Rimantas Jonas Dagys. Linas Kukuraitis (tv3.lt koliažas)

Rimantas Jonas Dagys. Linas Kukuraitis (tv3.lt koliažas)

Sugriežtinta vaiko teisių apsauga iššaukė dalies visuomenės pasipiktinimą, protestą prie Seimo ir, panašu, permainas iš abiejų barikadų pusių. Dalis seimūnų siekia švelninti ką tik sugriežtintą įstatymą, o ministerija nori tobulinti sistemą ir jos darbuotojus, bet atšaukti reformos neketina.

Netrukus po to, kai šią liepą įsigaliojo vaiko teisių apsaugos reforma, dalis lietuvių šeimų viešojoje erdvėje skundžiasi dėl atimamų vaikų, žiniasklaida vieną po kitos nušviečia dramatiškesnes vaikų netekusių šeimų istorijas, o visai neseniai prie Seimo surengtas mitingas prieš esą per griežtą reformą.

Mitinge Seimo narys konservatorius Rimantas Jonas Dagys piktinosi, kad „taip įgyvendinama reforma negali būti, nes tai grėsmė mūsų šeimoms“.

Tąkart mitingo iniciatoriai parengė peticiją, kuria valstybes institucijas ragina inicijuoti vaiko teisių apsaugos reformos peržiūrą, tikslinant smurto prieš vaiką sampratą ir griežtinant vaikų paėmimo tvarką.

REKLAMA

Nori švelninti įstatymą

Šią savaitę R. J. Dagys pranešė, kad laikinoji Seimo grupė „Už šeimą“, vienijanti 82 seimūnus iš įvairių frakcijų, ruošia pataisas sugriežtintam Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymui. Tarp numatomų pakeitimų – siūlymas vaiko atėmimą taikyti tik išimtiniais atvejais, kai vaiko gyvybei ar sveikatai kyla reali grėsmė.

„Aš ir kiti kolegos buvome susitikę su teisininkais, kurie siūlė įvairių dalykų. Tai čia bazinių idėjų rinkinys, kas buvo pasiūlyta. Bet, mano akimis žiūrint, tikrai verta diskutuoti ir jas vienokia ar kitokia forma įteisinti. Nelabai domėjausi, ką ministerija yra pasakiusi, bet iš to, ką girdėjau, pasigendu sistemiško noro pakeisti sistemą. Jos siūlymai yra daugiau techninio pobūdžio. O dabar turėtume pasižiūrėti į sistemą iš esmės“, – tv3.lt kalbėjo R. J. Dagys.

Taip pat parlamentarai įstatyme nori įteisinti ne tik vaiko teises, bet ir pareigas, sugriežtinti pareigūnų atsakomybę už jų neteisėtus veiksmus bei asmenų atsakomybę už melagingus skundus. Iš viso grupė iškėlė 11 pasiūlymų įstatymo pakeitimams. 

„Perspėjimų buvo, laiko sureaguoti buvo. Dabar reikia keisti galbūt kai ką daugiau, negu ministerija įsivaizduoja“, – pridūrė R. J. Dagys.

Įdomu tai, kad visi grupėje esantys parlamentarai vienbalsiai palaikė dar 2016 m. gruodį užgimusias ir 2017 m. rugsėjo 28 d. po kelių korekcijų Seime įtvirtintas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, iš esmės reformavusias vaiko teisių apsaugos sistemą.

REKLAMA

Naujovių neįžvelgia

Tuo metu viena Matuko reformos iniciatorių Seimo narė Dovilė Šakalienė konservatoriaus tezes vertina kritiškai, pažymėdama, kad visos jų, išskyrus vieną, jau ir taip yra apibrėžtos įstatyme.

„Tai, kad jau dabar numatyta įstatyme. Vienintelis iš jų galbūt yra dėl teismo proceso, kad būtų ne rašytine tvarka, o ten galėtų dalyvauti šeima. Aš, kaip suprantu, tai yra ne Vaiko teisių apsaugos reguliavimo dalykas, o civilinio proceso ir kitų įstatymų, kurie susiję su teismų veikimo reglamentavimu. Tai galbūt juos reikia keisti“, – tv3.lt kalbėjo D. Šakalienė.

Anot Seimo narės, šie pasiūlymai – paprastas R. J. Dagio populizmas ir bandymas siekti dėmesio.

„Tai yra grynas populizmas. Šitas žmogus dirbo šitais klausimais daug metų, galėjo teikti pasiūlymus, galėjo įrodyti jų būtinybę labai seniai. Dabar, kai mato galimybę kažkaip susikurti sau kažkokį tai žinomumą, pagrindą galbūt eiti į sekančius rinkimus, nes iš esmės žmogus neturi idėjų, neturi ką pasiūlyti, ir visi užkimba ant šito kabliuko, tai tikrai labai nuvilia“, – pažymėjo D. Šakalienė.

Ministerija ruošia permainas

Mitinge gyventojų užsipultas socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis tikino įsiklausęs į mitinguotojų skundus, todėl ketinantis tobulinti reformuotą sistemą, bet nesutinkantis vasarą įsigaliojusius pokyčius atšaukti.

„Daugeliui reikalavimų pritariu. Tikrai su organizacijomis, kurios organizuoja šį mitingą, spręsime ir surasime reikalingus sprendimus. Yra labai konkretūs siūlymai, kaip naujoje reformoje sukurtus instrumentus koreguoti, kad išnyktų dviprasmybės, kuriose atsiduria vaiko teisių darbuotojai, ir tada sprendžia subjektyviai“, – tv3.lt kalbėjo L. Kukuraitis.

REKLAMA

Savo ruožtu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija penktadienį taip pat pranešė artimiausiu metu planuojanti pokyčius vaiko teisų apsaugos sistemoje, tačiau jie nesutampa nei su grupės „Už šeimą“ idėjomis, nei su mitinguotojų reikalavimais.

Ministerija planuoja, panaikinti konfidencialumo pasižadėjimus šeimos nariams, vaikų teisių specialistus aprūpinti kameromis, kurti skyrių skundams nagrinėti bei patvirtinti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Etikos kodeksą.

Taip pat ministerijos planuose – įtraukti visuomenę į diskusiją apie teisės aktų keitimą bei į karjeros tarnautojų atranką, sureguliuoti vaiko teisių specialistų darbo krūvius ir nuolat mokyti darbuotojus. 

Sugriežtino vaikų apsaugą

Portalas tv3.lt primena, kad liepos 1 d. įsigaliojo vadinamoji Matuko reforma – centralizuota vaiko teisių apsauga. Įstatyme įtvirtinta naujovė – vaiko tėvai ar globėjai privalo pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Taip pat įstatyme įtvirtinti du grėsmės vaikams lygiai, apibūdinantys šeimoje vaikui kylantį pavojų ir vaiko teisių apsaugos specialistų reakciją į juos.

Įstatyme detaliai reglamentuojamas reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, sukurtos mobilios komandos, skubiai reaguojančios ir sprendžiančios problemas šeimose. Įstatymu įtvirtinta, kad, nustačius vaiko buvimą jam nesaugioje aplinkoje, vaikas bus skubiai paimamas iš jos.

REKLAMA

Netrukus po reformos įsigaliojimo, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pranešė, kad per liepą iš tėvų paimta beveik 600 vaikų, rugpjūtį – beveik 500.

Praėjusią savaitę žiniasklaida itin plačiai nušveitė kauniečių poros bandymą susigrąžinti mėnesį iš jų dėl galimo smurto atimtus mažamečius. Mama pasakoja, kad mažylių neteko už tai, kad parke rugsėjo pabaigoje pliaukštelėjo nepaklusniam sūnui. Visgi vaiko teisių specialistai aiškina, kad laikinai atimti vaikus buvo ir svaresnių priežasčių. Galiausiai vaikai grąžinti tėvų globon.

Olga
2018-11-09 13:51:12
O kiek patys geria? Kiek vaikai ju geria tai nesiskaito gal pradedam nuo ju
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Trina 2018-11-10 17:58:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Komentarus!   ATSAKYTI
Matuko 2018-11-10 17:55:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Reforma buvo kurpiama dar pries 6 metus maziausiai.peticija pries vaiku teisiu reforma buvo jau gal kokiais 2011 -12 metais.tyliai stume kol prastume.juk tokie milijonai!!!   ATSAKYTI
Vaida 2018-11-10 06:40:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pirmiausiai kuo skubiau atstatydint Šakalienę.Ir ne šiaip,ištirti jos sąsajas su Norvegų finansuotojais.   ATSAKYTI
Arūnas 2018-11-09 21:47:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei ką ir reikia keisti, tai ministrą. Įstatymą reikia atšaukti. O straipsnį rašė pagal užsakymą?.. Dalis visuomenės nepatenkinta... Nepamirškite- ir 90% visuomenés yra "dalis visuomenės", bet ji didžioji dalis. O skaitant skamba kaip "nežymi dalis". Manau, tas įstatymas patinka tik patiems jo iniciatoriams, gaunantiems iš to didžiausią naudą. Finansinę, beje, pirmiausia.    ATSAKYTI
saule 2018-11-09 21:32:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
zinot, man regis jei reformos nepertvarkys, tikrai bus kazkas. zmones iaudrinti, supyke, kuo toliau tuo labiau erzinami. uzgaunama pati jautriausia styga-seima. lietuvis seimos niekada neatsisakys. bijau kad zmones iseis jau nebe taikiam mitingui.... pries rinkimus geriau neerzinkit zmoniu.    ATSAKYTI
Pagalienius 2018-11-09 18:37:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lauk Šakalienė, tai pirmas reformos žingsnis.   ATSAKYTI
Rimas 2018-11-09 18:03:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirmiausia noriu pasakyti esmę, tada atkris visi klausimai. Lietuvoje vaikų teisių tarnyba yra antikonstitucinė, neteisėta nusikalstama organizacija, ir visi iki vieno jos veiksmai yra nusikaltimai užtraukiantys baudžiamąją atsakomybę. Kindnepingas, t.ty. vaiko pagrobiamas siekiant savanaudiškų tikslų, iki 25 metų l.atėmimo. iš pagrindų šios teroristinės organizacijos nuostatai pažeidžia visas įmanomas žmogaus teisės. Tai tapo įmanoma Lietuvoje, kai pasinaudojant Matuko tragedija užsienio valstybių įtakos agentai per tą sumaištį prastūmė šį antikonstitucinį įstatymą. Šikalienė gali kalbėti tik su antrankiais ir tik iš Lukiškių kameros   ATSAKYTI
Zmogus 2018-11-09 21:43:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei dabar zmones nusileis, bus kaip norgei bernevernet  
Su protu ir meile 2018-11-09 16:42:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kuriant naują įstatymą neprileisti dabartinio įstatymo kūrėjų ir vykdytojų ,nes kaip parodė naujo įstatymo vykdymo praktika ir pasekmės , o po to ir diskusijos, šie bejausmiai žmonės netinkami ir nekompetetingi .   ATSAKYTI
MaryHowe 2018-11-09 16:32:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras internetinis verslas iš namu ir užsidirbk tiek daug ... Aš sumokejau 24658 eurus per pirmaji menesi ir 34765 eurus praejusi menesi iš "Google". , kuris yra neitiketinas, mažiau nei prieš metus buvau bedarbis siaubingoje ekonomikoje. Dekojame Dievui, kiekviena diena man buvo palaiminta šiu nurodymu, ir dabar esu mano pareiga moketi

ir dalintis su visais...... =================>>>> w­­w­­w.W­­e­­b­­j­­o­­b­­3­­3.c­­o­­m   ATSAKYTI
Tomas 2018-11-09 15:50:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirmiausiai tie, kurie dirba prie vaikų teisių, turi patys būti sąžiningi ir atsakingi, nes čia reikia staigiai viską spręsti, bet ne čiupti vaikus su policajais ir tempti į mašiną. Jei tėvai girti, tai reikia vaikus atskirti nuo tėvų, bet vaikų teisių tarnybose dirba bobelės tik vykdančios įstatymą, o pačios nieko nemąsto. Užtat vaiką laiko 7 mėn, bet įrodymų nėra tėvams. Vyti tokias bobeles ir ieškoti sąžiningų buvusių mokytojų.   ATSAKYTI
Algirdas 2018-11-09 22:33:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visa bėda ne įstatyme, bet jo vykdyme. Vykdytojai turi griežtai (iki baudžiamosios atsakomybes) atsakyti už savo neteisėtus veiksmus. 7 mėn. tyrimo - 7 metai kalėjimo. Ką reikia tirti 7 mėn.? Atvirkščiai, reikia ištirti vaikų apsaugos darbuotojų ryšius su globėjais.  
Vida 2018-11-09 14:33:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atvaziavo mobili komanda .patikrinti mano globojamu berniuku. Viskas gerai .paklause ar reikalinga man kokia specialistu pagalba. Zinoma keiciantis ystatymams as paklausiau .gal ir butu gerai pabendrauti su psihologais del vaiku auklejimo.nes kaip zinote jokios prievartos ar griestesnes bausmes vartoti pries vaika negalima juo labiau fizines.tad sakau pasikonsultuoti neprosal nes mano sunus jau paaugliai o kaip zinoma paaugliai tai ir paauglisku problemu iskyla nes laikai nestovi vietoij. Tai zinot ka atsake pasmus pas psihologa reikia uzsiregistruot pries tris menesius ir tik viena valanda suteikiama nemokamai poto sekanciam seansuij vel po triju menesiu bet jau bus mokama. Tai apie ka mes kalbam .tai kaip galima imti globoti vaikus jei mums globejams jokios pagalbos nera nebuvo ir nebus .cia kalbu apie jurbarko rajona.kai nutinka kaskas tada suliake visi ir atima ir smerkia.tai kur tos grybauskaites vaiku namu mazinimo .uzdarymo .naikinimo reformos testinumas nebegirdziu ne per jokia tv laida apie tai. 2020 jau ant noses ar visiskai nors vieni vaiku namai galutinai uzdaryti nu ne tai apie kalbama kodel visi tyli. Kaip galima imti vaika globon jei ryt gali atimti ir po teismus uztampys busi visam likusiam gyvenimuij teistas. istorija sugadinta.ir dar teks tukstantines baudas moket. O gal net kelis metus pripaisys .teks cypes paragaut tada isvis gyvenima prasitest galesi tik kokioi anglijoij. Ar cia lietuva .arcia gyvenimas. Kas cia isvis darosi kaip toliau gyventi .vak mociute per tv zines sake .kad susimokeciau uz visas smarkiai brankstancias paslaugas valgau nebe maista o jo atliekas .ir skaitosi lietuva _laisva lietuva.maistas atliekos.ziauru .norisi verkti. Kaip mes vaikysteja eilerastuka mokejom visiskai visi..du gaideliai.. tai dabar visad girdziu jei kas ka keis pakeis visi didziuju parduotuviu savininkai kainos kils pasijus galutinis taskas vartotojui visad vartotojui.viskas kris ant vartotojo peciu .Ka jie sneka toij tu varyotoju isvis nebeliks paskutiniai isvaziuos kiti ismirs treti atsives iskitut o jie kaip ta dainele dainavo taip dainuos viskas kris ant vartotojo peciu.taspatc kaip du gaideliai. Kulia pries keturiasdesimt metu tebekulia ir sendien ir manau dar ilgai kuls kol mus visus islietuvos iskuls.tai musu laisva grazi isvajota lietuva tik kaskodel maista perkam lenkijoij rubus atsisiunciam internetu is kinijos dirbam ir gyvenam anglijoij .atostogaujam moldyvose.tik mirstam lietuvoij ir svetur mirusius uz tukstantines sumas parskraidinam.tikriausiai tai musu skola jiems musu sazines grauzimas jog tik tiek tesugebejom tik palaidoti cia ir galvojam jog ispirksim savo kalte pries juos. Nk tokio cia lietuva cia jau net ir lietus nebelyja visas derlius ir pernai ir siemet isdziuvo.nk tokio cia lietuva laisva tik musu laisvas zodis suvarzytas labiau nei kaskada. Cia musu lietuva.grazi-didinga ir tuscia   ATSAKYTI
ne dalis 2018-11-09 14:14:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
visuomenės, o visų kurie gerbia šeimą, kaip nedalomo visuomenės dalį, vaikų kurie yra mūsų ateitis ir viltis tikėjimą ateitimi, norą jiems būti asmenybėmis.
Visų kurie nenori, kad juos paverstu vergais ar avių banda.
Visų kuriems tie maži padaužos yra gyvenimo džiaugsmas, laimė ir viltis, bei paskutinis noras dar gyventi LIETUVOJ o ne kžkokiam kuriamam konslageriui.   ATSAKYTI
Zbignevas 2018-11-09 13:59:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pist i marmuze tiem seimunam. :)   ATSAKYTI
Danute 2018-11-09 13:56:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei nebus pakeistas istatymas del vaiku atemimo dabartine valdzia tegu pagalvoja ar jie vel bus isrinkti niekada ir kur ziuri prezidente neturedama savo vaiku ir apie svetimus negalvoja   ATSAKYTI
Nesvarbu 2018-11-09 22:14:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasakyk kad rusai puola atsiras  
Olga 2018-11-09 13:51:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kiek patys geria? Kiek vaikai ju geria tai nesiskaito gal pradedam nuo ju   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Vilniaus teisme – įtakingų teisininkų su antrankiais antplūdis
DABAR RODOMA
Vilniaus teisme – įtakingų teisininkų su antrankiais antplūdis
DABAR RODOMA
Panevėžietis pasakoja, kaip užsikrėtė reta liga: paragavo maisto iš turgaus
DABAR RODOMA
Kauno darželyje – infekcijos protrūkis: tėvai siunčia perspėjimą
DABAR RODOMA
Kandidatas į Šiaulių merus atskleidė, kodėl padegtas jo automobilis
DABAR RODOMA
Žmonių trūkumas verčia darbavius nertis iš kailio – didins atlyginimus
DABAR RODOMA
Garsiam Lietuvos treneriui – sunkūs kaltinamai seksualiniu priekabiavimu
DABAR RODOMA
Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
REKLAMA
Gyvybės langelis Vilniuje (123rf.com ir Fotodiena.lt nuotr.)
Pirmasis gyvybės langelis Vilniuje netrukus minės dešimtmetį. Idėjos iniciatoriai giriasi išsaugoję šešiasdešimt šešis naujagimius, esą nereikalingi vaikai būtų nužudyti, ...
Henrichas Jaglinskis (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Vilniaus miesto apylinkės teismas ketvirtadienio vakarą dešimčiai parų leido suimti dar du teisėjus – Vilniaus apygardos teismo teisėją Henrichą Jaglinskį ir Apeliacinio teismo ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena.lt)
Prezidento posto siekiantis ekonomistas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pristatė savo rinkimų programos nuostatas. Jei pavyktų laimėti prezidento rinkimus, G. Nausėda daugiausiai ...
A. Duda ir D. Grybauskaitė (nuotr. SCANPIX)
Lenkija laukia, kol Lietuvos parlamentas įstatymu įteisins Lietuvos piliečių pavardžių ir gatvių pavadinimų rašymą lenkiškais rašmenimis, sako kaimyninės šalies prezidentas ...
Teisėjų korupcijos byla (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Vilniaus miesto apylinkės teismas ketvirtadienį leido suimti keturis teisėjų korupcijos byloje įtariamus advokatus. Vilniuje dirbanti advokatė Giedrė Cimbolienė suimta 10-čiai ...
REKLAMA

Top Video

Vilniaus teisme – įtakingų teisininkų su antrankiais antplūdis
DABAR RODOMA
Vilniaus teisme – įtakingų teisininkų su antrankiais antplūdis
DABAR RODOMA
Panevėžietis pasakoja, kaip užsikrėtė reta liga: paragavo maisto iš turgaus
DABAR RODOMA
Kauno darželyje – infekcijos protrūkis: tėvai siunčia perspėjimą
DABAR RODOMA
Kandidatas į Šiaulių merus atskleidė, kodėl padegtas jo automobilis
DABAR RODOMA
Žmonių trūkumas verčia darbavius nertis iš kailio – didins atlyginimus
DABAR RODOMA
Garsiam Lietuvos treneriui – sunkūs kaltinamai seksualiniu priekabiavimu
DABAR RODOMA
Medikams neprisiskambino 1,5 val., bet už tai gavo 40 eurų sąskaitą
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką

TELEVIZIJA

 


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų