Seimo nario Ramūno Karbauskio bandymas koreguoti vaiko teisių apsaugos sistemą susilaukė kritikos. Parlamentarė Dovilė Šakalienė pabrėžia, kad pataisomis ieškoma kompromiso ten, kur jo būti neturėtų, o Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis primena, kad Seime kelią jau skinasi Vyriausybės pataisos.

Dovilė Šakalienė. Ramūnas Karbauskis (nuotr. Fotodiena.lt)

Dovilė Šakalienė. Ramūnas Karbauskis (nuotr. Fotodiena.lt)

Seimo narys Ramūnas Karbauskis Seime įregistravo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, numatančias, kad vaikai iš šeimos būtų atimami tik kraštutiniu atveju.

Be to, Seimo narys siūlo įstatyme numatyti, kad vaikų ir tėvų atskyrimas prieš jų valią yra psichologinio smurto forma. Atskirti vaikus nuo tėvų R. Karbauskis siūlo tik kai kyla pavojui vaiko sveikatai ir gyvybei, kai tėvai piktnaudžiauja savo valdžia, o pagalbos priemonės šeimai yra nevaisingos.

Įstatymo pataisomis taip pat numatoma naikinti iki tol egzistavusią grėsmės vaikui lygių nustatymo tvarką ir įvesti vaiko ir šeimos poreikių vertinimą.

Vyriausybės pataisos skinasi kelią Seime

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis nesiima kritikuoti R. Karbauskio siūlomų pataisų, bet pabrėžė, kad Vyriausybė jau ėmėsi taisyti vaiko teisių apsaugos spragas.

REKLAMA

„Vyriausybė yra jau pateikusi Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, kurios yra itin nuoseklios, orientuotos į paslaugas šeimai, išdiskutuotos su suinteresuotomis grupėmis, tarp jų ir Lietuvos policija, tiesiogiai dalyvaujančia, kai įtariamas vaiko teisių apsaugos pažeidimas.

Seimas yra pritaręs šioms pataisoms po pateikimo. Užtikrinant vaiko teisių apsaugą itin svarbu atsižvelgti į šios srities praktikų patirtį ir patarimus – šiuo atveju labai svarbi ne tik vaiko teisių apsaugos specialistų, bet ir savivaldybių atstovų ar policijos nuomonė, kuri buvo palanki būtent Vyriausybės pataisoms“, – atsakyme tv3.lt teigia L. Kukuraitis.

Seime kelią jau skinasi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytos pataisos, kuriose smurto prieš vaiką apibrėžimas lieka toks pat, bet siūloma atsisakyti grėsmės lygių nustatymo ir pereiti prie vaiko situacijos ir poreikių vertinimo. Vaiko paėmimas iš tėvų ar globėjų būtų įmanomas tik kraštutiniais atvejais.

Kompromiso būti negali

Tuo metu viena iš vadinamosios Matuko reformos autorių Seimo narė Dovilė Šakalienė negaili kritikos R. Karbauskio pataisoms ir mano, kad toks parlamentaro žingsnis rodo valdančiųjų nesugebėjimą prisiimti atsakomybės už reformą.

„Užuot skyrę reikalingas lėšas ir dėmesį konkrečių įstatymo įgyvendinimo iššūkių įveikimui – visuomenės informavimui, specialistų atrankai bei parengimui, paslaugų šeimoms sukūrimui ir prieinamumo užtikrinimui – jie laukė krizės, o krizei įvykus konkuruoja su savo pačių valdoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“, – tv3.lt teigė D. Šakalienė.

REKLAMA

Anot Seimo narės, R. Karbauskis siekia kompromiso ten, kur jo būti negali.

„Situacijos nesupratimą, vaiko teisių apsaugos principų neišmanymą atspindi ir pataisos. Jos ne tik neįveda daugiau aiškumo, bet ir realiai pablogina vaikų padėtį – saugiai vaikystei priešpastatomas „šeima žino geriau“ principas, nesuvokiant, kur yra šeimos, o kur valstybės atsakomybė“, – pastebėjo parlamentarė.

D. Šakalienė mano, kad tokiomis pataisomis R. Karbauskis politiškai siunčia vaiko teisių veikimo principas yra ne vaiko saugumas, o kiek vaikas dar gali ištverti.

„Grįžtama prie įrodinėjimo, kad jei rankos kojos nesulaužytos – viskas normalu. Sėkmingai grįšime prie bylų, kai, pavyzdžiui, ištisus mėnesius ar metus tėvas tvirkino savo dukrytes, nes juk „realaus ir tiesioginio pavojaus sveikatai ar gyvybei“ nebuvo, arba kai alkanas kūdikis išpuvusioje nuo šlapimo lovelėje ištisas paras verkia aplink girtaujant tėvams, bet jis dar nemiršta ir nesumuštas – taigi, viskas puiku“, – kalbėjo D. Šakalienė.

Vaikus atima ne visada

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai vaikus iš nesaugios aplinkos paima, kai vaiko gyvybei saugumui ar sveikatai kyla grėsmė. Tuo metu iš tėvų ar globėjų vaikas paimama tada, kai specialistai nustato antrąjį grėsmės lygį.

„Antrasis grėsmės vaikui lygis nustatomas įvertinus socialinės aplinkos rizikos veiksnius bei veiksnius, susijusius su vaiko tėvais ar kitais vaiko atstovais ir jų santykiais su vaiku bei nustačius, kad jie kelia realų pavojų vaiko saugumui, sveikatai ir (arba) gyvybei, arba nustačius, kad vaiko atstovai nesiima reikiamų veiksmų vaiko saugumui užtikrinti“, – informuoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.

REKLAMA

Tokiu atveju vaiko teisių specialistai užtikrina laikiną vaiko apgyvendinimą, bet leidimą paimti vaiką iš šeimos turi suteikti teismas. Teismui davus leidimą, savivaldybė vaikui nustato laikinąją globą (rūpybą) ir paskiria konkretų laikinąjį globėją (rūpintoją).

Sugriežtino vaikų apsaugą

Portalas tv3.lt primena, kad praėjusių metų liepos 1 d. įsigaliojo vadinamoji Matuko reforma – centralizuota vaiko teisių apsauga. Įstatyme įtvirtinta naujovė – vaiko tėvai ar globėjai privalo pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Taip pat įstatyme įtvirtinti du grėsmės vaikams lygiai, apibūdinantys šeimoje vaikui kylantį pavojų ir vaiko teisių apsaugos specialistų reakciją į juos.

Įstatyme detaliai reglamentuojamas reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, sukurtos mobilios komandos, skubiai reaguojančios ir sprendžiančios problemas šeimose. Įstatymu įtvirtinta, kad, nustačius vaiko buvimą jam nesaugioje aplinkoje, vaikas bus skubiai paimamas iš jos.

Netrukus po reformos įsigaliojimo, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pranešė, kad per liepą iš tėvų paimta beveik 600 vaikų, rugpjūtį – beveik 500.

Pernai žiniasklaida itin plačiai nušveitė kauniečių poros bandymą susigrąžinti mėnesį iš jų dėl galimo smurto atimtus mažamečius. Mama tąkart pasakojo mažylių netekusi už tai, kad parke rugsėjo pabaigoje pliaukštelėjo nepaklusniam sūnui. Visgi vaiko teisių specialistai aiškino, kad laikinai atimti vaikus buvo ir svaresnių priežasčių. Galiausiai vaikai grąžinti tėvų globon. 

Algimantas
2019-01-07 16:03:53
Pritariu šioms pataisoms. Seimo narys Ramūnas Karbauskis Seime įregistravo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, numatančias, kad vaikai iš šeimos būtų atimami tik kraštutiniu atveju.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mis Genocidas 2019-01-08 22:31:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turėtų už savo darbelius sėdėti vienuteje iki gyvos galvos, ir nereikėtų papildomos apsaugos.    ATSAKYTI
Gene 2019-01-08 20:46:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokios demagoges kaip sakaliene reikia dar paieskoti nusivyliau cerniausku, kuris toj idiotiskoj garliavoj atrodo buvo normalus.kad isgelbeti viena matuka galimA traumuoti 100 kitu vaiku.o sakalienes neuzkims jokie gasdinimai nes liezuvis laisvai mala.siaubinga boba!!!   ATSAKYTI
Vardas 2019-01-08 19:08:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagaliau karbauskis i prota atejo. Sveikinu.    ATSAKYTI
Magdeliete 2019-01-08 16:42:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki zemes Angelai. Bravo gerb. Ramunui. Nu jo, to ir reikejo tiketis is Sakalienes, nes ji bedvase butybe, jokiu emociju veide ir jokio sirdingumo. Jos kredo - pinigai. Teisingai pranesa Visatata , kad nenusiminkite gerieji zemes angelai, koznas bus sudeliotas i lentyneles pagal paskirti ir nuopelnus. Bukite palaiminti Dievo vaikai.    ATSAKYTI
Juozas 2019-01-08 10:23:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisingai padare.    ATSAKYTI
Stanislovas 2019-01-08 08:36:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įdomu kokio lygio yra D.Šakalienė, kad ji gali vykdyto vaikų gimdytojų
augin,ugdymo ir auklėjimo kontrolę.Ar ji pati tikrai yra pavyzdinga moteris savo, jei ji turi,nepilnamečiams vaikams? Anksčiau tokių " specialisčių" kaip Žiobienė, Šašakalie nereikėjo ir vaikai užaugę būdavo , kad ir didelėse šeimose, geri kulturingi ir išsilavinę. Nereikia visiškai leisti tokiems "vaikų auklėjimo specialistams" dirbti su kitų tėvų vaikais ir ne mokėti atlyginimus iš mokesčių mokėtojų lėšų. Tegul jos dirba slaugos ligoninėse su sergančiais ligoniais ir ten sąžiningai užsidirba sau ir savo šrimos pragyvenimui atlyginimus.   ATSAKYTI
P.Karbauski, 2019-01-07 21:47:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sutvarkykit šią betvarkę,suteikit šeimoms ramybę!Turėsit visuomenės palaikymą ir pagarbą.O ta ponia lai varo iš LT,vis viena visą gyvenimą čia ji bus smerkiamsutvarkykit šią betvarkę,suteikit šeimoms ramybę!Turėsit visuomenės palaikymą ir pagarbą.O ta ponia lai varo iš LT,vis viena visą gyvenimą čia ji bus smerkiama!   ATSAKYTI
Žmogus 2019-01-07 20:56:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas gražiai pasakyta. Bet realybė yra kitokia. Vaikai yra mūsų... palikit mus ramybėje. Suprantu yra šeimų kuriems reikia pagalbos... Tai ir padėkite o ne bizniu užsiminėkit...   ATSAKYTI
Agnė 2019-01-07 20:55:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šakalienė negali susitaikyti, kad kažkas bando apsaugoti šeimas nuo institucinio smurto? Jai normalu, kad vaikai išplešiami iš šeimos nesant pavojaus? Taip, akivaizdu, kad ji būtent to ir siekia. Kiek ilgai šita persona palaikys vaikus traumuojančią sistemą? Gal gana ginti ir teisinti smurtą prieš šeimas?    ATSAKYTI
pestininkas 2019-01-08 18:58:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai zinoma kaip ji nepalaikys jeigu jai biznis zlugs...nebegales tiek paimt ir parduoti...as tai tu tevu vietoje is kuriu atimti uz menkniekius vaikai nueiciau ir gerkle perpjauciau jai viesoje vietoje...gyvate neraliuota...  
VienasTėvas 2019-01-07 20:33:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vaikas guli ant apmižto matraso? Tai ateik į tą šeimą ir duok jiems naują matrasą, o ne ardyk šeimą. Tėvas tvirkina mergaites? Tai gerai sodinkite tėvą, o ne bauskite kartu ir mergaites ir motiną.

Ot matosi, kad sukiojasi, kaip unguris ant keptuvės tas šakalas. Net mirties nebijo, svarbiausia, kad tik norvegiškų babkių nereikėtų grąžint. :)    ATSAKYTI
VYTAUTAS 2019-01-08 10:11:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
BABKĖS,TAI JOS GYVENIMO TIKSLAS.JI GALVOJA,KAD JOS PYPLIAI NUSIPELNĖ GYVENTI GERIAU.JUK NORVEGIŠKOS BABKĖS,JOS GYVENIMO ŠALTINIS.  
sss 2019-01-08 18:59:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tegu savo vaikus norvegam parduoda varna sita..  
SKAITYTOJA 2019-01-07 20:24:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
MALADIEC KARBAUSKIS, PALINKĖSIM GYVENIME SĖKMĖS. ŠEIMOS APSIRAMINS.   ATSAKYTI
tata 2019-01-07 19:47:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
lauk is seimo ir kukuraiti pasiimk    ATSAKYTI
He 2019-01-07 19:43:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada šakalienė nusivartis į kokį upelį nuo kalniuko, sniego jug yra jau :)    ATSAKYTI
serioga 2019-01-07 19:16:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mesti velniop ta vaiku grobike is seimo.   ATSAKYTI
Robertas 2019-01-07 19:06:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na va, pridirbo Karbauskis, dabar Šakalienė, turės savo vienintelį sūnų už pervestus pinigus norvegams atiduoti... matyt buvo porą dešimčių tūkstančių lietuviukų pažadėjus...   ATSAKYTI
fuuu 2019-01-07 18:57:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ji ne norvegijoi?   ATSAKYTI
ZZZ 2019-01-07 18:47:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasirodo tikrai krokodilas . Ir ašaros buvo tikro krokodilo.   ATSAKYTI
Darius 2019-01-07 18:43:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Is jos pasisakymo susidariau nuomone kad jos gyvenimo dienos jau suskaiciuotos nes kaip pasiaiskins internetinems portalams kur vaikus vaikina kad bizni teks uzdaryt bet pinigeliu grazinti neturiu va tada sakaliene bus padalinta I dvi sakeles....   ATSAKYTI
Nesvarbu 2019-01-07 18:42:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pagal TA BOBA,tai negaliu penkiu metu vaiko namie palikt,kol i konteineri siuksles isnesiu!tai kai bus 20 salcio irgi su vaiku eit siuksliu nest?gal debile nori vaikam vaistu tada nupirkt?   ATSAKYTI
DINA 2019-01-07 18:17:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sakalienei aisku nepatinka kad nebegales grobti vaiku gavus melagingus skundus ir laikyti tevus baimeje visas lietuvos seimas sulyginusi su degradais uzmususiais matuka tik nesveikos psichikos zmogus kaip sakaliene ir jos gauja gali siulyti tokius durnus istatymus   ATSAKYTI

Top Video

Dragūno ir kovotojo Misiūno konflikto vaizdo įrašas
DABAR RODOMA
Dragūno ir kovotojo Misiūno konflikto vaizdo įrašas
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
REKLAMA
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Prezidentui Gitanui Nausėdai ir kai kuriems parlamentarams svarstant, jog reikėtų diskutuoti apie valstybinio komercinio banko steigimą, dalis ekspertų sutinka, jog ...
Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/Justinas Auškelis)
2019 m. lapkričio 19 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad daugiau nei 75 proc. gyventojų laiku sumokėjo jiems paskaičiuotą žemės mokestį. ...
Rytis Sabas (nuotr. stop kadras)
Būdamas visai mažas, mintinai išmoko Bibliją. Dar vaikas pradėjo savarankiškai studijuoti Šventraštį. O būdamas šešerių Vilniaus Didžiojoje sinagogoje jau sakė pamokslą. ...
Jonas Vytautas Žukas (nuotr. Fotodiena.lt)
Rusija buvo itin suinteresuota susigrąžinti Lietuvoje už šnipinėjimą nuteistus savo piliečius, todėl be dviejų nuteistų lietuvių sutiko iškeisti ir norvegą, sako prezidento ...
Diana Nausėdienė (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė sako pasigendanti į krizę patekusioms moterims galimybės rinktis ne abortą, o išsaugoti vaiko gyvybę. Interviu naujienų portalui delfi.lt ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų