Saulius Skvernelis (tv3.lt koliažas)

Saulius Skvernelis (tv3.lt koliažas)

Premjerui Sauliui Skverneliui pareiškus, kad jis kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl galimo priešiškų jėgų veikimo Lietuvoje, kilo nemenkas sąmyšis, kas tai per žinia. Ministras pirmininkas jau trečią dieną tikslina savo poziciją, ką jis išties norėjo pasakyti ir kodėl kreipėsi į VSD. Į šią diskusiją įsivėlė ir valstiečių sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtindamas, kad jis matė pažymą ir konkrečias pavardes, o prezidentė pareiškė, kad premjero „noras ieškoti kaltų net pasitelkus teisėsaugos institucijas" atrodo liguistai.

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti ekspertai įsitikinę, kad toks premjero elgesys yra gana keistas, o vieši pareiškimai apie „perversmus“ nedaro garbės aukštam valstybės pareigūnui.

Laurinkus: man keista

Buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus tikino, kad viešai kalbėti apie vienokias ar kitokias grėsmes, traukti į politines peripetijas specialiąsias tarnybas nėra naujas reiškinys, visgi to daryti, pasak M. Laurinkaus, nereikėtų. Jis sako, kad užklausimai specialiosioms tarnyboms apie vieną ar kitą procesą, žmogų, neturėtų būti daromi viešai, bet praktika rodo, kad taip vis dar yra daroma. 

REKLAMA

„Yra buvę visokių kreipimųsi, aš politikoje jau 30 metų ir per tą laiką ko tik nėra buvę. Praktika tokia, kad tam tikri dalykai politizuojasi, nors niekas: tarnybos, teisininkai, politologai, nenori, kad specialiosios tarnybos būtų traukiamos į politinius procesus, bet praktikoje vyksta kitaip ir nori ar nenori, bet taip atsitinka. VSD jau senais laikais (dar kai aš ten dirbau) buvo formulės, kuriomis (remiantis) buvo siunčiama informacija Vyriausybei ar parlamento nariams“, – apie procedūras kalbėjo M. Laurinkus.

Anot jo, į kai kuriuos paklausimus buvo atsakoma sausai, kad nėra informacijos, kitus paklausimus būdavo siūloma pateikti kita forma. Būta visokių variantų. 

„Yra nustatytos tvarkos, kaip informacija pateikiama, kokio ji yra pobūdžio. Šiaip informacija yra teikiama nuolatos, aš stebiuosi dabartine situacija, kas nutiko, ar jau nebeteikia informacijos visą laiką? Paprastai informacija yra teikiama tam tikrais periodais, kas dvi savaites ar kas savaitę, buvo momentų, kai būdavo teikiama kasdien. Tai nebūna ilgi tekstai, bet tai būna įvairaus pobūdžio informacija, kurią būtina žinoti, su ja privalu susipažinti“, – pasakojo buvęs VSD vadovas.

Jis patikslino, kad jei „informacijos sraute, kurią turi žmonės, kurie vadovauja valstybei, yra detalių, kurios užkliūva, jos yra tikslinamos“. Anot M. Laurinkaus, tam nereikia jokių viešų pareiškimų.

REKLAMA

„Man keista, kad staiga sumanoma ir kreipiamasi į tarnybas, nemačiau tokios praktikos, tarkime, JAV ar Vokietijoje. Prisimenu tik vieną pavyzdį, kai Vokietijos vicekancleris į specialiąsias tarnybas kreipėsi dėl „Alternatyva Vokietijai“. Klausta dėl šios partijos potencialios grėsmės demokratijai. Bet daugiau tokių atvejų aš nepamenu, o štai Lietuvoje tai yra mada“, – sakė M. Laurinkus.

Jis tikino, kad dabartinė situacija jam yra įdomi.

„Jei yra srautas informacijos, o jis yra, nes informacija yra nuolatinė. Ji yra apdorojama, pateikiama ir, jei ten kažkas užkliūva, tada viduje aktualizuojama, tikslinama. Ir jei matosi, kad kažkas yra ne taip, galima viešinti – čia nieko blogo. O dabar staiga prasideda užklausimai dėl asmenų, grupių. Tai – keistas epizodas, taip būdavo gal tik atsikuriant Lietuvos valstybei, kai tarnybos dirbo silpnai ir informacija buvo su pertrūkiais, o dabar viskas profesionaliau ir situacija yra ne ta, kad reikia šokinėti ir kiekvienu atveju kreiptis“, – sakė buvęs saugumo tarnybos vadovas.

Daro gėdą valstybei

Politikos apžvalgininkas Virgis Valentinavičius sako, kad politikų bandymai panaudoti VSD savo tikslams nėra naujiena.

„Buvo laikai per VSD skandalą (2006 metais), kai pats VSD pretendavo į tam tikrą politinį vaidmenį ir noriai dalyvavo politinių klanų kovose. Visgi šie laikai praeityje, bet premjeras mums juos primena“, – sakė V. Valentinavičius.

REKLAMA

Anot jo, kalbos apie priešus kilo dėl įtampos, kilusios artėjant balsavimui dėl biudžeto.

„Kalba apie perversmus, konservatorių vaidmenį ir Kremliaus ranką prasidėjo didelės įtampos situacijoje, kuri man yra nesuprantama. Nors turi daugumą, premjeras stipriai nervinosi prieš biudžeto priėmimą Seime. Visi šie kaltinimai yra banalus savo stovyklos mobilizavimo įrankis, jei bijoma dėl biudžeto priėmimo, frakcijos ar valdančiųjų vienybės, tai reikia šaukti, kad yra priešas ir visi subėga su vėliava“, – svarstė politologas.

Jis įsitikinęs, kad politinė mobilizacija vyko labai atgrasiomis formomis.

„Šie tekstai buvo suderinti, apie tai kalbėjo visa valdančioji dauguma: Ramūnas Karbauskis, Skirmantas Malinauskas ir net finansų ministras prabilo apie Karlo Markso šmėklą. Tai buvo gerai koordinuota viešųjų ryšių operacija prieš biudžeto priėmimą, o vėliau vyko nusiraminimas, imta trauktis. Prezidentė vakar aiškiai pasakė, kad pažymoje nieko nėra, konservatorių nėra. Tai bandymas manipuliuoti viešąją nuomone“, – kalbėjo V. Valentinavičius.

Anot politologo, premjeras elgiasi neadekvačiai ir toks elgesys nekelia juoko, o daro rimtą gėdą valstybei.

„Priskaldė malkų“

Viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas tikina, kad praėjus kelioms dienoms po pareiškimo premjeras mėgina paaiškinti savo ankstesnį pasisakymą.

REKLAMA

„Ką tik klausiau „Žinių radijo“ pokalbio ir matosi, kad premjeras mėgina įvesti aiškumo į savo pareiškimą. Jis (savo kreipimąsi į VSD) sieja su prieš dešimt metų vykusiais įvykiais, kai buvo kilusios riaušės prie parlamento. Pozicija tokia, kad tada irgi nebuvo signalų, bet tam tikros jėgos organizavo riaušes. Jis dėlioja labai įdomiai, bet paruošti neblogi argumentai, nors traukinys jau nuvažiavo ir įvertinimai bei kaltinimai nuskambėjo. Premjerui nepavyko iškomunikuoti to, ką jis dabar bando pasakyti“, – sakė viešųjų ryšių specialistas.

Jis svarsto, kad premjerui pasakius, kad reikia kreiptis į tam tikras struktūras, nesinori galvoti, jog tam nėra jokio pagrindo.

„Politikai komunikuodami turi tam tikrų tikslų, reikia kalbėti ne tik kas ir kaip, bet ir kokiomis aplinkybėmis tai buvo pasakyta, kaip tai priėmė visuomenė. Jei nebūtų streikų, mitingų ir premjeras būtų tai pasakęs, mes matytume vieną situaciją, o dabar matome kitą“, – sakė A. Katauskas.

Specialistas patvirtino, kad premjero žinia nebuvo nušlifuota ir ja buvo „priskaldyta malkų“.

„Aš tikiuosi, kad aukščiausi pareigūnai nesimėto frazėmis ir bauginimas vien tik mėgindami kovoti mažas kovas politiniame lauke. Nes tik vieną kartą gali pasakyti, kad ateina vilkas, kitą kartą niekas nepatikės“, – svarstė viešųjų ryšių specialistas.

REKLAMA

Anot jo, šiuo metu informacijos srautas yra tokios apimties ir greičio, kad žmonėms neužtenka laiko ir kantrybės atsitraukti, išlaikyti pauzę, nesikarščiuoti.

„Politikas eidamas kalbėti viešai visada turi komunikacinius tikslus, visada būna žinia ir viešieji ryšiai, nes kitaip nėra tikslo kalbėti. Opozicija kalbėdama viešai irgi siekia tam tikrų komunikacinių tikslų. Visada yra momentas, kad „aš noriu būti išgirstas kažkaip“. Tai galioja ir premjerui. Skirtumas tik tas, kad premjeras turi suvokti ir prisiimti atsakomybę už tai, ką sako“, – tikino viešųjų ryšių specialistas.

Hitler
2018-12-13 17:59:04
Mentas yra mentas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Pikasas 2018-12-14 00:04:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ŽVELKIME GILIAU. Teigiama, kad (cituoju) "Apie grėsmę nacionaliniam saugumui liudijančią SLAPTĄ PAŽYMĄ skaitęs Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas R.Karbauskis." Prezidentė jos negavo? Tai - SKANDALAS, nes kiti Seimo nariai neturi tokios galimybės. ... Beje. Sunku net suvokti LŽVS lyderių kalbėjimus. Dažnai, manau, jie vadintini nerišliais postringavimais. Kartais net galima pagalvoti, kad visokie nusišnekėjimai tik apsimestiniai. Atrodytų negali atsakingas politikas ar valdininkas, turintis nemažą darbo patirtį, būti visiškas nieko gerai nesuvokiantis naivuolis. Jei ne dar blogiau... Kur kas lengviau suprasti viešą neapykantą prezidentei, kurią reiškia specifiniai komentatoriai. Nuvylė prezidentė Dalia Grybauskaitė Rytų imperijos ir visokius vietinius buvusius nebuvusius. Vilčių pas tokius gal būta daug, tačiau apsirikta... Galima suprasti ir Rytų imperijos valdovų interesus "v severo zapadnom kraju".(šiaurės vakarų krašte) Negali jie niekaip su tokia situacija susitaikyti. Prisiminkime kiek pastangų kai kurie dabarties politikai yra įdėję, kad Lietuva netaptų ES ir NATO nare. Ir kai tokie vis dar bando mums kažką nerišlaus postringauti - koktu darosi nuo tokių kalbų...   ATSAKYTI
Aj 2018-12-13 21:00:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aj,Lietuvoj yr valdininkų užkrečiama Vytuko liga-Kremlius puola....   ATSAKYTI
Lllllllyt 2018-12-13 20:22:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tokiu asilu pasaulis dar nemate I konteineri neimtu    ATSAKYTI
Jomajo 2018-12-13 19:38:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lopas mentas Skvernas buvo toks ir liks. Ką mentas?
Aš ir buvau mentas, bet ne lopas.
TAUTA. ŽIŪRĖKIT KĄ RENKAT.
PS. Žmonai velnių daviau    ATSAKYTI
Ema 2018-12-13 19:20:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gal tuos žodžius p, Skvernelis pasakė draugų kompanijoje pirtelėje su bokalu alaus / kaip Kaune per krepšinio varžybas / ? Jei ne , gal turėtų atsiprašyti arba - pasitikrinti sveikatą ! Negerbia nei savęs , nei Lietuvos žmonių ! Nereikia tokio būsimo prezidento , geriau dirbtų p. Karbauskio '' fazendoje '' prievaizdu .   ATSAKYTI
2018-12-13 18:08:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dar vienas PARANOJIKAS kaip pakliūva ligoniai y vyreusybę?niekas netikrina.o y armija tai išpurto visas sąžinės kišenes.siaubas......!   ATSAKYTI
Hitler 2018-12-13 17:59:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mentas yra mentas.   ATSAKYTI
Jomajo 2018-12-13 19:39:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pritariu.  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Kruvinos Velykos Panevėžyje: mirus porai 13-metė liko našlaite
DABAR RODOMA
Tragiškos Velykos turistų rojuje: žuvo 215 žmonės, nugriaudėjo aštuoni sprogimai
DABAR RODOMA
Gedimino kalnas – pinigus ryjanti vieta: reikalauja daugiau
DABAR RODOMA
Aiškėja tikroji motociklininko žūties priežastis
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Meschino ruoštos velykinės vaišės supykino Jankevičių
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
Pateko į aferisto pinkles: patikli kaunietė prarado 4 kambarių butą
REKLAMA
Saulius Urbanavičius (Nuotr. Fotodiena/Dmitrijus Radlinskas)
Registrų centro darbuotojai paviešino slapta padarytus pokalbių įrašus, kuriuose įmonės vadovas Saulius Urbanavičius ragina juos sutikti su pasiūlymais dėl atleidimo ar ...
Išvyksta žmonės (nuotr. Fotodiena.lt)
Gyventojų senėjimas ir gyventojų skaičiaus mažėjimas – tokias dvi demografines tendencijas šiuo metu mato Lietuva. Ir jei šalies valdantieji nesiims pokyčių suvaldyti ...
Bobausių derlius dėl sausros šiemet negausus (nuotr. Raimundo Maslausko)
Dzūkai skelbia – grybavimo sezonas atidarytas. Miškuose dygsta pirmieji pavasario grybai – bobausiai. Tiesa, jų kaip niekada mažai. Miškuose sausa, o naktys buvo labai šaltos. ...
Alkoholis
Reakcija į dvi girtas gimdyves – uždrausti nėščiosioms gerti. Štai tokia Seimo pirmininko mintis pasklido viešojoje erdvėje. Visgi Viktoras Pranckietis dabar sako, kad galvoje ...
 (nuotr. stop kadras)
Autizmo atvejų kasmet Lietuvoje vis daugiau. Pernai nustatyti 710 naujų šio raidos sutrikimo atvejų. Tačiau iki šiol Lietuvoje tokiems specialios priežiūros ir ugdymo ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų