Šeima (nuotr. Karolio Kavolėlio)

Šeima (nuotr. Karolio Kavolėlio)

Vaiko teisių apsaugos specialistai, pradėję nagrinėti gautą pranešimą dėl galimo vaiko teisių pažeidimo, apsilanko šeimos namuose arba nuvyksta į kitą vaiko buvimo vietą, susitinka su vaiku ir jį išklauso (išskyrus tuos atvejus, kai vaikas dėl amžiaus, sveikatos būklės, esamos būsenos negali išreikšti savo nuomonės) bei susitinka su vaiko tėvais (ar kitais atstovais pagal įstatymą).

Kodėl reikia įsileisti vaiko teisių apsaugos specialistus į namus? Reikia suprasti, kad tai yra jų darbas, jie privalo reaguoti į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą ir neįvertinę situacijos (grėsmės vaikui lygio), negali žinoti, kaip konkrečioje šeimoje rūpinamasi vaikais.

Kaip būtų racionaliausia sutikti vaiko teisių specialistą? „Bendradarbiaujant ir nenusiteikiant priešiškai, be jokios baimės. Nereikia jausti priešiškumo. Specialistas ateina pasikalbėti ir įvertinti vaiko situaciją, ar vaikui yra saugu, ir dažnai taip ir būna, kad mes nuvykstame, su tėvais pakalbame ir atsisveikiname, tai pakankamai dažni atvejai. Taigi labai svarbu būti atviriems, padėti specialistams įvertinti visas aplinkybes, kalbėtis“, – sako vaiko teisių apsaugos specialistai.

REKLAMA

Kaip rodo pirmų 4 mėnesių statistika, sulaukta daugiau nei 6 tūkst. pranešimų apie įtariamus vaiko teisių pažeidimus, vaiko teisių specialistai išanalizavo 9496-ių vaikų situaciją. Iš jų 44 proc. vaikų grėsmės lygis nebuvo nustatytas. Tai reiškia, kad pranešimas nepasitvirtino, vaiko teisių pažeidimų nenustatyta arba atsižvelgus į vaiko amžių, jo raidą ir nustatytus tam tikrus rizikos veiksnius, nenustatytinas grėsmės vaikui lygis.

Kur kreiptis jeigu nesutinkate su vaiko teisių specialistais?

Kur kreiptis jeigu nesutinkate su vaiko teisių specialistais?

Priminsime, kad grėsmės lygio nustatymas susijęs su vaiko amžiumi (kūdikiai kur kas labiau pažeidžiami nei vyresni vaikai). II grėsmės lygis 0-3 metų kūdikiui nustatomas, jei yra bent vienas aukštos rizikos veiksnys. Nustatant tokį patį grėsmės lygį 4-6 metų vaikui – turi būti ne mažiau nei 2 aukštos rizikos veiksniai. Kai vaikas yra sulaukęs 7-15 arba 16-17 metų, II grėsmės lygis gali būti nustatytas esant ne mažiau nei 5 aukštos rizikos veiksniams.

Gali kilti klausimas, ar tikrai verta pranešti apie galimus vaiko teisių pažeidimus, jei vos ne kas antru atveju grėsmės vaikui lygis nėra nustatomas? Vaiko teisių specialistai primena: nepranešimas gali baigtis skaudžia nelaime pačiam vaikui, o laiku suteikta pagalba gali padėti tam užbėgti už akių.

Pavyzdžiui, Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos specialistams prieš porą savaičių moteris pranešė, kad neseniai pagimdžiusi, psichikos liga serganti jos dukra negeba rūpintis naujagimiu. Specialistai nedelsiant apsilankė kūdikio mamos namuose, kuriuose iš tiesų nebuvo tinkamų sąlygų naujagimiui, reikalingų priemonių, drabužėlių, kūdikis nebuvo registruotas, nemaitinamas krūtimi, mama kalbėjo nerišliai, negalėjo paaiškinti, kur vaikelio tėvas, kaip planuoja pasirūpinti naujagimiu. Suabejojus, ar mama gerai jaučiasi, pakviesti medikai. Vėliau su vaiko mama ir atsiradusiu vaiko tėvu aiškintasi, kaip jie planuoja rūpintis vaiku. Į pagalbą jaunai šeimai įsitraukus vyro tėvams, kurie sutiko priimti jauną šeimą ir padėti, naujagimis grįžo į šeimą, kuri toliau stebima socialinių darbuotojų ir kuriai toliau teikiama pagalba.

REKLAMA

Laikinai globai paimamų vaikų skaičius

Laikinai globai paimamų vaikų skaičius

Toliau analizuojant statistinius duomenis matyti, kad beveik 46 proc. vaikų nustatytas I grėsmės vaikui lygis. Tai reiškia, kad vaikas iš šeimos nepaimamas, bet identifikuota, kad šeimai reikalinga vienokia ar kitokia pagalba ir tokia pagalba yra inicijuojama.

Galiausiai, iš visų pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus apie 10 proc. vaikų nustatytas II grėsmės lygis, vadinasi, vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei fiksuota reali grėsmė, todėl vaikai, teismui išdavus leidimus, laikinai paimti iš tėvų ar globėjų.

Vaiko teisių apsaugos specialistai primena: sprendimas dėl vaiko paėmimo iš jo atstovų pagal įstatymą priimamas, atsižvelgiant į aplinkybių visumą, jas pagrindžiančius faktus bei tais atvejais, kai kartu nustatomi ir aukštos rizikos veiksniai pagal vaiko amžių, kaip keliantys grėsmę jo sveikatai, saugumui ar gyvybei. Fizinė bausmė arba vyno taurė patys savaime nėra pagrindas paimti vaiką iš šeimos.

Šeimai, kurios vaikui ar vaikams nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis, teikiamos intensyvios paslaugos, siekiant, jog vaikai galėtų grįžti į šeimą – inicijuojama Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobiliosios komandos bei atvejo vadybininko (socialinių paslaugų darbuotojo) paskyrimas.

Visų pirma, nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį šeimai pagalbą (jai sutikus) teikia Tarnybos mobilioji komanda, kuri susideda iš socialinio darbuotojo, psichologo ir specialisto (socialinio darbuotojo ar psichologo), turinčio žinių ir (ar) darbo patirties su priklausomybę turinčiais asmenimis ir (ar) jų šeimomis.

REKLAMA

Mobilioji komanda 14 kalendorinių dienų nuo vaiko paėmimo, šeimai sutikus, atlieka intensyvų darbą su šeima:

- vyksta į šeimos gyvenamąją vietą ir pirmojo susitikimo su šeima metu atlieka rizikos ir saugumo veiksnių šeimoje įvertinimą;

- atlieka šeimos stiprybių ir poreikių intensyviai pagalbai vertinimą;

- teikia intensyvią konsultacinę ir kitokią pagalbą šeimai pagal poreikį;

- siekdama būtinos šeimos narių elgesio korekcijos ir saugios gyvenamosios aplinkos vaikui sudarymo, bendradarbiauja su atvejo vadybininku ir kartu su juo įvertina šeimos poreikius dėl pagalbos ir socialinės rizikos lygį šeimoje;

- parengia rekomendacijas atvejo vadybininkui (socialinių paslaugų įstaigos darbuotojui) dėl tolesnio darbo su šeima organizavimo ir jas aptaria su šeimos nariais;

- dalyvauja atvejo vadybininko organizuojamuose atvejo nagrinėjimo posėdžiuose. Šiame etape taip pat ypatingai svarbus šeimos/tėvų bendradarbiavimas su pagalbą koordinuojančiais ir ją teikiančiais specialistais.

Labai svarbu tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą būti geranoriškiems, bendradarbiauti su vaiko teisių apsaugos specialistais, atvejo vadybininku, socialiniais darbuotojais, tai yra, suteikti visą prašomą informaciją ir priimti siūlomą pagalbą, nes tikslas yra padėti šeimai, jog vaikui būtų saugu augti šeimoje ir būtų užtikrinti geriausi jo interesai.

Parengė Valstybinė vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba

Tomas
2018-11-18 13:08:11
be prokuroro sankcijos neprivalote įsileisti,taip manau ir reikia elgtis.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Mama 2018-11-19 13:57:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš suprantu kad šias taisykles ir įstatymą parengė žmonės, kurie moka gražiai ir rišliai dėlioti mintis ir kad viskas yra surašyta labai profesionaliai. Ir pateikti ta informacija dienraščiui nėra sunku copy paste. Tačiau visi matome tik vieną, kad tie punktai gyvena realiai tik ant popieriaus, o dieną iš dienos, kai reikia važiuoti ir padėti šeimai ir vaikams tie punkteliai kažkur dingsta! Tai psichologo nėra, tai po vaiko paėmimo jokia mobili komanda pas tėvus taip ir nevažiuoja, nes tai jie turi 14 d.d popieriukam užpildyti, tai psichologo visgi kaime nėra, arba "šeima neįsileidžia"... Pasityčiojimas iš žmogaus žmogui aukščiausio lygio. Tfu į šitą valdžia ir valstybę...    ATSAKYTI
as 2018-11-19 13:43:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kai is auksciau man suteiks tinkamas gyvenimo salygas, atitinkancias ju nustatytas normas, tada gal ir leisiu buti tikrinamai   ATSAKYTI
aha 2018-11-19 10:26:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai tai vyko sovietmeciu, tai buvo vadinama represijomis. Tai kas dabar vyksta, vaiku teisemis nekvepia nei is tolo. Tai tiesiog dar vienas instrumentas valdziai susidoroti su nepaklusniais.   ATSAKYTI
Jo 2018-11-19 07:15:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Parodyti vidurini pirsta per langa ir pasiusti...    ATSAKYTI
Jo 2018-11-18 22:49:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mandravoskes pasiskaitykit istatymus. Norit ar ne isileist teisiskai privalot. Kliedesiai cia kad gali neisileist.   ATSAKYTI
As 2018-11-19 14:00:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisingai! Turi įleisti. Jei neįleisti automatiškai pripaišys II lygį ir iškvietę gaisrininkus išlaus duris. O tada galėsite lakstyti per delfius ir verkti tai jau tikrai. Tokia realybė. Baisi realybė.   
mindaugas 2018-11-18 19:48:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
cia tipo geranoriskai privalai sutikti su viskuo vat ir visos baimes pasitvirtina jei nedarysi kaip sako jie padarys kaip jie nori   ATSAKYTI
O pareigunams reikalavimai kokie nors yr 2018-11-18 18:50:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kur reikalavimai graziai, geranoriskai, pagarbiai elgtis pareigunams? Kaip jie is keliu min gali nuspresti ko tai seimai reikia? Jei jie nepriima pasiulymo, ar bent kas pasidomi kodel? Cia kaip karvei padarius gelezies kraujyje trukumo tyrima priverstinai 'pasiuloma' valgyti mesa...   ATSAKYTI
Mama 2018-11-18 17:14:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Be teimo ar prokuroro leidimo--niekas negali eiti į privačią erdvę.Taigi ,tą reikia visiems žinoti.   ATSAKYTI
IB 2018-11-18 20:10:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jie patys pasiraso sau popieriuka prie jusu akiu, kad gali ieiti, jeigu neileidi iskviecia gaisrininkus lauzti duris! Pati turejau tokia patirti!!! Cia ne del vaiku buvo, o del itarimo, kad turiu nusipirkusi vogta daikta namuose.  
Diana 2018-11-18 23:04:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esant įstatyme apibrėžtoms aplinkybėms (įeina žinojimas apie vykdomą arba įtarimas apie galimai vykdomą nusikalstamą veiką) policijos pareigūnai gali įeiti į tą erdvę be jokių papildomų leidimų. Neskleiskite klaidingos informacijos.  
Nu jo 2018-11-18 17:12:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
‘’Kodėl reikia įsileisti vaiko teisių apsaugos specialistus į namus?” Tikrai nereikia, jei nesutinkat/nenorit - tai jusu teise, ir niekas negali verztis. Galit ir policijos neisileist...   ATSAKYTI
egis 2018-11-18 13:50:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
labai tvarkingai, paleidziu savo kieme 3 mielus vilksunius, ir tegul pabando policija, juos nusauti, uztampysiu po teismus..   ATSAKYTI
Tomas 2018-11-18 13:08:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
be prokuroro sankcijos neprivalote įsileisti,taip manau ir reikia elgtis.   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai
REKLAMA
„Lietuvos paštas“ (nuotr. Fotodiena.lt)
Valstybės valdomas Lietuvos paštas prašo teisėsaugos ištirti, ar 2012 metais tuometinės pašto vadovybės ir „Kamineros grupės“ savininko Arūno Tumos kontroliuojamos įmonės ...
Gitanas Nausėda (A. Strumila/Fotodiena.lt)
Portalas tv3.lt kviečia gyvai stebėti pokalbį su kandidatu į prezidentus ekonomistu Gitanu Nausėda. 13 val. G. Nausėda kartu su Vladimiru Laučiumi „Dienos komentaruose“ aptars ...
Minia (nuotr. Fotodiena.lt)
Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas sako, kad Seimo sprendimas įteisinti individualų konstitucinį skundą suteiks žmonėms daugiau galimybių ginti savo teises ir ...
Turistai (nuotr. Fotodiena.lt)
Statistikos departamentas ketvirtadienį paskelbė, kad dėl emigracijos pernai Lietuva prarado mažiausiai žmonių nuo pat nepriklausomybės atkūrimo. Ekonomistai sako, kad ...
Draudimas leisti neskiepytus vaikus į mokyklas ir darželius: Italija baus tėvus (nuotr. SCANPIX)
Opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos atstovai siūlo vaikus privalomai skiepyti nuo poliomelito, tymų ir raudonukės. Socialdemokratų registruota pataisa numato, kad ...
REKLAMA

Top Video

Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų