Ramūno Karbauskio noras keisti vaikų apsaugos sistemą įžiebė nemenką ginčą tarp Seimo narių Agnės Širinskienės ir Dovilės Šakalienės. Kol viena baiminasi, kad pataisos kelia pavojų vaikų saugumui ir atbaidys žmones nuo pranešimų apie smurtą prieš vaikus, kita ramina, kad pataisos įneš daugiau aiškumo į dabartinę sistemą.

Seimo narys Ramūnas Karbauskis Seime įregistravo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, numatančias, kad vaikai iš šeimos būtų atimami tik kraštutiniu atveju.

Be to, Seimo narys siūlo įstatyme numatyti, kad vaikų ir tėvų atskyrimas prieš jų valią yra psichologinio smurto forma. Atskirti vaikus nuo tėvų R. Karbauskis siūlo tik kai kyla pavojui vaiko sveikatai ir gyvybei, kai tėvai piktnaudžiauja savo valdžia, o pagalbos priemonės šeimai yra nevaisingos.

Įstatymo pataisomis taip pat numatoma naikinti iki tol egzistavusią grėsmės vaikui lygių nustatymo tvarką ir įvesti vaiko ir šeimos poreikių vertinimą.

Įžvelgia pavojų vaikų saugumui

Tačiau Seimo narė Dovilė Šakalienė portalo tv3.lt tiesioginėje transliacijoje sakė įžvelgianti, kad siūlomos pataisos blogins vaiko teisių padėtį ir mažins vaikų saugumą.

REKLAMA

„Man neramu, kai aš girdžiu tokius žodžius, kad tai yra subalansuotas projektas, kad yra geriau subalansuota, kad geriau atitiktų tėvų interesus. Negalima ir nereikia supriešinti vaiko ir tėvų interesų, nes jie negali vienas kitam prieštarauti, jeigu mes turime omenyje saugią vaikystę ir šeimos teisę rūpintis savo vaiku“, – tv3.lt transliacijoje kalbėjo D. Šakalienė.

Parlamentarė piktinasi, kad įstatymu vaikai iš šeimų būtų atimami tik tokiu atveju, kai jų sveikatai ir gyvybei kiltų realus pavojus, pamirštant vaikų saugumą.

„[Tokiu atveju] grįžtame į tą pačią situaciją, dėl kurios praktikai, dirbantys šioje srityje, skundėsi iki naujojo įstatymo priėmimo. Pavyzdžiui, radus kominės būklės girtus suaugusius ir alkaną, verkiantį kūdikį, jis nėra sumuštas, sužalotas, jis nemiršta, tiesioginio pavojaus nevertinama...“, – pastebėjo D. Šakalienė.

Savo ruožtu parlamentarė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Agnė Širinskienė tikino, kad minėtuoju atveju būtų įvertinama, jog vaiko sveikatai kilo pavojus.

„Projektas kalba apie tai, kad turi būti realus ir tikras pavojus sveikatai arba gyvybei. Jeigu gyvybei tiesioginio pavojaus nėra ir mes turime badaujantį vaiką, greičiausiai niekas nepasakys, kad vaiko badavimas yra gerai jo sveikatai. Tai kels pavojų vaiko sveikatai, nes ilgai badaujantis vaikas – neišvengiamai jo sveikata sutriks“, – transliacijoje teigė A. Širinskienė.

Pasiūlė patylėti ir nemeluoti

Be to, R. Karbauskis įregistravo pataisas, kuriose už žinomai melagingą pranešimą apie vaiko teisių pažeidimą numatoma bauda nuo 200 iki 2 tūkst. eurų. D. Šakalienė atkreipia dėmesį, kad tokios baudos, kuriais gąsdinami žmones, skatins nebepranešti apie artimoje aplinkoje patiriamą smurtą.

REKLAMA

„2 tūkst. eurų bauda iš tikrųjų gali žmogų labai išgąsdinti. Mes taip pat dabar į tas pataisas dedame ir politinę žinią, kad mes norime grįžti prie to, kad pranešti apie galimą nusikaltimą prieš vaiką reikia labai gerai pagalvojus, nes jeigu bus pripažinta, kad esi neteisus, gali labai rimtai nukentėti“, – pabrėžė D. Šakalienė.

Tačiau A. Širinskienė priminė, kad analogiškos baudos egzistuoja ir kitais atvejais, o D. Šakalienė žmonėms esą meluoja.

„Taip nėra, reikia skaityti atidžiai pasiėmus teisės aktą. Žinomai melagingas pranešimas yra toks, kai žmogus praneša jau žinodamas, kad jis praneša nesąmonę. Nemeluokite, žmonės klausosi“, – sakė A. Širinskienė.

Į tai D. Šakalienė atsakė piktindamasi, kad A. Širinskienė negirdi, kas jai sakoma.

„Ponia Agne, jums turėtų būti gėda, vieną kartą tiesiog patylėkite. Nes iš tiesų žmonės, skaitydami dabar galiojantį įstatymą, ten randa tokius stebuklus, kad vaiką galima paimti dėl nenupirkto mobiliojo telefono. Tai kokias žinutes jie perskaitys išgirdę, kad 2 tūkst. eurų bauda galima nubausti už žinomai melagingą pranešimą?“, – klausimą kėlė D. Šakalienė.

Tuo metu A. Širinskienė patikslino, kad ir dabar už melagingus tarnybų iškvietimus galioja analogiška bauda.

„Nesuprantu, kodėl sąžiningi žmonės turėtų išsigąsti. Ir dabar Lietuvoje, jeigu mes su jumis paskambinsime, kad oro uoste yra bomba, nors žinome, kad jos nėra, tai yra žinomai melagingas iškvietimas. Mes susimokėsime už iškvietimą“, – patikslino A. Širinskienė.

Sugriežtino vaikų apsaugą

Portalas tv3.lt primena, kad praėjusių metų liepos 1 d. įsigaliojo vadinamoji Matuko reforma – centralizuota vaiko teisių apsauga. Įstatyme įtvirtinta naujovė – vaiko tėvai ar globėjai privalo pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Taip pat įstatyme įtvirtinti du grėsmės vaikams lygiai, apibūdinantys šeimoje vaikui kylantį pavojų ir vaiko teisių apsaugos specialistų reakciją į juos.

REKLAMA

Įstatyme detaliai reglamentuojamas reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, sukurtos mobilios komandos, skubiai reaguojančios ir sprendžiančios problemas šeimose. Įstatymu įtvirtinta, kad, nustačius vaiko buvimą jam nesaugioje aplinkoje, vaikas bus skubiai paimamas iš jos.

Netrukus po reformos įsigaliojimo, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pranešė, kad per liepą iš tėvų paimta beveik 600 vaikų, rugpjūtį – beveik 500.

Pamatykite visą Seimo narių pokalbį apie pokyčius vaiko teisių apsaugos sistemoje:

Zita Skirmutė
2019-01-09 07:30:27
P. Šakalienė turėtų palikti darbą seime, nes į seimą atėjo su valstiečiais, kaip suprantu nebe jų gretose – reiškia turi użleisti vietą valstiečių nariui, sekančiam eilėje.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Barbora 2019-01-12 14:40:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar Šakalienė savęs pasiklauso iš šalies? Ji ištisai pertraukinėja pašnekovus, o kada ją pertraukia kas nors padaro dramą. Plius ji š....dą mala per ilgai, pašnekovams atsinosta laukt, juo labiau visi jau mintinai moka jos litanijas( jos nebesiklausai, paprastai, tik lauki, kada pabaigs pagaliau)    ATSAKYTI
Grigorij 2019-01-10 10:31:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seimunai tarp triju pusu pasiklydo. Taip, smurtas pries vaikus neleistinas, bet ir vaiku NEauklejimas tuo labiau neleistinas! O tevams aukleti vaika, uz kuri jie yra atsakingi visuomenei, kuomet "laisvoje" "europietineje" LR mokyklose, skirtingai nuo LTSR laiku, vaiku isvis nebeaukleja, visiskai be jegos panaudojimo NEIMANOMA!!! Taip, vaikus reikia saugoti nuo nepagristo smurto, ir bausti baudom skundikus, bet prakeiktas raganas, Metu Zmones, didziausias LR prieses, griovejas-kenkejas - Шакалиха ir Грибаускиха, po apkaltos - ant sakos!   ATSAKYTI
Laikykites 2019-01-09 22:45:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Stiprybes gerbiama Dovile. Siauraprociu viduramziu debilu paistalu neimkit i galva. Ginkite ir toliau Lietuvos ateities - mazyliu gyvenima be smurto. Dievas su jumis .    ATSAKYTI
Mini 2019-01-09 21:20:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pirmą kartą palaikau karbauskį!Nemėgstu ir širinskienės,bet geriau ji-nei šakalienė!!   ATSAKYTI
Atsigavo 2019-01-09 19:55:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pad la vel baimes jausma prarado. Teismais visu neisgasdinsi   ATSAKYTI
Anglas 2019-01-09 18:50:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Naikinti vaiku grobimo istatyma, vaiku grobimo sistema ir Lietuvai pasitraukti is tarptautines nusikalstamos vaiku grobimo sistemos!!!   ATSAKYTI
Na 2019-01-09 17:42:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Aš už Agnę!   ATSAKYTI
Rza 2019-01-09 17:58:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aš irgi už Agnę. Bet tik ne už šitą.  
rimas 2019-01-09 16:27:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kas leido skleisti kriminalinei nusikaltelei savo nacistine propaganda per televizija?   ATSAKYTI
Onutė 2019-01-09 15:23:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Prašau tv laidose neberodyti Seimo narės Šakalienės ,nes nuo jos pasisakymų visiems darosi bloga ir esame priversti išjungti televizorius.   ATSAKYTI
! 2019-01-09 22:46:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Isjunkit, gal mastyti pradesit, o tai mesla kramtot kuri sudasklaida pila i jusu tuscias galvas.   
2019-01-09 15:23:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
š   ATSAKYTI
Monika 2019-01-09 15:05:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Per du metus - trys partijos. Tuo viskas ir pasakyta. Neadekvati, ir tiek. Televizijai tokių personų reikia. Jei nereikėtų, nekviestų.   ATSAKYTI
Bybiulietuva 2019-01-09 14:59:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Geras patarimas , visiskai pritariu, tegul tos supistos abidvi bobos uzsiciaupia visam laikui   ATSAKYTI
nesvarbu 2019-01-09 13:23:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ponia Sakaliene turetu eiti pas veryga pasitikrint sveikata pagal jo profesija sakaliene niekur nera parasyta kad galima musti vaikus kur jus tai randate o kad bausti uz melagingus iskvietimus reiktu nesat iskirtines tarnybos tai gal nebaudziam uz jokius melagingus iskvietimus o norvegija gal ne geriausiai tvarkosi su vaiku teisemis o ziauriausiai tvarkosi   ATSAKYTI
Rimas 2019-01-09 12:51:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
An baslio tokias liesbes   ATSAKYTI
Jo 2019-01-09 12:46:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Is Sakalienes ir visu kita pagal Sakalienes projekta atimt visu vaikus nesvarbu kad dabar nera gresmes bet gal bus ir dar butu gerai kad visu tokiu seimo nariu vaikus atimtu ir ivaikintu na pav.naujojoj zelandijoj o ka geras projektas ir svarbiausia jos pacios traumuoja vaikus ir tiek    ATSAKYTI
Irena 2019-01-09 12:10:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-18
Reikia apdovanoti laidos vedėją už jo kantrybę, nes kitas jau seniai būtų atėmęs mikrofoną iš netaktiškosios Širinskienės arba būtų išmetęs ją iš studijos. Įžūlumo įsikūnijimas ta moteriškė    ATSAKYTI
Sigis 2019-01-09 13:25:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Naudos daug ką baugina ir daug kas nepranešė apie vaikų problemas. Pvz.kaimyne išgirdo,kad vaikas rėkia,įtaria,kad yra mušamas,praneša kaimyne vaikų teisėmis,po 1-2 valandų atvažiuoja teisės,vaikas miega,o gal jau issimiegojes. Tėvai jau pikti ant kaimynės,nes mušimo nebuvo arba tėvai tiesa slepia,bet kaimynei už tokį pranešimą uždedama bauda,kad ir 5 su. Galutinis rezultatas-kaimynai susipyke ir dabar vaikui tikrai niekas nepadės,jeigu ir reikėtų. Už tokią ,,pagalba,,reikės dėkoti Karbauskiui ir jį palaikančią Sirunskiene.  
Sigis 2019-01-09 13:30:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Abi daug kur neteises  
Arunas 2019-01-09 11:51:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Is pradziu tokias vadoves reikia teisti uz nusikaltimus pries alstybe jos vaikus atimtus is seimu.kodel is narkomanu ir cigonu neatimineja ar uz juos niekas nesumokes kur lygybe ar tik pinigai galvoj   ATSAKYTI
Eda 2019-01-09 10:04:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paskaicius komentarus ir pati parasius pagalvojau, kiek ponia turi ambiciju kovoti uz savo nenormalias idejas. Protingas zmogus butu jau atsitraukes irsaugojes save ir savo artimuosius. To kiwis metodais vaiku ponia neisgelbesite. Prievarta gimdo agresija. Saugokite savo isdiduma kitu poziuriu ir saugokite sveikata. Net gaila ziureti i tas motereles. Dziaugsmo gyvenime nera tik pyktis. Ar gali piktas zmogus priimti gerus sprendimus?    ATSAKYTI
Vargelis 2019-01-09 09:43:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sakaliene daro geda visoms moterims ir formuoja neigiama moters politikes ivaizdi. Pasiziurejus i ja susidaro psichopates isterikes ispudis. Kaip tokia moteris gali prisideti prie istatymo leidybos, jos vieta psichuskeje.   ATSAKYTI
Irena 2019-01-09 12:24:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
tai kad atvirkščiai aš matau!  
Diedas 2019-01-09 16:54:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ta sakalene kad ir per adatos skylute lys i Tv, jai reikia atidirbt norvegiskus grasius..kaio kitaip ji prasimanys pinigeliu,virkaujanti "teisuole"...  
Leja 2019-01-09 09:34:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Škaliene tu kaip pasiutlige serganti šakale bandoj .puoli drasyktis nes pinigus kuriuos gauni atemus vaikus baigias   ATSAKYTI

Top Video

Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, kai pamatė, ką porelė veikia viduryje gatvės
DABAR RODOMA
Vyras dėl nesėkmės vakarėlyje kaltins žmoną dar ilgai: juokėsi visi
DABAR RODOMA
Keleiviai tapo dramatiško įvykio liudininkais: vaizdas priverčia sustingti
DABAR RODOMA
Oskaras Ridikas parodė išpuoselėtą kūną: be treniruočių negali
REKLAMA
Tadas Skučas (nuotr. Roberto Dačkaus)
Pirmadienį po pietų mirė Neringos Venckienės pusbrolis, Audronės Skučienės 43 metų sūnus Tadas Skučas, rašo portalas lrytas.lt. Pasak portalo, T. Skučas jau kurį laiką su ...
Vyras atsiuntė buvusiai sugyventinei nuotrauką su kirviu (nuotr. facebook.com)
Smurtaujantis sugyventinis, nuo kurio moteris iš Škotijos pabėgo į Lietuvą, buvusią mylimąją pasiekė ir mūsų šalyje. Moteris leisdavo vyrui savaitgaliais susitikti su jų bendru ...
Renatas Požėla  (nuotr. Fotodiena/Domantas Pipas)
Pirmadienį įvykusioje vadų pasikeitimo ceremonijos metu Renatas Požėla pakeitė penkerius metus policijai vadovavusį Liną Pernavą. Kas artimiausiu metu pasikeis ...
Gitanas Nausėda (P. Peleckis/fotobankas.lt)
Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo praėjusią savaitę patvirtintą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuri detalizuoja prezidento teisę suteikti malonę ...
N. Venckienės advokatė Sonata Žukauskienė (nuotr. Fotodiena.lt)
Vos prieš kelias dienas į Lietuvą iš JAV parvežtą Neringą Venckienę Kauno apylinkės teismas, prokuroro prašymu, leido suimti dviem mėnesiams. Šio pirmadienio pavakarę, prieš 16 ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų