Saulius Skvernelis. Ingrida Šimonytė. Gitanas Nausėda (tv3.lt koliažas)

Saulius Skvernelis. Ingrida Šimonytė. Gitanas Nausėda (tv3.lt koliažas)

Save Lietuvos prezidentu mato jau aštuoni kandidatai, tačiau politologai iš jų išskiria tik tris pirmūnus, kuriems rinkimuose gali šypsotis sėkmė. Nors galutinio rinkimų scenarijaus numatyti negali niekas, yra keli scenarijai, kokią įnirtingos kovos baigtį galime regėti.

Lapkričio mėnesio duomenimis, ekonomistas Gitanas Nausėda išlieka populiariausiu pretendentu į prezidentus. Lapkritį 24,6 proc. „Vilmorus“ apklaustų respondentų įvardino jį kaip geriausią kandidatą į prezidentus, spalį – 23 proc.

G. Nausėdai ant kulnų pagal populiarumą lipa Seimo narė konservatorė Ingrida Šimonytė – lapkritį ją palaikė 19,7 proc. respondentų, spalį – 17,5 proc. Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis, nors dar ir neišreiškė noro dalyvauti rinkimuose, lieka trečioje vietoje – lapkritį jį palaikė 13,8 proc., spalį – 12,8 proc. respondentų.

REKLAMA

Kodėl premjeras nebylus?

Vis dėlto S. Skvernelis kategoriškai susilaiko nuo kalbų apie kandidatavimą į prezidentus ir bet kokį savo sprendimą žada tik kitąmet. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas politologas Bernaras Ivanovas tokį premjero delsimą aiškina kategorišku nenoru kandidatuoti.

„Jį, manau, labai agresyviai spaudžia tas, kuris iškėlė jį į premjerus. Nori, kad būtų administracinis dar vienas svertas prezidento kėdėje. Kaip mes žinome, prezidentas turi labai svarbių galių teisėsaugos sferoje, turi jis sąveikos galimybę su Valstybės saugumo departamentu, Specialiųjų tyrimų tarnyba. Tai yra labai reikšminga tiems, kurie nori nebūtinai labai kažką skaidraus nuveikti“, – tv3.lt kalbėjo B. Ivanovas.

Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena.lt)

Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena.lt)

Be to, anot docento, prezidento pozicija premjerą paverstų marionete, o S. Skvernelis nebūtinai nori tapti įrankiu.

„Skvernelis ne toks žmogus, kuris norėtų būti toje pozicijoje. Todėl jis dels iki paskutinio momento. <...> Manau, kad santykiai tarp Seimo Kultūros komiteto pirmininko ir S. Skvernelio yra prasti. Bėda šiuo atveju valstiečių yra ta, kad jie neturi nieko kito, nes jų atsarginių suoliukas yra nepaprastai trumpas“, – pastebėjo B. Ivanovas.

REKLAMA

Jam antrina ir Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Virgis Valentinavičius, manantis, kad klausimas, ar S. Skvernelis nori, ar nenori kandidatuoti, yra mažiausiai svarbus.

„Ne S. Skvernelio norai nulems, ar S. Skvernelis kandidatuos, bet Ramūno Karbauskio požiūris, ar jis gali laimėti, ar ne“, – tv3.lt kalbėjo V. Valentinavičius.

Politologo manymu, prieš porą mėnesių premjerui užteko matomumo ir jis savo sprendimo dėl kandidatavimo neskelbė, nes toks buvo jo planas. Tačiau dabar S. Skvernelis sprendimą nutyli, nes tirpsta jo reitingai, svarstė V. Valentinavičius.

Pirmasis scenarijus: jei S. Skvernelis kandidatuos...

Ar sulauksime S. Skvernelio kandidatuojant į prezidentus, priklauso nuo to, ar jis sulauks pasiūlymo, kurio negali atsisakyti, mano B. Ivanovas. Politologo teigimu, premjeras savo poste yra kur kas laisvesnis, subūrė sau palankią komandą ir nebūtinai „premjeras prezidento kėdėje jaustųsi kaip inkstas taukuose“.

Vis tik, jei sulauksime premjero įsitraukiant į rinkiminę kovą, B. Ivanovas prognozuoja, kad antrajame rikimų ture išvysime būtent S. Skvernelį ir I. Šimonytę. Tačiau šiai prieš tai teks ištverti nemenką juodinimo kampaniją.

„Kova greičiausiai vyks finale tarp valstiečių statytinio ir tarp konservatorių, šiuo atveju I. Šimonytės. Kova bus įnirtinga, intriga šiokia tokia randasi. Aišku, poniai I. Šimonytei reiks labai smarkiai paprakaituoti ir patirti nelabai smagių akimirkų, nes konkurentai atsimins viską – konservatorių „sugriautus“ kolūkius, kad kažkas kažkur išgrobstė ar ne taip pasiskolino“, – teigė politologas.

REKLAMA

Ingrida Šimonytė (nuotr. Fotodiena.lt)

Ingrida Šimonytė (nuotr. Fotodiena.lt)

Panašios nuomonės laikosi ir V. Valentinavičius, antrajame rinkimų ture matantis susiduriant dešiniųjų kandidatą – G. Nausėdą arba I. Šimonytę – prieš valstiečių kandidatą, „kad ir kas jis bebūtų“.

„Dabartinėje situacijoje, žiūrint į reitingų tendencijas, tai vis labiau auga tikimybė, kad bet kuris dešinysis kandidatas, ar G. Nausėda, ar I. Šimonytė, laimės prieš valstiečių kandidatą, įskaitant S. Skvernelį. S. Skvernelis net su nukritusiais reitingais tikriausiai ilgai dar liks pats stipriausias [valstiečių] kandidatas, nes alternatyvos Karbauskis ar Pranckietis atrodo dar silpnesnės“, – prognozavo MRU docentas.

Antrasis scenarijus: jei S. Skvernelis nekandidatuos...

S. Skvernelio atsisakymas kandidatuoti rinkimuose B. Ivanovui atrodo kiek mažiau tikėtinas scenarijus. Maža to, jei rinkimuose nedalyvautų valstiečių kandidatas, politologas prognozuoja net Seimo valdančiosios koalicijos griūtį.

„Bendrai imant, mes turėtume nuobodžius rinkimus, bet nenuspėjamą politinę raidą po rinkimų. Nes supurtytų Seimą taip, kad dabartinė situacija pasirodytų kaip absoliutus štilis. Jeigu griūtų šita koalicija, o konservatoriai bandytų kažkaip tartis ir susitartų su valstiečiais, po to prasidėtų labai rimti dalykai, kova būtų nepaprastai nuožmi, bet ko būtų galima tikėtis. Todėl manau, kad šis scenarijus mažiau tikėtinas“, – teigė B. Ivanovas.

REKLAMA

Jo teigimu, kur kas labiau tikėtina, kad valstiečiai vis tiek deleguos kandidatą, kuris galutinėje kovoje susitiks su I. Šimonyte, „o ponas Nausėda tame žaidime bus kaip ir trečias“.

G. Nausėda sieks tapti Lietuvos prezidentu (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

G. Nausėda sieks tapti Lietuvos prezidentu (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Tuo metu V. Valentinavičius įsivaizduoja scenarijų, kuriame nefigūruotų valstiečių kandidatas. Tokiu atveju, prognozuoja politologas, akistaton stos I. Šimonytė ir G. Nausėda, tačiau tokios kovos baigtį numatyti sunku, mat pastarasis – politikos naujokas, su kurio kampanija dar nesame susipažinę.

„Manau, kad G. Nausėda turės didesnę problemą su kaltinimais elitiškumu, kadangi jo gyvenimo būdas, bankai, pakankamai prašmatnūs namai ir panašūs dalykai jį daro labai lengvu taikiniu tokiems kaltinimams. Tuo metu I. Šimonytei, važinėjančiai troleibusu ar vaikščiojančiai pėsčiomis [buvusiai] finansų ministrei, gyvenančiai senos statybos daugiabutyje, bus lengviau. Galų gale ji ir atrodo gerokai demokratiškesnė“, – pastebėjo V. Valentinavičius.

Aštuoni kandidatai

Kol kas žinomi aštuoni kandidatai į prezidentus – Seimo nariai Ingrida Šimonytė, Naglis Puteikis, Aušra Maldeikienė, europarlamentarai Valentinas Mazuronis, Vytenis Andriukaitis ir Petras Auštrevičius, ekonomistas Gitanas Nausėda ir filosofas Arvydas Juozaitis.

Paskutinė diena pateikti dokumentus rinkimams yra 2019 m. kovo 8 d. Lietuvos prezidento rinkimai vyks gegužės 12 dieną.

Kristina
2018-12-16 17:10:33
NenuSipelnė nei vienas valdžia skriaudžia mus
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Regina 2019-01-09 01:03:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei vienas.Nera is ko rinkti prezidento is viso saraso .Lietuvai amen   ATSAKYTI
taigi 2018-12-29 11:54:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
tauta balsuos uz Juozaiti   ATSAKYTI
Juozas 2018-12-28 13:40:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas gali balsuoti už šitą apsikakinuse troika pažiūrėjus i jiu snukius siaubas ima Amen Lietuvai    ATSAKYTI
Algs 2018-12-28 11:55:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas lietuvos negerbia tas tegul balsuoja už tuos tris nesamoningus nedarykit gėdos prieš visa europa    ATSAKYTI
Tomas 2018-12-24 15:47:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuprantu kaip galima siūlyti jie patys Blogiausi reklama kiša priverstinai kam jie mums visais galais apsisike    ATSAKYTI
styvas 2018-12-18 11:42:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvai S. Skvernelis naudingesnis kaip Premjeras, nei kaip Prezidentas.   ATSAKYTI
tik jokiu budu 2018-12-18 00:12:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
ne uz tapkiaus ir grybes kopijas.
   ATSAKYTI
Nebojokim 2018-12-17 21:26:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lovys tik vienai kiaulei paruoštas.   ATSAKYTI
Z 2018-12-17 17:26:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
„ALKO“ APKLAUSA.
Iš 5713 balsavusių : Juozaitis 50%, Puteikis 42%   ATSAKYTI
Runkeliai 2018-12-17 12:04:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Runkeliai tik gali uz juos balsuot
https://youtu.be/DaRquHNYXuo   ATSAKYTI
+++ 2018-12-18 16:29:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na jūsų vardas yra Runkeliai, vadinasi už juos ir balsuosite :DDDD  
Pikasas 2018-12-17 10:27:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dažnai tenka susimąstyti, kodėl mūsų politologai kartais diskutuoja lyg būtų vandens į burną pasisėmę. Be drąsos trūkumo dar aiškėja ir kompetencijos spragos. Manau, kad tokie aiškintojai , kurie nemato ar nenori matyti esmės ar povandeninių srovių galėtų viešoje erdvėje nesivarginti. Politinė nuovoka labai reikalinga rinkėjams, o tokie rašinėliai jos nepadidina arba padidina menkai. . Kartais netgi klaidina. Pastebėjau tvarkingą nuomonę, kad Lietuvoje "dabar aiškiai rikiuojasi dvi priešiškos stovyklos"(D.Gudelis) Beje, o kada buvo kitaip? Kad šiuo metu TS LKDP yra dešinėje lyg ir daug kam aišku. O kas kitoje pusėje? Toms jėgoms, kurios prisidengdamos patriotiškumu ar tautiškumu bando suvaidinti "gelbėtojus" kol kas nesiseka. Visuomenė jau pradeda susivokti, kad lemiamu momentu ultradešinieji ir ultrakairieji savo veikla persidengia. Savo specifinę nišą turi ir tos politinės grupuotės, kurias galima įtarti syvus čiulpiant iš Rytų imperijos. Tokių darinių ryškiai per daug. Galimai, jie netgi grumiasi dėl finansavimo. Ko R.Paksas nusidangino pas Rusijos prezidentą? A? ... V.Uspaskich vėl taškosi žiniasklaidoje, o didžiausias "valstietis" savo biznio su Rytais nestabdo. Kai LVŽS dosniai mostelėjo prieš rinkimus pasitelkę savus turtuolius (t.t. Matijošaitį), tai net LKP palikuonys sudrebėjo. Pradėjo skilinėti, nes investicijų (pvz. "šaukštų") politinio biznio pradejo visiems nepakakti. Apie sėdinčius "ant suolo" liberalus net slogi prisiminti... Jei D.Gudelis pamini "Kauno žaliukus rezerve", tai turėtų pabandyti sužinoti, kiek į Kauną investavo R.Karbauskio - V.Martijošaičio tandemas. Sniegas tai jau pridengė, bet ar žinome, kas po juo? Kas gali garantuoti, kad rinkėjai vėl nepradės lygioje vietoje slidinėti? Beje plikledis visoje Lietuvoje... O kokios bus pasekmės?    ATSAKYTI
Vitas 2018-12-17 02:55:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kazkokia propoganda su kuom pasnekesi tai visi vieningos nuomones kad geda Lietuvai butu tureti tokius prezidentus.Aferistai toliau bujotu seime   ATSAKYTI
siandien 2018-12-17 01:09:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir vel buvo pjaunamas miskas Labonoro regioniniame parke ,ko tyli zurnaliugos ,ar jums tik Kildisienes kailinukai buvo svarbus ?sitie trys Dievo klaidos tegul net nesvaigsta apie prezidento posta ,jums Lietuva nesvarbi .vaiku grobimo klausymu tyla .misku naikinimo klausymu tyla .ka jus darytumete jei per klaida isrinktu i prezidentus ? manau ,kad Lietuvai tada butu amen .   ATSAKYTI
simas 2018-12-16 23:55:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Juozaitis laimės, ožiai.   ATSAKYTI
Vytautas 2018-12-16 20:19:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tegul Šimonyte pasako tautai tiesa iš kokio banko paeme paskola tautai už 9% jei buvo siulyta už 1 ar 2% kodel taip smukdo savo šali jei tu čia gyveni ir taikais i prezidentes kede   ATSAKYTI
Ne Mylimas 2018-12-16 19:33:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kokie jūs favoritai. Prabalsavau prieš 10 metų už mūsų ledi. Antra karta jau neėjau nes nemačiau jokio tikslo. Ir kam jie mums aplamai reikalingi. Sumokėt kad jiems po to išstatyti. Ingrida jei dar už tavę kas prabalsuos aš būsiu apakęs, lai jie lukiškėse ir smerdi.    ATSAKYTI
Pietris 2018-12-16 18:25:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Sveiki, aisku, kad laimes Skvernelis. Kitiems be sansu. Tautos didzioji dalis, o mafijos tik saujele ir jie mano, kad ju kandidatas laimes... Nebent, kaip visada eis juodais keliais, uzlaus kompiuterius. Bet tai jau nusikalstama veikla ir prilygsta vagystei. Bukite palaiminti, sekmes, meiles ir taikos zemeje.    ATSAKYTI
Vilija 2018-12-16 17:52:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-26
Tik Skvernelio tvirtas, aštrus protas,ir žodis reikalingas Lietuvai   ATSAKYTI
U2 2018-12-16 18:20:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Geras bajeris ha-ha  
│+│ 2018-12-18 16:35:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
JO JO, JIS GERIAUSIAS. TRINTI ĮRAŠUS MOKA GERIAUSIAI, TOKIO KAIP TIK REIKIA UŽSIENIO POLITIKOJE. :DDDDD SAVO VEIKSMAIS NE TIK GERIAUSIAI DISKREDITUOJA VIDAUS POLITIKĄ, BET IR BŪDAMAS PREZIDENTU GALĖS TESTI SAVO TRADICIJAS, O JŪS DŽIAGSITĖS IKI KOL EMIGRUOSITE. :DDDDD  
As 2018-12-16 17:45:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nei vieno    ATSAKYTI
Aušra 2018-12-16 17:44:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kaip jie drysta lysti į akis. Yra daug geresnių žmonių, kurie verti prezidento posto, tik ne ta trijulė.    ATSAKYTI
õ% 2018-12-18 16:37:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Na Jūs taip pat nelaimėsite, tad galite pradėti ieškotis kito darbo. Pagal statistiką, baisiai atsiliekate nuo šių galimų prezidentų. ;)  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Kruvinos Velykos Panevėžyje: mirus porai 13-metė liko našlaite
DABAR RODOMA
Kruvinos Velykos Panevėžyje: mirus porai 13-metė liko našlaite
DABAR RODOMA
Tragiškos Velykos turistų rojuje: žuvo 215 žmonės, nugriaudėjo aštuoni sprogimai
DABAR RODOMA
Gedimino kalnas – pinigus ryjanti vieta: reikalauja daugiau
DABAR RODOMA
Aiškėja tikroji motociklininko žūties priežastis
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Meschino ruoštos velykinės vaišės supykino Jankevičių
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
Pateko į aferisto pinkles: patikli kaunietė prarado 4 kambarių butą
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
REKLAMA
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų