nustatė įtariamuosius – 21 metų R. M. bei du nepilnamečius jaunuolius. Policijos atstovai teigia, kad nepilnamečių padaromų sunkių nusikaltimų skaičiai mažėja. Bet jų išvengti, deja, vis tiek nepavyksta. Ką apie tai pasako skaičiai?

REKLAMA

Nusikaltimų statistika

Nors duomenų už tik ką prabėgusius 2018 metus dar nėra, bet kalbant apie nepilnamečių nusikalstamumą ne mažiau iškalbingi ankstesnių metų skaičiai. Pradėkime nuo to, kaip kasmet kito nužudymai įtariamų (kaltinamų) nepilnamečių skaičiai.

2010-siais ir 2011-siais fiksuota net po 19 nužudymais įtariamų nepilnamečių. Po metų – 2012-siais – šis skaičius sumažėjo daugiau nei per puse – iki 9. Vis dėlto, 2013-siais ir 2014-siais vėl buvo fiksuotas tokių nusikaltimų augimas – atitinkamai 13 ir 16.

Situacija ženkliai pagerėjo 2015-siais ir 2016-siais. Iš pradžių nepilnamečių įtariamųjų skaičius sumažėjo iki 9, o vėliau – iki 5. Nepaisant to, 2017-siais šis nemalonus rodiklis vėl šoktelėjo iki 12.

Savaime suprantama, viena yra įtarimai, o visai kas kita yra teismo paskirtos bausmės. Oficialioje policijos statistikoje šioje grafoje pateikiami duomenys už 2013-2017 metus.

Dėl nužudymų 2013-siais buvo nuteista 13 nepilnamečių, dar po metų šis skaičius ūgtelėjo iki 16. Vėliau situacija pradėjo kardinaliai keistis. 2015-siais dėl nužudymo buvo nuteista 11 nepilnamečių, 2016-siais – jau tik 4, o 2017 metais – penki.

Pridėkime dar šiek tiek skaičių įvertindami kitus sunkius nusikaltimus už kuriuos nepilnamečiai išgirdo teismo verdiktą. Dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo 2013-siais buvo nuteista 16 nepilnamečių, o 2017-siais šis skaičius sumažėjo iki septynių.

REKLAMA

Dėl išžaginimų ir pasikėsinimų tą padaryti 2013-siais buvo nuteista 12 nepilnamečių. 2015-siais šis skaičius padidėjo iki 13, bet jau 2017-siais krito net keturis kartus – iki 3. Ši statistika tik patvirtina, kad nepilnamečių nusikalstamumas mažėja, bet, žinoma, net ir vienas paauglio padarytas nusikaltimas iššaukia atitinkamą visuomenės reakciją. Ypač kai kalbame apie žmogžudystes.

Gyrėsi draugams

Itin žiaurių nepilnamečių asmenų padarytų nusikaltimų būta ir anksčiau. Vien ko verti šie keli sukrečiantys pavyzdžiai.

2015 metais visuomenė sužinojo apie nužudymą Panevėžyje. Du jauni panevėžiečiai buvo apkaltinti itin žiauriu nusikaltimu iš chuliganiškų paskatų. Skaistakalnio parke jie mirtinai uždaužė nuolatinės gyvenamosios vietos neturintį vyrą, o vėliau jo kūną įmetė į upelį.

Kaltinimai buvo pareikšti jau pilnametystės sulaukusiems panevėžiečiams Edvinui ir Modestui. Nusikaltimas nuskambėjo visuomenėje, kadangi buvo itin brutalus. Jaunuoliai mirtinai uždaužė tądien gimtadienį šventusį girtą vyrą.

Jaunuoliai, neblaivūs eidami per Skaistakalnio parką, pastebėjo netoli pėsčiųjų tako gulintį 43 metų benamį ir jį suspardė. Palikę nejudantį žmogų, vaikinai nuėjo susitikti su draugais. Maždaug po pusvalandžio grįždami atgal jie egzekuciją pratęsė, o vėliau aukos kūną įmetė į netoliese tekantį Žagienės upelį.

REKLAMA

Vėliau teismo medicinos ekspertai nustatė, kad aukai buvo suduota daugiau nei keliolika smūgių į galvą bei kitas kūno vietas. Žmogus mirė nuo sunkios galvos traumos. Duodami parodymus kaltinamieji teigė, kad taip pat svarstė versiją auką padegti, tačiau šio sumanymo jie neįgyvendino.

Jie mušė žmogų be jokios priežasties, buvo apsvaigę, veikė grupėje, norėjo pasirodyti vienas prieš kitą. Jie sudavė daug smūgių pagaliais – nemažiau kaip dvylika.

Po įvykdyto kraupaus nusikaltimo Edvinas Mitkus apie tai gyrėsi savo draugams ir girtaudamas su pažįstamais asmenimis tarsi didžiuodamasis jų klausė: „Koks jausmas gerti su žmogžudžiu“?

Tiesa, kadangi nusikaltimą jie abu įvykdė būdami nepilnamečiai (vienam iki pilnametystės buvo likęs mėnuo, o kitam – trys ), maksimali jiems grėsusi bausmė – vos iki 10 metų nelaisvės.

Išsityčiojo iš aukos

2014-siais Klaipėdoje buvo nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje du paaugliai kaltinti apiplėšę ir žiauriai nužudę gargždiškį spaudos fotografą Stasį Šeštauską.

Pareigūnai nustatė, kad 60-metį vyrą žiauriai žudė 14, 15 ir 13 metų berniukai. Į teisiamųjų suolą sėdo tik du paaugliai, mat jauniausiasis jų yra pernelyg jaunas teisti.

2014-ųjų vasario 28-osios vakare Minijos pakrante vaikštinėjęs S. Šeštauskas sutiko tris paauglius. Paklausę, ar vyras turi cigarečių jie netrukus jį pargriovė ir užspardė. Vienas vaikų suaugusiam vyrui šokinėjo ant galvos.

REKLAMA

Velionio kūną žmonės aptiko tik kitą dieną. Užpuolikai pagrobė dokumentus ir pinigus. Visi kiti daiktai buvo išmėtyti netoliese. Nužudytojo asmenybė išaiškėjo radus prekybos centro nuolaidų kortelę. Jaunieji žmogžudžiai elgėsi itin ciniškai. Byloje yra duomenų, kad ant žiauriai žudomo vyro jie dar ir nusišlapino.

Svaidė į auką akmenis

2014 metais Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį trims jaunuoliams, kurie itin žiaurų nusikaltimą įvykdė dar 2012-siais, būdami nepilnamečiais. Nuosprendis skelbtas byloje dėl 15-mečio Vėliučionių vaikų socializacijos centro auklėtinio itin žiauraus nužudymo – kaltais pripažinti ir kalėti laisvės atėmimo bausmėmis nuteisti trys to paties socializacijos centro auklėtiniai.

Pilnametystės jau sulaukęs Vytautas M. už nužudymą, plėšimą ir vagystę bei anksčiau įvykdytus nusikaltimus iš viso kalės devynerius metus ir šešis mėnesius. Pilnametystės nesulaukęs Dmitrijus M. už tokius pat nusikaltimus kalės septynerius metus. Jevgenijus V. už sunkius nusikaltimus sulaukė aštuonerių metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmės.

Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad 2012 metų liepos 1-osios vakarą 16-metis ir 17-metis jaunuoliai, būdami apsvaigę nuo alkoholio, Vilniaus rajone, Šatrininkų seniūnijoje, Vėliučionių kaime, iš baro pagrobė kelis butelius degtinės. Paskui kartu su dar vienu nepilnamečiu ir vienu mažamečiu itin žiauriai ir kankindami nužudė kitą paauglį.

REKLAMA

Vėlyvą vakarą, minėti jaunuoliai, pabėgę iš Vėliučionių vaikų socializacijos centro, įsivėlė į asmeninį konfliktą su nepilnamečiu, taip pat neteisėtai pasišalinusiu iš Vėliučionių vaikų socializacijos centro. Nuo alkoholio apsvaigę vaikinai mušė sutiktąjį, suduodami daugybę smūgių, taikydamiesi į galvą ir kaklą.

Kaip skelbė prokuratūra, vėliau sąmonę praradęs nukentėjusysis nutemptas į Vėliučionių smėlio karjerą, čia nepilnamečiai, pasikeisdami svaidė į jį akmenis, vėliau gyvą užkasė smėlio iškasoje ir užvertė kūną dideliais akmenų luitais, neleidžiančiais ištrūkti. Nuo patirtų sužalojimų nukentėjusysis mirė.

Teismas konstatavo, kad auka buvo ilgai mušama, patyrė dideles dvasines kančias, todėl nužudymas gali būti vertinamas kaip itin žiaurus. Tą patį vakarą du egzekucijos rengėjai, veikdami kaip bendrininkai, panaudodami fizinį smurtą, pagrobė svetimą turtą: po žmogžudystės jie užpuolė pro šalį einantį žmogų, sulaužė jam šonkaulius, kad pagrobtų žiebtuvėlį ir septynias cigaretes.

Užmetė duris ir šokinėjo ant jų

2010-siais Šiaulių apygardos teismas už grotų pasiuntė tris jaunuolius, mirtinai sumušusius miegantį benamį. Žiaurus nusikaltimas 2008 metų liepos 15 dieną padarytas Naujojoje Akmenėje V. Kudirkos gatvėje.

REKLAMA

Teisme nustatyta, kad tuomet dar nepilnamečiai Ovidijus P., Mindaugas R. ir Mindaugas B. po išgertuvių šlaistėsi V. Kudirkos gatvėje. Prispirti gamtinių reikalų jaunuoliai įėjo į apleistą bendrabutį. Čia susisukęs guolį miegojo 41-rių metų vyras.

Jaunuoliai iš valkatos sumanė pasityčioti. Pakaitomis keliasdešimt kartų smogė jam rankomis ir kojomis į galvą ir kitas kūno vietas. Vėliau ant leisgyvio vyro užmetė duris ir ant jų šokinėjo.

Teisme konstatuota, kad vyras mirė nuo smūgių į galvą. Į šią kūno vietą smūgiavo visi trys teisiamieji. Jaunuoliai pripažinti kaltais iš chuliganiškų paskatų nužudę bejėgiškos būklės žmogų.

Aštuoniolikmetis Mindaugas B. nuteistas septyneriems su puse metų nelaisvės, jo bendraamžis Mindaugas R. – 6-eriems, o devyniolikametis Ovidijus P. – 7-eriems metams nelaisvės. Skirdamas bausmes teismas atsižvelgė į žudikų jauną amžių. Nusikaltimo metu visi jie buvo nepilnamečiai.

Suspardė dėl 6 litų

2005-siais trys jauni panevėžiečiai į teisiamųjų suolą sėdo už sunkius nusikaltimus: tyčinę žmogžudystę iš savanaudiškų paskatų bei plėšimą. Labiausiai kelia nerimą tai, jog visi teisiamieji buvo dar nepilnamečiai: niekur nedirbantis ir nesimokantis Simonas L. (17 m.), „Žemynos“ vidurinės mokyklos moksleivis Edgaras C. (15 m.) bei Jaunimo mokyklos šeštaklasis Tadas L. (14 m.).

Beje, vyrukai anksčiau jau buvo teisti už vagystes, tačiau dėl jauno amžiaus nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti (pritaikytos tik auklėjamosios priemonės: įpareigota nakvoti namuose, nesilankyti įtartinose vietose, klausyti tėvų ir panašiai).

Vėlų 2004-ųjų gegužės 15-osios vakarą Simonas L., Edgaras C. ir Tadas L. be tikslo šlaistėsi Panevėžio gatvėmis. Jie dairėsi, ką apiplėšus. Nuošalioje vietoje Beržų gatvės gale, prie „Panevėžio butų ūkio“ teritorijai priklausančių garažų, išvydę žingsniuojantį vyriškį, chuliganai sukluso.

Buvo žaibiškai pasidalinta vaidmenimis: kuris smogs pirmas, ką tuo metu darys antras, trečias... Bet prieš tai reikėjo įsitikinti, ar nepažįstamąjį pavyks įveikti. Jį pasitikę, jaunieji plėšikai paprašė cigaretės. Užsisvajojęs žmogelis neišgirdo, kad į jį kreipiamasi – ramiai žingsniavo toliau.

Chuliganai suprato, kad jis – išgėręs, ir dar labiau apsidžiaugė. Simonas įsibėgėjo ir spyrė jam į nugarą, – teismo posėdyje šiurpiais prisiminimais dalijosi Edgaras C. – Vyras iškart nugriuvo ant pilvo, tada aš jam spyriau į galvą... Kai žiauriai talžomas vyriškis prarado sąmonę, užpuolikai perėjo prie kito iš anksto suplanuoto veiksmo – iškratė nelaimėlio kišenes.

Rado piniginę ir pakelį „Klaipėdos“ cigarečių. Dideliam plėšikų nusivylimui, piniginėje barškėjo vos šeši metaliniai litai, o pakelyje buvo tik trys cigaretės... Tiesa, viename užslaptintame piniginės skyrelyje dar pavyko aptikti panevėžiečio Rimanto L. vardu išduotą leidimą į darbovietę bei banko mokėjimo kortelę. Tačiau šia kortele chuliganai taip ir neišdrįso pasinaudoti – o jei beperkant prekes kas pričiups?

Tad netrukus ir nukentėjėlio asmeniniai dokumentai, ir banko kortelė atsidūrė pakelės krūmuose... Žiauriai suspardytą vyriškį palikę gulėti kraujo klane, nepilnamečiai sadistai už rastus šešis litus nusipirko 2 litrus alaus, kurį čia pat, už parduotuvės kampo, ištuštino. Pagalbos nesulaukęs vyras po kurio laiko mirė.

Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas už nužudymą numato laisvės atėmimo bausmę nuo 8 iki 20 metų arba iki gyvos galvos. Jaunuoliams, nesulaukusiems pilnametystės, maksimali bausmė už nužudymą – 10 metų nelaisvės.

Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Nėra komentarų. Būk pirmas - komentuok!

GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
DABAR RODOMA
Šiurpus momentas: Lekavičius aikštę paliko kraujuojančiu veidu
DABAR RODOMA
Kaimynai ir pareigūnai prabilo apie „Iki" užpuoliką
DABAR RODOMA
Greitas ir lengvas velykinis desertas: pavyks kiekvienam
DABAR RODOMA
Viskas, ką reikia žinoti apie velykines gėlių kompozicijas
DABAR RODOMA
Sausas ir šaltas oras trukdo pradėti sėją
DABAR RODOMA
Šaro techninė Stambule. Ar „Žalgirio“ strategas pasikarščiavo be reikalo?
REKLAMA
Gaisras Vilniuje virš tatuiruočių salono: išgąsdino kaimynus ne juokais
Aiškėja daugiau detalių, kodėl kilo gaisras Vilniaus daugiabučio namo bute, Gerosios vilties gatvėje, kuris ant kojų sukėlė beveik visus kaimynus. Tramdyti ugnies į įvykio ...
Kaune teisiamas kelioliką nepilnamečių tvirkinęs 60-metis (nuotr. TV3)
Kaune prie pabaigos artėja byla, kurioje teisiamųjų suole – verslininkas, kaltinamas net keliolikos nepilnamečių mergaičių seksualiniu išnaudojimu. Jo iškrypėliški veiksmai ...
Aiškėja tikroji motociklininko žūties priežastis (nuotr. TV3)
Tragiška nelaimė Panevėžyje. Penktadienio vakarą Panevėžyje motociklininkas rėžėsi į jo nepraleidusį automobilį ir šalia buvusį autobusą. Motociklo vairuotojas neišgyveno. ...
Įmonėje dirbusį pylėją pražudė plykstelėjęs ugnies pliūpsnis (nuotr. Egidijaus Jankausko/ve.lt)
Praėjusių metų birželio 3 dieną Klaipėdoje įvyko šiurpi tragedija – sprogus dyzelino garams stipriai nudegė, o po kelių savaičių Kauno klinikose į komą paniręs mirė „Klaipėdos ...
Policija (nuotr. Fotodiena.lt)
Kelte iš Švedijos į Lietuvą keturi vyrai sukėlė muštynes, pranešė Klaipėdos policija. Incidentas kilo penktadienį, keturi keleiviai sėdimų vietų salone sukėlė muštynes, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų